“Zamonaviy xirurgiyaning dolzarb muammolari, ularning yechimlari va istiqboldagi vazifalar”
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida veterinariya fanlari doktori, professor N.Sh. Davlatov tavalludining 75 yilligiga bagʻishlangan “Zamonaviy xirurgiyaning dolzarb muammolari, ularning yechimlari va istiqboldagi vazifalar” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyada universitet professor-oʻqituvchilari, tizimda faoliyat olib borayotgan ilmiy markazlar mutaxassislari, xorijiy oliy oʻquv yurtlari olimlari, yosh olimlar va talabalar yoshlar ishtirok etishdi.
Xalqaro anjuman ochilishiga bagʻishlangan tadbirda soʻz olgan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov veterinariya fanlari doktori, professor N.Sh. Davlatov hayoti va faoliyatiga toʻxtalib, u kishining hayot yoʻli misli yorqin yulduz kabi porlab, oʻzidan boy ilmiy meʼros va koʻplab yetuk shogirdlar qoldirganini taʼkidladi. Shuningdek, mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning maqsadiga toʻxtalib,  respublikada chorva mollarida uchraydigan jarrohlik kasalliklari tarqalishining hozirgi holati, undagi mavjud muammolar, yechimi, istiqboldagi vazifalar boʻyicha bajarilgan ilmiy-tadqiqot ishlar tahlili va istiqboldagi vazifalar kabi masalalarga eʼtibor qaratilayotganini aytib oʻtdi.
Shuningdek, konferensiyada soʻzga chiqqan Sankt Peterburg Davlat veterinariya meditsinasi universiteti akademigi Anatoliy Stekolnikov, Qozoq milliy agrar tadqiqotlar universiteti akademigi Mardan Julanov, dotsent Kanat Orinxanov, Buxoro shahar 1-son poliklinikasi oliy toifali vrach-jarrohi Sulaymon Davlatovlar mavzu yuzasidan oʻz fikrlarini bildirib, veterinariya xirurgiyasi hamda farmakologiya va toksikologiya ilmiy maktablarining asoschilaridan biri, veterinariya fanlari doktori, professor Davlatov Nugmon Shodmonovich veterinariya xirurgiyasi, veterinariya toksikologiya fanlari rivojiga ulkan hissa qoʻshib, 29 yoshida fan nomzodi, 43 yoshida veterinariya fanlari doktori ilmiy darajasiga erishgani, 250 dan ortiq monografiya, darslik, oʻquv-uslubiy va ilmiy ishlar muallifi ekanligi, olimning ilmiy rahbarligida 1 nafar fan doktori, 8 nafardan ortiq fan nomzodlari yetishib chiqqanligini aytib oʻtishdi.
Konferensiyada, universitet professori Hakim Niyozov “Professor N.Sh.Davlatovning hayot yoʻli va ilmiy faoliyati”, Latviya tabiiy fanlar va texnologiyalar universiteti Mayda va uy hayvonlari klinikasi bosh vrachi Olga Rabochayeva “Obucheniya Veterinarnoy xirurgii v universitete”, universitet tayanch doktarantlari Adham Rizayev “Quyonlarda yiringli otitlarni davolashni takomillashtirish” va  Madina Yuldasheva “Effektivnыye i sovrimennые metodы otsenki techeniya” mavzularida soʻz yuritdi.
Konferensiyada chorvachilikka ixtisoslashgan fermer xoʻjaliklari, klasterlar va xususiy aholidagi chorva mollarini yuqumsiz va jarrohlik kasalliklarini ertachi diagnostikasi, davolash va oldini olishning zamonaviy usullarini qoʻllash imkoniyatlari, hayvonlar mahsuldorligini oshirishga imkon beradigan takomillashgan veterinariya xizmati, yangi, ertachi diagnostik va samarali davolash usullari, fermer xoʻjaliklarda jarrohlik tadbirlarini samarali tashlik qilish boʻyicha fanning soʻngi yutuqlari asosida tavsiyanomalar ishlab chiqildi.

Актуальные проблемы современной хирургии, их решения и перспективные задачи
Доктор ветеринарных наук, профессор Н.Ш., Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии. Состоялась Международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы современной хирургии, пути их решения и задачи на будущее», посвященная 75-летию со дня рождения Давлатова.
В конференции приняли участие преподаватели и преподаватели вузов, специалисты научных центров, действующих в системе, ученые зарубежных вузов, молодые ученые, студенты.
Выступая на мероприятии, посвященном открытию международной конференции, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов, доктор ветеринарных наук, профессор Н.Ш. Говоря о жизни и деятельности Давлатова, он отметил, что его жизненный путь сиял, как яркая звезда, оставив после себя богатое научное наследие и множество выдающихся учеников. Он также коснулся цели данной международной научно-практической конференции, отметив, что на ней уделяется внимание таким вопросам, как современное состояние распространения хирургических заболеваний сельскохозяйственных животных в республике, имеющиеся проблемы, пути решения, анализ проводимых научно-исследовательских работ по перспективным задачам, а также перспективные задачи.
Также на конференции выступили академик Санкт-Петербургского государственного университета ветеринарной медицины Анатолий Стекольников, академик Казахского национального аграрного исследовательского университета Мардан Жуланов, доцент Канат Оринханов и врач-хирург высшей категории Бухарской городской поликлиники № 1 Сулаймон Давлатов, которые отметили, что один из основателей научных школ ветеринарной хирургии и фармакологии и токсикологии, доктор ветеринарных наук, профессор Давлатов Нугмон Шодмонович внес большой вклад в развитие ветеринарной хирургии и ветеринарной токсикологии, получив ученую степень кандидата наук в 29 лет и доктора ветеринарных наук в 43 года, автор более 250 монографий, учебников, учебно-методических и научных трудов, под научным руководством ученого подготовлены 1 доктор наук и более 8 кандидатов наук.
На конференции выступили профессор университета Хаким Ниёзов с докладами на темы «Жизненный путь и научная деятельность профессора Н.Ш. Давлатова», главный врач Латвийского университета естественных наук и технологий Майда и Клиники домашних животных Ольга Рабочаева с докладами на темы «Обучение ветеринарной хирургии в университете», докторанты университета Адхам Ризаев с докладами на темы «Совершенствование лечения гнойного отита у кроликов» и Мадина Юлдашева с докладами на темы «Эффективные и современные методы оценки курса».
На конференции были разработаны рекомендации, основанные на новейших научных достижениях, по возможностям использования современных методов ранней диагностики, лечения и профилактики незаразных и хирургических заболеваний сельскохозяйственных животных в фермерских хозяйствах, комплексах и личных подсобных хозяйствах, специализирующихся на разведении скота, совершенствования ветеринарного обслуживания, позволяющего повысить продуктивность животных, новых, ранних методов диагностики и эффективных методов лечения, эффективных хирургических вмешательств в хозяйствах.