Narziyeva Nargiza Norkuziyevna
Ijtimoiy-gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sport kafedrasi mudiri, pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Narziyeva Nargiza Norkuziyevna 1996 yilda Samarqand davlat universitetining bakalavriat, 2002 yilda esa magistratura bosqichini tamomlagan. Hozirda u SamDChTI mustaqil tadqiqotchisidir, 13.00.01–Pedagogika nazariyasi. Pedagogik ta'limotlar tarixi ixtisosligi bo‘yicha “Yangi renessans davrida bo‘lg‘usi veterinar mutaxassislarining tadqiqotchilik kompetentsiyalarini rivojlantirish mexanizmlarini takomillashtirish” mavzusida doktorlik (DSc) dissertatsiyasi ustida tadqiqotchilik ishlarini olib bormoqda. U yuqori impak faktorli (Web of Science, Scopus) jurnallarda 20 dan ortiq maqolalarini chop etgan va 1 ta yakka mualliflikda oʻquv qoʻllanma, 1 ta hammuallikda darslik va elektron oʻquv qoʻllanmalar muallifidir.
Ijtimoiy-gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sport kafedrasi Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tashkil topgan yili – 2018-yilda tashkil etilgan.
1929 yildan boshlab institutning birinchi rektori, falsafa fanlari doktori, professor V.V.Makaveyev falsafa fani bo‘yicha talabalarga ma'ruza darslarini o‘qigan. V.V.Makaveyev institut rektori vazifasini bajarish bilan birga falsafa kafedrasini ham boshqargan. Keyinchalik falsafa fani bo‘yicha ma'ruza darslarini professor, O‘zbekiston fanlar akademiyasining vitse-prezidenti I.M.Mo‘minov, A.D.Rodshild va A.X.Mozitovlar o‘qishgan.
Bu davrda kafedra “Sotsial-iqtisodiy fanlar” kafedrasi deb nomlangan. 1965 yilda “Falsafa” kafedrasi mustaqil kafedra sifatida tashkil topdi.
“Falsafa” kafedrasini ko‘p yillar dotsent M.M.Axmedov boshqardi. Oxirgi yillarda kafedraning nomi bir necha bor o‘zgarib “Falsafa va ilmiy kommunizm” “Ijtimoiy fanlar”, “Falsafa va siyosatshunoslik” nomlari bilan ataldi. 1987 yilda esa institutda faoliyat ko‘rsatayotgan uchta ijtimoiy siyosiy fanlar kafedralari birlashtirilib, yagona “Ijtimoiy fanlar” kafedrasiga aylantirildi. Kafedra sobiq siyosiy iqtisod va partiya tarixi kafedrasi sifatida ham faoliyat ko‘rsatib, kafedraga dastlab tarix fanlari doktori, professor N.A.Aberqulov, tarix fanlari doktori, professor A.Abdusattorovlar boshchilik qildilar. Mazkur jamoada tarix fanlari nomzodlari dotsentlar H.I.Isayev, S.S.Sobirov, P.N.Shmatkov, A.R.Ro‘zimurodov, I.Jumanov, N.Ahmedov, S.Yahyoyevlar faoliyat ko‘rsatganlar.
1996 yilda “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi bazasida ikkita “Iqtisodiyot nazariyasi va o‘zbekiston tarixi” hamda “Falsafa va siyosatshunoslik” kafedralari tashkil topdi.
2000 yilda “Pedagogika, psixologiya va o‘qitish metodikasi” kafedrasi tashkil etilib, unga pedagogika fanlari nomzodi N.Hamrayev, E.Nasimovlar mudirlik qilgan.
Mazkur kafedralarda turli yillarda mamlakatimizning mashhur olimlari I.M.Mo’minov, A.M.Aminov, A.G.Svetlichniy, A.Usmonov, S.Axtamov, S.A.Sodiqov, N.Naimov, Sh.Sulaymonnov, A.D.Rodshild, O.E.Qodirqulov, M.Mallayev, A.G’.G’oipov, Q.Ya.Yarboboyev, X.X.Siddiqov, R.Mamadiyev, E.Xadjiyev, T.Saidqulovlar ishlab keldilar.
“Iqtisodiyot nazariyasi va o’zbekiston tarixi” kafedrasiga 1997 yilgacha iqtisod fanlari nomzodi, dotsent T.Haitov boshchilik qildi. Undan keyingi yillarda kafedra mudiri lavozimida S.Nazarov, X.Normurodov, O.Turg’unboyevlar ishlab keldilar.
“Falsafa va huquq” kafedrasiga 1997 yilgacha falsafa fanlari nomzodi, dotsent T.Sattorov boshchilik qildi. Undan keyingi yillarda kafedraga siyosiy fanlar doktori, professor J.Baxronov, falsafa fanlari nomzodi, dotsent A.G’aybullayev, yuridik fanlari nomzodi T.Jabborovlar mudirlik qilib keldilar.
2004 yil oktyabrda “Falsafa va huquq” hamda “O’zbekiston tarixi va taraqqiyot nazariyasi” kafedralari birlashtirilib, “Gumanitar fanlar” kafedrasi tashkil etildi. Kafedra mudirligi lavozimiga falsafa fanlari nomzodi L.Jamolov saylanib 2012 yilga qadar kafedrani boshqardi.
Samarqand qishloq xo‘jalik institutining “Gumanitar fanlar” kafedrasi 2004 yilda tashkil etilgan.
