In accordance with the agreement between the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Livestock and the Department of Public Security of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, an event was organized at the Center for Retraining and Advanced Training of Personnel under the university to mark the end of advanced training courses for employees of the quarantine measures units of the Public Order Service.
The rector of the university, professor Kh. Yunusov, the director of the Advanced Training Center, vice-president of the faculty T. Taylakov and the advanced training staff participated in it and discussed the order in which the classes were conducted and the opportunities created.
Finally, the rector of the university, professor Kh. Yunusov touched upon the activities of the university, including the work carried out within the framework of the Mega-project. He presented certificates to the advanced training staff and wished them success in their future work.