Qoramollarni sun’iy urug‘lantirish: tajriba va samara
Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi tashabbusi bilan Samarqand veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 9-iyun kuni soat 10:30 da "Qoramollarni sun’iy urug‘lantirish: tajriba va samara" mazusida amaliy seminar tashkil etildi. Seminarda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, “O‘znaslchilik” davlat korxonasi, boshqarmalari mutasaddi vakillari, osemenatorlar, fermer xo‘jaliklari rahbar va mutaxassislari ishtirok etishdi.
Mutaxassislar ma’lumotida keltirilishicha, mamlakatimizda o‘tgan asrning 50 yillari oxirida kirib kelgan va “O‘znaslchilik” davlat korxonasi tashkil etilgan. Korxona direktori, Olimjon Mamatqulovning so‘zlariga ko‘ra, ayni kunda korxonada Simmental, Golshteyn, Shvis, Angler, Angus, Bushuyev kabi zotlarga mansub nasldor buqalar parvarish qilinmoqda. Mazkur muassasa nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyo respublikalarida yagona hisoblanarkan.
Bugun “O‘znaslchilik” davlat korxonasi dunyoning shu sohaga ixtisoslashgan mashhur kompaniyalari bilan yaqindan hamkorlik qilib keladi. Kompaniya naslli buqalardan olingan urug‘(sperma)laryordamida sun’iy urug‘lantirish texnologiyasini hayotga tatbiq etishda davom etmoqda. Korxona xodimlari muntazam xorij davlatlariga xizmat safarlariga yuborilib, sun’iy urug‘lantirish texnologiyasidagi yangiliklar, asbob-uskunalardan foydalanish mahoratlarini oshirib kelmoqda.
Seminar davomida mutaxassislar tomonidan qoramollar naslini yanada yaxshilash, chorvachilikda yuqori mahsuldorlikka erishish va hayvonlar kasalliklarining oldini olishda sun’iy urug‘lantirishning ahamiyati xususida fikr – mulohazalar, so‘nggi tajribalar va ularning natijalari xususida muloqot qildilar. Mutaxassislar tomonidan anjuman davomida chorva hayvonlarini sun’iy urug‘lantirishning afzal jihatlariga ham alohida to‘xtalib o‘tildi.

По инициативе Комитета  ветеринарии и развития животноводства в Самаркандском университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий 9 июня в 10:30 был организован практический семинар на тему: «Искусственное осеменение крупного рогатого скота: опыт и результаты»
В семинаре приняли участие официальные представители Комитета ветеринарии и развития животноводства, ГП «Узнасчилик», управлений, осеменаторы, руководители и специалисты фермерских хозяйств.
По сведениям специалистов, государственное предприятие «Узнасчилик» появилось и было создано в нашей стране в конце 50-х годов прошлого века. По словам директора предприятия Олимжона Маматкулова, на предприятии ведется уход за племенными быками таких пород, как симментальская, голштинская, швицкая, англерская, ангусская, бушуевская. Это заведение считается уникальным не только в Узбекистане, но и в других республиках Средней Азии.
Сегодня ГП «Узналчилик» тесно сотрудничает с известными мировыми компаниями, специализирующимися в этой сфере.
Компания продолжает внедрять технологию искусственного осеменения с помощью спермы, полученной от чистопородных быков.
Работники предприятия регулярно выезжают в командировки в страны дальнего зарубежья, повышая квалификацию в использовании оборудования и новинок в технологии искусственного осеменения.
В ходе семинара специалисты обсудили значение искусственного осеменения в дальнейшем улучшении породы крупного рогатого скота, достижении высокой продуктивности в животноводстве и профилактике заболеваний животных, последние эксперименты и их результаты.
На конференции специалисты также акцентировали внимание на преимуществах искусственного осеменения скота.