Kafedra ilmiy, ilmiy-uslubiy yo’nalishlar bo’yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston milliy universiteti, Toshkent pedagogika universiteti, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti, Samarqand davlat universiteti, Toshkent davlat agrar universiteti, Samarqand davlat me’morchilikva qurilish universitetlari bilan mustahkam aloqada faoliyat olib bormoqda.
2021-2022 o‘quv yilida jami 37 ta ilmiy maqola chop etilgan. Shundan 5 tasi xalqaro jurnallarda, 11 tasi respublika jurnallarida, 8 tasi xalqaro anjumanlarda, 13 tasi respublika va universitet anjumanlarida chop etilgan.
Kafedra jamoasi universitet ijtimoiy-siyosiy hayotida, talabalar va xodimlar o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy, siyosiy-tarbiyaviy ishlarni amalga oshirishda salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda. Kafedra jamoasi o‘z faoliyatini o‘quv yiliga mo‘ljallangan reja asosida olib borib, kafedra majlislarida o‘quv, o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot ishlar, ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar holati uzluksiz ravishda tahlil qilinib, bu sohadagi ishlarni takomillashtirishga qaratilgan qarorlar, tavsiyalar ishlab chiqilib kelinmoqda.
Ijtimoiy-gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sportkafedrasi professor-o‘qituvchilariningro‘yxati

Narzieva Nargiza Norkuzievna
Head of the Department of Social Sciences and Humanities, Physical Training and Sports, Doctor of Philosophy (PhD) in Pedagogical Sciences, Doctor of Science Narzieva Nargiza Norkuzievna in 1996 graduated from bachelor's degree, and in 2002 - master's degree from Samarkand State University. Currently, she is a free researcher for SamSIFL, 13.00.01–Theory of Pedagogy. She conducts research on his doctoral dissertation (DSc) on the topic "Improving the mechanisms for the development of research competencies of future veterinary specialists in the New Renaissance" in the specialty: History of Pedagogical Teachings. She has published more than 20 articles in journals with a high impotence (Web of Science, Scopus) and is the author of 1 textbook in co-authorship, 1 textbook in co-authorship and electronic textbooks.
The Department of Social and Humanitarian Sciences, Physical Training and Sports was established in 2018 in the year of formation of the Samarkand Institute of Veterinary Medicine.  Since 1929, the first rector of the institute was Doctor of Philosophy, Professor V.V. Makaveev and he lectured to students on philosophy. V.V. Makaveev simultaneously with the performance of the duties of the rector of the institute, headed the department of philosophy. Then lectures on philosophy were given by Professor, Vice-President of the Academy of Sciences of Uzbekistan I.M. Muminov, A.D. Rodschild and A.X. Mozitov.  During this period, the department was called the Department of Social and Economic Sciences. In 1965, the Department of Philosophy was established as an independent department. The Department of Philosophy was headed by Associate Professor M.M. Ahmadov for many years. In recent years, the department has changed its name several times: "Philosophy and Scientific Communism" to "Social Sciences", "Philosophy and Political Science". And in 1987, the three departments of social and political sciences functioning at the institute were united by ...In 1996, on the basis of the Department of Social Sciences, two departments were created: "Economic Theory and History of Uzbekistan" and "Philosophy and Political Science". In 2000, the Department of Pedagogy, Psychology and Teaching Methods was created, which was headed by Candidate of Pedagogical Sciences N. Khamraev, E. Nasimov. In different years, well-known scientists of our country I.M.Muminov, A.M.Aminov, A.G.Svetlichny, A.Usmanov, S.Akhtamov, S.A.Sodikov, N.Naimov, Sh.Suleymanov, A.D.Rodschild, O.E.Kodirkulov, M.Mallaev, A.G. Osipov, K.Y. Yarboev, Kh.X.Siddikov, R.Mamadiev, E.Hajiyev, T.Saidkulov worked at these departments. The department "Theory of Economics and History of Uzbekistan" until 1997 was headed by Candidate of Economic Sciences, Associate Professor T.Daitov. In subsequent years, S.Nazarov, Kh.Normuradov, O.Turgunbayev were the head of the department. The Department of Philosophy and Law until 1997 was headed by Candidate of Philosophical Sciences, Associate Professor T. Sattorov. In subsequent years, the department was headed by Doctor of Political Sciences, Professor J. Bakhronov, Candidate of Philosophy ...
The Department of Humanities of Samarkand Agricultural Institute was established in 2004. Currently, the department is headed by Associate Professor N.N. Narzieva. The department works in close contact with the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, the National University of Uzbekistan, Tashkent Pedagogical University, the Institute of History of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Samarkand State University, Tashkent State Agrarian University, Samarkand State Architectural and Construction Universities in scientific and scientific-methodical areas.
A total of 37 scientific articles were published in the 2021-2022 academic year. Of these, 5 were published in international journals, 11 in republican journals, 8 at international conferences, 13 at republican and university conferences. The staff of the department makes a significant contribution to the socio-political life of the university, to the conduct of spiritual and educational, political and educational work among students and employees. The staff of the department conducts its activities in accordance with the plan for the academic year, at the meetings of the department the state of educational, educational and methodological, research work, spiritual, educational and educational work is continuously analyzed, decisions and recommendations are developed aimed at improving work in this area.
List of teachers of the Department of Social and Humanitarian Sciences, Physical Training and Sports