Ruziyev Zoxidjon Egamberdiyevich
Z.E.Ruziyev 1962 yilda tug‘ilgan, veterinariya fanlari nomzodi. Samarqand qishloq xo‘jalik instituti Veterinariya fakultetini 1984 yilda tamomlagan. Dastlab 1984-1986 yillarda harbiy xizmatni bitirib, 1986-1988 yillarda Navoiy shahar Veterinariya stantsiyasi epizootolog vrachi va Sovetobod tumani «Leninchi chorvador» davlat xo‘jaligida bosh vetvrach o‘rinbosari vazifalarida ishlagan. 1989-1994 yillarda akademik K.I.Skryabin nomidagi O‘zbekiston Veterinariya Ilmiy Tadqiqot Institutida aspiranturada o‘qigan va ilmiy xodim vazifalarida ishlagan. 1994-2000 yillar Navoiy shahar Veterinariya sanitariya ekspertizasi laboratoriyasi mudiri va 2000-2005 yillarda Navoiy viloyat Veterinariya laboratoriyasi direktori lavozimlarida ishlagan. 2005-2006 yillarda «Yangi Hayot Agro» O‘zbekiston-Amerika qo‘shma korxonasi em qo‘shimchalari ombor mudiri vazifalarida ishlagan. 2015-2017 yillarda Navoiy viloyati Veterinariya boshqarmasi veterinariya vrachi va 2017-2019 yillarda «Umid bunyodkor servis» mas’uliyati cheklangan jamiyati tsex boshlig‘i va 2019-2022 yillarda Samarqand veterinariya meditsinasi assistenti, Samarqand davlat Veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti katta o‘qituvchisi va kafedra mudiri vazifalarida ishlab kelmoqda.
Z.Ruziyev tomonidan 2 ta uslubiy qo‘llanma, 1 ta tavsiyanoma va 30 dan ortiq ilmiy maqolalar chop etilgan. Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari, Veterinariya sanitariya ekspertizasi ta’lim yo‘nalishlari uchun namunaviy o‘quv dasturlarini tayyorlashda bevosita ishtirok etib kelmoqda.
Kafedra 1929 yilda “Epizootologiya, mikrobiologiya, virusologiya va vetsanekspertiza” kafedrasi nomi bilan tashkil topgan boʻlib, keyinchalik boshqa nomlar bilan ham ish olib borgan. 2018-yilda Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tashkil topgandan soʻng “Epizootologiya, mikrobiologiya va virusologiya” kafedrasi deb nomlangan.
Mazkur kafedrada turli yillarda fan arboblari V.S.Zarubkinskiy, K.P.Chepurov, I.I. Arxangelskiy, A.M.Axmedov, Sh.T.Rasulov, N.G.Shatoxin, X.K.Burxanova M.P.Parmanovlar kafedra mudirlari lavozimida faoliyat ko’rsatgan. Kafedra olimlari tomonidan hayvonlarning kolibakterioz, salmonellyoz, trixofitiya, mastit kabi infeksion kasalliklarining diagnostikasi, profilaktikasi va qarshi kurash chora-tadbirlari oʻrganilgan, ularga qarshi biopreparatlar ishlab chiqilgan.
2022-yilda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti tashkil topgandan so‘ng, kafedra negizida yangi “Epizootologiya va infeksion kasalliklar” kafedrasi tashkil etildi. Hozirgi vaqtda ushbu kafedrada professor X.S.Salimov, kafedra mudiri v.f.n. Z.E.Ruziyev, dotsent A.A.Qambarov, fan nomzodlari G.D.Saruxanyan, T.K.G‘aznakulov, assistentlar A.S.Allazov, O.I.Klichov, Sh.M.Abdullayevlar faoliyat koʻrsatib kelmoqdalar. Kafedra oʻqituvchilarining oʻrtacha yoshi–44 yosh. Ilmiy salohiyat 60 %.
Kafedrada oʻquv jarayoni moddiy texnika bazasini zamonaviy asbob - uskunalar, jihozlar, apparaturalar, reagentlar, himoya vositalari bilan taʻminlash boʻyicha muayyan ishlar amalga oshirilmoqda. Barcha fanlar oʻquv uslubiy majmualar, maʻruza matnlari, amaliy-laboratoriya mashgʻulotlar darslari pasporti va darslarni “online” tashkil etish maqsadida Platformada elektron baza yaratilgan. Amaliy-laboratoriya darslar sifatini oshirish maqsadida yangi xorijdan keltirilgan asbob uskunalar bilan jihozlangan oʻquv-laboratoriya xonalari tashkil etilgan. Kafedra assistenti A.S.Allazov tashabbusi bilan kafedra qoshida “Vivariy” tashkil etilgan bo‘lib, unda laboratoriya hayvonlari (oq sichqon, kalamush, dengiz choʻchqasi, quyon)lar saqlanmoqda hamda ilmiy tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedrada turli mavzularda ilmiy-tadqiqot ishlari shuningdek “Yosh epizootolog” ilmiy toʻgaragi faoliyat olib bormoqda.
