Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги вилоят филиали билан ҳамкорликда «Замонавий кадрлар тайёрлаш, иқтидорли ёшларни тизимли қўллаб-қувватлаш, битирувчиларни ўз мутахассисликлари бўйича бандлигини таъминлаш истиқболлари» мавзусида очиқ мулоқот ҳамда “Карьера кунлари” - бўш иш ўринлари ярмаркаси бўлиб ўтди. Тадбирда университетнинг битирувчи курс талаба - ёшлари иштирок этишди. Мамлакатимизда айни кунда олий таълим муассасаларини тамомлаган иқтидорли, маълум мутахассислик дипломига эга ёшларни тизимли қўллаб-қувватлаш, уларни касбга йўналтириш, шунингдек битирувчилар бандлигини таъминлаб, бу жараёнда манфаатдор давлат органлари ва муассасаларнинг ҳамкорлик фаолиятини мақсадли йўналтириш бўйича бир қатор тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Ярмарка ва тадбир ана шу мақсадларнинг яна бир амалдаги ижросидир.
Тадбирни Университет ректори, профессор Юнусов очди ва меҳмонларни қутлади. Иш берувчилар ва вилоят ҳокимлигининг масъул идоралари вакилларига таълим маскани ва бу ерда тайёрланаётган мутахасислар хусусида маълумот берди. Жумладан, Университетда бугунги кунда 7 та факультет мавжуд бўлиб, сиртқи, магистратура бўлимлари ва қўшма таълим дастури асосида мутахассислар тайёрланиб, уларда жами 6164 нафар талаба ва магистрантлар таҳсил олишмоқда. Жорий ўқув йилида битирувчилар бакалавр кундузги таълим шакли бўйича 14 таълим йўналишида 705 нафар, сиртқи таълим шаклида 10та таълим йўналиши бўйича жами 214 нафарни ташкил этади.
“ - Университетимизда барча таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари учун ўқув, ўқув-услубий ҳамда моддий –техник база етарли, 11 та замонавий лабораториялар мажуд бўлиб, 350 нафардан ортиқ профессор – ўқитувчилар талабаларга таълим беришмоқда, илмий салохиятимиз эса 41 % ни ташкил этади. Таълим олиш учун барча шароитлар мавжуд, фан –таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини кўчайтириш, меҳнат бозори талабларига жавоб берадиган замонавий кадрлар тайёрлаш асосий вазифамиз бўлиб қолаверади, дейди ўқув ишлари бўйича проректори, қишлоқ хўжалик фанлари доктори А.Элмуродов.
Очиқ мулоқотда вилоят ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Феруз Абилов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Самарқанд вилояти филиали раҳбари Хуршид Назаров, вилоят ветеринария ва чорвачилик бошқармаси бошлиғи Алишер Нуруллаев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари иштирок этиб, битирувчи талабаларнинг саволларига жавоб беришди. Раҳбарлар томонидан қишлоқ хўжалиги ва ветеринария соҳасида бугунги кунда қандай мутахассисларга талаб мавжудлиги, мутахассислар давлат органлари ва ташкилотларига ишга киришда қандай билим ва кўникмаларга эга бўлишлари кераклиги, вилоятда ветеринария ва қишлоқ хўжалиги соҳасида кутилаётган янги лойиҳалар, истиқболли вазифалар тўғрисида батафсил маълумот берилди. Очиқ руҳда ўтган мулоқот давомида давлатимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича устувор вазифаларга мувофиқ кадрлар тайёрлашнинг мазмунини тубдан қайта кўриб чиқиш, университетда кадрлар селекциясини тизимли йўлга қўйиш, халқаро стандартларга мос олий маълумотли мутахассислар тайёрлашга зарур шарт-шароитлар яратишга оид ишлар муҳокама этилди. Тадбир давомида Агентлик вилоят филиали томонидан vacancy.argos.uz ҳамда test.argos.uz платформалардан фойдаланиш юзасидан агентликнинг вилоят филиали бош инспектори Ф.Ахатов томонидан тадбир иштирокчилари, битирувчи босқич талабаларига тақдимоти намойиш этилди. Самарқанд иқтисодиёт ва сервис институти ўқитувчиси, психолог Умида Алибаевна Бўтаева томонидан талабаларни келгусида иш берувчилар билан самимий мулоқотини йўлга қўйиш мақсадида “Мулоқот – касб эгаллашнинг муҳим омили” мавзусида машғулот ташкил этилиб мавзуга доир тренинг ўтказилди.Унда талабаларга мулоқот қилиш кўникмалари бўйича маълумот берилди.
