Under the leadership of professors and teachers of the Department of Agrotechnologies, Mechanization and Automation of Production of the Faculty of Agrotechnology S.Nurbayev, J.Saidov, F.Khalilova, Kh.Khamrakulova, students of the "Forestry and Greening of Residential Areas" educational direction, using the theoretical knowledge they received in the lessons, began preparatory work, considering it their duty to grow more than 4,000 thousand seeds of various ornamental and flower seedlings at the faculty's training and practice experimental field.
"As a symbol of loyalty to our national values and traditions, we will contribute to the beauty of our university by actively participating in the planting of flower seedlings as part of the project aimed at transforming the territory of our university into a garden. Protecting the environment, increasing the level of ecological culture, and instilling a sense of love for nature in the minds of young people is our common goal," say the teachers.
We hope that the planted seeds will soon sprout and will be a great tool for transforming the territory of our university into a beautiful place!