BIOLOGIK RESURSLARDAN SAMARALI FOYDALANISH, SAQLASH VA BARQARORLIGINI TAʼMINLASHDA ZAMONAVIY YONDASHUVLAR
• BIOLOGIK RESURSLARDAN SAMARALI FOYDALANISH, SAQLASH VA BARQARORLIGINI TAʼMINLASHDA ZAMONAVIY YONDASHUVLAR
2024 yil 16 may kuni Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Biotexnologiya fakultetida «Biologik resurslardan samarali foydalanish, saqlash va barqarorligini taʼminlashda zamonovaiy yondashuvlar» mavzusida oʻtkaziladigan respublika ilmiy-amaliy konferensiyaga taklif etamiz. Ilmiy-amaliy konferensiya Biologiya fanlari doktori, professor Iskandar Xamdamovning 90 yilligiga bagʻishlanadi.
Konferensiyada quyidagi yoʻnalishlar boʻyicha shoʻbalar tashkil qilinishi rejalashtirilgan:
• Oʻzbekistonda zamonaviy biologik tadqiqotlarning ustuvor yoʻnalishlari.
• Mintaqada oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashda qishloq xoʻjalik ekinlari yetishtirishning resurstejamkor texnologiyalarini ishlab chiqishda zamonaviy biotexnologiyaning yutuqlaridan foydalanish.
• Hududlarda oʻsimlik, hayvonlar genofondini saqlash hamda atrof muhit barqarorligini taʼminlashning ijtimoiy-iqtisodiy aspektlari. Yashil iqtisodiyot.
• Biologiya, ekologiya hamda qishloq xoʻjaligiga oid fanlarni oʻqitishning zamonaviy pedagogik innovatsion texnologiyalari.
Konferensiyada maʼruza qilingan mavzular matni maqola shaklida ilmiy toʻplamda chop etiladi. Maqolalar oʻzbek va rus tillarda qabul qilinadi.
Tashkiliy qoʻmita:
Yunusov X.B.- Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori, professor
Achilov O.E.- Ilmiy- ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor, dotsent
Elmurodov A.A.- Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor, professor
Gapparov A.A.- Yoshlar  masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor
Nurniyozov A.A.- Biotexnologiya fakulteti dekani, dotsent
Aliqulov A.S.- Iqtisodiyot fakulteti dekani, dotsent
Berdimuradov E.X.-Agrotexnologiya fakulteti dekani, dotsent
Shernazarov Sh.Sh.- Ilmiy tadqiqotlar,  innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash boʻlimi
Farmonov N.O.- Veterinariya farmatsevtikasi kafedrasi mudiri, dotsent
Xodjayeva N.J.-Biotexnologiya kafedrasi mudiri, dotsent
Begmatova M.X.-Biologiya, ekologiya va dorivor oʻsimliklar kafedrasi mudiri, dotsent
Xamdamova E.I.-Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi dotsenti
Tashpulatov Y.Sh. – Samarqand agroinnovatsiyalar va tadqiqotlar instituti Fundamental va gumanitar fanlar kafedrasi dotsenti
Jalov X.X. – Samarqand davlat universiteti Botanika kafedrasi mudiri
Konferensiyaning kun tartibi:
1. Yalpi majlis maʼruzaga (15 min),
2. Shoʻbadagi maʼruzaga (10 min),
Konferensiya oʻzbek va rus tillarida olib boriladi.
MAQOLALARGA QOʻYILADIGAN TALABLAR
Maqola matnlari tahrir qilingan va tegishli shoʻbalarning nomi koʻrsatilgan holda A4 kattalikdagi qogʻozga, qatorlar orasi 1 interval holda, yuqoridan va pastdan 2,5 sm, chapdan3 sm, oʻngdan 1,5 sm joy qoldirib, 2 nusxada rasmiylashtiriladi.
Maqolaning nomi bosh harflar bilan yoziladi va bita boʻsh qator qoldirilib, navbatdagi qatordan muallifning ismi, familiyasi bosh harflarda va ish joyi yoziladi. Bitta boʻsh qator qoldirilib, navbatdagi qatordan maqola matni adabiyotlar roʻyxati yoziladi (maqolaning oxirida muallif bilan bogʻlanish uchun zarur maʼlumotlarni keltirish zarur).
Maqola matni sahifalanmagan boʻlib, uning elektron nusxasi Word muharririda Times New Roman shriftida 14 oʻlchamda 5 betgacha boʻlishi lozim.
Maqolaning elektron nusxasi telegram yoki elektron pochta orqali koʻrsatilgan manzilga joʻnatilishi talab etiladi. Fayl nomi lotin harflarida muallif familiyasi bilan yozilishi kerak, masalan: Abdullayev E N.doc
Konferensiya mavzusiga va nashr etish talablariga javob bermaydigan maqolalar chop etilmaydi va mualliflarga qaytarilmaydi.
