Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги вилоят филиали билан ҳамкорликда «Замонавий кадрлар тайёрлаш, иқтидорли ёшларни тизимли қўллаб-қувватлаш, битирувчиларни ўз мутахассисликлари бўйича бандлигини таъминлаш истиқболлари» мавзусида очиқ мулоқот ҳамда “Карьера кунлари” - бўш иш ўринлари ярмаркаси бўлиб ўтди. Тадбирда университетнинг битирувчи курс талаба - ёшлари иштирок этишди. Мамлакатимизда айни кунда олий таълим муассасаларини тамомлаган иқтидорли, маълум мутахассислик дипломига эга ёшларни тизимли қўллаб-қувватлаш, уларни касбга йўналтириш, шунингдек битирувчилар бандлигини таъминлаб, бу жараёнда манфаатдор давлат органлари ва муассасаларнинг ҳамкорлик фаолиятини мақсадли йўналтириш бўйича бир қатор тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Ярмарка ва тадбир ана шу мақсадларнинг яна бир амалдаги ижросидир.
Тадбирни Университет ректори, профессор Юнусов очди ва меҳмонларни қутлади. Иш берувчилар ва вилоят ҳокимлигининг масъул идоралари вакилларига таълим маскани ва бу ерда тайёрланаётган мутахасислар хусусида маълумот берди. Жумладан, Университетда бугунги кунда 7 та факультет мавжуд бўлиб, сиртқи, магистратура бўлимлари ва қўшма таълим дастури асосида мутахассислар тайёрланиб, уларда жами 6164 нафар талаба ва магистрантлар таҳсил олишмоқда. Жорий ўқув йилида битирувчилар бакалавр кундузги таълим шакли бўйича 14 таълим йўналишида 705 нафар, сиртқи таълим шаклида 10та таълим йўналиши бўйича жами 214 нафарни ташкил этади.
“ - Университетимизда барча таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари учун ўқув, ўқув-услубий ҳамда моддий –техник база етарли, 11 та замонавий лабораториялар мажуд бўлиб, 350 нафардан ортиқ профессор – ўқитувчилар талабаларга таълим беришмоқда, илмий салохиятимиз эса 41 % ни ташкил этади. Таълим олиш учун барча шароитлар мавжуд, фан –таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини кўчайтириш, меҳнат бозори талабларига жавоб берадиган замонавий кадрлар тайёрлаш асосий вазифамиз бўлиб қолаверади, дейди ўқув ишлари бўйича проректори, қишлоқ хўжалик фанлари доктори А.Элмуродов.
Очиқ мулоқотда вилоят ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Феруз Абилов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Самарқанд вилояти филиали раҳбари Хуршид Назаров, вилоят ветеринария ва чорвачилик бошқармаси бошлиғи Алишер Нуруллаев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари иштирок этиб, битирувчи талабаларнинг саволларига жавоб беришди. Раҳбарлар томонидан қишлоқ хўжалиги ва ветеринария соҳасида бугунги кунда қандай мутахассисларга талаб мавжудлиги, мутахассислар давлат органлари ва ташкилотларига ишга киришда қандай билим ва кўникмаларга эга бўлишлари кераклиги, вилоятда ветеринария ва қишлоқ хўжалиги соҳасида кутилаётган янги лойиҳалар, истиқболли вазифалар тўғрисида батафсил маълумот берилди. Очиқ руҳда ўтган мулоқот давомида давлатимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича устувор вазифаларга мувофиқ кадрлар тайёрлашнинг мазмунини тубдан қайта кўриб чиқиш, университетда кадрлар селекциясини тизимли йўлга қўйиш, халқаро стандартларга мос олий маълумотли мутахассислар тайёрлашга зарур шарт-шароитлар яратишга оид ишлар муҳокама этилди. Тадбир давомида Агентлик вилоят филиали томонидан vacancy.argos.uz ҳамда test.argos.uz платформалардан фойдаланиш юзасидан агентликнинг вилоят филиали бош инспектори Ф.Ахатов томонидан тадбир иштирокчилари, битирувчи босқич талабаларига тақдимоти намойиш этилди. Самарқанд иқтисодиёт ва сервис институти ўқитувчиси, психолог Умида Алибаевна Бўтаева томонидан талабаларни келгусида иш берувчилар билан самимий мулоқотини йўлга қўйиш мақсадида “Мулоқот – касб эгаллашнинг муҳим омили” мавзусида машғулот ташкил этилиб мавзуга доир тренинг ўтказилди.Унда талабаларга мулоқот қилиш кўникмалари бўйича маълумот берилди.
