QISHLOQ XO'JALIK MAXSULOTLARINI QAYTA ISHLASH TEXNOLOGIYASI, STANDARTLASH VA SERTIFIKATLASH KAFEDRASI
Ishniyazova Shaxista Ashurovna
Telefon: +99890 271-27-76
Elektron pochta: Ishniyazova04@gmail.com
Mehnat staji 41 yil. Mazkur vazifada 2014 yildan buyon ishlamoqda.
Kimyo fanlari nomzodi, dotsent.
Sh.A.Ishniyazova fakultet va universitet jamoat ishlarida faol ishtirok etib, universitet rahbariyati, shahar va viloyat hokimligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining faxriy yorlig‘i, hamda 2016 yil “Yil o‘qituvchisi” Respublika ko‘rik tanlovida g‘olib bo‘lgan, 2018 yilda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “El-yurt umidi” jamg‘armasining tanlovi stipendiati bo‘lib, Latviya tabiiy fanlari va texnologiyalar universitetida (LLU) malaka oshirigan. Oxirgi 3 yilda 15 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar, jumladan, 3 o‘quv qo‘llanma chop qilingan, bir qator milliy va xorijiy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda. 2018-2021 yillarda Yevropa Ittifoqi Erasmus+dasturi “BuzNet” Xalqaro loyixa ishtirokchisi, 2021-2024 yillarga mo‘ljallangan “AgroDev”: Sifatli qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish tarmoqlari barqarorligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan oliy ta’limni rivojlantirish” loyihasining kontent koordinatori sifatida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Viloyat “Olima ayol” kengashining a’zosi.
Sh.A.Ishniyazova 1995 yilda nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan va hozirgi kunda “Qishloq xo‘jalik maxsulotlarini sifat kursatgichlarini aniqlashda zamonaviy fizik-ximiyoviy usullarning qo‘llanilishi” mavzusidagi doktorlik dissertatsiyasi ustida ish olib bormoqda.
Sh.A.Ishniyazova universitetdagi mavjud yuklamalarga, asosan talabalarga bir nechta fanlardan ma’ruza va amaliy mashg‘ulotlarni yuqori sifatda, yangi pedagogik va axborot texnologiyalariga asoslangan holda o‘zbek va rus tillarida olib boradi. Universitet hamda Latviya Respublikasining Latviya tabiiy fanlari va texnologiyalar universiteti xamkorligida qo‘shma dasturlar: “Oziq-ovqat texnologiyalari” magistratura mutaxassisligini va “Oziq-ovqat sifati va innovatsiyalar” bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari o‘quv dasturlarini yuritilishi bo‘yicha koordinator. Universitet yoshlarning ilmiy tekshirish ishlariga rahbarlik bilan birga jamoada hurmat va e’tiborga ega.
QISHLOQ XO‘JALIGI MAHSULOTLARINI QAYTA ISHLASH TEXNOLOGIYASI, STANDARTLASH VA SERTIFIKATLASH KAFEDRASI
Kafedra 1993 yil Samarqand qishloq xo‘jalik instituti tarkibida “Konservalash texnologiyasi” va “Teri va mo‘ynani qayta ishlash texnologiyasi” ta’lim yo‘nalishi asosida “Mahsulotlarni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi va organik kimyo” kafedrasi sifatida tashkil topgan. 1997 yilda ta’lim yo‘nalishlari “Oziq-ovqat mahsulotlari texnologiyasi” ta’lim yo‘nalishiga o‘zgartirilganligi uchun kafedra nomi “Mahsulotlarni qayta ishlash texnologiyasi va organik kimyo” deb o‘zgartirilgan.
2001 yil sentyabrdan boshlab yo‘nalish “Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini yetishtirish, saqlash va dastlabki qayta ishlash texnologiyasi” bo‘lganligi uchun kafedra “Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini tayyorlash, saqlash va qayta ishlashni tashkil etish” deb nomlandi.
2015 yilda klassifikatorda bo‘lgan o‘zgarishlar tufayli kafedra “Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini saqlash va ishlov berish texnologiyasi” nomini olgan.
2018 yildan Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tarkibida “Chorvachilik va o‘simlik mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash texnologiyasi” kafedrasi deb nomlandi.
2022 yildan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti tarkibida “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyasi, standartlash va sertifikatlash” kafedrasi sifatida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
Bugungi kunda kafedra tarkibida kafedra mudiri, kimyo fanlari nomzodi, dotsent Sh.A.Ishniyazova, professor: R.Normaxmatov, dotsentlar: A.Tursunov, N.Mo‘minov, J.Fayziyev, Z.Saidmuradova, assistentlar: R.Tashmanov, Sh.Nurmatov, G‘.Tursunov, F.Mardonov I.Begimkulov, laboratoriya mudiri Sh.Mavlonova faoliyat ko‘rsatishmoqda.
