Gafurova Savlat Tolibovna
G‘afurova Savlat Tolibovna 1961-yil 14-aprelda Samarqand shahrida tug‘ilgan. 1978-yilda Samarqand shahridagi G‘afur G‘ulom nomli 28-maktabni tamomlagan. 1980-yilda A. Navoiy nomidagi Samarqand davlat universitetiga o‘qishga kirib, 1985-yilda ushbu oliygohni filolog-mutaxassis, rus tili o‘qituvchisi sifatida tugatgan.
2013-yil fevral oyidan boshlab hozirgi kungacha Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining "O‘zbek va rus tillari" kafedrasida rus tili o‘qituvchisi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
Mehnat faoliyati davomida 15 dan ortiq ilmiy va ilmiy-uslubiy ishlarni chop etgan, jumladan, 3 ta maqola O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan tan olingan jurnallarda, 7 ta xalqaro va 5 ta respublika ilmiy-amaliy anjumanlarida, impakt-faktorli jurnallarda nashr etilgan. 2024-yilda "Rus tilidan mashqlar to‘plami" metodik qo‘llanmasini nashr etgan, kafedra o‘qituvchilari bilan birgalikda test mashqlari to‘plamini tayyorlagan.
G‘afurova S.T. universitetda mavjud o‘quv yuklamalaridan kelib chiqqan holda talabalar uchun rus tili fanidan sifatli amaliy tayyorgarlik o‘tkazadi, zamonaviy pedagogik, innovatsion va axborot texnologiyalaridan foydalanadi.

Gafurova Savlat Tolibovna
Гафурова Савлат Толибовна родилась 14 апреля 1961 года в городе Самарканде. В 1980 году поступила в Самаркандский государственный университет имени Алишера Навои,  в 1985  году закончила данное учебное заведение по специальности филолог-преподаватель русского языка. С февраля 2013 года  по настоящее время работает преподавателем русского языка  на кафедре « Узбекского, русского языков» в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.
За время своей трудовой деятельности опубликовала более 15 научных и научно-методических работ, в том числе 3 статьи в журналах, признанных   Академией наук, 7 зарубежных и 5 отечественных научно-практических конференциях, журналах с импакт-фактором, в 2024 году выпустила методическое пособие « Сборник упражнений по русскому языку», совместно с преподавателями кафедры выпустили «Сборник тестовых упражнений».
Гафурова С.Т. проводит качественную практическую подготовку по предмету русский язык для студентов, исходя из существующей нагрузки в университете, используя новые педагогические, инновационные и информационные технологии.