Jamiyat rivojini ayollarsiz tasavvur etib bo‘lmaydi. Huquqiy davlat va demokratik jamiyat qurish yo‘lida ekanmiz, ularni ulug‘lash va qadrlashga, qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilishga, xotin-qizlarning erkaklar bilan barcha sohada tengligini ta’minlashga qaratilgan milliy huquq tizimi yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bugun ayollarga e’tibor chinakam davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi: uning huquqiy va institusional asoslari tubdan takomillashtirildi. Ayni kunda ayollar va xotin-qizlarga berilgan imtiyoz - imkoniyatlar har qachongidan yaxshiroq desak mubolag‘a emas.
Bir so‘z bilan aytganda, ayollarning taqdiri, buguni va kelajagi uchun davlat siyosati darajasidagi yuksak e’tiborning ifodasi bo‘lgan bunday sharoitlar va imtiyozlar mamlakatimiz tarixida hali bo‘lmagan. Bugun opa-singillarimiz qalbida jo‘sh urayotgan shukronalik hissi ana shundan.
Bugun Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida jami 775 nafar professor - o‘qituvchilar, ishchi hodimlar faoliyat ko‘rsatayotgan bo‘lsa, ularning 295 nafarini, 6 yarim ming nafardan ziyod talaba – yoshlarning 32 foizini, ya’ni 1632 nafarini xotin-qizlar tashkil qiladi.
Universitetni bir oila deb, tasavvur etsak, xotin - qizlar, ayollar xonadonimiz, katta ahil jamoamizning fahri - iftihori va g‘ururidir. Ular bilan hayotimiz go‘zal, fayzli va farahbahshdir. Ular orasida mamlakatimizga taniqli bo‘lgan olima ayollarimiz, a’lochi va bilimdon talaba qizlarimiz, mehnatkash va fidoyi ishchi - hodimlarimiz borligi meni hamisha g‘ururlantiradi. Joriy yilda davlat stipendiyalariga sazovor bo‘lgan talabalarimizning ikki nafarini ham qizlar tashkil etadi. Ularga ko‘rsatilayotgan e’tiborning natijasi o‘laroq, universitetimizda Magistratura bo‘limida tahsil olayotgan 16 nafar talabamizning kontrakt mablag‘lari davlat tomonidan to‘lab berilmoqda.
Bugungi globallashuv jarayonida yosh avlodning har qanday voqea - hodisaga nisbatan faol fuqarolik pozisiyasini shakllantirish jarayonida ayollarning - xotin-qizlarning o‘rni va roli juda muhim.
Ayollar tomonidan bildirilgan har qanday ezgu g‘oya va tashabbuslar qo‘llab - quvvatlanadigan, ularga katta ishonch bilan imtiyozlar beriladigan jamiyatda yashayapmiz. Bu jamiyatda Inson qadri, uning sha’ni barcha qadriyatlardan ustundir, ayollar uchun esa bu qoidalar ikki marotaba amal qiladi. Zero, inson qadrini ulug‘lash, avvalo, ayolga hurmat va ehtirom, moʻtabar onalarimizni e’zozlash, munis opa-singillarimizni qadrlash orqali ro‘yobga chiqadi, desak mubolag‘a emas.
Fursatdan foydalanib, Siz azizlarni bayram bilan muborakbod etaman.
Hayot qo‘llaringizni Ilm hamisha yoritib tursin!
Zero Siz tarqatayotgan ziyo butun jamiyatni, qolaversa, butun dunyoni nurafshon etadi.
Oilangizga tinchlik – xotirjamlik, qut va baraka tilayman!
BAYRAMINGIZ MUBORAK, AZIZ AYOLLAR!
Kamoli ehtirom bilan, Xudaynazar Yunusov Biologiya fanlari, doktori, professor, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan chorvador, SamDVMCHBU rektori

The development of society cannot be imagined without women. As we are on the way to build a legal state and a democratic society, special attention is paid to the creation of a national legal system aimed at honoring and valuing them, protecting their legal rights and interests, ensuring equality of women with men in all spheres. Today, attention to women has risen to the level of real state policy: its legal and institutional foundations have been radically improved. It is no exaggeration to say that the privileges and opportunities given to women and girls today are better than ever.
In a word, such conditions and privileges, which are an expression of high attention at the level of state policy for the fate, present and future of women, have never existed in the history of our country. This is the reason for the gratitude that our sisters feel in their hearts today.
Today, Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnologies has a total of 775 professors, teachers and employees, 295 of them, more than 6.5 thousand students - 32% of young people, i.e. 1632 are women. – consists of women and girls.
If we imagine the university as a family, women are the pride and of our family, our big family. Our life with them is beautiful and happy. I am always proud that among them there are women scientists who are well-known in our country, excellent and knowledgeable female students, and hardworking and devoted employees. Two of our students who received state scholarships this year are girls. As a result of the attention shown to them, the contract funds of 16 of our students studying at the Master's department of our university are paid by the state.
In the process of today's globalization, the place and role of women is very important in the process of forming an active civil position of the young generation in relation to any event.
We live in a society where any good ideas and initiatives expressed by women are supported and given privileges with great confidence. In this society, the value of a person, his honor is above all values, and for women, these rules apply twice. After all, it is not an exaggeration to say that glorifying the value of a person is realized first of all through respect and reverence for women, honoring our mothers, and valuing our kind sisters.
I would like to take this opportunity to congratulate you on the holiday.
Let Science always illuminate your hands of life!
Because the knowledge you are spreading will enlighten the whole society, moreover, the whole world.
I wish your family peace, tranquility, happiness and blessings!
HAPPY HOLIDAY, DEAR WOMEN!
Sincerely, Khudaynazar Yunusov, Doctor of Biological Sciences, Professor, Honored Livestock Breeder of the Republic of Uzbekistan, Rector of SamSUVMLB