Gafurova Savlat Tolibovna
G‘afurova Savlat Tolibovna 1961-yil 14-aprelda Samarqand shahrida tug‘ilgan. 1978-yilda Samarqand shahridagi G‘afur G‘ulom nomli 28-maktabni tamomlagan. 1980-yilda A. Navoiy nomidagi Samarqand davlat universitetiga o‘qishga kirib, 1985-yilda ushbu oliygohni filolog-mutaxassis, rus tili o‘qituvchisi sifatida tugatgan.
2013-yil fevral oyidan boshlab hozirgi kungacha Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining "O‘zbek va rus tillari" kafedrasida rus tili o‘qituvchisi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
Mehnat faoliyati davomida 15 dan ortiq ilmiy va ilmiy-uslubiy ishlarni chop etgan, jumladan, 3 ta maqola O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan tan olingan jurnallarda, 7 ta xalqaro va 5 ta respublika ilmiy-amaliy anjumanlarida, impakt-faktorli jurnallarda nashr etilgan. 2024-yilda "Rus tilidan mashqlar to‘plami" metodik qo‘llanmasini nashr etgan, kafedra o‘qituvchilari bilan birgalikda test mashqlari to‘plamini tayyorlagan.
G‘afurova S.T. universitetda mavjud o‘quv yuklamalaridan kelib chiqqan holda talabalar uchun rus tili fanidan sifatli amaliy tayyorgarlik o‘tkazadi, zamonaviy pedagogik, innovatsion va axborot texnologiyalaridan foydalanadi.

Gafurova Savlat Tolibovna
Gafurova Savlat Tolibovna was born on April 14, 1961, in the city of Samarkand. In 1978, she graduated from Gafur Gulyam School No. 28 in Samarkand. In 1980, she entered Alisher Navoi Samarkand State University, and in 1985, she graduated from this institution with a degree in Philology, specializing as a teacher of the Russian language.
Since February 2013, she has been working as a Russian language teacher in the Department of "Uzbek and Russian Languages" at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry, and Biotechnology.
During her career, she has published more than 15 scientific and methodological works, including 3 articles in journals recognized by the Academy of Sciences, 7 international and 5 national scientific-practical conferences, and impact-factor journals. In 2024, she published a methodological guide, "Collection of Exercises in the Russian Language," and, together with the faculty of the department, released a collection of test exercises.
Gafurova S.T. provides high-quality practical training in the Russian language for students, based on the existing curriculum at the university, using modern pedagogical, innovative, and information technologies.