ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА ЭЛ АЗИЗ, ИНСОН АЗИЗ!
Халқимизнинг улуғвор қудрати жўш урган ҳозирги замонда Ўзбекистонда янги бир уйғониш – Учинчи Ренессанс даврига пойдевор яратилмоқда, десак, айни ҳақиқат бўлади. Чунки бугунги Ўзбекистон – кечаги Ўзбекистон эмас.
Бугунги даврнинг одамлари боршқача, ёшлари ўзгача!
Қалбида эртанги кунга катта ишонч ва умид бор!
Бугун Инсоннинг қадри ҳар нарсадан улуғ!
Энг улуғ ва энг азиз байрамимиз мустақиллигимизнинг 31 йиллиги жорий йилда «Янги Ўзбекистонда эл азиз, инсон азиз» шиори остида ўтказилади.
Президентимиз «Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз бир йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш тўғрисида»ги қарорни имзолади ва бугун бутун мамлакатда бу шодиёна юксак кайфият ва кўтаринки руҳда нишонланмоқда.
Яна бир неча кундан сўнг эса мамлакатимизда, қадим ва кўҳна Самарқандимизда яна бир муҳим тадбир ўтказилади.
Байрам кайфияти шаҳар ва қишлоқларда, ҳалқимизнинг юз кўзида акс этмоқда!
Истиқлол йилларида босиб ўтган шонли йўлимизга назар ташлаб, эртанги кунимизга, ўз куч ва имкониятларимизга бўлган ишончимиз янада ортмоқда. Мамлакатимизни ривожлантиришнинг Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ барча соҳа ва тармоқларда амалга ошираётган ислоҳотларимиз бу борада ҳал қилувчи омил бўлмоқда.
Сизларни ва яқинларингизни энг буюк, энг азиз байрамимиз – Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 31 йиллиги айёми билан самимий муборакбод этаман. Барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга файзу барака ва фаровонлик тилайман.
Мустақил Ватанимизнинг тинчлиги, гуллаб-яшнаши ва равнақи йўлида олиб бораётган ишларингизда зафарлар ёр бўлсин!
Мустақиллик қадри боқий, байрам шукуҳи файзли, истиқлолимиз абадий бўлсин!
Бугун Ўзбекистоннинг кўпмиллатли халқи, фидойи олимлари, билимли ва заковатли ёшлари Ватанимизнинг равнақи йўлида меҳнат қилиб, унинг юксалишига муносиб ҳиссаларини қўшиб келишмоқда.
Сизга, оила аъзоларингизга тинчлик ва тотувлик, сиҳат-саломатлик, бахт ва фаровонлик тилайман. Она Ватанимиз Ўзбекистон гуллаб-яшнасин, қуёшли осмонимиз остида тинчлик, осойишталик, барқарорлик ва фаровонлик ҳукм сурсин, ҳаётингизнинг ҳар бир куни қувонч ва муҳаббатга тўлсин, барчамизнинг биргаликдаги хайрли ишларимиз Ватанимиз шон-шуҳратини оширсин!

It would be true if we say that in modern times, when the glorious power of our people is flourishing, a new renaissance is being laid in Uzbekistan - the Third Renaissance. Because today's Uzbekistan is not yesterday's Uzbekistan.
Today's people are different, young people are different!
There is great faith and hope for tomorrow in his heart!
Today, human value is greater than everything!
Our greatest and dearest holiday, the 31st anniversary of our independence, will be held this year under the slogan "Dear people, dear human in new Uzbekistan".
The President of the Republic of Uzbekistan signed the decision "To prepare for the 31st anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan and hold it at a high level", and today it is being celebrated in the whole country with high mood and high spirit.
In a few more days, another important event will be held in our country, in our ancient and old Samarkand.
The mood of the holiday is reflected in cities and villages, on the faces of our people!
Looking back at our glorious path during the years of independence, our confidence in our future, our strength and capabilities is increasing. The reforms we are implementing in all areas and sectors in accordance with the Action Strategy for the development of our country are a decisive factor in this regard.
I sincerely congratulate you with our greatest and dearest holiday - the 31st anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan. I wish you all good health, blessings and prosperity in your homes.
May you be successful in your work for the peace and prosperity of our independent Motherland!
May the value of independence be eternal, may the joy of the holiday be blessed, may our independence be eternal!
Today, the multinational people of Uzbekistan, devoted scientists, educated and intelligent youth are working for the development of our Motherland and are contributing to its development.
I wish you and your family members peace and harmony, health, happiness and prosperity. May our Motherland Uzbekistan prosper, may peace, tranquility, stability and prosperity reign under our sunny sky, may every day of your life be filled with joy and love, may our good deeds together increase the glory of our Motherland!