Kafedra o‘qituvchilari ro‘yxati
F.I.Sh. |
Ishniyazova Sh.A |
Qishloq xoʻjalik mahsulotlari biokimyosi Sut, go‘sht va baliq mahsulotlari biokimyosi |
1,00 |
Normaxmatov R |
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va dastlabki qayta ishlash texnologiyalari |
Mo‘minov N |
Chiqindisiz qayta ishlash asoslari va ikkilamchi resuralardan foydalanish Chorvachilik mahsulotlarini qayta ishlashda sifat tizimi |
Tursunov A |
Chorvachilik chiqindilarini qayta ishlash texnologiyasi |
0,50 |
Saidmurodova Z |
Chorvachilik mahsulotlarini texnokimyoviy nazorati Ozuqa va ozuqaviy qo‘shimchlarinig kimyoviy tahlili |
Fayziyev Dj |
Chorvachilik mahsulotlarini texnokimyoviy nazorati |
Tashmanov R |
Ozuqabop o‘simlik mahsulotlarini standartlash, metrologiya va sertifikatlash asoslari bilan Chrovachilik mahsulotlarini standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlash asoslari |
Nurmatov Sh |
Biomahsulotlar metrologiyasi, standartizatsiyasi va sertifikatsiya asoslari Pishloq tayyorlash texnologiyasi |

Телефон: +99890 271-27-76
Ишниязова Ш.А. активно участвует в общественной жизни факультета и университета, имеет почетную грамоту руководства университета, городской и районной администрации, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также почётное звание «Учитель года-2016».  В 2018 году была победителем республиканского конкурса и стала стипендиатом фонда «Эл-юрт Умиди», при Кабинете Министров Республики Узбекистан. Повышала квалификацию в Латвийском Университете естественных наук и технологий (LLU). За последние 3 года опубликовано более 15 научно-методических работ, в том числе 3 учебных пособия, активно участвует в ряде республиканских и зарубежных конференций. Является участником международных проектов программы Erasmus+ Европейского Союза, направленное на развитие высшего образования.  В 2018-2021 гг. участник международного проекта «BuzNet», 2021-2024 гг.  контент координатор проекта «АгроДев», направленное на поддержку стабильности качества сельскохозяйственной и пищевой промышленности. Член областного совета «Олима аёл».
В 1995 году Ишниязова Ш.А. защитила кандидатскую диссертацию и в настоящее время работает над докторской диссертацией на тему: «Использование современных физико-химических методов в определениипоказателей качества сельскохозяйственной продукции».
Ишниязова Ш.А.проводит лекционные и практические занятия на узбекском и русском языках на основе новых педагогических и информационных технологий. В сотрудничестве c Латвийским университетом естественных наук и технологий (LLU) ведет совместные  “double degree programs”: магистерская  «Пищевые технологии» и бакалаврская образовательная программа «Качество пищевых продуктов и инновации». В университете пользуется уважением среди  молодежи  и вниманием общества.
КАФЕДРА ТЕХНОЛОГИИ ПЕРЕРАБОТКИ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ  ПРОДУКЦИИ, СТАНДАРТИЗАЦИИ И СЕРТИФИКАЦИИ
Кафедра создана в 1993 году на базе кафедры «Технология переработки продуктов и органической химия» в составе Самаркандского сельскохозяйственного института по направлениям «Технология консервирования» и «Технология обработки кожи и меха». В связи с изменением направления обучения, в 1997 году название кафедры «Технология переработки продуктов и органическая химия» было изменено на  «Пищевая технология». С сентября 2001 года кафедра получила название «Организация производства, хранения и переработки сельскохозяйственной продукции», так как направление было «Технология производства, хранения и предварительной обработки сельскохозяйственной продукции». В вязи с изменением классификатора, в 2015 году кафедра получила название «Технология хранения и переработки сельскохозяйственной продукции». С 2018 года институт был переименован на Самаркандский институт ветеринарной медицины, а кафедра  «Технология хранения, переработки продукции растениеводства и животноводства». С 2022 года кафедра носит название «Технология, стандартизация и сертификация переработки сельскохозяйственной продукции» в составе Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий. На сегодняшний день в состав кафедры входят: заведующая кафедрой, к.х.н., доцент Ишниязова Ш.А.; профессор Нормахматов Р.; доценты Турсунов А., Муминов Н., Файзиев Ж., Саидмурадова З.; ассистенты Ташманов Р., Нурматов Ш., Турсунов Г., Мардонов Ф., Бегимкулов И.; заведующая лабораторией Мавлонова Ш.
Штатные единицы
Ишниязова Ш.А.
Биохимия сельскохозяйственной продукции;
Биохимия мясных, молочных и рыбных продуктов
1,00
Нормахматов Р.
Технология хранения и первичной обработки сельскохозяйственной продукции
Муминов Н.
Основы безотходного производства и использование вторичных ресурсов; Система качества при переработки продукции животноводства.
Турсунов А.
Технология переработки отходов производства
0,50
Саидмурадова З.Т.
Технохимический контроль животноводческой продукции;
Химический анализ пищевых и кормовых добавок.
Файзиев Ж.
Технохимический контроль животноводческой продукции.
Ташмнов Р.К.
Стандартизация и  метрология, с основами сертификации пищевых продуктов растительного происхождения;
Основы стандартизации, метрологии и сертификации продукции животноводства
Нурматов Ш.Ш.
Стандартизация  и  метрология, с основами сертификации биопродуктов;
Технология приготовления сыра.
Турсунов Г.
Введение в специальность;
Технология хранения и переработки сельскохозяйственной продукции.
Бегимкулов И.
Введение в специальсность.
Мардонов Ф.
Технохимический контроль продукции животноводства.
Предметы преподаваемые на кафедре
Бакалавр:
Биохимия сельскохозяйственных продуктов;
Биохимия молочных, мясных и рыбных продуктов;
Технохимический контроль продукции животноводства;
Стандартизация  и  метрология, с основами сертификации биопродуктов;
Технологии хранения и первичной переработки сельскохозяйственной продукции;