Ruziyev Zoxidjon Egamberdiyevich
Z.E.Ruziyev 1962 yilda tug‘ilgan, veterinariya fanlari nomzodi. Samarqand qishloq xo‘jalik instituti Veterinariya fakultetini 1984 yilda tamomlagan. Dastlab 1984-1986 yillarda harbiy xizmatni bitirib, 1986-1988 yillarda Navoiy shahar Veterinariya stantsiyasi epizootolog vrachi va Sovetobod tumani «Leninchi chorvador» davlat xo‘jaligida bosh vetvrach o‘rinbosari vazifalarida ishlagan. 1989-1994 yillarda akademik K.I.Skryabin nomidagi O‘zbekiston Veterinariya Ilmiy Tadqiqot Institutida aspiranturada o‘qigan va ilmiy xodim vazifalarida ishlagan. 1994-2000 yillar Navoiy shahar Veterinariya sanitariya ekspertizasi laboratoriyasi mudiri va 2000-2005 yillarda Navoiy viloyat Veterinariya laboratoriyasi direktori lavozimlarida ishlagan. 2005-2006 yillarda «Yangi Hayot Agro» O‘zbekiston-Amerika qo‘shma korxonasi em qo‘shimchalari ombor mudiri vazifalarida ishlagan. 2015-2017 yillarda Navoiy viloyati Veterinariya boshqarmasi veterinariya vrachi va 2017-2019 yillarda «Umid bunyodkor servis» mas’uliyati cheklangan jamiyati tsex boshlig‘i va 2019-2022 yillarda Samarqand veterinariya meditsinasi assistenti, Samarqand davlat Veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti katta o‘qituvchisi va kafedra mudiri vazifalarida ishlab kelmoqda.
Z.Ruziyev tomonidan 2 ta uslubiy qo‘llanma, 1 ta tavsiyanoma va 30 dan ortiq ilmiy maqolalar chop etilgan. Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari, Veterinariya sanitariya ekspertizasi ta’lim yo‘nalishlari uchun namunaviy o‘quv dasturlarini tayyorlashda bevosita ishtirok etib kelmoqda.
Kafedra 1929 yilda “Epizootologiya, mikrobiologiya, virusologiya va vetsanekspertiza” kafedrasi nomi bilan tashkil topgan boʻlib, keyinchalik boshqa nomlar bilan ham ish olib borgan. 2018-yilda Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tashkil topgandan soʻng “Epizootologiya, mikrobiologiya va virusologiya” kafedrasi deb nomlangan.
Mazkur kafedrada turli yillarda fan arboblari V.S.Zarubkinskiy, K.P.Chepurov, I.I. Arxangelskiy, A.M.Axmedov, Sh.T.Rasulov, N.G.Shatoxin, X.K.Burxanova M.P.Parmanovlar kafedra mudirlari lavozimida faoliyat ko’rsatgan. Kafedra olimlari tomonidan hayvonlarning kolibakterioz, salmonellyoz, trixofitiya, mastit kabi infeksion kasalliklarining diagnostikasi, profilaktikasi va qarshi kurash chora-tadbirlari oʻrganilgan, ularga qarshi biopreparatlar ishlab chiqilgan.
2022-yilda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti tashkil topgandan so‘ng, kafedra negizida yangi “Epizootologiya va infeksion kasalliklar” kafedrasi tashkil etildi. Hozirgi vaqtda ushbu kafedrada professor X.S.Salimov, kafedra mudiri v.f.n. Z.E.Ruziyev, dotsent A.A.Qambarov, fan nomzodlari G.D.Saruxanyan, T.K.G‘aznakulov, assistentlar A.S.Allazov, O.I.Klichov, Sh.M.Abdullayevlar faoliyat koʻrsatib kelmoqdalar. Kafedra oʻqituvchilarining oʻrtacha yoshi–44 yosh. Ilmiy salohiyat 60 %.