Каръера кунида вилоятнинг 50 га яқин корхона, ташкилот ва чорвачилик кластерлари 400 тадан ортиқ вакант лавозимлар ва бўш иш ўринлари билан иштирок этишди. Университетнинг учинчи ва тўртинчи босқич талабалари ҳозирда ишлаб чиқариш амалиётларини иш таклиф этилган корхона, ташкилотларда ўташ ва келгусида потенциал иш билан таъминланиш имконияти яратилди. Бундан ташқари 400га яқин мурожаатлар қабул қилинган. Битирувчи талабаларнинг 150 нафарга яқини иш берувчилар билан шартнома имзолади.

Сегодня в Самаркандском Государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий совместно с региональным филиалом Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан состоялся открытый диалог на тему «Подготовка современных кадров, поддержка талантливой молодежи, перспективы обеспечения трудоустройства выпускников по их специальностям» , а также была проведена ярмарка вакансий « День карьеры». В мероприятии приняли участие студенты выпускных курсов университета. В настоящее время в нашей стране проводится ряд системных работ по планомерной поддержке талантливой молодежи, окончившей высшие учебные заведения с дипломом определенной специальности, по направлению ее в профессию, а также обеспечение трудоустройства выпускников. , и в этом процессе налаживается целенаправленная совместная деятельность заинтересованных государственных органов и учреждений. Ярмарка и мероприятие – еще одно воплощение этих целей на практике
Ректор университета, профессор Юнусов открыл мероприятие и поприветствовал гостей. Он проинформировал работодателей и представителей ответственных ведомств областного хокимията о работе образовательного учреждения и о подготовке здесь специалистов .В частности, на сегодняшний день в университете имеется 7 факультетов, и подготовка специалистов ведется на базе заочной, магистерской и совместных образовательных программ, всего в них обучается 6164 студента и магистранта. В текущем учебном году по 14 направлениям очного обучения - 705 выпускников бакалавриата, заочного обучения - 214 выпускников.
« Наш университет имеет достаточную учебно-методическую и материально-техническую базу по всем направлениям образования и магистерским специальностям, имеется 11 современных лабораторий, где более 350 профессоров-преподавателей обучают студентов , а наша научная компетентность составляет 41%. Для получения образования созданы все условия, усиление интеграции науки, образования и производства, подготовка современных кадров, отвечающих требованиям рынка труда остается нашей главной задачей»,-сказал проректор по воспитательной работе, доктор сельскохозяйственных наук А. Эльмуродов.Присутствовавшие на мероприятии Феруз Абилов, заместитель акима области по вопросам сельского и водного хозяйства, Хуршид Назаров, начальник Самаркандского областного филиала Агентства по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, Алишер Нуруллаев, начальник областного управления ветеринарии и кафедры животноводства и другие официальные лица области приняли участие в открытом диалоге и ответили на вопросы выпускников. Руководители подробно рассказали о том, какие специалисты сегодня востребованы в сфере сельского хозяйства и ветеринарии, какими знаниями и навыками должны обладать специалисты при поступлении в государственные органы и организации, о новых проектах, ожидаемых в сфере ветеринарии и сельского хозяйства в регионе,о перспективных задачах. В ходе диалога, прошедшего в открытой форме, были рассмотрены вопросы, связанные с коренным пересмотром содержания подготовки кадров в соответствии с приоритетными задачами социально-экономического развития нашей страны, планомерным подбором кадров в университете, созданием необходимых условий в подготовке высокообразованных специалистов в соответствии с международными стандартами. В ходе мероприятия главный инспектор регионального отделения агентства Ф.Ахатов представил участникам мероприятия, студентам выпускного курса презентацию по использованию платформ vacancy.argos.uz и test.argos.uz региональным отделением Агентства. Преподаватель Самаркандского института экономики и сервиса, психолог Ботаева Умида Алибаевна организовала тренинг на тему «Общение – важный фактор в приобретении профессии» с целью дать возможность студентам в будущем общаться с работодателями. Студентам была предоставлена информация о коммуникативных навыках.
В Дне карьеры приняли участие около 50 предприятий, организаций и животноводческих комплексов области с более чем 400 вакансиями .Студенты третьей и четвертой ступеней вуза теперь имеют возможность пройти производственную практику на предприятиях и в организациях, где им предлагается трудоустройство, и получить в будущем потенциальное место работы. Кроме того, поступило около 400 заявок. Около 150 выпускников подписали контракты с работодателями.