O‘zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganiga bu yil 34 yil bo‘ldi. Mana shu o‘tgan davr mobaynida tilga e’tibor kuchaytirilib, barcha davlat tashkilotlari, korxonalarida, ta’lim muassasalarida ishlar o‘zbek tilida olib borilmoqda. Bugun o‘sib kelayotgan yosh avlod o‘zbek tilining jozibadorligini his qilgan holda ulg‘ayib voyaga yetmoqda. Bu esa, kelajakda o‘zbek tilining kelgusi avlodlarga bekami ko‘st yetib borishiga xizmat qilishi, shubhasiz.
Til - millat madaniyatining o‘zagini tashkil qiladi. Tilning saqlanishi xalq taraqqiyoti va kelajagini belgilaydi. Til xalqni birlashtiradi, tarbiyalaydi, o‘qitadi, urf-odat, an’analarini saqlaydi. Shunday ekan, ona tilimizning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishda, uni milliy va umumbashariy tushunchalar asosida taraqqiy etgan tillar safiga qo‘shishda har birimiz tilimizga chuqur hurmat bilan yondashimiz kerak bo‘ladi. “Xorijiy tillarni bilish insonning madaniyatidan, ziyoliligidan darak beradi. Ona tilini bilish esa har bir fuqaro oldidagi muqaddas burch”, deganida donishmandlar ming marta haq fikrni aytishgan.
Aynan til odamlar guruhini bir millat sifatida biriktiradi, ya’ni xalqni-xalq, millatni-millat qiladi. 1989 yilning 21 oktyabrida hali mamlakatimiz mustaqillikni qo‘lga kiritmasdan turib, "Davlat tili haqida" gi qonun qabul qilinib, o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berildi. Xalqimizning muqaddas qadriyatlaridan biri bo‘lgan ona tilimiz o‘zining qonuniy maqomi va himoyasiga ega bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yilgan. Shu tariqa o‘zbek tili mustaqil davlatimizning Bayrog‘i, Gerbi, Madhiyasi qatorida turadigan, qonun yo‘li bilan himoya qilinadigan muqaddas davlat ramziga aylandi. Vatanimiz mustaqilligining ma’naviy asoslarini mustahkamlash, xalqimiz, avvalo, yosh avlodni milliy qadriyatlarimizga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalashda o‘zbek tilining ahamiyati tobora ortib borayotir. Sinovli damlarda ham xalqimiz mustaqillik bergan ne’matlarga, erku ozodlik, o‘z tilining mustaqil rivojiga shukronalar keltirib yashamoqda.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, bugun O‘zbek tili AQSH, Buyuk Britaniya, Germaniya, Rossiya, Xitoy, Hindiston, Turkiya va shu kabi bir qator davlatlarning 60 ga yaqin universitetlari va 100 dan ziyod maktablarida o‘rganilmoqda.
BMT vakillarining til borasida keltirgan faktini eslab o‘tsak: “Bugungi kunda sayyoramizda 6 mingta til mavjud bo‘lib, ularning 90 foizi yo‘qolib ketish arafasida turibdi. Bu asosan sivilizatsiya tufayli madaniyatidan ayrilayotgan kam sonli millatlarning tillaridir. Bu tillarda so‘zlovchi aholining ayrimlari yozuvga ega bo‘lsa, ayrimlari bundan bebahradir. Masalan, Afrika tillarida so‘zlashuvchi aholining 80 foizi hamon o‘z yozuvlariga ega emas. Lingvist olimlarning fikricha, yana 25 yildan so‘ng hozir muomalada bo‘lgan tillarning o‘ntasidan bittasi saqlanib qolar ekan”.
Aytish mumkinki, o‘zbek tilining rivoji – bugun sizu bizga, barchamizga bog‘liq. Bu millat bor ekan, uning tili ham abadiy. Bu tilda yaratilgan o‘lmas adabiy meros ham uning umrboqiyligini ta’minlaydi.
Barcha yurtdoshlarimizni milliy bayramimiz – o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun bilan muborakbod etaman!

В этом году исполняется 34 года со дня присвоения узбекскому языку статуса государственный язык. За прошедший период повышено внимание к языку, во всех государственных организациях, предприятиях и учебных заведениях работа ведется на узбекском языке. Подрастающее молодое поколение сегодня растет, ощущая притягательность узбекского языка. Нет сомнений, что это послужит доведения узбекского языка до будущего поколения без каких-либо изменений.
Язык является основой культуры нации. Сохранение языка определяет развитие и будущее нации. Язык объединяет людей, воспитывает, сохраняет обычаи и традиции. Поэтому, чтобы повысить международную репутацию нашего родного языка, пополнить им ряды языков, разработанных на основе национальных и общечеловеческих концепций, каждый из нас должен с глубоким уважением относиться к своему языку. «Знание иностранных языков свидетельствует о культуре и интеллекте человека. «Знать родной язык – священная обязанность каждого гражданина», – тысячу раз говорили мудрые люди.
Именно язык, объединяет группу людей в нацию, то есть делает народ-народом, нацию-нацией. Еще до обретения независимости нашей страны, 21 октября 1989 года был принят закон «О государственном языке» и узбекскому языку был присвоен статус государственного языка. Наш родной язык, являющийся одной из священных ценностей нашего народа, получил свой правовой статус и защиту. Статус государственного языка юридически закреплен в Конституции Республики Узбекистан. Таким образом, узбекский язык стал символом независимого государства, охраняемого законом, наряду с Флагом, Гербом и Гимном нашего независимого государства. Все больше возрастает значение узбекского языка в укреплении духовных основ независимости нашей страны, воспитании нашего народа, прежде всего молодого поколения, в духе любви и верности нашим национальным ценностям. Даже в трудные времена наш народ благодарен за блага независимости, свободы и самостоятельного развития своего языка.
Согласно статистическим данным, на сегодняшний день, Узбекский язык изучается около в 60-ти университетах и более 100 школах США, Великобритания, Германия, Россия, Китай, Индия, Турция, а также в ряде других государств.
Давайте вспомним то, что представители ООН упомянули о языке: «На сегодняшний день на нашей планете существует 6000 языков, 90% из которых находятся на грани исчезновения. В основном это языки небольшого числа народов, теряющих свою культуру в силу цивилизации. У некоторых людей, говорящих на этих языках, есть письменность, а у других ее нет. Например, 80 процентов говорящего на африканском языке населения до сих пор не имеют собственной письменности. По мнению лингвистов, еще через 25 лет сохранится один из десяти языков, используемых сегодня».
Можно сказать, что развитие узбекского языка сегодня зависит от вас и от нас. Пока существует эта нация, ее язык вечен. Бессмертное литературное наследие, созданное на этом языке, также обеспечит его долговечность.
Поздравляю всех наших соотечественников с нашим национальным праздником – днем присвоения узбекскому языку государственного статуса!