Kafedrada oʻquv jarayoni moddiy texnika bazasini zamonaviy asbob - uskunalar, jihozlar, apparaturalar, reagentlar, himoya vositalari bilan taʻminlash boʻyicha muayyan ishlar amalga oshirilmoqda. Barcha fanlar oʻquv uslubiy majmualar, maʻruza matnlari, amaliy-laboratoriya mashgʻulotlar darslari pasporti va darslarni “online” tashkil etish maqsadida Platformada elektron baza yaratilgan. Amaliy-laboratoriya darslar sifatini oshirish maqsadida yangi xorijdan keltirilgan asbob uskunalar bilan jihozlangan oʻquv-laboratoriya xonalari tashkil etilgan. Kafedra assistenti A.S.Allazov tashabbusi bilan kafedra qoshida “Vivariy” tashkil etilgan bo‘lib, unda laboratoriya hayvonlari (oq sichqon, kalamush, dengiz choʻchqasi, quyon)lar saqlanmoqda hamda ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedrada turli mavzularda ilmiy-tadqiqot ishlari shuningdek “Yosh epizootolog” ilmiy toʻgaragi faoliyat olib bormoqda.
Kafedrada Veterinariya meditsinasi (faoliyat turlari bo‘yicha), Veterinariya sanitariya ekspertizasi, Veterinariya farmasevtikasi, Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari, Biotexnologiya taʻlim yoʻnalishlari uchun: “Epizootologiya va infeksion kasalliklar”, “Laboratoriya ishi asoslari”, “Veterinariya bioxavfsizligi” , fanlari oʻqitiladi.
Magistraturada: 70840501-Veterinariya mikrobiolgiyasi, virusologiyasi, epizootologiyasi, mikologiyasi va immunologiyasi, 70840502-Hayvonlarni yuqumli va parazitli kasalliklari mutaxassisliklari uchun: “Infeksion kasalliklar epizootologiyasi”, “Virusli kasalliklar (viriozlar) epizootologiyasi”, “Oʻta xavfli infeksion kasalliklarning ilmiy asoslari” fanlaridan maʻruza, amaliy-laboratoriya mashgʻulotlari oʻtiladi.
“Epizootologiya va infeksion kasalliklar” kafedrasida 5 ta taʻlim yoʻnalishlariga shu bilan birgalikda 2 ta magistratura mutaxasisliklari boʻyicha veterinariya fanlari oʻqitiladi. Bugungi kunda kafedra jamoasida 1nafar professor, 1 nafar dotsent, assistentlar 3 nafar, fan nomzodi assistent - 2 nafar 1 nafar vet vrach ordinator hamda 2 nafar laborant faoliyat koʻrsatmoqda.
Kafedrada maʻruza, amaliy- laboratoriya mashgʻulotlarini oʻtkazish uchun jami 6 ta maхsus jihozlangan oʻquv xonalari mavjud. Bitta kompyuter xona - 11 ta kompyuterlar bilan jihozlangan.
2020-yilda zamonaviy jihozlar bilan taʻminlangan “Veterinariya mikrobiologiyasi, virusologiyasi va immunologiyasi” oʻquv laboratoriyasi tashkil etildi.
Talabalarning oʻquv ishlab chiqarish amaliyotlari viloyat veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmalarida, veterinariya davlat tashxis markazlarida, tuman veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish va zooveterinariya punktlarida, ilgʻor fermer, dehqon va shirkat xoʻjaliklarida hamda veterinariya ilmiy tadqiqot institutida hamkorlik shartnomalari asosida oʻtkaziladi.
Oʻzbekistonning bir qator oliy oʻquv yurtlari va ilmiy tadqiqot institutlari “Samarqand Davlat Universiteti”, “Toshkent Davlat agrar universiteti”, “Samarqand Davlat tibbiyot universiteti”, “Andijon qishloq xoʻjalik instituti”, “Veterinariya ilmiy tadqiqot instituti”, “Virusologiya ilmiy tadqiqot instituti” bilan hamkorlikda ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedra xodimlari horijiy oliy oʻquv yurtlaridan K. I. Skryabin nomidagi “Moskva Davlat veterinariya meditsinasi va biotexnalogiya akademiyasi”, “Sankt-Peterburg Davlat Veterinariya meditsinasi akademiyasi”, E.Bauman nomidagi “Qozon veterinariya tibbiyoti akademiyasi”, “Olmaota zooveterinariya instituti”, Qirg’iziston, Tosjikiston, Turkmaniston, veterinariya meditsinasi institutlari Qozog‘iston milliy agrar tadqiqotlar universiteti va Belorussiya Respublikasining “Hurmat belgisi” ordenli Vitebsk veterinariya meditsinasi Davlat akademiyasi bilan hamkorlik oʻrnatilgan.
