ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА ЭЛ АЗИЗ, ИНСОН АЗИЗ!
Халқимизнинг улуғвор қудрати жўш урган ҳозирги замонда Ўзбекистонда янги бир уйғониш – Учинчи Ренессанс даврига пойдевор яратилмоқда, десак, айни ҳақиқат бўлади. Чунки бугунги Ўзбекистон – кечаги Ўзбекистон эмас.
Бугунги даврнинг одамлари боршқача, ёшлари ўзгача!
Қалбида эртанги кунга катта ишонч ва умид бор!
Бугун Инсоннинг қадри ҳар нарсадан улуғ!
Энг улуғ ва энг азиз байрамимиз мустақиллигимизнинг 31 йиллиги жорий йилда «Янги Ўзбекистонда эл азиз, инсон азиз» шиори остида ўтказилади.
Президентимиз «Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз бир йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш тўғрисида»ги қарорни имзолади ва бугун бутун мамлакатда бу шодиёна юксак кайфият ва кўтаринки руҳда нишонланмоқда.
Яна бир неча кундан сўнг эса мамлакатимизда, қадим ва кўҳна Самарқандимизда яна бир муҳим тадбир ўтказилади.
Байрам кайфияти шаҳар ва қишлоқларда, ҳалқимизнинг юз кўзида акс этмоқда!
Истиқлол йилларида босиб ўтган шонли йўлимизга назар ташлаб, эртанги кунимизга, ўз куч ва имкониятларимизга бўлган ишончимиз янада ортмоқда. Мамлакатимизни ривожлантиришнинг Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ барча соҳа ва тармоқларда амалга ошираётган ислоҳотларимиз бу борада ҳал қилувчи омил бўлмоқда.
Сизларни ва яқинларингизни энг буюк, энг азиз байрамимиз – Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 31 йиллиги айёми билан самимий муборакбод этаман. Барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга файзу барака ва фаровонлик тилайман.
Мустақил Ватанимизнинг тинчлиги, гуллаб-яшнаши ва равнақи йўлида олиб бораётган ишларингизда зафарлар ёр бўлсин!
Мустақиллик қадри боқий, байрам шукуҳи файзли, истиқлолимиз абадий бўлсин!
Бугун Ўзбекистоннинг кўпмиллатли халқи, фидойи олимлари, билимли ва заковатли ёшлари Ватанимизнинг равнақи йўлида меҳнат қилиб, унинг юксалишига муносиб ҳиссаларини қўшиб келишмоқда.
Сизга, оила аъзоларингизга тинчлик ва тотувлик, сиҳат-саломатлик, бахт ва фаровонлик тилайман. Она Ватанимиз Ўзбекистон гуллаб-яшнасин, қуёшли осмонимиз остида тинчлик, осойишталик, барқарорлик ва фаровонлик ҳукм сурсин, ҳаётингизнинг ҳар бир куни қувонч ва муҳаббатга тўлсин, барчамизнинг биргаликдаги хайрли ишларимиз Ватанимиз шон-шуҳратини оширсин!

Верно будет сказать, что в новейшее время, когда расцветает славная мощь нашего народа, в Узбекистане закладывается новый ренессанс - Третий Ренессанс. Потому что сегодняшний Узбекистан – это не вчерашний Узбекистан.
Нынешние люди другие, молодёжь - другая!
В их сердце великая вера и надежда на завтрашний день!
Сегодня человеческая ценность превыше всего!
Наш самый большой и дорогой праздник, 31-я годовщина нашей независимости, в этом году пройдет под девизом «В Новом Узбекистане дороги все люди и каждый человек».
Президент Республики Узбекистан подписал постановление «О подготовке празднования 31-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан и проведения его на высоком уровне», и сегодня он отмечается во всей стране с приподнятым настроением и в приподнятом духе.
Еще через несколько дней в нашей стране и в старейшем, древнем городе Самарканде, состоится еще одно важное событие.
Настроение праздника отражается в городах и селах, на лицах наших людей!
Оглядываясь на свой славный путь в годы независимости, растет наша уверенность в завтрашнем дне, в наших силах и возможностях. Реформы, которые мы осуществляем во всех областях и секторах в соответствии со Стратегией действий по развитию нашей страны, являются решающим фактором в этом отношении.
Сердечно поздравляю Вас и Ваших близких с нашим самым большим и дорогим праздником - 31-й годовщиной Независимости Республики Узбекистан. Желаю всем вам крепкого здоровья, благополучия и достатка в ваших домах.
Успехов вам в вашем труде на благо мира, процветания и развития нашей независимой Родины!
Да будет вечна ценность независимости, благословенна радость праздника, вечна наша независимость!
Сегодня многонациональный народ Узбекистана, самоотверженные ученые, образованная и интеллигентная молодежь трудятся на благо нашей Родины и вносят свой вклад в ее развитие.
Желаю Вам и членам Вашей семьи мира и согласия, здоровья, счастья и благополучия. Пусть процветает наша Родина Узбекистан, пусть под нашим солнечным небом царят мир, спокойствие, стабильность и процветание, пусть каждый день вашей жизни будет наполнен радостью и любовью, пусть наши совместные добрые дела приумножают славу нашей Родины!