Maqola matnida keltirilgan maʼlumotlarning haqqoniyligiga mualliflar javobgardir.
• qabul qilish bepul.
Konferensiyaga maʼruzalar taqdim etish muddati 2024 yil 1  maygacha, koʻrsatilgan muddatdan kechikib taqdim qilingan maʼruzalar dasturga kiritilmaydi.
Manzil: Samarqand sh., Mirzo Ulugbek koʻchasi 77-uy, Ilmiy tadqiqotlar,  innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash boʻlimi. Tel: (+99899) 595-56-42 shernazarov.1987@mail.ru
Biologiya, ekologiya va dorivor oʻsimliklar kafedrasi. Tel: (+99893) 347-67-17 -telegram raqami: e-mail: gʻofurjondilmurodov@gmail.com

Приглашаем Вас на Республиканскую научно-практическую конференцию на тему «Современные подходы к эффективному использованию, сохранению и устойчивости биологических ресурсов», которая состоится 16 мая 2024 года на факультете биотехнологии Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии. Научно-практическая конференция посвящена 90-летию со дня рождения доктора биологических наук, профессора Искандара Хамдамова.
В рамках конференции планируется организация отделений по следующим направлениям:
· Приоритетные направления современных биологических исследований в Узбекистане.
· Использование достижений современной биотехнологии для разработки ресурсосберегающих технологий выращивания сельскохозяйственных культур для обеспечения продовольственной безопасности региона.
· Социально-экономические аспекты сохранения генофонда растений и животных регионов и обеспечения экологической устойчивости. Зелёная экономика.
· Современные педагогические инновационные технологии обучения биологии, экологии и сельскохозяйственным наукам.
Тексты докладов, представленных на конференции, будут опубликованы в виде статей в научном сборнике. Статьи принимаются на узбекском и русском языках.
Юнусов Х.Б. - ректор Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, профессор
Ачилов О.Э. - проректор по научной работе и инновациям, доцент
Элмуродов А.А. - проректор по учебной работе, профессор
Гаппаров А.А. - проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе
Нурниезов А.А. - декан факультета биотехнологии, доцент
Аликулов А.С. - декан экономического факультета, доцент
Бердымурадов Э.Х. - декан агротехнологического факультета, доцент
Шерназаров Ш.Ш. - Департамент научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров
Фармонов Н.О. - заведующий кафедрой ветеринарной фармации, доцент
Ходжаева Н.Дж. - заведующая кафедрой биотехнологии, доцент
Бегматова М.Х. - заведующая кафедрой биологии, экологии и лекарственных растений, доцент
Хамдамова Э.И. - доцент кафедры «Естественные, общественные науки и физическая культура» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета
Ташпулатов Ю.Ш. – доцент кафедры фундаментальных и гуманитарных наук Самаркандского института агроинноваций и исследований
Ялов X.X. – Заведующий кафедрой ботаники Самаркандского государственного университета
Повестка дня конференции:
1. Доклад пленарного заседания (15 мин),
2. На лекцию на кафедре (10 мин),
Конференция будет проходить на узбекском и русском языках.
ТРЕБОВАНИЯ К СТАТЬЯМ
Текст статьи, отредактированный и с указанием наименований соответствующих подразделений, оформляется в 2-х экземплярах на бумаге формата А4, с межстрочным интервалом 1 строка, полями сверху и снизу 2,5 см, слева 3 см, справа 1,5 см.
Название статьи пишется заглавными буквами, далее следует пустая строка, далее заглавными буквами указываются имя и фамилия автора и место его работы. Оставляется одна пустая строка, на следующей строке размещается текст статьи, за которым следует список литературы (в конце статьи необходимо указать необходимую информацию для связи с автором).
Текст статьи не нумеруется, а ее электронная копия должна быть объемом до 5 страниц в редакторе Word, шрифт Times New Roman, размер 14.
Электронную копию статьи необходимо отправить на указанный адрес телеграммой или по электронной почте. Название файла должно быть написано латинскими буквами с указанием фамилии автора, например: Абдуллаев Э.Н.doc
Статьи, не соответствующие тематике конференции и требованиям публикации, не публикуются и авторам не возвращаются.
Авторы несут ответственность за достоверность информации, представленной в тексте статьи.
Прием статей бесплатный.
Крайний срок подачи докладов на конференцию — 1 мая 2024 года; доклады, поданные после указанного срока, в программу не включаются.
Адрес: г. Самарканд, ул. Мирзо Улугбека, 77, Департамент научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров. Тел: (+99899) 595-56-42 shernazarov.1987@mail.ru