Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus ta’lim vazirining 2022-yil 14-martdagi 97-sonli buyrugʻining qoʻshimcha ilovasiga asosan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida joriy yilning 14-15-oktabr kunlari “Veterinariya va chorvachilikda innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqarish va joriy etishning istiqboldagi vazifalari” mavzusidagi Xalqaro ilmiy-amaliy anjumani boʻlib oʻtadi.
ILMIY MAQOLA MUALLIFLARI DIQQATIGA!
Anjumanda quyidagi yoʻnalishlar boʻyicha shu’balar ish olib boradi:
1. Veterinariya sohasidagi zamonaviy profilaktika va davolash usullarining yechimlari – oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda sifatli mahsulotlarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi boʻyicha erishilgan yutuqlar.
2. Veterinariya, chorvachilik hamda biotexnologiyalar sohasida qoʻllaniladigan innovatsion texnologiyalar, erishilgan yutuqlar hamda mavjud muammolar.
3. Chorvachilik sohasida mahsuldor hayvonlar seleksiyasi va naslini yaxshilash, oziqlantirish, chorva mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi boʻyicha erishilgan yutuqlar.
4. Qishloq xoʻjaligida zamonaviy biotexnologik usullar, ekologik toza mahsulotlar yetishtirish va saqlash texnologiyalari, veterinariyada farmatsevtika hamda oʻsimliklarni himoya qilish boʻyicha erishilgan yutuqlar.
5. Veterinariya chorvachiligida iqtisodiyot, ishlab chiqarish jarayonlarini mexanizatsiyalashtirish, resurs-energiya tejamkor qishloq xoʻjalik texnikalarini yaratish, ulardan foydalanish va servis koʻrsatish tizimini takomillashtirish, oziqabob ekinlar seleksiyasi, yutuqlari va mavjud muammolar.
6. Zamonaviy malakali kadrlar tayyorlash, oʻqitishning zamonaviy usullarida erishilgan yutuqlar hamda mavjud muammolarni bartaraf etish
KONFERENSIYA TASHKILIY QOʻMITASI
Tashkiliy qoʻmita raisi:
Yunusov Xudaynazar Beknazarovich – Universitet rektori., biologiya fanlari doktori, professor.
Tashkiliy qoʻmita raisi oʻrinbosarlari:
Daminov Asadullo Suvonovich– universitet ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori., veterinariya fanlari doktori, professor.

Согласно дополнительному приложению к приказу Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан №97 от 14 марта 2022 года Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии состоится 14-15 октября состоится
Международная научно-практическая конференция
ВНИМАНИЕ АВТОРАМ НАУЧНЫХ СТАТЕЙ!
На конференции будут работать секции по следующим направлениям:
1. Современные методы и Инновационные технологии, используемые при профилактике и лечении в области ветеринарии – достижения и существующие проблемы.
2. Технологии производства и переработки качественной продукции для обеспечения пищевой безопасности продуктов животного происхождения.
3. Достижения в разведении и улучшение пород продуктивных животных, кормление, технологии производства и переработки продукции животноводства.
4. Успехи современной биотехнологической науки в сельском хозяйстве - технологии выращивания и хранение экологически чистой продукции, в ветеринарной фармацевтике и защите растений.
5. Экономика, механизация, автоматизация и компьютеризация производственных процессов в ветеринарии и животноводстве.
6. Подготовка и переподготовка высококвалифицированных кадров, отвечающих современным требованиям, в сфере ветеринарии и животноводческой отрасли.
Председатель оргкомитета:
Худайназар Бекназарович Юнусов – ректор университета, доктор биологических наук, профессор.
Заместители председателя оргкомитета:
Даминов Асадулло Сувонович – проректор по научной работе и инновациям университета, доктор ветеринарных наук, профессор;
Шабунин Сергей Викторович - научный руководитель Всероссийского научно-исследовательского ветеринарный института патологии, фармакологии и терапии, доктор ветеринарных наук, профессор, академик РАН;
Племяшов Кирилл Владимирович - ректор Санкт-Петербургского государственного университета ветеринарной медицины, доктор ветеринарных наук, профессор, член-корреспондент РАН;
Позябин Сергей Владимирович - Ректор «Московская государственная академия ветеринарной медицины и биотехнологии - МВА имени К.И. Скрябина», профессор, доктор ветеринарных наук;
Гавриченко Николай Иванович - ректор Витебской государственной академии ветеринарной медицины, доктор сельскохозяйственных наук, доцент.