Mustaqil Respublikamizda kechayotgan ijobiy oʻzgarish va rivojlanishlarga hissa qoʻshish, kafedra jamoasining asosiy maqsadi hisoblanadi. Kafedramiz jamoasi ertangi kunimiz egalari boʻlmish intellektual salohiyatga ega, ilm-fanning zamonaviy yutuqlari asosida mustaqil fikr va mulohaza yurita oladigan yoshlarni tarbiyalash hamda raqobatbardosh, yuqori malakali yetuk kadrlarni tayyorlashda oʻz bilim va tajribalarini ayamaydilar.

Рузиев Зохиджон Эгамбердиевич
З.Э..Рузиев родился в 1962 году, кандидат ветеринарных наук. Окончил ветеринарный факультет Самаркандского сельскохозяйственного института в 1984 году. Первоначально, окончив военную службу в 1984-1986 годах, в 1986-1988 годах работал врачом эпизоотологом Навоийской городской ветеринарной станции и заместителем главного ветврача совхоза «Ленинчи чорвадор» Советабадского района. 1989-1994 гг. Учился в аспирантуре Узбекского научно-исследовательского ветеринарного института имени академика К.И Скрябина и работал научным сотрудником. В 1994-2000 гг. работал заведующим Навоийской городской лабораторией ветеринарно-санитарной экспертизы, а в 2000-2005 гг.-директором Навоийской областной ветеринарной лаборатории. В 2005-2006 годах работал заведующим складом кормовых добавок Узбекско-Американского совместного предприятия «Янги Хаят Агро». В 2015-2017 гг.-ветеринарный врач Управления ветеринарии Навоийской области, в 2017-2019 гг.-начальник цеха общества с ограниченной ответственностью «Умид бунедкор сервис», в 2019-2022 гг. – ассистент, старший преподаватель и исполняющий обязанности заведующего кафедрой
Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии. З. Рузиев опубликовал 2 методических пособия, 1 практические рекомендации и более 30 научных статей. Принимал непосредственное участие в подготовке типовых учебных программ по направлениям ветеринарная диагностика и лабораторной дело, а также по ветеринарно-санитарной экспертизы.
Кафедра «Эпизоотология и инфекционные болезни»
Вчера
Кафедра была основана в 1929 году под названием «Кафедра эпизоотологии, микробиологии, вирусологии и ветэкспертизы», а затем действовала под другими названиями. В 2018 году после образования Самаркандского института ветеринарной медицины была переименована в кафедру “Эпизоотология, микробиология и вирусология”.
На этой кафедре в разные годы работали научные деятели В.С.Зарубкинский, К.P.Чепуров, И.И. Архангельский, А.M.Ахмедов, Ш.T.Расулов, Н.Г.Шатохин, Х.K.Бурханова М.П.Парманов занимали должности заведующих кафедрами. Учеными кафедры изучены меры диагностики, профилактики и борьбы с такими инфекционными заболеваниями животных, как колибактериоз, сальмонеллез, трихофития, мастит, разработаны биопрепараты против них.
После создания в 2022 году Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии на базе кафедры была создана новая кафедра “Эпизоотология и инфекционные болезни”. В настоящее время на этой кафедре работает профессор Х.S.Салимов, заведующий кафедрой к.в.н. З.Э.Рузиев, доцент А.A.Камбаров, кандидаты наук Г.D.Саруханян, Т.K.Газнакулов, ассистенты А.С.Аллазов, О.И.Клычов, Ш.M.Абдуллаев продолжают свою деятельность. Средний возраст преподавателей кафедры – 44 года. Научный потенциал 60 %.
