HAZRATI INSON QADRI HAR NARSADAN ULUGʻ!
Inson uchun tinchlik vaxotirjamlik juda muhim. U mehnat qilishi, maqsadlariga erishishi va ertangi kuni uchun rejalar tuzishi uchun avvalo osoyishtalik zarur.
Insoniyat boshidan juda ko‘p qirg‘inbarot urushlar o‘tgan – ular orasida eng dahshatlisi – Ikkinchi jahon Urushi edi, desak, mubolag‘a bo‘lmaydi.
Bu Urush tugaganiga 70 yildan oshgan. Bu bir insonning o‘rtacha umriga teng bo‘lgan vaqtdir. Oramizda shu yoshdan katta bo‘lganlargina urush davrini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rgan yoki uning dahshatlarini his qilgan.
Gʻalabaga erishilganidan keyingi yillar ham oson kechmagan, albatta. Bu jangu - jadallarning asoratlari, zahmatlari Insoniyat xotirasiga bir umrga muhrlangan, ba’zi odamlar qalbida chandiq bo‘lib qolgani ham rost.
Bu urushda bizning jigarlarimiz, millatdoshlarimiz jon berishgan...
Tarix zarvaraqlarini kuzatar ekanmiz, II jahon urushida O‘zbekistonimizdan 1 million 433 ming 230 nafar odam ishtirok etgani, 604 ming nafardan ortiq hamyurtimiz urush maydonlaridan nogiron bo‘lib yurtga qaytgani, 450 ming nafardan ortiq vatandoshimiz esa qonli janglarda halok bo‘lib, begona tuproqlarda qolib ketganidan qalbimiz larzaga keladi.
Urush orti zahmatkashlari qismati ham bizni befarq qoldirmaydi. Ular ham g‘alabaga munosib hissa qo‘shganlar qatoridan o‘rin olishgan.
Inson bor ekan, xotira – muqaddas. Hech kim, hech narsa esdan chiqmaydi. Xalq bugungi tinch-xotirjam zamonni asrab-avaylash, qadriga yetish uchun ham urushni, uning qahramonlarini, g‘alabaga munosib hissa qo‘shgan hech bir kishini xotirasidan forig‘ qilmaydi.
9 mayni Xotira va Qadrlash kuni sifatida umumxalq bayrami deya e’tirof etilishi zamirida ham aynan ana shu ezgu maqsad va g‘oya o‘rin olgan.
Oramizda qanchadan-qancha urush qatnashchilari, front ortida mehnat - mashaqqat chekkanlar bor. O‘tganlarni xotirlash, safimizda yurganlarning esa qadriga yetish xukumatimiz siyosatining ustuvor vazifalaridan bo‘lib, har yili millat qahramonlari munosib tarzda rag‘batlantirilib kelinadi. Mustaqil O‘zbekiston xalqi va davlati avval - boshdan tinchlik-totuvlik tarafdori sifatida maydonga chiqdi.
Shu bois ham, mustaqillik yillarida ham bizda 9 may umumxalq bayrami sifatida, 1999 yildan boshlab esa Xotira va Qadrlash kuni sifatida nishonlanadi.
9 mayning Xotira va Qadrlash kuni deb e’lon qilinishi bizda siyosatning insoniylashganidan, davlatning hazrati insonga qayishganidan dalolat beradi. Urushda halok bo‘lgan har bir o‘zbekistonlik – Vatanimiz farzandi edi. Ularni yoddan chiqarishga hech birimizning haqqimiz yo‘q.
Mustaqillik yillarida 35 jildlik “Xotira” kitobining chop etilgani ham ular xotirasi uchun ahamiyatli ish bo‘ldi. Hozirda urush qurbonlarining nomlari mamlakatimiz poytaxti – Toshkent shahridagi “Xotira maydoni”ga o‘rnatilgan temir “daftar”ga ham zarhal harflar bilan bitib qo‘yilgan.
Qolaversa, bugun Afg‘oniston urushida halok bo‘lganlar sho‘ro siyosatining begunoh qurbonlari sifatida esga olinadi, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining xotirasi oldida hurmat bajo keltiriladi.
Bu dunyoning markazida Hazrati Inson turadi. Inson bu dunyoga baxtli yashash uchun keladi. Barcha ne’matlar Inson va uning manfaati uchundir.

HUMAN VALUE IS GREATER THAN ANYTHING!
Peace and tranquility are very important for a person. In order for him to work, achieve his goals and make plans for tomorrow, he needs peace first.
It is no exaggeration to say that since the beginning of mankind, there have been many destructive wars, the most terrible of which was the Second World War.
It is more than 70 years since the end of the war. This is the time equivalent to the average life of a person. Only those of us older than this age have seen wartime with their own eyes or felt its horrors.
The years after the victory were not easy, of course. It is also true that the complications and hardships of this struggle are imprinted in the memory of mankind for a lifetime, and some people are scarred in their hearts.
Our livers, compatriots died in this war...
As we observe the details of history, our hearts are shaken by the fact that 1 million 433 thousand 230 people from Uzbekistan took part in the Second World War, more than 604 thousand of our compatriots returned home disabled from the battlefields, and more than 450 thousand of our compatriots died in bloody battles and remained in foreign lands.
The fate of post-war workers does not leave us indifferent. They were among those who made a worthy contribution to the victory.
As long as there is a person, memory is sacred. No one, nothing is forgotten. The people will not forget the war, its heroes, and anyone who made a worthy contribution to the victory, even in order to preserve and appreciate the peaceful times of today.
Uzbeks have always been a peace-loving people. We have a great national and spiritual heritage dedicated to the promotion of this idea. In them, the value of peace is promoted, and war is completely condemned.
May 9 is recognized as a national holiday as the Day of Remembrance and Appreciation.
There are many war veterans among us, those who worked hard behind the front. Commemorating those who have passed away and appreciating those who are in our ranks is one of the priority tasks of our government's policy, and national heroes are encouraged every year. The people and the state of independent Uzbekistan first appeared as supporters of peace and harmony.
Therefore, during the years of independence, May 9 is celebrated as a national holiday, and since 1999, it has been celebrated as the Day of Remembrance and Appreciation.
The announcement of May 9 as the Day of Remembrance and Appreciation is a sign of the humanization of politics in our country, and the return of the dignity of the state to man. Every Uzbek who died in the war was a child of our Motherland. None of us have the right to forget them.
The publication of the 35-volume "Memory" book during the years of independence was also an important work for their memory. Currently, the names of the victims of the war are written in golden letters on the iron "notebook" installed in the "Memorial Square" of the capital of our country - Tashkent
In addition, today those who died in the war in Afghanistan are remembered as innocent victims of Soviet politics, and the memory of military personnel and law enforcement officers who died in the line of duty during the years of independence is honored.
At the center of this world is Hazrat Inson. Man comes to this world to live happily. All blessings are for Man and his benefit.