Qabul vaqti: Har kuni (09:00 -16:00)
Parazitologiya va veterinariya ishini tashkil etish kafedrasi Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektorining 2022-yil 31-avgustdagi “Universitetning tasdiqlangan yangi tuzilmasining ijrosini ta’minlash to‘g‘risidagi” 147-sonli buyrug‘i bilan (sobiq “Parazitologiya va veterinariya ishini tashkil etish” kafedrasi negizida) tashkil qilingan.
Kafedraga turli yillar davrlarda professor N.V.Badanin, akademik I.X.Ergashev, dotsent T.A.Abduraxmonov, professor R.B.Davlatov, dotsent Sh.X.Qurbanov, dotsent T.I.Taylakovlar mudirlik qilgan va hozrgi kunda professor A.S.Daminov rahbarlik qilib kelmoqda.
Kafedraga O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, O‘zbekiston Fanlar Akademiyasining akademigi, veterinariya fanlari doktori, professor I.X.Irgashev (1965-2004) uzoq yilllar davomida mudirlik qilgan. Olimning rahbarligida Respublikaning gelmint faunasi o‘rganilgan, Chorva mollarining bir qator parazitar va gelmintoz kasalliklarining oldini olish chora-tadbirlari ishlab chiqilgan. U kishi tomonidan 10 ga yaqin fan doktorlari va 50 dan ortiq fan nomzodlari tayyorlanib, O‘zbekiston veterinariya parazitologlari va gelmintologlari maktabi yaratilgan. Shuningdek, ushbu kafedrada (2004-2022 yillar) faoliyat yuritgan professor B.S.Salimov tomonidan “Zooparazitologlar” ilmiy maktabi yaratilib, u kishining rahbarligada ham 3 nafar fan doktori, 20 ga yaqin fan nomzodlari tayyorlangan.
Kafedrada oxirgi 5 yilda 2 ta darslik, 4 ta o‘quv qo‘llanma, 500 dan ortiq ilmiy maqolalar va 10 ta ilmiy tavsiyamomalar chop etilgan. Shuningdek, 2020-2022 yillarda 5 ta falsafa doktori (PhD) dissertasiyalari himoya qilingan. Respublikamizdagi 10 dan ortiq xo‘jaliklar va korxonalar bilan koorporativ aloqalar hamda Skryabin nomidagi Moskva davlat veterinariya tibbiyoti va biotexnologiya akademiyasi, Vitebsk davlat veterinariya meditsinasi akademiyasi, Veterinariya ilmiy-tadqiqot instituti, Toshkent davlat agrar universiteti, Samarqand davlat universiteti va Samarqand davlat tibbiyot universitetlari bilan ilmiy aloqalar yo‘lga qo‘yilgan.
Hozirgi paytda kafedrada 2 nafar fan doktorlari (R.B.Davlatov, A.S.Daminov), professorlar, 4 nafar fan nomzodlari, dotsentlar (Sh.X.Qurbanov, P.S.Haqberdiyev, T.I.Tayloqov, B.M.Shamsiyev), 2 nafar PhD assistentlar (B.S.Rustamov, K.X.Urakov), 5 nafar ilmiy darajasiz assistentlar (A.R.Tursunqulov, D.X.Nishonov, G‘.G‘.Jabborov, Sh.Muhammadiyeva, I.X.Rayimqulov) va 1 nafar laboratoriya mudiri (V.Karshiyeva), 1 nafar laborant (I.Usmonov) faoliyat ko‘rsatib kelishmoqda.
Kafedra professor-o‘qituvchilarning ilmiy-pedagogik, ijodiy mahoratini uzluksiz oshirib borish, talabalarda chuqur nazariy bilim, amaliy va kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish, ilm-fanga bo‘lgan qiziqishni uyg‘otish, ularga milliy va umuminsoniy qadriyatlarni singdirish, har tomonlama yetuk mutaxassis tayyorlash, talabalar bilan ma’naviy-ma’rifiy ishlarni samarali olib borish, mafkuraviy immunitetini mustahkamlash, yuksak axloqiy sifatlarni tarbiyalash, talabalar bilan individual ishlash tizimini takomillashtirish maqsadida, talaba-yoshlar “Ustoz-shogird” sifatida biriktirilgan.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlarning asosiy maqsadi yoshlar hayotida sog‘lom turmush tarzini vujudga keltirishga qaratilgan bo‘lib, keyingi 5 yil ichida boshqa ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar bilan bir qatorda Muhtaram Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyevning asarlari talaba yoshlar va professor-o‘qituvchilar orasida keng tarzda o‘rganilib kelinmoqda.