Каръера кунида вилоятнинг 50 га яқин корхона, ташкилот ва чорвачилик кластерлари 400 тадан ортиқ вакант лавозимлар ва бўш иш ўринлари билан иштирок этишди. Университетнинг учинчи ва тўртинчи босқич талабалари ҳозирда ишлаб чиқариш амалиётларини иш таклиф этилган корхона, ташкилотларда ўташ ва келгусида потенциал иш билан таъминланиш имконияти яратилди. Бундан ташқари 400га яқин мурожаатлар қабул қилинган. Битирувчи талабаларнинг 150 нафарга яқини иш берувчилар билан шартнома имзолади.

“CAREER DAY” was held at the university
In cooperation with the regional branch of the State Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, today at Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology, an open dialogue on the topic "Training of modern personnel, systematic support of talented young people, prospects of ensuring employment of graduates in their specialties" and "Career Days" was held. - a job fair was held. The event was attended by the graduating students of the university. At the same time, a number of systematic works are being carried out in our country to systematically support talented young people who have graduated from higher education institutions, to guide them to the profession, as well as to ensure the employment of graduates, and in this process, to target the cooperation of interested state bodies and institutions. The fair and the event are another practical implementation of these goals.
The Rector of the University, Professor Yunusov, opened the event and welcomed the guests. He informed employers and representatives of the responsible offices of the regional government about the educational center and the specialists being trained here. In particular, today the University has 7 faculties, part-time, master's departments, and specialists are trained on the basis of the joint education program, and a total of 6164 students and graduate students are studying in them. In the current academic year, there are 705 graduates in 14 full-time undergraduate courses, 214 in 10 part-time courses.
"- Our university has sufficient educational, methodological and material-technical base for all educational directions and master's degrees, there are 11 modern laboratories, more than 350 professors are teaching students, and our scientific competence is 41%. There are all conditions for education, increasing the integration of science, education and production, training of modern personnel that meets the requirements of the labor market will remain our main task, says A. Elmurodov, vice-rector for educational affairs, doctor of agricultural sciences.
Feruz Abilov, the deputy governor of the region for agriculture and water management issues, Khurshid Nazarov, the head of the Samarkand regional branch of the State Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, Alisher Nurullaev, the head of the regional veterinary and animal husbandry department, and other official leaders of the region participated in the open dialogue and answered the questions of the graduating students. .
The leaders gave detailed information about what kind of specialists are in demand in the field of agriculture and veterinary science today, what knowledge and skills specialists should have when entering the government bodies and organizations, new projects expected in the field of veterinary science and agriculture in the region, promising tasks.
During the dialogue held in an open spirit, the issues related to the fundamental revision of the content of personnel training in accordance with the priority tasks for the socio-economic development of our country, systematic selection of personnel at the university, and creation of necessary conditions for the training of highly educated specialists in accordance with international standards were discussed. During the event, the chief inspector of the regional branch of the agency, F. Akhatov, presented a presentation to the participants of the event, students of the graduate stage, regarding the use of the vacancy.argos.uz and test.argos.uz platforms by the regional branch of the Agency. Teacher of the Samarkand Institute of Economics and Service, psychologist Umida Alibaevna Botaeva organized a training on the topic "Communication - an important factor in acquiring a profession" in order to enable students to communicate with employers in the future.
About 50 enterprises, organizations and livestock clusters of the region participated in the career day with more than 400 vacant positions and vacancies. The students of the third and fourth stages of the university are now given the opportunity to undergo production practices in enterprises and organizations where work is offered and to get a potential job in the future.
In addition, about 400 appeals were received. About 150 of the graduating students signed contracts with employers.
In the current academic year 2022/2023, 711 students - young people will graduate from the university.