FAKULTET TARIXI (KECHA VA BUGUN) BIOTEXNOLOGIYA FAKULTETI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 8-maydagi PQ-3703-sonli qarorga asosan Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tashkil etilgan bo‘lib uning tarkibida yangi fakultet sifatida “Biotexnologiya, chorvachilik mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyasi” fakulteti ish boshlagan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  2022-yil 31-martdagi “Veterinariya va chorvachilik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida” gi PQ-187 son qaroriga asosan Samarqand veterinariya meditsinasi  instituti negizida Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti tashkil etildi. Bugungi kunda universitet rektorining 2022-yil 31-avgustdagi    №147 -sonli buyrug’iga asosan “Biotexnologiya” fakulteti sifatida qayta tashkil etildi. Hozirgi davrda 550 nafardan ortiq talabalar tahsil olmoqda, 2021-2022 o’quv yilida fakultetning 3 ta ta’lim yo‘nalishi bo’yicha 143 nafar dastlabki bitiruvchilari ishlab chiqarishga yo‘llanma olishib, Respublikaning barcha viloyatlari korxona tashkilotlar va fermer xo;jaliklarida faoliyat ko’rsatayapti.
Biotexnologiya fakultetida quyidagi bakalavriatura ta’lim yo‘nalishlari mavjud:
60710200 - Biotexnologiya (tarmoqlar bo‘yicha) – Ishlab chiqarish sohasidagi yo‘nalish bo‘lib, u ishlab chiqarish tashkilotlarida mehnat faoliyatini tashkil etish, mehnatni me'yorlash, oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashda veterinariya sohasida
biologik xavfsizlikni ta'minlash, chorvachilik sohasida ozuqabop o‘simliklarni ko‘paytirish, veterinariyada qo‘llaniladigan dorivor o‘simliklarni ko‘paytirish bo‘yicha zаrur bo‘lgan сhоrа-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish, loyihalash va tashkil etish, mе'уоriу hujjatlarini ishlab chiqish va amaliyotga tadbiq etish, biologik texnologiyalar asosida mahsulot ishlab chiqarishni amalga oshirish bilan bog'liq kompleks masalalar majmuasini qamrab oladi.
60840500-Veterinariya biotexnologiyasi- Veterinariya va chorvachilik sohalarida biotexnologiyaning o‘rni beqiyos hisoblanadi. Xususan, qishloq xo‘jalik hayvonlarini ko‘payish biologiyasini o‘rganish, hayvonlarning jinsiy davrini boshqarish, embrionlarni transplantasiyasi, embrionlarni ajratib olish, embrionlarni saqlash, tuxum hujayralarni hayvon organizmidan tashqarida urug‘lantirish, oositlarni in vitro yetilishi ta’minlash, gen muhandisligi yo‘li bilan transgen hayvonlar yaratish, hayvonlar orasida har-xil kasalliklarini va bunday kasalliklarni kelib chiqishi sabablari chuqur o‘rganishda va eng avvalo har xil xavfli kasalliklarga o‘z vaqtida tashxiz qo‘yishda molekulyar genetik tahlillar o‘tkazish kabi muhim vazifalarni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘yadi.
60840200-Veterinariya farmatsevtikasi - “Veterinariya” ta’lim sohasiga oid yo‘nalish bo‘lib, u dorivor o‘simliklar xom-ashyolaridan asosiy ta’sir etuvchi vositalami ajratib olish, turli xil dori shakllarini tayyorlash texnologiyalari, dorixonalar va ularda dorilarning ta’sir xususiyatlariga qarab saqlash qoidalari, dori shakllarini retseptlar asosida istemolga chiqarish hamda yangi dorivorlik xususiyatga ega bo‘lgan o‘simlik xom- ashyolarini izlab topish va ulardan turli xil dori-darmonlarni ishlab chiqish hamda veterinariya amaliyotga joriy etish bilan bog‘liq bo’lgan kompleks masalalar majmuasini qamrab oladi.
60812100-Dorivor o‘simliklar yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi-Dorivor o’simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi ta’lim yo’nalishi introduksiya qilingan dorivor o’simliklar, ulardan oqilona foydalanish, farmatsevtika sanoatining dorivor o’simliklar xom-ashyo mahsulotlariga bo’lgan ehtiyojini ta’minlash maqsadida ishlab chiqish, farmatsevtika sanoatining  dorivor  o’simliklar xom-ashyo mahsulotlariga bo’lgan  ehtiyojini qondirishda ishtirok etish, dorivor o’simliklar yetishtirish va dastlabki qayta ishlash tizimida qo’llaniladigan ishlab chiqarish jarayonlari, dorivor o’simlik xom-ashyolarini tayyorlash, dastlabki qayta ishlash va saqlash hamda ishlash jarayonlarini optimallashtirish, dorivor  o’simliklar yetishtirish va dastlabki qayta ishlash, xom-ashyo mahsulotlarini saqlash  hamda ularni birlamchi ishlov berish korxonalari va tashkilotlarning boshqaruv tizimlariga doir masalar bilan bog’liq kasbiy sohalar majmuasini qamrab oladi.
