KELAJAK BUGUNDAN BOSHLANADI
Bugungi tobora globallashayotgan zamonda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohot va o‘zgarishlar natijasi ta’lim sohasiga,  qolaversa yangi zamonaviy kadrlarni yetishtirish masalasiga bevosita bog‘liq. Barcha sohalarni faqat yangi bilimlarga ega bo‘lgan yoshlar rivojlantirishi mumkin, qolaversa, “Uchinchi renessans” poydevorini mustahkamlashda bizga zamonaviy bilimlar bilan qurollangan yosh kadrlar kerak. Xukumatimiz tomonidan oliy ta’lim sohasidagi dastlabki islohotlar, avvalo, qamrovni oshirish, institut va universitetlarning moliyaviy holatini yaxshilash, professor-o‘qituvchilarni moddiy qo‘llab-quvvatlashga qaratildi. Yaqin bir necha yil ichida oliy ta’lim sohasida sezilarli ijobiy o‘zgarishlar ro‘y berganini tan olish lozim. Oliy ta’lim muassasalarining ichki va tashqi qiyofasi o‘zgarib, moddiy-texnika bazasi yaxshilanyapti, ilmiy ishlanmalarni moliyalashtirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash kuchaytirilgan, qolaversa, professor-o‘qituvchilarning daromadlari ham ortyapti. Chinakam ilmiy ish qilmoqchi bo‘lgan yoshlar uchun bugun  barcha sharoitlar va imkoniyatlar mavjud. Bunday e’tibor oliy ta’limga bo‘lgan yondashuvni o‘zgartirib, uning sifati hamda darajasini ko‘tarishga xizmat qilishi aniq. Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti veterinariya, chorvachilik va biotexnologiyalar sohasi uchun mutaxassislari tayyorlaydigan mamlakatimizdagi yagona oliy ta’lim muassasasidir. Tashkil etilganiga ko‘p bo‘lmagan (2018 yil) mazkur universitetda ayni kunda 6 ming nafarga yaqin talabalar tahsil olishadi. Oliygoh Yevropa, Osiyo, Amerika va boshqa mintaqalardagi 90 dan ortiq turdosh universitetlar bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. Odatda yil yakunlanayotgan paytda vatan taqdiriga o‘zini dahldor sanaydigan har bir kishining ko‘nglida o‘zgacha tuyg‘ular, hissiyotlar paydo bo‘lishi shubhasizdir. Tarix sahifalariga muhrlanayotgan yilda qanday ishlarni amalga oshirdik?
Rejalashtirgan ishlar bajarildimi?
Universitet, talaba – yoshlar, professor – o‘qituvchilar hayotida nima o‘zgardi?
Va hokazo...
Muhimi ana shu savollarga javob bo‘lishi kerak.
Yakunlanayotgan yilda universitetda uzoq kutilgan loyiha – Ilmiy innovatsion inkubatorga start berildi. Oliygohda ilmiy kadrlar yetishtirishning samarali tizimini yo‘lga qo‘yish, ilmiy izlanishlarni tijoratlashtirish va ishlab chiqarishga joriy etish, talabalar amaliyotini tashkil etish hamda to‘liq o‘z-o‘zini moliyalashtirish mexanizimini yaratish maqsadida barcha imkoniyatlarni o‘zida mujassamlashtirgan “O‘zbekistonda veterinariya, biotexnologiya va chorvachilik sohasini rivojlantirish uchun ilmiy kadrlarni intensiv tayyorlash ilmiy biznes inkubatori” MEGA loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyihada bugungi kunda 75 nafar kishi faoliyat ko‘rsatmoqda, ularning 15 nafari fan nomzodlari, 60 nafari phd doktorlari, shuningdek mustaqil izlanuvchilar va magistr talabalar 14 tadan ortiq hayvon turlari ustida o‘z ilmiy - tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Umuman, yaxshi mutaxassisga hamma joyda talab yuqori, ish topiladi. O‘z ishining ustalariga hamma joyda ham yaxshi haq to‘lanishini yoshlarimiz anglab yetishmoqda.
Oddiy tilda aytganda, yaxshi yashash uchun ham ta’lim olish zarurligi, kuchli raqobatbardosh mutaxassis bo‘lish lozimligini bugun talabalarning o‘zlari anglab yetishmoqda.
Bu loyihadan katta maqsadlar kutilmoqda va kelayotgan yilda uning dastlabki natijalari ma’lum bo‘ladi.
O‘tayotgan yilda Samarqandda Oziq - ovqat havfsizligi bo‘yicha (7 – 8 sentabr) yirik xalqaro anjuman bo‘lib o‘tdi. Unda universitet professor - o‘qituvchilari ham ishtirok etishdi. Va shunda ma’lum bo‘ldiki, biz amalga oshirayotgan, mazkur mega loyiha mamlakatimiz iqtisodiyoti, qolaversa oziq ovqat havfsizligini ta’minlash yo‘lidagi muhim qadamlardan biridir.
Xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan akademik almashuv dasturlarida universitetning 24 nafar talabalari ishtirok etishdi, tayanch doktorantlardan 7 nafari, professor-o‘qituvchilar va rahbar kadrlardan 38 nafari xorijning nufuzli universitet, institut hamda ilmiy tadqiqot institutlarida malaka oshirib yoki stajirovka o‘tab qaytishdi. Ishonamizki, ular eng ilg‘or tajribalarni o‘zimizda amalga oshirishimizga ko‘mak berishadi. Shuningdek, Universitetda iqtidorli talabalar tomonidan  15 ta innovatsion hamda startap loyihalar shakllantirildi hamda respublika tanlovlariga tavsiya etildi.
