| № | Mamlakat | Xorijiy oliy ta’lim muassasasi | Qo‘shma o‘quv dasturining turi | Ta’lim yo’nalishi yoki mutaxasislik nomi | O‘qish yakunida beriladigan hujjat nomi |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Belarus Respublikasi, Vitebsk shahri | Belarus Respublikasining Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasi | Veterinariya meditsinasi, 3 yil (SamDVMChBU) + 2 yil (Vitebsk) | Veterinariya meditsinasi (bakalavr) | Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti hamda Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasining qo‘shma diplomlari taqdim etiladi |
| 2 | Belarus Respublikasi, Vitebsk shahri | Belarus Respublikasining Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasi | Veterinariya farmasevtikasi, 2 yil (SamDVMChBU) + 2 yil (Vitebsk) | Veterinariya sohasida farmasevt (bakalavr) | Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti hamda Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasining qo‘shma diplomlari taqdim etiladi |
| 3 | Belarus Respublikasi, Vitebsk shahri | Belarus Respublikasining Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasi | Zootexniya (faoliyat turlari bo‘yicha), 2 yil (SamDVMChBU) + 2 yil (Vitebsk) | Zootexnik (bakalavr) | Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti hamda Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasining qo‘shma diplomlari taqdim etiladi |
| 4 | Latviya Respublikasi, Elgava shahri | Latviya tabiy fanlari va texnologiyalar universiteti | Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyalari, 1 yil (SamDVMChBU) + 3 yil (Latviya) | Texnolog (bakalavr) | Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti hamda Latviya tabiy fanlari va texnologiyalar universitetlarining qo‘shma diplomlari taqdim etiladi |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 31-martdagi PQ-187-sonli “Veterinariya va chorvachilik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarorining 1-bandi bo‘yicha Samarqand veterinariya meditsinasi instituti negizida Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti tashkil qilingan.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 2019-2020 o‘quv yilidan boshlab Belarus Respublikasi, Vitebsk “Hurmat belgisi” ordenli Davlat veterinariya meditsinasi akademiyasi bilan tuzilgan shartnomalar asosida 2 ta bakalavr ta’lim yo‘nalishlarida qo‘shma dastur, 2020-2021 o‘quv yilidan boshlab esa Latviyaning Latviya tabiiy bilimlar va texnologiyalar universiteti bilan 1 ta bakalavr ta’lim yo‘nalishi va 1 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma dasturlar faoliyat olib bormoqda.

| № | Страна | Иностранное высшее учебное заведение | Тип совместной учебной программы | Название образовательной области или специализации | Название документа, выданного республиканским или зарубежным вузом |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Республика Беларусь, город Витебск | Витебская государственная академия ветеринарной медицины Республики Беларусь награждена орденом "Знак почета" | Ветеринарная медицина, очная форма обучения 3 года (САМДВМЧБУ) + 2 года (Витебск) | Ветеринарная медицина (степень бакалавра) | Будут вручены двойные дипломы Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии и Витебской государственной академии ветеринарной медицины Республики Беларусь с вручением ордена "Знак почета". |
| 2 | Республика Беларусь, город Витебск | Витебская государственная академия ветеринарной медицины Республики Беларусь награждена орденом "Знак почета" | Ветеринарная фармасевтика, 2 года (САМДВМЧБУ) + 2 года (Витебск) | Фармацевт в области ветеринарии (бакалавр) | Будут вручены двойные дипломы Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии и Витебской государственной академии ветеринарной медицины Республики Беларусь с вручением ордена "Знак почета". |
| 3 | Республика Беларусь, город Витебск | Витебская государственная академия ветеринарной медицины Республики Беларусь награждена орденом "Знак почета" | Зоотехния (по видам деятельности), очная форма обучения 2 года (САМДВМЧБУ) + 2 года (Витебск) | Зоотехник (бакалавр) | Будут вручены двойные дипломы Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии и Витебской государственной академии ветеринарной медицины Республики Беларусь с вручением ордена "Знак почета". |
| 4 | Латвийская Республика, Елгава | Латвийский университет естественных наук и технологий | Технологии хранения и переработки сельскохозяйственной продукции, очная форма обучения, 1 год (SamDVMChBU) + 3 года (Латвия) | Технолог (бакалавр) | Были вручены совместные дипломы Самаркандского государственного ветеринарного университета, Университета животноводства и биотехнологий и Латвийского университета естественных наук и технологий. |
В соответствии с пунктом 1 Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-187 «О кардинальном совершенствовании системы подготовки кадров в области ветеринарии и животноводства» от 31 марта 2022 года на базе Самаркандского института ветеринарной медицины создан Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.
С 2019-2020 учебного года в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий реализуется совместная программа по 2 направлениям бакалавриата на основе заключенных договоров с Витебской ордена «Знак Почета» государственной академией ветеринарной медицины, Республика Беларусь, а с 2020-2021 учебного года совместные программы по 1 направлению бакалавриата и 1 направлению магистратуры с Латвийским университетом естественных наук и технологий, Латвия.