Jamiyat rivojini ayollarsiz tasavvur etib bo‘lmaydi. Huquqiy davlat va demokratik jamiyat qurish yo‘lida ekanmiz, ularni ulug‘lash va qadrlashga, qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilishga, xotin-qizlarning erkaklar bilan barcha sohada tengligini ta’minlashga qaratilgan milliy huquq tizimi yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bugun ayollarga e’tibor chinakam davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi: uning huquqiy va institusional asoslari tubdan takomillashtirildi. Ayni kunda ayollar va xotin-qizlarga berilgan imtiyoz - imkoniyatlar har qachongidan yaxshiroq desak mubolag‘a emas.
Bir so‘z bilan aytganda, ayollarning taqdiri, buguni va kelajagi uchun davlat siyosati darajasidagi yuksak e’tiborning ifodasi bo‘lgan bunday sharoitlar va imtiyozlar mamlakatimiz tarixida hali bo‘lmagan. Bugun opa-singillarimiz qalbida jo‘sh urayotgan shukronalik hissi ana shundan.
Bugun Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida jami 775 nafar professor - o‘qituvchilar, ishchi hodimlar faoliyat ko‘rsatayotgan bo‘lsa, ularning 295 nafarini, 6 yarim ming nafardan ziyod talaba – yoshlarning 32 foizini, ya’ni 1632 nafarini xotin-qizlar tashkil qiladi.
Universitetni bir oila deb, tasavvur etsak, xotin - qizlar, ayollar xonadonimiz, katta ahil jamoamizning fahri - iftihori va g‘ururidir. Ular bilan hayotimiz go‘zal, fayzli va farahbahshdir. Ular orasida mamlakatimizga taniqli bo‘lgan olima ayollarimiz, a’lochi va bilimdon talaba qizlarimiz, mehnatkash va fidoyi ishchi - hodimlarimiz borligi meni hamisha g‘ururlantiradi. Joriy yilda davlat stipendiyalariga sazovor bo‘lgan talabalarimizning ikki nafarini ham qizlar tashkil etadi. Ularga ko‘rsatilayotgan e’tiborning natijasi o‘laroq, universitetimizda Magistratura bo‘limida tahsil olayotgan 16 nafar talabamizning kontrakt mablag‘lari davlat tomonidan to‘lab berilmoqda.
Bugungi globallashuv jarayonida yosh avlodning har qanday voqea - hodisaga nisbatan faol fuqarolik pozisiyasini shakllantirish jarayonida ayollarning - xotin-qizlarning o‘rni va roli juda muhim.
Ayollar tomonidan bildirilgan har qanday ezgu g‘oya va tashabbuslar qo‘llab - quvvatlanadigan, ularga katta ishonch bilan imtiyozlar beriladigan jamiyatda yashayapmiz. Bu jamiyatda Inson qadri, uning sha’ni barcha qadriyatlardan ustundir, ayollar uchun esa bu qoidalar ikki marotaba amal qiladi. Zero, inson qadrini ulug‘lash, avvalo, ayolga hurmat va ehtirom, moʻtabar onalarimizni e’zozlash, munis opa-singillarimizni qadrlash orqali ro‘yobga chiqadi, desak mubolag‘a emas.
Fursatdan foydalanib, Siz azizlarni bayram bilan muborakbod etaman.
Hayot qo‘llaringizni Ilm hamisha yoritib tursin!
Zero Siz tarqatayotgan ziyo butun jamiyatni, qolaversa, butun dunyoni nurafshon etadi.
Oilangizga tinchlik – xotirjamlik, qut va baraka tilayman!
BAYRAMINGIZ MUBORAK, AZIZ AYOLLAR!
Kamoli ehtirom bilan, Xudaynazar Yunusov Biologiya fanlari, doktori, professor, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan chorvador, SamDVMCHBU rektori

Женщины – венец общества.
Развитие общества немыслимо без женщин. Поскольку мы находимся на пути построения правового государства и демократического общества, особое внимание уделяется созданию национальной правовой системы, направленной на их прославление и признание, защиту законных прав и интересов, обеспечение равенства с мужчинами во всех сферах. Сегодня внимание к женщинам поднялось до уровня поистине государственной политики: радикально усовершенствовались ее правовые и институциональные основы. Не будет преувеличением сказать, что привилегии и возможности, предоставляемые женщинам и девушкам в этот день, лучше, чем когда-либо.
Словом, таких условий и привилегий, которые являются выражением высокого внимания на уровне государственной политики к судьбе, настоящему и будущему женщин, в истории нашей страны еще не было. Это то чувство благодарности, которое сегодня витает в сердцах наших сестер.
Сегодня в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий работают 775 человек из профессорско - преподавательского состава, из них 295 сотрудников, и более 32% из 6 с половиной тысяч студентов, то есть, 1632 человека - женщины и девушки.
Когда мы представляем университет как семью, женщины - это гордость и   слава нашего женского ко, нашего большого сплоченного коллектива. Наша жизнь с ними прекрасна, полезна и благополучна. Я всегда горжусь тем, что среди них есть известные в нашей стране женщины - ученые, отличные и знающие студентки, трудолюбивые и самоотверженные работники. Две трети наших студентов, получивших государственные стипендии в этом году, - девушки. В результате внимания, оказываемого им, контрактные средства 16 наших студентов, обучающихся на факультете магистратуры в университете, оплачиваются государством.
В сегодняшнем мире  глобализации очень важна роль и место женщин в процессе формирования активной гражданской позиции подрастающего поколения по отношению к любому событию.
Мы живем в обществе, где любые благородные идеи и инициативы, выражаемые женщинами, поддерживаются, с большим доверием им предоставляются любые привилегии. Это ценность человека в обществе, его честь превыше всех ценностей, а для женщин эти правила действуют в два раза больше. В конце концов, не будет преувеличением сказать, что прославление человеческого достоинства достигается, прежде всего, через уважение и почтение к женщине, уважение к нашим благородным матерям, к нашим сестрам- друзьям.
Пользуясь случаем, я поздравляю вас, дорогие, с праздником!
Пусть наука всегда озаряет вашу жизнь!
Ведь свет, который вы излучаете, просвещает все общество, а заодно и весь мир.
Желаю вашим семьям мира, спокойствия, благополучия и благословения!
С ПРАЗДНИКОМ, ДОРОГИЕ ЖЕНЩИНЫ!
С полным уважением к Вам, Худайназар Юнусов, доктор биологических наук, профессор, заслуженный животновод Республики Узбекистан, ректор СамГУВМЖБ