Oziq-ovqat xavfsizligi butun dunyo mamlakatlari oldida turgan eng dolzarb vazifalardan biridir. BMT ham bugun oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish va ularni taqsimlash bo‘yicha yondashuvni mutlaqo o‘zgartirish vaqti kelganini ta’kidlayapti. Zero, ideal holatda qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaliklari barchani oziq-ovqat bilan to‘liq ta’minlash va odamlar uchun risoladagidek daromad manbaini yaratib berishga qodir. Boz ustiga, bunday holatda inson manfaatlari yo‘lida ham qishloq xo‘jaligi rivojlanadi, ham atrof muhitni muhofaza qilish bo‘yicha chora-tadbirlar ijrosi ta’minlanadi.
SamDVMCHBUda “Respublikamizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda chorvachilikning o‘rni” mavzusida bo‘lib o‘tgan Respublika ilmiy-amaliy konferensiyada aynan shu jihatlarga e’tibor qaratildi.
-Bugungi kunda tabiatga befarq munosabat, unga antropogen ta’sirning kuchayib borishi, isrofgarchilik, ilg‘or va rivojlanayotgan davlatlar o‘rtasidagi oziq-ovqat balansi bo‘yicha farqning o‘sayotgani, iqlim o‘zgarishlari qator salbiy omillarni keltirib chiqaryapti, - dedi konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov. - Noz-ne’matlarimiz, chuchuk suv, ummonlar, o‘rmonlar, biologik xilma-xillik keskin sur’atlarda kamayib bormoqda, yer unumdorligi pasayib, tuproq degradatsiyaga uchrayotir. Shu bois, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning muhim tarmog‘i – chorvachilik sohasini qo‘llab-quvvatlash, resurs tejovchi texnologiyalarni keng qo‘llash orqali go‘sht, sut va tuxum ishlab chiqarish hajmini oshirish har kungidan ham dolzarb va ustuvor ahamiyat kasb etmoqda.
Shuningdek, konferensiyada universitet assistenti U.Raximov “Tajribadagi baqachalarning o‘sish ko‘rsatgichlari” mavzusida, tayanch doktorant M.Narzullayeva “Sigirlar katta qorin suyuqligidagi infuzoriyalar sonining o‘zgarishi va ularning fiziologik ahamiyati” mavzusida, tayanch doktorant R.Hamidova “O‘zbekiston respublikasida chorvachilik tarmoqlarining hududiy rivojlanish holati” mavzularida chiqishlar qilishdi.
Konferensiya “Respublikamizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda chorvachilikning o‘rni” va “Chorvachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishda innovatsiya texnologiyalarini joriy etishning dolzarb masalalari” kabi shoʻbalarga bo‘lingan holda o‘z ishini davom ettirdi.

Food security is one of the most urgent tasks facing countries around the world. The UN also emphasizes today that it is time to completely change the approach to the production and distribution of food products. After all, in an ideal situation, agriculture, forestry and fisheries are able to fully provide everyone with food and create a source of income for people, as in the book. Moreover, in such a situation, both agriculture will develop in the interests of people and measures to protect the environment will be implemented.
The Republican Scientific and Practical Conference on the topic “The Role of Livestock Breeding in Ensuring Food Security in Our Republic” held at SamSUVMLB focused on these aspects.
-Today, indifferent attitude to nature, increasing anthropogenic impact on it, wastefulness, the growing difference in food balance between advanced and developing countries, climate change are causing a number of negative factors, - said the rector of the university, academician Khudaynazar Yunusov, who opened the conference with his introductory speech. - Our delicacies, fresh water, oceans, forests, biodiversity are decreasing at a rapid pace, land fertility is decreasing, and soil is being degraded. Therefore, supporting the livestock sector, an important sector of ensuring food security, and increasing the production of meat, milk and eggs through the widespread use of resource-saving technologies, is becoming more urgent and a priority.
Also at the conference, university assistant U. Rakhimov made presentations on the topic “Growth indicators of tadpoles in experiments”, basic doctoral student M. Narzullayeva on the topic “Changes in the number of infusoria in the rumen fluid of cows and their physiological significance”, and basic doctoral student R. Khamidova on the topic “Regional development status of livestock sectors in the Republic of Uzbekistan”.
The conference continued its work, divided into sections such as “The role of livestock in ensuring food security in our republic” and “Current issues of introducing innovative technologies in the production of livestock products”.