Narziyeva Nargiza Norkuziyevna
Ijtimoiy-gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sport kafedrasi mudiri, pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Narziyeva Nargiza Norkuziyevna 1996 yilda Samarqand davlat universitetining bakalavriat, 2002 yilda esa magistratura bosqichini tamomlagan. Hozirda u SamDChTI mustaqil tadqiqotchisidir, 13.00.01–Pedagogika nazariyasi. Pedagogik ta'limotlar tarixi ixtisosligi bo‘yicha “Yangi renessans davrida bo‘lg‘usi veterinar mutaxassislarining tadqiqotchilik kompetentsiyalarini rivojlantirish mexanizmlarini takomillashtirish” mavzusida doktorlik (DSc) dissertatsiyasi ustida tadqiqotchilik ishlarini olib bormoqda. U yuqori impak faktorli (Web of Science, Scopus) jurnallarda 20 dan ortiq maqolalarini chop etgan va 1 ta yakka mualliflikda oʻquv qoʻllanma, 1 ta hammuallikda darslik va elektron oʻquv qoʻllanmalar muallifidir.
Ijtimoiy-gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sport kafedrasi Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tashkil topgan yili – 2018-yilda tashkil etilgan.
1929 yildan boshlab institutning birinchi rektori, falsafa fanlari doktori, professor V.V.Makaveyev falsafa fani bo‘yicha talabalarga ma'ruza darslarini o‘qigan. V.V.Makaveyev institut rektori vazifasini bajarish bilan birga falsafa kafedrasini ham boshqargan. Keyinchalik falsafa fani bo‘yicha ma'ruza darslarini professor, O‘zbekiston fanlar akademiyasining vitse-prezidenti I.M.Mo‘minov, A.D.Rodshild va A.X.Mozitovlar o‘qishgan.
Bu davrda kafedra “Sotsial-iqtisodiy fanlar” kafedrasi deb nomlangan. 1965 yilda “Falsafa” kafedrasi mustaqil kafedra sifatida tashkil topdi.
“Falsafa” kafedrasini ko‘p yillar dotsent M.M.Axmedov boshqardi. Oxirgi yillarda kafedraning nomi bir necha bor o‘zgarib “Falsafa va ilmiy kommunizm” “Ijtimoiy fanlar”, “Falsafa va siyosatshunoslik” nomlari bilan ataldi. 1987 yilda esa institutda faoliyat ko‘rsatayotgan uchta ijtimoiy siyosiy fanlar kafedralari birlashtirilib, yagona “Ijtimoiy fanlar” kafedrasiga aylantirildi. Kafedra sobiq siyosiy iqtisod va partiya tarixi kafedrasi sifatida ham faoliyat ko‘rsatib, kafedraga dastlab tarix fanlari doktori, professor N.A.Aberqulov, tarix fanlari doktori, professor A.Abdusattorovlar boshchilik qildilar. Mazkur jamoada tarix fanlari nomzodlari dotsentlar H.I.Isayev, S.S.Sobirov, P.N.Shmatkov, A.R.Ro‘zimurodov, I.Jumanov, N.Ahmedov, S.Yahyoyevlar faoliyat ko‘rsatganlar.
1996 yilda “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi bazasida ikkita “Iqtisodiyot nazariyasi va o‘zbekiston tarixi” hamda “Falsafa va siyosatshunoslik” kafedralari tashkil topdi.
2000 yilda “Pedagogika, psixologiya va o‘qitish metodikasi” kafedrasi tashkil etilib, unga pedagogika fanlari nomzodi N.Hamrayev, E.Nasimovlar mudirlik qilgan.
Mazkur kafedralarda turli yillarda mamlakatimizning mashhur olimlari I.M.Mo’minov, A.M.Aminov, A.G.Svetlichniy, A.Usmonov, S.Axtamov, S.A.Sodiqov, N.Naimov, Sh.Sulaymonnov, A.D.Rodshild, O.E.Qodirqulov, M.Mallayev, A.G’.G’oipov, Q.Ya.Yarboboyev, X.X.Siddiqov, R.Mamadiyev, E.Xadjiyev, T.Saidqulovlar ishlab keldilar.
