“Дунё иморатлари ичида энг улуғи мактаб бўлса, касбларнинг ичида энг шарафлиси ўқитувчилик ва мураббийликдир”
Ислом Каримов
Самарқанд давлат ветеринария медицинаси, чорвачилик ва биотехнологиялар университетида “1 октабр - Ўқитувчи ва мураббийлар куни” муносабати билан «Доим эъзоздасиз - азиз устозлар!» шиори остида байрам дастури ташкил этилди.
Байрам тадбирида университет профессор – ўқитувчилари билан бир қаторда, таълим масканида узоқ йиллар самарали меҳнат қилиб, айни кунда нафақада бўлган фаҳрий профессор – ўқитувчилар ҳам иштирок этишди.
Кеча иштирокчиларини Университет ректори, профессор Худайназар Юнусов табриклади ва Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Баҳромжон Норқобиловнинг табрик сўзларини барчага ўқиб эшиттирди.
Абдулла Авлоний: “Ҳар бир миллатнинг саодати, давлатнинг тинчи ва роҳати ёшларнинг яхши тарбиясига боғлиқдир,” - деган. Демак, устоз - мураббийларнинг зиммасида жуда ҳам буюк масъулиятли вазифа юкланган. Бу ҳам бўлса, келажаги буюк давлат учун комил, ҳар томонлама етук ва баркамол, маънан ва ахлоқан пок, ватанпарвар ва инсонпарвар инсонларни тарбиялаб чиқариш вазифаси. Ҳа, ўқитувчи ва мураббийлик жуда машаққатли, юксак сабр ва матонат талаб қиладиган касб! Бу касб эгалари эса ҳамиша эҳтиромга муносибдир!
Байрам муносабати билан ўз фаолияти давомида алоҳида ўрнак кўрсатган, ёшларга таълим ва тарбия беришдек муқаддас вазифани шараф билан адо этаётган, шунингдек айни кунда шогирдлари ва фарзандлари ардоғида кексалик гаштини сураётган профессор - ўқитувчилар Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Университет раҳбариятининг “Ташаккурнома”, “Фаҳрий ёрлиқ” ва қимматбаҳо эсдалик совғалари билан тақдирланди, шунингдек, қўмита раиси томонидан тақдим этилган 2 дона замонавий телевизор маънавий – маърифий ишлар яхши йўлга қўйилганлиги учун Университет биринчи проректори Алибек Гаппаровга топширилди.
Байрам кечаси талаба – ёшларнинг бадиий чиқишлари билан давом этди.Маърифий дастурдан сўнг унинг иштирокчилари байрам дасдурхонига таклиф этилди.

"The greatest of the buildings in the world is the school, and the most honorable of the professions is teaching and coaching"
Islam Karimov
At the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnologies, on the occasion of "October 1 - Teacher and trainers day", "You are always in honor - dear teachers!" A holiday program was organized under the motto.
In addition to university professors, respectable professors who have worked effectively in the educational institution for many years and retired on the same day also took part in the holiday event.
The Rector of the University, Professor Hudaynazar Yunusov congratulated the participants of the evening and read the congratulatory words of Bahromjon Norqabilov, the Chairman of the State Committee for the Development of Veterinary and Livestock.
Abdulla Avlani said: "The happiness of every nation, the peace and happiness of the state depends on the good education of the youth." So, teachers - trainers are entrusted with a very responsible task. Even so, it is the task of educating people who are perfect, fully mature and perfect, mentally and morally pure, patriotic and humane people for the great country in the future.
Being a teacher and coach is a very demanding profession that requires a lot of patience and perseverance! The owners of this profession are always worthy of respect!
On the occasion of the holiday, the professors-teachers who have set a special example during their careers, honorably fulfill the sacred task of educating and educating young people, and at the same time are celebrating their old age in honor of their students and children, were awarded and valuable souvenirs, as well as 2 modern televisions presented by the chairman of the committee were handed over to Alibek Gapparov, the first vice-rector of the University, for the good progress of spiritual and educational work.