Kafedrada 70840302-Hayvonlarning parazitli va yuqumli kasalliklari mutaxassisligi bo‘yicha magistratura va 03.00.06-Zoologiya (veterinariya fanlari) ixtisosligi bo‘yicha doktorantura mavjud bo‘lib, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.

Кафедра паразитологии и организаций ветеринарного дело.
Кафедра «Паразитологии и организация ветеринарного дела» была создана приказом ректора Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии от 31августа 2022 № 147. «Об обеспечении реализации утвержденной новой структурой университета» бывшая кафедра паразитологии организованная на базе кафедры « Организация ветеринарного дело»
В прошлом кафедрой руководили профессор Н.В.Баданин, академик И.Х.Эргашев, доцент Т.А.Абдурахмонов, профессор Р.Б.Давлатов, доцент Ш.Х.Курбанов, доцент Т.И.Тайлаков, на сегодняшний день кафедрой заведует профессор А.С.Даминов.
В прошлом кафедру возглавлял заслуженный ученый Узбекистана, академик АН РУз, доктор ветеринарных наук, профессор Иргашев И.Х (с 1965 по 2004). Под руководством учёного была изучена гельминтофауна республики, были разработаны мероприятия по профилактики ряда паразитарных и гельминтов крупного рогатого скота. Учёным было подготовлено 10 докторов наук и более 50 кандидатов наук, создана школа ветеринарных паразитологов и гельминтологов Узбекистана также профессор Б.С.Салимов, работавший в этой кафедры( с 2004 по 2022гг) учёным была создана школа «Зоопаразитологии» под его руководством подготовлено 3 доктора наук и более 20 кандидатов наук.
За последние 5 лет на кафедре издано 2 учебника, 4 учебных пособия, более 500 научных статьей и 10 научных рекомендаций. Также 2020-2022 годах защищено 5 докторских диссертаций (PhD). Ведутся совместные отношения с 10 фермерскими хозяйствами и предприятиями нашей республики, а также научное сотрудничество с Московской государственной академией ветеринарной медицины и биотехнологии имени Скрябина, Витебской государственной академией ветеринарной медицины, а также с Ташкентским государственным аграрным университетом.
В настоящее время на кафедре работают 2 доктора наук профессор (Р.Б.Давлатов, А.С.Даминов), 4 кандидата наук, доценты (Ш.Х.Курбанов, П.С.Хакбердиев, Т.И.Тайлаков и Б.М.Шамсиев), 2 ассистента кандидата наук (Б.С.Рустамов и К.Х.Ураков), 5 ассистентов без учёной степени (А.Р.Турсункулов, Д.Х.Нишонов, Г.Г.Джаббаров, Ш.Мухаммадиева, И.Х.Раимкулов) и 1 заведующая лаборатории (В.Каршиева), 1 лаборант ( И.Усмонов).
Ведётся постоянное совершенствование научно-педагогического и творческого мастерства профессорско-предподавательского состава кафедры формирование у студентов глубоких теоретических знаний, практических и профессиональных навыков, пробуждение интереса к науке, привитие им национальных и общечеловеческих ценностей, зрелых во всех аспектах, готовить специалистов, эффективно вести духовно-воспитательную работу со студентами, укреплять идейных иммунитет, воспитывать высокие нравственные качества, совершенствовать систему индивидуальной работы со студентами, студенты закрепляются по схеме «Учитель-ученик».
Главной целью духовно-просвитительской работы является формирование здорового образа жизни молодёжи и в ближайшее 5 лет, наряду с духовно-просвитительской деятельностью работы уважаемого президента Ш.М.Мирзиёева, также молодёжь широко изучает знания среди профессорско-предподавательского состава.
В кафедре имеется по специальности паразитарный и инфекционные болезни животных 70840302-магистры и доктор по специальности 03.00.06-Зоологии ветеринарных наук, начато подготовка научно-педагогических кадров.