“Iqtisodiyot nazariyasi va o’zbekiston tarixi” kafedrasiga 1997 yilgacha iqtisod fanlari nomzodi, dotsent T.Haitov boshchilik qildi. Undan keyingi yillarda kafedra mudiri lavozimida S.Nazarov, X.Normurodov, O.Turg’unboyevlar ishlab keldilar.
“Falsafa va huquq” kafedrasiga 1997 yilgacha falsafa fanlari nomzodi, dotsent T.Sattorov boshchilik qildi. Undan keyingi yillarda kafedraga siyosiy fanlar doktori, professor J.Baxronov, falsafa fanlari nomzodi, dotsent A.G’aybullayev, yuridik fanlari nomzodi T.Jabborovlar mudirlik qilib keldilar.
2004 yil oktyabrda “Falsafa va huquq” hamda “O’zbekiston tarixi va taraqqiyot nazariyasi” kafedralari birlashtirilib, “Gumanitar fanlar” kafedrasi tashkil etildi. Kafedra mudirligi lavozimiga falsafa fanlari nomzodi L.Jamolov saylanib 2012 yilga qadar kafedrani boshqardi.
Samarqand qishloq xo‘jalik institutining “Gumanitar fanlar” kafedrasi 2004 yilda tashkil etilgan.
Kafedra ilmiy, ilmiy-uslubiy yo’nalishlar bo’yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston milliy universiteti, Toshkent pedagogika universiteti, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti, Samarqand davlat universiteti, Toshkent davlat agrar universiteti, Samarqand davlat me’morchilikva qurilish universitetlari bilan mustahkam aloqada faoliyat olib bormoqda.
2021-2022 o‘quv yilida jami 37 ta ilmiy maqola chop etilgan. Shundan 5 tasi xalqaro jurnallarda, 11 tasi respublika jurnallarida, 8 tasi xalqaro anjumanlarda, 13 tasi respublika va universitet anjumanlarida chop etilgan.
Kafedra jamoasi universitet ijtimoiy-siyosiy hayotida, talabalar va xodimlar o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy, siyosiy-tarbiyaviy ishlarni amalga oshirishda salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda. Kafedra jamoasi o‘z faoliyatini o‘quv yiliga mo‘ljallangan reja asosida olib borib, kafedra majlislarida o‘quv, o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot ishlar, ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar holati uzluksiz ravishda tahlil qilinib, bu sohadagi ishlarni takomillashtirishga qaratilgan qarorlar, tavsiyalar ishlab chiqilib kelinmoqda.
Ijtimoiy-gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sportkafedrasi professor-o‘qituvchilariningro‘yxati

Нарзиева Наргиза Норкузиевна
Заведующая кафедрой социально-гуманитарных наук, физической культуры и спорта, доктор философии (PhD) по педагогическим наукам, доцент Нарзиева Наргиза Норкузиевна в 1996 году окончила бакалавриат. В 2002 году-магистратуру Самаркандского государственного университета. В настоящее время она является свободным соискателем СамГИИЯ, 13.00.01–Теория педагогики. Ведет исследование над докторской диссертацией (DSc) на тему “Совершенствование механизмов развития исследовательских компетенций будущих ветеринарных специалистов в эпоху нового Возрождения” по специальности: История педагогических учений. Ей  опубликовано более 20 статей в журналах с высоким импактфактором (Web of Science, Scopus) и является автором 1 учебного пособия в соавторстве, 1 учебника в соавторстве и электронных учебных пособий.
Кафедра : вчера и сегодня
Кафедра “Социально-гуманитарных наук, физической культуры и спорта” была создана в 2018 году в год образования Самаркандского института ветеринарной медицины.