На кафедре осуществляется определенная работа по обеспечению материально - технической базы учебного процесса современным оборудованием, аппаратурой, реагентами, средствами защиты. На платформе создана электронная база, включающая учебно-методические комплексы по всем предметам, тексты лекций, паспорта уроков практико-лабораторных занятий и организацию занятий “онлайн”. В целях повышения качества практико-лабораторных занятий созданы учебно-лабораторные аудитории, оснащенные новым импортным инструментальным оборудованием. По инициативе ассистента кафедры Аллазова при кафедре создан “виварий”, в котором содержатся лабораторные животные (Кролики, белая мышы, крысы и морские свинки) и используется при научно исследовательских целях.
Сегодня
На кафедре ведется научно-исследовательская работа по различным темам, а также функционирует научный кружок “Молодой эпизоотолог”. На кафедре преподаются дисциплины: “Эпизоотология и инфекционные болезни”, “Основы лабораторного дело” и “Ветеринарная биобезопасность” для образовательных направлений ветеринарная медицина (по видам деятельности), ветеринарно-санитарная экспертиза, ветеринарная фармацевтика, ветеринарная диагностика и лабораторное дело, биотехнология.
В магистратуре по специальностям: 70840501-ветеринарная микробиология, вирусология, эпизоотология, микология и иммунология, 70840502-инфекционные и паразитарные болезни животных проводятся  лекционные, практико-лабораторные занятия по предметам “Эпизоотология инфекционных болезней”, “Эпизоотология вирусных заболеваний (вириозов)”, “ Особо опасные инфекционные заболевания”.
На кафедре «Эпизоотология и инфекционные болезни» ведется преподавание ветеринарных наук по 5 направлениям обучения, а также по 2 специальностям магистратуры. На сегодняшний день в коллективе кафедры работают 1 профессор, 2 доцента, 3 кандидата наук, 3 ассистента, 0,5 ветеринарный ординатор и 2 лаборанта.
Всего на кафедре имеется 6 специально оборудованных учебных помещений для проведения лекционных, практических и лабораторных занятий. Одно компьютерное помещение-оборудовано 11 компьютерами.
В 2020 году была создана учебная лаборатория ветеринарной микробиологии, вирусологии и иммунологии, оснащенная современным оборудованием.
Учебно производственные практики студентов проводятся в областных управлениях ветеринарии и развития животноводства, государственных диагностических центрах по болезням животных и продовольственной безопасности, районных животноводческих и зооветеринарных пунктах, передовых фермерских и животноводческих хозяйствах, а также в научно-исследовательском институте ветеринарии на основе договоров о сотрудничестве.
Научно-исследовательская работа ведется совместно с рядом высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов Узбекистана “Самаркандский государственный университет”, “Ташкентский государственный аграрный университет”, “Самаркандский государственный медицинский университет”, “Андижанский сельскохозяйственный институт”, “Научно-исследовательский институт ветеринарии”, “Научно-исследовательский институт вирусологии".
Кафедра сотрудничают с такими зарубежными вузами как  Московская государственная академия ветеринарной медицины и биотехнологии“ имени К.И.Скрябина”, Санкт-Петербургская государственная академия ветеринарной медицины" имени Э.Баумана,” Казанская академия ветеринарной медицины“,” Алматинский зооветеринарный институт", институты ветеринарной медицины Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Казахский национальный аграрный исследовательский университет и Витебская Государственная ордена "Знак Почета" академия ветеринарной медицины Республики Беларусь.
Содействие позитивным изменениям и развитию, происходящим в нашей независимой республике, является основной целью команды кафедры. Команда кафедры не жалеет своих знаний и опыта в воспитании молодежи, обладающей интеллектуальным потенциалом, способной самостоятельно мыслить и рассуждать на основе современных достижений науки, а также в подготовке конкурентоспособных, высококвалифицированных зрелых кадров.