Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида Ўзбекистон Республикаси Aдлия вазирлиги ҳузуридаги “Интелектуал мулк маркази" давлат муассасаси томонидан “Ихтиро ва фойдали моделга талабнома тайёрлаш, иш юритиш ва экспертиза жараёни, Муаллифликҳуқуқи объектларини депонентлаш” мавзусида семинар ташкил қилинди.
Раислик этувчи A.Даминов семинарнинг кириш сўзи билан очиб, кун тартибидаги масала юзасидан университетида илмий ишлар ҳамда келажакдаги ислиқболлари ҳақида тўхталиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Aдлия вазирлиги ҳузуридаги “Интеллектуал мулк маркази” давлат муассасаси Ихтиро ва фойдали моделлар бўлими бошлиғи И.Aбдукадиров сўзга чиқиб, ихтиролар, фойдали моделлар ва саноат намуналарини ҳуқуқий муҳофаза қилиш ҳамда улардан фойдаланиш соҳасидаги масалалар юзасидан ўз тақдимоти билан семинар иштирокчиларига маълумот бериб ўтди.

В университете прошел семинар по патентованию изобретений и полезных моделей. 29 октября 2022 г. В Самаркандском государственном университете ветеринарии, животноводства и биотехнологий ГУ «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан был организован семинар на тему «Оформление заявки на изобретение и полезность». модель, порядок и процесс экспертизы, депонирования объектов авторского права».
Председатель А. Даминов открыл семинар вступительной речью и рассказал о вопросах повестки дня, научной работе и перспективных проектах университета.
И. Абдукадыров, начальник отдела изобретений и полезных моделей ГУ «Центр интеллектуальной собственности» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, выступил с речью и проинформировал участников семинара своим докладом по вопросам в области правовой охраны изобретений, полезных моделей и промышленных образцов и их использования.