O‘zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganiga bu yil 34 yil bo‘ldi. Mana shu o‘tgan davr mobaynida tilga e’tibor kuchaytirilib, barcha davlat tashkilotlari, korxonalarida, ta’lim muassasalarida ishlar o‘zbek tilida olib borilmoqda. Bugun o‘sib kelayotgan yosh avlod o‘zbek tilining jozibadorligini his qilgan holda ulg‘ayib voyaga yetmoqda. Bu esa, kelajakda o‘zbek tilining kelgusi avlodlarga bekami ko‘st yetib borishiga xizmat qilishi, shubhasiz.
Til - millat madaniyatining o‘zagini tashkil qiladi. Tilning saqlanishi xalq taraqqiyoti va kelajagini belgilaydi. Til xalqni birlashtiradi, tarbiyalaydi, o‘qitadi, urf-odat, an’analarini saqlaydi. Shunday ekan, ona tilimizning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishda, uni milliy va umumbashariy tushunchalar asosida taraqqiy etgan tillar safiga qo‘shishda har birimiz tilimizga chuqur hurmat bilan yondashimiz kerak bo‘ladi. “Xorijiy tillarni bilish insonning madaniyatidan, ziyoliligidan darak beradi. Ona tilini bilish esa har bir fuqaro oldidagi muqaddas burch”, deganida donishmandlar ming marta haq fikrni aytishgan.
Aynan til odamlar guruhini bir millat sifatida biriktiradi, ya’ni xalqni-xalq, millatni-millat qiladi. 1989 yilning 21 oktyabrida hali mamlakatimiz mustaqillikni qo‘lga kiritmasdan turib, "Davlat tili haqida" gi qonun qabul qilinib, o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berildi. Xalqimizning muqaddas qadriyatlaridan biri bo‘lgan ona tilimiz o‘zining qonuniy maqomi va himoyasiga ega bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yilgan. Shu tariqa o‘zbek tili mustaqil davlatimizning Bayrog‘i, Gerbi, Madhiyasi qatorida turadigan, qonun yo‘li bilan himoya qilinadigan muqaddas davlat ramziga aylandi. Vatanimiz mustaqilligining ma’naviy asoslarini mustahkamlash, xalqimiz, avvalo, yosh avlodni milliy qadriyatlarimizga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalashda o‘zbek tilining ahamiyati tobora ortib borayotir. Sinovli damlarda ham xalqimiz mustaqillik bergan ne’matlarga, erku ozodlik, o‘z tilining mustaqil rivojiga shukronalar keltirib yashamoqda.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, bugun O‘zbek tili AQSH, Buyuk Britaniya, Germaniya, Rossiya, Xitoy, Hindiston, Turkiya va shu kabi bir qator davlatlarning 60 ga yaqin universitetlari va 100 dan ziyod maktablarida o‘rganilmoqda.
BMT vakillarining til borasida keltirgan faktini eslab o‘tsak: “Bugungi kunda sayyoramizda 6 mingta til mavjud bo‘lib, ularning 90 foizi yo‘qolib ketish arafasida turibdi. Bu asosan sivilizatsiya tufayli madaniyatidan ayrilayotgan kam sonli millatlarning tillaridir. Bu tillarda so‘zlovchi aholining ayrimlari yozuvga ega bo‘lsa, ayrimlari bundan bebahradir. Masalan, Afrika tillarida so‘zlashuvchi aholining 80 foizi hamon o‘z yozuvlariga ega emas. Lingvist olimlarning fikricha, yana 25 yildan so‘ng hozir muomalada bo‘lgan tillarning o‘ntasidan bittasi saqlanib qolar ekan”.
Aytish mumkinki, o‘zbek tilining rivoji – bugun sizu bizga, barchamizga bog‘liq. Bu millat bor ekan, uning tili ham abadiy. Bu tilda yaratilgan o‘lmas adabiy meros ham uning umrboqiyligini ta’minlaydi.
Barcha yurtdoshlarimizni milliy bayramimiz – o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun bilan muborakbod etaman!

This year marks 34 years since the Uzbek language was granted the status of the State Language. Over the past period, attention to the language has been increased, and work is conducted in Uzbek in all state organizations, enterprises, and educational institutions. the young generation growing up today is growing up feeling the attractiveness of the Uzbek language. There is no doubt that this will help the Uzbek language to pass on to future generations.
Language is the core of a nation's culture. preservation of the language determines the development and future of the nation. Language unites people, educates, preserves customs and traditions. therefore, in order to increase the prestige of our mother tongue at the international level, to add it to the ranks of languages that have developed on the basis of national and universal concepts, each of us will have to approach our language with deep respect. "Knowledge of foreign languages indicates a person's culture and intelligence. knowing one's mother tongue is a sacred duty for every citizen", wise men have said the right idea a thousand times.
It is the language that unites a group of people as a nation, that is, it makes a nation a nation, a nation a nation. On October 21, 1989, before our country gained independence, the law "On the State Language" was adopted, and the Uzbek language was given the status of the state language. Our mother tongue, which is one of the sacred values of our nation, has gained its legal status and protection. The status of the state language is legally established in the Constitution of the Republic of Uzbekistan. In this way, the Uzbek language has become a symbol of the sacred state, which is protected by law, among the Flag, Coat of Arms, and Anthem of our independent state. The importance of the Uzbek language in strengthening the spiritual foundations of the independence of our country, educating our people, especially the young generation, in the spirit of love and loyalty to our national values is increasing more and more. Even in trying times, our people live with gratitude for the blessings of independence, freedom, independent development of their language.
according to statistics, today the Uzbek language is studied in about 60 universities and more than 100 schools of the USA, Great Britain, Germany, Russia, China, India, Turkey and other countries.
Let's recall the fact given by the UN representatives about language: "Today there are 6 thousand languages on our planet, 90% of them are on the verge of extinction. These are mainly the languages of a small number of nations that are losing their culture due to civilization. Some of the people who speak these languages have writing, while others do not. For example, 80 percent of the African language-speaking population still does not have its own writing. According to linguist scientists, after another 25 years, one out of ten languages that are in use today will be preserved."
it can be said that the development of the Uzbek language depends on you and us today. As long as this nation exists, its language is eternal. Immortal literary heritage created in this language also ensures its longevity.
I congratulate all our compatriots on our national holiday - the day when the Uzbek language was granted the status of the state language!