SamDVMCHBU faollar zalida mamlakatimiz qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga va soha mutaxassislarini tayyorlashda o‘zining munosib hissasini qo‘shgan taniqli olim, Respublika yilqichilik ilmiy maktabini yaratgan qishloq xo‘jaligi fanlari doktori, professor D.Xolmirzayev tavalludining 80 yilligi munosabati bilan “O‘zbekistonda yilqichilikning hozirgi holati va rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada nuroniylar, soha olimlari, OAV vakillari, professor-o‘qituvchilar, tizimda faoliyat olib borayotgan ilmiy markazlar mutaxassislari, yosh olimlar va talabalar ishtirok etishdi.
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov mamlakatimiz qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga va soha mutaxassislarini tayyorlashga o‘zining munosib hissasini qo‘shgan taniqli olim, Respublika yilqichilik ilmiy maktabini yaratgan qishloq xo‘jaligi fanlari doktori, professor D.Xolmirzayevni muborak 80 yoshi bilan tabrikladi. D.Xolmirzayev tomonidan 10 dan ortiq yilqichilik, tuyachilik magstirlariga, 4 ta qishloq xo‘jalik fanlari va falsafa doktori ilmiy ishlariga rahbarlik qilganligini, 2 ta falsafa doktori, 3 ta qishloq xo‘jalik fanlari doktori ishlariga rahbar va maslahatchi bo‘lganligi, bugungi kunda ustoz Yilqichilik va ot sporti Federatsiyasida maslahatchi ekanligini mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, konferensiyada ishtirok etgan Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi Boshqarma boshlig‘i A. Safarov, Qozog‘iston milliy agrar universiteti professori A.Ombayev, K.A.Timiryazov nomidagi MQXA-Rossiya davlat agrar universiteti professori Yu.Yuldoshev, Butun Rossiya yilqichilik ilmiy-tadqiqot instituti direktori A.Zaysev, OshDU provessori A.Abdurasulov, Tojikiston FA filiali direktori, professor M.Qosimov, “Zarafshon” va “Samarkadskiy vestnik” gazetalari birlashgan tahririyati bosh muharriri F.Toshev va boshqalar ustoz tomonidan 300 yaqin maqola, shu jumladan 9 ta darslik chiqarilgani, yurtimiz yilqichilik maktabining ilk vakillaridan biri siqatida sohani tatqiq etish va rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shganligi, MDH mamlakatlari olimlari orasida tuyachilik bo‘yicha oliy o‘quv yurtlari uchun birinchi bo‘lib darslik yozganligini aytib o‘tishdi.
Shuningdek, konferensiya davomida ilm olamida, jamiyatda o‘z munosib o‘rniga ega bo‘lgan domla katta va ahil oilaning sarboni, besh nafar farzand va 9 nafar nabira u kishining ta’lim-tarbiyasi, maslahatlari bilan turli sohalarda yetuk mutaxassis sifatida ishlab kelayotganligi, sakson yoshli olimning hamon ilm yo‘lida zahmat chekib, nimadir yangilik qilsam degan maqsad bilan yurganini faxr bilan ta’kidlashdi.

ДОКТОР СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННЫХ НАУК, ПРОФЕССОР ДОСТМУХАММАД ХОЛМИРЗАЕВ БЛАГОСЛОВЕН В 80 ЛЕТ
В зале актива СамГУВМЖБ состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Современное состояние и перспективы развития коневодства в Узбекистане», приуроченная к 80-летию со дня рождения известного ученого, доктора сельскохозяйственных наук, профессора Д. Холмирзаева, внесшего достойный вклад в развитие сельского хозяйства нашей страны и подготовку специалистов в этой области.
В конференции приняли участие известные деятели науки, представители СМИ, профессорско-преподавательский состав, специалисты научных центров, работающих в системе, молодые ученые и студенты.
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов поздравил с 80-летием известного ученого, доктора сельскохозяйственных наук, профессора Д. Холмирзаева, внесшего достойный вклад в развитие сельского хозяйства нашей страны и подготовку специалистов в этой области, основателя республиканской научной школы коневодства. Он с удовлетворением отметил, что Д. Холмирзаев подготовил более 10 магистров по коневодству и верблюдоводству, 4 докторские диссертации по сельскохозяйственным наукам и доктора философии, был научным руководителем и консультантом 2 докторов философии и 3 докторов сельскохозяйственных наук, в настоящее время является консультантом Федерации коневодства и конного спорта.
В конференции также приняли участие начальник управления Комитета по развитию ветеринарии и животноводства А.Сафаров, профессор Казахского национального аграрного университета А.Омбаев, профессор Института ветеринарии и животноводства имени К.А. Тимирязова Казахский государственный аграрный университет имени Ю. Юлдошев, директор Всероссийского научно-исследовательского института коневодства А. Зайсев, профессор Ошского государственного университета А. Абдурасулов, директор филиала Академии наук Таджикистана, профессор М. Касимов, главный редактор Объединенной редакции газет «Зарафшон» и «Самаркандский вестник» Ф. Тошев и другие. Они отметили, что педагог опубликовал около 300 статей, в том числе 9 учебных пособий, что он внес значительный вклад в изучение и развитие направления как один из первых представителей школы коневодства в нашей стране, а также что он первым среди ученых стран СНГ написал учебник по верблюдоводству для высших учебных заведений.
Также на конференции с гордостью отмечалось, что ученый, занимающий достойное место в мире науки и общества, является главой большой и дружной семьи, имеющей пятерых детей и девять внуков, которые благодаря его образованию и советам работают как состоявшиеся специалисты в различных областях, и что восьмидесятилетний ученый по-прежнему усердно трудится на пути науки и ставит перед собой цель сделать что-то новое.