SamDVMCHBU faollar zalida mamlakatimiz qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga va soha mutaxassislarini tayyorlashda o‘zining munosib hissasini qo‘shgan taniqli olim, Respublika yilqichilik ilmiy maktabini yaratgan qishloq xo‘jaligi fanlari doktori, professor D.Xolmirzayev tavalludining 80 yilligi munosabati bilan “O‘zbekistonda yilqichilikning hozirgi holati va rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada nuroniylar, soha olimlari, OAV vakillari, professor-o‘qituvchilar, tizimda faoliyat olib borayotgan ilmiy markazlar mutaxassislari, yosh olimlar va talabalar ishtirok etishdi.
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov mamlakatimiz qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga va soha mutaxassislarini tayyorlashga o‘zining munosib hissasini qo‘shgan taniqli olim, Respublika yilqichilik ilmiy maktabini yaratgan qishloq xo‘jaligi fanlari doktori, professor D.Xolmirzayevni muborak 80 yoshi bilan tabrikladi. D.Xolmirzayev tomonidan 10 dan ortiq yilqichilik, tuyachilik magstirlariga, 4 ta qishloq xo‘jalik fanlari va falsafa doktori ilmiy ishlariga rahbarlik qilganligini, 2 ta falsafa doktori, 3 ta qishloq xo‘jalik fanlari doktori ishlariga rahbar va maslahatchi bo‘lganligi, bugungi kunda ustoz Yilqichilik va ot sporti Federatsiyasida maslahatchi ekanligini mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, konferensiyada ishtirok etgan Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi Boshqarma boshlig‘i A. Safarov, Qozog‘iston milliy agrar universiteti professori A.Ombayev, K.A.Timiryazov nomidagi MQXA-Rossiya davlat agrar universiteti professori Yu.Yuldoshev, Butun Rossiya yilqichilik ilmiy-tadqiqot instituti direktori A.Zaysev, OshDU provessori A.Abdurasulov, Tojikiston FA filiali direktori, professor M.Qosimov, “Zarafshon” va “Samarkadskiy vestnik” gazetalari birlashgan tahririyati bosh muharriri F.Toshev va boshqalar ustoz tomonidan 300 yaqin maqola, shu jumladan 9 ta darslik chiqarilgani, yurtimiz yilqichilik maktabining ilk vakillaridan biri siqatida sohani tatqiq etish va rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shganligi, MDH mamlakatlari olimlari orasida tuyachilik bo‘yicha oliy o‘quv yurtlari uchun birinchi bo‘lib darslik yozganligini aytib o‘tishdi.
Shuningdek, konferensiya davomida ilm olamida, jamiyatda o‘z munosib o‘rniga ega bo‘lgan domla katta va ahil oilaning sarboni, besh nafar farzand va 9 nafar nabira u kishining ta’lim-tarbiyasi, maslahatlari bilan turli sohalarda yetuk mutaxassis sifatida ishlab kelayotganligi, sakson yoshli olimning hamon ilm yo‘lida zahmat chekib, nimadir yangilik qilsam degan maqsad bilan yurganini faxr bilan ta’kidlashdi.

An international scientific and practical conference on the topic "Current state and development prospects of horse breeding in Uzbekistan" was held in the hall of activists of SamDVMCHBU on the occasion of the 80th anniversary of the birth of the famous scientist, Doctor of Agricultural Sciences, Professor D. Kholmirzayev, who made a worthy contribution to the development of agriculture in our country and the training of specialists in the field.
The conference was attended by luminaries, scientists in the field, representatives of the media, professors, specialists from scientific centers operating in the system, young scientists and students.
Opening the conference with an introductory speech, the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov congratulated the famous scientist, Doctor of Agricultural Sciences, Professor D. Kholmirzayev, who made a worthy contribution to the development of agriculture in our country and the training of specialists in the field, on his 80th birthday. He noted with satisfaction that D. Kholmirzayev has supervised more than 10 masters of horse breeding and camel breeding, 4 doctoral theses of agricultural sciences and a doctor of philosophy, has been a supervisor and advisor to 2 doctors of philosophy and 3 doctors of agricultural sciences, and is currently a consultant to the Federation of Horse Breeding and Equestrian Sports.
Also participating in the conference were the Head of the Department of the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Animal Husbandry A. Safarov, Professor of the Kazakh National Agrarian University A. Ombayev, Professor of the K.A. Timiryazov M.A. Yuldoshev, Director of the All-Russian Research Institute of Horse Breeding A. Zaysev, Professor of Osh State University A. Abdurasulov, Director of the Tajik Academy of Sciences Branch, Professor M. Kasimov, Editor-in-Chief of the Joint Editorial Board of the newspapers "Zarafshon" and "Samarkandsky Vestnik" F. Toshev, and others. They noted that the teacher published about 300 articles, including 9 textbooks, that he made a significant contribution to the research and development of the field as one of the first representatives of the horse breeding school in our country, and that he was the first among scientists from the CIS countries to write a textbook on camel breeding for higher educational institutions.
Also, during the conference, it was proudly noted that the scholar, who has a worthy place in the world of science and society, is the head of a large and united family, with five children and nine grandchildren who, with his education and advice, are working as accomplished specialists in various fields, and that the eighty-year-old scientist is still working hard on the path of science and pursuing the goal of doing something new.