С 1929 г. первым ректором института стал доктор философских наук, профессор В.В.Макавеев и он  читал студентам лекции по философии. В.В.Макавеев одновременно с исполнением обязанностей ректора института,  заведовал кафедрой философии. Затем лекции по философии читал профессор, вице-президент Академии наук Узбекистана И.М.Муминов, А.Д.Родшильд и А.X.Мозитов.
В этот период кафедра называлась кафедрой “Социально-экономических наук”. В 1965 году кафедра “Философия” была создана как самостоятельная кафедра.
Кафедрой “Философия” многие годы возглавлял доцент М.M.Ахмедов. В последние годы кафедра несколько раз меняла название: “Философия и научный коммунизм” на “Социальные науки”, “Философия и политология”. А в 1987 году три функционирующие в институте кафедры социальных и политических наук были объединены в единую кафедру “Социальные науки”. Кафедра также функционировала как бывшая кафедра “Политической экономии и истории партии”. Первоначально кафедрой заведовал доктор исторических наук, профессор Н.A.Аберкулов, доктор исторических наук, профессор А.Абдусатторов. В этой команде кандидаты исторических наук доценты Х.И.Исаев, С.С.Собиров, П.Н.Шматков, A.Р.Рузимурадов, И.Джуманов, Н.Ахмедов, С.Яхеевы .
В 1996 году на базе кафедры “Социальные науки” были созданы две кафедры: “Экономическая теория и история Узбекистана” и “Философия и политология".
В 2000 году была создана кафедра” Педагогика, психология и методика обучения", которую возглавил кандидат педагогических наук Н.Хамраев, Э.Насимов.
На этих кафедрах в разные годы работали известные ученые нашей страны И.M.Mуминов, А.M.Аминов, А.Г.Светличный, А.Усманов, С.Ахтамов, С.A.Содиков, Н.Наимов, Ш.Сулейманов, А.D.Родшильд, О.Э.Кодиркулов, М.Маллаев, А.Г. Осипов, К.Я.Ярбобоев, Х.X.Сиддиков, Р.Мамадиев, Э.Гаджиев, Т.Саидкулов.
Кафедрой ‘Теория экономики и история Узбекистана” до 1997 года руководил кандидат экономических наук, доцент Т.Даитов. В последующие годы на посту заведующего кафедрой были С.Назаров, Х.Нормурадов, О.Тургунбаев.
Кафедрой “Философия и право” до 1997 года руководил кандидат философских наук, доцент Т.Сатторов. В последующие годы кафедру возглавляли доктор политических наук, профессор Дж.Бахронов, кандидат философских наук, доцент А.Гайбуллаев, кандидат юридических наук Т.Джаббаров.
В октябре 2004 года кафедры”Философия и право” и “История Узбекистана и теория развития” были объединены и образована кафедра “Гуманитарные науки”. Кафедра “Гуманитарные науки” Самаркандского сельскохозяйственного института была создана в 2004 году на должность заведующего кафедрой назначен кандидат философских наук Л.Джамолов и возглавлял кафедру до 2012 года.
В настоящее время кафедру возглавляет доцент Н.Н.Нарзиева. Кафедра работает в тесном контакте с Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, национальным университетом Узбекистана, Ташкентским педагогическим университетом, нститутом истории Академии наук Узбекистана, Самаркандским государственным университетом, Ташкентским государственным аграрным университетом, Самаркандским государственным архитектурным и строительным университетами по научным и научно-методическим направлениям.
Всего в 2021-2022 учебном году было опубликовано 37 научных статей. Из них 5 были опубликованы в международных журналах, 11-в республиканских журналах, 8-на международных конференциях, 13-на республиканских и университетских конференциях.
Коллектив кафедры вносит весомый вклад в общественно-политическую жизнь университета, в проведение духовно-просветительской, политико-воспитательной работы среди студентов и сотрудников. Коллектив кафедры ведет свою деятельность в соответствии с планом на учебный год, на заседаниях кафедры непрерывно анализируется состояние учебной, учебно-методической, научно-исследовательской работы, духовно-просветительской и воспитательной работы, разрабатываются решения, рекомендации, направленные на совершенствование работы в этой сфере.