Oziq-ovqat xavfsizligi butun dunyo mamlakatlari oldida turgan eng dolzarb vazifalardan biridir. BMT ham bugun oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish va ularni taqsimlash bo‘yicha yondashuvni mutlaqo o‘zgartirish vaqti kelganini ta’kidlayapti. Zero, ideal holatda qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaliklari barchani oziq-ovqat bilan to‘liq ta’minlash va odamlar uchun risoladagidek daromad manbaini yaratib berishga qodir. Boz ustiga, bunday holatda inson manfaatlari yo‘lida ham qishloq xo‘jaligi rivojlanadi, ham atrof muhitni muhofaza qilish bo‘yicha chora-tadbirlar ijrosi ta’minlanadi.
SamDVMCHBUda “Respublikamizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda chorvachilikning o‘rni” mavzusida bo‘lib o‘tgan Respublika ilmiy-amaliy konferensiyada aynan shu jihatlarga e’tibor qaratildi.
-Bugungi kunda tabiatga befarq munosabat, unga antropogen ta’sirning kuchayib borishi, isrofgarchilik, ilg‘or va rivojlanayotgan davlatlar o‘rtasidagi oziq-ovqat balansi bo‘yicha farqning o‘sayotgani, iqlim o‘zgarishlari qator salbiy omillarni keltirib chiqaryapti, - dedi konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov. - Noz-ne’matlarimiz, chuchuk suv, ummonlar, o‘rmonlar, biologik xilma-xillik keskin sur’atlarda kamayib bormoqda, yer unumdorligi pasayib, tuproq degradatsiyaga uchrayotir. Shu bois, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning muhim tarmog‘i – chorvachilik sohasini qo‘llab-quvvatlash, resurs tejovchi texnologiyalarni keng qo‘llash orqali go‘sht, sut va tuxum ishlab chiqarish hajmini oshirish har kungidan ham dolzarb va ustuvor ahamiyat kasb etmoqda.
Shuningdek, konferensiyada universitet assistenti U.Raximov “Tajribadagi baqachalarning o‘sish ko‘rsatgichlari” mavzusida, tayanch doktorant M.Narzullayeva “Sigirlar katta qorin suyuqligidagi infuzoriyalar sonining o‘zgarishi va ularning fiziologik ahamiyati” mavzusida, tayanch doktorant R.Hamidova “O‘zbekiston respublikasida chorvachilik tarmoqlarining hududiy rivojlanish holati” mavzularida chiqishlar qilishdi.
Konferensiya “Respublikamizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda chorvachilikning o‘rni” va “Chorvachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishda innovatsiya texnologiyalarini joriy etishning dolzarb masalalari” kabi shoʻbalarga bo‘lingan holda o‘z ishini davom ettirdi.

Обеспечение продовольственной безопасности — это насущная необходимость нашего времени.
Продовольственная безопасность — одна из самых неотложных задач, стоящих перед странами всего мира. ООН также подчеркивает сегодня, что настало время полностью изменить подход к производству и распределению продуктов питания. Ведь в идеальной ситуации сельское хозяйство, лесное хозяйство и рыболовство способны в полной мере обеспечить всех продовольствием и создать источник дохода для людей, как в книге. Более того, в такой ситуации будет развиваться как сельское хозяйство в интересах людей, так и будут реализованы меры по защите окружающей среды.
Республиканская научно-практическая конференция на тему «Роль животноводства в обеспечении продовольственной безопасности в нашей Республике», состоявшаяся в СамГУВМЖБ, была посвящена именно этим аспектам.
— Сегодня безразличное отношение к природе, растущее антропогенное воздействие на нее, расточительство, растущая разница в продовольственном балансе между развитыми и развивающимися странами, изменение климата — все это создает ряд негативных факторов, — сказал ректор университета, академик Худайназар Юнусов, открывший конференцию вступительной речью. — Наши ресурсы — пресная вода, океаны, леса, биоразнообразие — стремительно сокращаются, плодородие земель снижается, а почва деградирует. Поэтому поддержка животноводства, важного сектора обеспечения продовольственной безопасности, и увеличение производства мяса, молока и яиц за счет широкого использования ресурсосберегающих технологий становится все более актуальной и приоритетной задачей.
Также на конференции выступили ассистент университета У. Рахимов с докладом на тему «Показатели роста головастиков в экспериментах», аспирантка М. Нарзуллаева — на тему «Изменения количества инфузорий в рубцовой жидкости коров и их физиологическое значение», и аспирантка Р. Хамидова — на тему «Региональное состояние развития животноводства в Республике Узбекистан».
Конференция продолжила свою работу, разделившись на секции «Роль животноводства в обеспечении продовольственной безопасности нашей республики» и «Актуальные вопросы внедрения инновационных технологий в производство продукции животноводства».