Kafedrada Veterinariya meditsinasi (faoliyat turlari bo‘yicha), Veterinariya sanitariya ekspertizasi, Veterinariya farmasevtikasi, Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari, Biotexnologiya taʻlim yoʻnalishlari uchun: “Epizootologiya va infeksion kasalliklar”, “Laboratoriya ishi asoslari”, “Veterinariya bioxavfsizligi” , fanlari oʻqitiladi.
Magistraturada: 70840501-Veterinariya mikrobiolgiyasi, virusologiyasi, epizootologiyasi, mikologiyasi va immunologiyasi, 70840502-Hayvonlarni yuqumli va parazitli kasalliklari mutaxassisliklari uchun: “Infeksion kasalliklar epizootologiyasi”, “Virusli kasalliklar (viriozlar) epizootologiyasi”, “Oʻta xavfli infeksion kasalliklarning ilmiy asoslari” fanlaridan maʻruza, amaliy-laboratoriya mashgʻulotlari oʻtiladi.
“Epizootologiya va infeksion kasalliklar” kafedrasida 5 ta taʻlim yoʻnalishlariga shu bilan birgalikda 2 ta magistratura mutaxasisliklari boʻyicha veterinariya fanlari oʻqitiladi. Bugungi kunda kafedra jamoasida 1nafar professor, 1 nafar dotsent, assistentlar 3 nafar, fan nomzodi assistent - 2 nafar 1 nafar vet vrach ordinator hamda 2 nafar laborant faoliyat koʻrsatmoqda.
Kafedrada maʻruza, amaliy- laboratoriya mashgʻulotlarini oʻtkazish uchun jami 6 ta maхsus jihozlangan oʻquv xonalari mavjud. Bitta kompyuter xona - 11 ta kompyuterlar bilan jihozlangan.
2020-yilda zamonaviy jihozlar bilan taʻminlangan “Veterinariya mikrobiologiyasi, virusologiyasi va immunologiyasi” oʻquv laboratoriyasi tashkil etildi.
Talabalarning oʻquv ishlab chiqarish amaliyotlari viloyat veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmalarida, veterinariya davlat tashxis markazlarida, tuman veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish va zooveterinariya punktlarida, ilgʻor fermer, dehqon va shirkat xoʻjaliklarida hamda veterinariya ilmiy tadqiqot institutida hamkorlik shartnomalari asosida oʻtkaziladi.
Oʻzbekistonning bir qator oliy oʻquv yurtlari va ilmiy tadqiqot institutlari “Samarqand Davlat Universiteti”, “Toshkent Davlat agrar universiteti”, “Samarqand Davlat tibbiyot universiteti”, “Andijon qishloq xoʻjalik instituti”, “Veterinariya ilmiy tadqiqot instituti”, “Virusologiya ilmiy tadqiqot instituti” bilan hamkorlikda ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Kafedra xodimlari horijiy oliy oʻquv yurtlaridan K. I. Skryabin nomidagi “Moskva Davlat veterinariya meditsinasi va biotexnalogiya akademiyasi”, “Sankt-Peterburg Davlat Veterinariya meditsinasi akademiyasi”, E.Bauman nomidagi “Qozon veterinariya tibbiyoti akademiyasi”, “Olmaota zooveterinariya instituti”, Qirg’iziston, Tosjikiston, Turkmaniston, veterinariya meditsinasi institutlari Qozog‘iston milliy agrar tadqiqotlar universiteti va Belorussiya Respublikasining “Hurmat belgisi” ordenli Vitebsk veterinariya meditsinasi Davlat akademiyasi bilan hamkorlik oʻrnatilgan.
Mustaqil Respublikamizda kechayotgan ijobiy oʻzgarish va rivojlanishlarga hissa qoʻshish, kafedra jamoasining asosiy maqsadi hisoblanadi. Kafedramiz jamoasi ertangi kunimiz egalari boʻlmish intellektual salohiyatga ega, ilm-fanning zamonaviy yutuqlari asosida mustaqil fikr va mulohaza yurita oladigan yoshlarni tarbiyalash hamda raqobatbardosh, yuqori malakali yetuk kadrlarni tayyorlashda oʻz bilim va tajribalarini ayamaydilar.

Ruziev Zoxidjon Egamberdievich
Z.E..Ruziev was born in 1962, Candidate of Veterinary Sciences. Graduated from the veterinary faculty of the Samarkand Agricultural Institute in 1984. Initially, after graduating from military service in 1984-1986, in 1986-1988 he worked as an epizootologist at the Navoi City Veterinary Station and deputy chief veterinarian of the Leninchi Chorvador state farm in the Sovetabad district. 1989-1994. He studied at the postgraduate course of the Uzbek Scientific Research Veterinary Institute named after Academician K.I. Scriabin and worked as a researcher. In 1994-2000 he worked as the head of the Navoi City Laboratory of Veterinary and Sanitary Examination, and in 2000-2005 - director of the Navoi Regional Veterinary Laboratory. In 2005-2006, he worked as the head of the feed additives warehouse of the Uzbek-American joint venture "Yangi Hayat Agro". In 2015-2017 - veterinarian of the Veterinary Department of Navoi region, in 2017-2019 - Head of the workshop of the limited liability Company "Umid Bunyodkor service", in 2019-2022 – assistant, senior lecturer and acting head of the department.
Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology. Z. Ruziev has published 2 manuals, 1 practical recommendation and more than 30 scientific articles. He was directly involved in the preparation of standard training programs in the areas of veterinary diagnostics and laboratory work, as well as veterinary and sanitary expertise.
Yesterday
The department was founded in 1929 under the name "Department of Epizootology, Microbiology, Virology and Veterinary Expertise", and then operated under other names. In 2018, after the formation of the Samarkand Institute of Veterinary Medicine, it was renamed the Department of Epizootology, Microbiology and Virology.
Scientists V.S.Zarubkinsky, K.P.Chepurov, I.I. Arkhangelsky, A.M.Akhmedov, Sh.T. worked at this department in different years.Rasulov, N.G.Shatokhin, H.K.Burkhanova, M.P.Parmanov held the positions of heads of departments. The scientists of the department have studied the measures of diagnosis, prevention and control of such infectious diseases of animals as colibacteriosis, salmonellosis, trichophytia, mastitis, and developed biologics against them.
After the establishment of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology in 2022, a new department “Epizootology and Infectious Diseases” was created on the basis of the department. Currently, Professor H.S. is working at this department.Salimov, Head of the Department, Ph.D. Z.E.Ruziev, Associate Professor A.A.Kambarov, Candidates of Sciences G.D.Sarukhanyan, T.K.Gaznakulov, assistants A.S.Allazov, O.I.Klychov, Sh.M.Abdullaev continue their activities. The average age of teachers of the department is 44 years. Scientific potential of 60%.
The department carries out certain work to provide the material and technical base of the educational process with modern equipment, equipment, reagents, protective equipment. An electronic database has been created on the platform, including educational and methodological complexes in all subjects, lecture texts, lesson passports of practical and laboratory classes and the organization of classes “online". In order to improve the quality of practical laboratory classes, educational and laboratory classrooms equipped with new imported instrumental equipment have been created. At the initiative of the assistant of the department, Allazov, a “vivarium” was created at the department, which contains laboratory animals (Rabbits, white mice, rats and guinea pigs) and is used for research purposes.
Today
The department conducts research work on various topics, and also operates a scientific circle “Young epizootologist". The following disciplines are taught at the department: “Epizootology and infectious diseases“, ”Fundamentals of laboratory work“ and "Veterinary biosafety” for educational areas veterinary medicine (by type of activity), veterinary and sanitary expertise, veterinary pharmaceuticals, veterinary diagnostics and laboratory work, biotechnology.
In the Master's degree in the following specialties: 70840501-veterinary microbiology, virology, epizootology, mycology and immunology, 70840502-infectious and parasitic diseases of animals lectures, practical and laboratory classes are held on the subjects “Epizootology of infectious diseases”, “Epizootology of viral diseases (virioses)”, “Especially dangerous infectious diseases".
The Department of Epizootology and Infectious Diseases teaches veterinary sciences in 5 areas of study, as well as in 2 master's degree specialities. To date, the staff of the department includes 1 professor, 2 associate professors, 3 candidates of sciences, 3 assistants, 0.5 veterinary resident and 2 laboratory assistants.
In total, the department has 6 specially equipped classrooms for lectures, practical and laboratory classes. One computer room is equipped with 11 computers.
In 2020, a training laboratory of veterinary microbiology, virology and immunology was established, equipped with modern equipment.
Students' training and production practices are conducted in regional veterinary and animal husbandry development departments, state diagnostic centers for animal diseases and food safety, district livestock and veterinary points, advanced farms and livestock farms, as well as in the Veterinary Research Institute on the basis of cooperation agreements.
The research work is carried out jointly with a number of higher educational institutions and research institutes of Uzbekistan “Samarkand State University”, “Tashkent State Agrarian University”, “Samarkand State Medical University”, “Andijan Agricultural Institute”, “Veterinary Research Institute”, “Virology Research Institute".
The department cooperates with such foreign universities as the Moscow State Academy of Veterinary Medicine and Biotechnology named after K.I.Scriabin, St. Petersburg State Academy of Veterinary Medicine named after E.Bauman, Kazan Academy of Veterinary Medicine, Almaty Veterinary Institute, Institutes of Veterinary Medicine of Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Kazakh National Agrarian Research University and the Vitebsk State Order "Badge of Honor" Academy of Veterinary Medicine of the Republic of Belarus.
The promotion of positive changes and development taking place in our independent republic is the main goal of the department's team. The department's team does not spare its knowledge and experience in educating young people with intellectual potential, able to think and reason independently on the basis of modern scientific achievements, as well as in training competitive, highly qualified mature personnel.