“Zamonaviy xirurgiyaning dolzarb muammolari, ularning yechimlari va istiqboldagi vazifalar”
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida veterinariya fanlari doktori, professor N.Sh. Davlatov tavalludining 75 yilligiga bagʻishlangan “Zamonaviy xirurgiyaning dolzarb muammolari, ularning yechimlari va istiqboldagi vazifalar” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyada universitet professor-oʻqituvchilari, tizimda faoliyat olib borayotgan ilmiy markazlar mutaxassislari, xorijiy oliy oʻquv yurtlari olimlari, yosh olimlar va talabalar yoshlar ishtirok etishdi.
Xalqaro anjuman ochilishiga bagʻishlangan tadbirda soʻz olgan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov veterinariya fanlari doktori, professor N.Sh. Davlatov hayoti va faoliyatiga toʻxtalib, u kishining hayot yoʻli misli yorqin yulduz kabi porlab, oʻzidan boy ilmiy meʼros va koʻplab yetuk shogirdlar qoldirganini taʼkidladi. Shuningdek, mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning maqsadiga toʻxtalib,  respublikada chorva mollarida uchraydigan jarrohlik kasalliklari tarqalishining hozirgi holati, undagi mavjud muammolar, yechimi, istiqboldagi vazifalar boʻyicha bajarilgan ilmiy-tadqiqot ishlar tahlili va istiqboldagi vazifalar kabi masalalarga eʼtibor qaratilayotganini aytib oʻtdi.
Shuningdek, konferensiyada soʻzga chiqqan Sankt Peterburg Davlat veterinariya meditsinasi universiteti akademigi Anatoliy Stekolnikov, Qozoq milliy agrar tadqiqotlar universiteti akademigi Mardan Julanov, dotsent Kanat Orinxanov, Buxoro shahar 1-son poliklinikasi oliy toifali vrach-jarrohi Sulaymon Davlatovlar mavzu yuzasidan oʻz fikrlarini bildirib, veterinariya xirurgiyasi hamda farmakologiya va toksikologiya ilmiy maktablarining asoschilaridan biri, veterinariya fanlari doktori, professor Davlatov Nugmon Shodmonovich veterinariya xirurgiyasi, veterinariya toksikologiya fanlari rivojiga ulkan hissa qoʻshib, 29 yoshida fan nomzodi, 43 yoshida veterinariya fanlari doktori ilmiy darajasiga erishgani, 250 dan ortiq monografiya, darslik, oʻquv-uslubiy va ilmiy ishlar muallifi ekanligi, olimning ilmiy rahbarligida 1 nafar fan doktori, 8 nafardan ortiq fan nomzodlari yetishib chiqqanligini aytib oʻtishdi.
Konferensiyada, universitet professori Hakim Niyozov “Professor N.Sh.Davlatovning hayot yoʻli va ilmiy faoliyati”, Latviya tabiiy fanlar va texnologiyalar universiteti Mayda va uy hayvonlari klinikasi bosh vrachi Olga Rabochayeva “Obucheniya Veterinarnoy xirurgii v universitete”, universitet tayanch doktarantlari Adham Rizayev “Quyonlarda yiringli otitlarni davolashni takomillashtirish” va  Madina Yuldasheva “Effektivnыye i sovrimennые metodы otsenki techeniya” mavzularida soʻz yuritdi.
Konferensiyada chorvachilikka ixtisoslashgan fermer xoʻjaliklari, klasterlar va xususiy aholidagi chorva mollarini yuqumsiz va jarrohlik kasalliklarini ertachi diagnostikasi, davolash va oldini olishning zamonaviy usullarini qoʻllash imkoniyatlari, hayvonlar mahsuldorligini oshirishga imkon beradigan takomillashgan veterinariya xizmati, yangi, ertachi diagnostik va samarali davolash usullari, fermer xoʻjaliklarda jarrohlik tadbirlarini samarali tashlik qilish boʻyicha fanning soʻngi yutuqlari asosida tavsiyanomalar ishlab chiqildi.

"Current problems of modern surgery, their solutions and future tasks"
An International Scientific and Practical Conference on the topic "Current Problems of Modern Surgery, Their Solutions and Future Tasks" was held at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology, dedicated to the 75th anniversary of the birth of Doctor of Veterinary Sciences, Professor N.Sh. Davlatov.
The conference was attended by university professors, specialists from scientific centers operating in the system, scientists from foreign universities, young scientists and students.
Speaking at the event dedicated to the opening of the international conference, the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov, touched upon the life and work of Doctor of Veterinary Sciences, Professor N.Sh. Davlatov, noting that his life path shone like a bright star, leaving behind a rich scientific heritage and many accomplished students. He also touched upon the purpose of this international scientific and practical conference, noting that attention is paid to issues such as the current state of the spread of surgical diseases in livestock in the republic, existing problems, their solutions, analysis of scientific and research work carried out on future tasks, and future tasks.
Also speaking at the conference, Academician of the St. Petersburg State University of Veterinary Medicine Anatoly Stekolnikov, Academician of the Kazakh National Agrarian Research University Mardan Zhulanov, Associate Professor Kanat Orinkhanov, and a higher-category surgeon of the Bukhara city polyclinic No. 1 Sulaymon Davlatov expressed their opinions on the topic and noted that one of the founders of the scientific schools of veterinary surgery and pharmacology and toxicology, Doctor of Veterinary Sciences, Professor Davlatov Nugmon Shodmonovich made a great contribution to the development of veterinary surgery and veterinary toxicology, achieving the scientific degree of Candidate of Sciences at the age of 29 and Doctor of Veterinary Sciences at the age of 43, authoring more than 250 monographs, textbooks, educational and methodological and scientific works, and that 1 Doctor of Sciences and more than 8 Candidates of Sciences have graduated under the scientific supervision of the scientist.
At the conference, university professor Hakim Niyozov spoke on “The life and scientific work of Professor N.Sh. Davlatov”, head physician of the Latvian University of Natural Sciences and Technology Maida and the Clinic of Domestic Animals Olga Rabochayeva spoke on “Training in Veterinary Surgery at the University”, university doctoral students Adham Rizayev spoke on “Improving the treatment of purulent otitis in rabbits” and Madina Yuldasheva spoke on “Effective and modern methods of assessing the course”.
The conference discussed the possibilities of using modern methods of early diagnosis, treatment and prevention of non-infectious and surgical diseases of livestock in farms, clusters and private households specializing in livestock breeding, improved veterinary service that allows increasing animal productivity, new, early diagnostic and effective treatment methods, and effective surgical interventions on farms based on the latest scientific achievements.