60710400-Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi  (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)- Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi ta’lim yo‘nalishi bitiruvchilari tabiat-inson-jamiyat munosabatlari, hayot muhitlari, populyasiyalar va ularning boshqarilishi, organizmlarning o‘zaro munosabatlari, ekosistemalar va ularning klassifikatsiyasi, oziq zanjiri, trofik aloqalar. Biosferada moddalar va energiya almashinuvi, biosfera va noosfera, gidrosfera va litosferalarning ekologik funksiyalari, tuproqlar degradatsiyasi, chuchuk suv muammosi, er usti va er osti suvlarining ifloslanishi, biologik resurslar, barqaror rivojlanish, ekologik ta’lim  va madaniyat, muhit omillarining organizmga ta’sir qilish mexanizmlari, organizmlarning chidamlilik darajasi va moslashish yo‘llari, O‘zbekistonda atmosfera, gidrosfera va litosferadagi ekologik muammolar, O‘zbekistonning muhofaza qilinadigan xududlari, barqaror rivojlanish bilan bog’liq kasbiy sohalar majmuasini qamrab oladi.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года № ПП-3703 был создан Самаркандский институт ветеринарной медицины, в составе которого в качестве нового факультета начал работу факультет “Биотехнология, технология переработки животноводческой продукции”. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 марта 2022 года № ПП-187” О коренном совершенствовании системы подготовки кадров в области ветеринарии и животноводства " на базе Самаркандского института ветеринарной медицины был создан Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий. Сегодня факультет “Биотехнология” в соответствии с приказом ректора от 31 августа 2022 года №147, заново реорганизован. В настоящее время здесь обучается более 550 студентов, в 2021-2022 учебном году 143 первых выпускника факультета по 3 направлениям обучения получили направление на производство и работают в организациях и хозяйствах всех регионов республики.
Факультет биотехнологии имеет следующие направления обучения в бакалавриате:
60710200-Биотехнология – (по отраслям) – являясь направлением в области производства - в области ветеринарии, в организации трудовой деятельности в производственных организациях, нормализации труда, продовольственной безопасности, она  охватывает сложный комплекс вопросов, связанных с обеспечением биологической безопасности, разведением кормовых растений в секторе животноводства, разработкой и внедрением, проектированием и организацией необходимых мероприятий по воспроизводству лекарственных растений, используемых в ветеринарии, разработкой и внедрением нормативных документов   и внедрением их в производственную  практику, основанную на биологических технологиях.
60840500-Ветеринарная биотехнология- роль биотехнологии в ветеринарии и животноводстве неоценима. В частности, изучение биологии воспроизводства сельскохозяйственных животных, управление половым циклом животных, трансплантация эмбрионов, извлечение эмбрионов, хранение эмбрионов, оплодотворение яйцеклеток вне организма животного, созревание ооцитов in vitro, обеспечение и создание трансгенных животных с помощью генной инженерии, причин возникновения различных заболеваний и подобных недугов у животных, а также решение  таких важных задач, как проведение молекулярно-генетических анализов при глубоком изучении и, прежде всего, своевременной диагностике различных опасных заболеваний.
60840200-Ветеринарная фармацевтика-направление, относящееся к области образования "ветеринария", включающее в себя выделение из лекарственного растительного сырья основных действующих веществ, технологии приготовления различных лекарственных форм, правил хранения в аптеках  лекарственных средств в зависимости от особенностей их действия, отпуска лекарственных форм на основании рецептов, а также производства лекарственных форм на основе растительного сырья с новыми лечебными свойствами ветеринарной практики, охватывающее комплекс вопросов, связанных с поиском и разработкой  различных лекарственных средств и  внедрением их в ветеринарную практику.
60812100-Технология выращивания и переработки лекарственных растений - технология выращивания и переработки лекарственных растений образовательное направление, являющееся комплексом профессиональных отраслей, которое интродуцирует лекарственные растения, их рациональное использование, обеспечивает разработку  потребностей фармацевтической промышленности в лекарственных растительных сырьевых продуктах, участвует в удовлетворении потребностей фармацевтической промышленности в лекарственных растительных сырьевых продуктах, в выращивании лекарственных растений и производственных процессах, используемых в системе первичной обработки и хранения лекарственного растительного сырья и оптимизации производственных процессов, выращивания и первичной переработки лекарственных растений, хранения сырьевой продукции и систем управления предприятиями и организациями по их первичной переработке.
60710400-Экология и охрана окружающей среды (по направлениям и отраслям)-выпускники направления образования -Экология и охрана окружающей среды природа-человек-общество, среда обитания, популяции и управление ими, организмы, экосистемы и их классификация, пищевая цепь, трофические отношения.
Отрасль охватывает комплекс профессиональных областей, связанных с устойчивым развитием изучения  обмена веществ и энергии в биосфере, экологических функций биосферы и ноосферы, гидросферы и литосферы, деградации почв, пресноводных проблем, загрязнения поверхностных и подземных вод, биологических ресурсов, устойчивого развития, экологического образования и культуры, механизмов воздействия факторов  устойчивости организмов и путей адаптации, экологических проблем атмосферы, гидросферы и литосферы Узбекистана, экологической ситуации в Узбекистане.