“ - Ko‘pni ko‘rgan nuroniylar tajribasi yoshlar uchun katta ibrat maktabidir. O‘tgan yildan boshlab mamlakatimizda Prezident tashabbusi bilan “Uch avlod” uchrashuvlari tashkil etilmoqda. Inson qadri ulug‘lanayotgan yurtda bunday uchrashuvlar talaba - yoshlarni tafakkur qilishga, yurt istiqboli uchun mas’uliyatli bo‘lishga undaydi. Muloqot davomida o‘tgan kunlarni xotirlash, bugungi o‘zgarishlarga shukronalar aytish - kelajak sari katta maqsadlar belgilab olishga xizmat qiladi. Bunyodkorlik ishlariga tomoshabin bo‘lib emas, kamarbasta bo‘lish, yurtimiz taraqqiyotiga dahldorlik bilan yashash esa yoshlarning burchidir. Ko‘tarinki kayfiyat, nuroniylar bilan bo‘lgan muloqotlar yoshlarga ko‘p narsa beradi!” – universitet rektori, professor Yunusov tadbirni ana shu so‘zlar bilan ochib berdi va mehmonlarni qutladi.
Universitetda qishloq xo‘jaligi fahriylari - Abdumajid Nurqulov, Amriddin Muhiddinov, veterinariya - profilaktikasi va da’volash fakulteti professori, yoshlarning ayni kundagi sevimli ustozi Qurbon Norboyevlar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish viloyat boshqarmasi va tumanlar bo‘limlari mas’ullari, "Veterinariya fidoyisi" ko‘krak nishoni sohiblari va universitetning fahriy professor – o‘qituvchilari, shuningdek ushbu yo‘nalishlarda tahsil olayotgan talaba – yoshlar ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida fahriylar o‘z hayot yo‘llari, soha rivoji uchun amalga oshirgan ishlari, bu yo‘lda uchragan mashaqqatlari va qiyinchiliklari xususida yosh avlod vakillariga hikoya qilib berdilar. Kishi o‘z oldiga maqsad qo‘yishi va kelajagini rejalashtirishi lozimligi, bu yo‘lda albatta unga muammolar uchrashi va bu muammolardan bilimi, salohiyati va intilishlari bilan yengishi lozimligi barchaga ibrat bo‘lgulik hayotiy misollar asosida tushuntirib berildi. Talabalar tomonidan yo‘llangan savollar javobsiz qolmadi.
Uzoq yillar davomida Samarqand viloyat hokimligida mas’ul lavozimlarda ishlagan va 2019 yildan buyon viloyat hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha maslahatchisi sifatida faoliyat ko‘rsatayotgan A.Nurqulov tomonidan universitetga noyob manzarali va mevali daraxt ko‘chatlari, universitet rektori, professor Yunusovga "Samarqand – yer yuzining sayqali" kitobi taqdim etildi. Uchrashuvda faol ishtirok etgan talabalarga fahriylar tomonidan esdalik sovg‘alari va kitoblar jamlanmasi tortiq qilindi.
Uchrashuv qiziqarli va konstuktiv ruhda o‘tdi. Mehmonlarga Universitet rektorining yoshlar tarbiyasidagi ishtiroki uchun "Fahriy Ustoz" diplomlari taqdim etildi.
So‘ng bu uchrashuv tarix sahifalariga muhrlanishi uchun ishtirokchilar birgalikda suratga tushdilar.

"- Опыт людей, повидавших многое, - великая школа уроков для молодежи. С прошлого года в нашей стране по инициативе Президента организуются встречи «Три поколения». В стране, где уважают человеческое достоинство, такие встречи побуждают студентов и молодежь думать и нести ответственность за будущее страны. Во время встречи трёх поколений были воспоминания о прошедших днях, выражение благодарности за сегодняшние перемены — обещания служить для постановки больших целей на будущее. Долг молодежи не быть зрителем в жизни, а активно участвовать в развитии нашей страны. «Общение с аксакалами в приподнятом настроении очень многое даёт молодежи!» - такими словами открыл мероприятие и поприветствовал гостей ректор университета, профессор Юнусов.
В университете была организована встреча с передовиками сельского хозяйства - Абдумаджидом Нуркуловым, Амриддином Мухиддиновым, профессором факультета ветеринарной медицины, профилактики и лечения, любимым наставником молодежи, Курбаном Норбоевым.
В совещании приняли участие руководители областного управления ветеринарии и развития животноводства, обладатели нагрудного знака «Почетный ветеринарный врач» и уважаемые профессора и преподаватели вуза, а также студенты и молодежь, которые обучаются по данным направлениям.
В ходе встречи гости рассказали представителям подрастающего поколения истории о своем жизненном пути, проделанной ими работе для развития в этой отрасли и трудностях, с которыми они столкнулись на этом пути. На жизненных примерах объяснялось, что человек должен ставить перед собой цель и планировать свое будущее, что он непременно встретит трудности на своем пути и преодолеет эти проблемы своими знаниями, упорством, потенциалом и стремлениями. Вопросы, заданные студентами, не остались без ответа.
Нуркулову А., много лет работающему на ответственных должностях в хокимияте Самаркандской области и с 2019 года работающему советником хокима области по вопросам сельского и водного хозяйства, университету были подарены уникальные саженцы декоративных и плодовых деревьев, ректору университета профессору Юнусову была подарена книга «Самарканд – гордость земли». Студентам, принявшим активное участие во встрече, лауреаты подарили сувениры и коллекцию книг.
Встреча была интересной и конструктивной. Гостям были вручены почетные грамоты ректора университета «Почетный наставник» за участие в воспитании молодежи.
Затем участники вместе сфотографировались, для того, чтобы эта встреча была запечатлена на страницах истории университета.