Joriy yilda 5 nafar iqtidorli talaba – yoshlarimiz davlatimizning nomdor stipendiyalari sohiblari bo‘lishdi.
Bir so‘z bilan aytganda, rejalashtirgan ishlarimizni bosqichma - bosqich amalga oshirib kelmoqdamiz – muhimi, buning uchun jamoamizda istak va hoxish, shuningdek imkoniyatlar ham yetarlidir.
Zamonaviy hayotni bugun ilm-ma’rifat va ta’limning taraqqiyotisiz tasavvur etish qiyin. Dunyoning eng ilg‘or, yetakchi davlatlarida ta’limni rivojlantirish birinchi galdagi ustivor vazifa sifatida belgilanishi ham bejiz emas. Negaki, mamlakatning kelajagi aynan shu sohada qo‘lga kiritilgan yutuqlar bilan chambarchas bog‘liqdir.

Результат реформ и изменений, проводимых в нашей стране в сегодняшнее все более глобализирующееся время, напрямую связан со сферой образования и, более того, с вопросом подготовки новых современных кадров. Все области могут быть развиты молодыми людьми, обладающими новыми знаниями, более того, для укрепления фундамента "третьего возрождения" нам нужны молодые кадры, владеющие современными знаниями.
Первые реформы в области высшего образования, проведенные нашим правительством, были направлены, прежде всего на улучшение финансового состояния учреждений и университетов, а также на оказание материальной поддержки профессорам и преподавательскому составу.
Следует признать, что в ближайшие несколько лет в сфере высшего образования произошли значительные позитивные изменения. Меняется внутренний и внешний облик высших учебных заведений, совершенствуется материально-техническая база, усиливается финансирование и социальная поддержка научных разработок, и кроме того, увеличиваются доходы профессоров и преподавательского состава. Сегодня созданы все условия и возможности для молодёжи, которые по-настоящему хотят заниматься научной работой. Очевидно, что такое внимание изменит подход к высшему образованию и послужит повышению его уровня и качества.
Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии - единственное высшее учебное заведение в нашей стране, готовящее специалистов в области ветеринарии, животноводства и биотехнологии. В не так давно созданном (2018 году) университете на сегодняшний день обучается около 6000 студентов. Университет установил партнерские отношения с более чем 90 соответствующими университетами Европы, Азии, Америки и других регионов.
Обычно к концу года, в сердцах каждого, кто считает себя относящимся к судьбе родины, без сомнения появляются особые чувства эмоции.
Какую работу мы проделали в этот год, который запечатлен на страницах истории?
Была ли выполнена запланированная работа?
Что изменилось в жизни университета, профессоров и студентов?
И так далее….
Важное, на все эти вопросы должен быть ответ.
В завершении года в университете дан старт долгожданного проекта - научно-инновационного инкубатора. В целях создание эффективной системы подготовки научных кадров в высшем заведении, коммерциализации и внедрение научных исследований в производство, организация практики студентов, а также создание полноценного механизма самофинансирования, воплотив в себе все возможности, реализуется мегапроект "Интенсивная подготовка научных кадров для развития ветеринарии, биотехнологий и животноводства в Узбекистане".
На сегодняшний день в проекте работают 75 человек, 15 из них - кандидаты наук, 60 - доктора phd, а также независимые исследователи и магистранты проводят собственные исследования более чем над 14 видов животных.
В общем, хороший специалист везде востребован, работа найдется. Наша молодёжь понимает, что мастерам своего дела везде хорошо платят.
Проще говоря, сами студенты сегодня понимают, что даже для того, чтобы хорошо жить, необходимо получить образование, стать сильным конкурентоспособным специалистом.
От этого проекта ожидаются большие достижения, и его первоначальные результаты будут известны в следующем году
В уходящем году в Самарканде (7-8 сентября) состоялась крупная международная конференция по продовольственной безопасности. В нем также приняли участие профессора и преподавательский состав университета. И тут выяснилось, что этот мегапроект, который мы реализуем, является одним из важных шагов на пути обеспечения экономики нашей страны, а также продовольственной безопасности.
В программах академического обмена с зарубежными высшими учебными заведениями приняли участие 24 студента университета, 7 базовых докторов, 38 профессоров и управленческого персонала прошли обучение и стажировку в престижных университетах, институтах и научно-исследовательских институтах за рубежом. Мы уверены, что они помогут нам проводить самые передовые эксперименты.
А также 15 инновационных и стартап проектов были сформированы талантливыми студентами университета и рекомендованы к участию в республиканских конкурсах.
В этом году 5 талантливых студентов стали лауреатами именных стипендий нашей страны.
Одним словом, мы поэтапно реализуем то, что планируем - важно, чтобы у нашей команды было для этого достаточно желания и похоти, а также возможностей.
Современную жизнь сегодня трудно представить без прогресса науки и образования. Не зря в самых передовых, ведущих странах мира развитие образования определено в качестве главной задачи. Потому что именно в этой области будущее страны тесно связано с достижениями.