Veterinariya hamda chorvachilikni rivojlantirishda innovatsion yondashuvlar va ilk qadamlar
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida  shu mavzuda soha olimlari va tadqiqotchilari, tayanch doktorantlar hamda talaba-yoshlar ishtirokida Respublika ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Konferensiyada davlatimiz rahbari tashabbusi bilan chorvachilik sohasini rivojlantirish, aholini sifatli mahsulotlar bilan taʼminlash, mazkur tadbirni tashkil etishdan koʻzlangan maqsad va ushbu yoʻnalishda yurtimizda amalga oshirilayotgan ishlar haqida soʻz bordi.
Konferensiyani kirish soʻzi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov mamlakatimizda veterinariya sohasini va chorvachilik tarmoqlarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, sohaga ilmiy asoslangan innovatsion ishlanmalar natijalarini joriy etish, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini taʼminlash, veterinariya servis sifatini oshirish, soha uchun kadrlar tayyorlash hamda mutaxassislarning ish uslublarini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ishlarga toʻxtaldi.
Shuningdek, konferensiyada ishtirok etgan Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qoʻmitasi Fan va taʼlim sohasini rivojlantirish boshqarmasi boshligʻi Alisher Cafarov, Belarus Respublikasi Vitebsk davlat  “Hurmat belgisi” ordenli veterinariya meditsinasi Akademiyasi dotsenti Yelena Kudryavsevoy, dotsent Yevgeniya Yushkovskogo, katta oʻqituvchi Anni Selivashko, Akademiya talabasi Gʻulomjon Kamoliddinov, Veterinariya ilmiy-tadqiqot instituti katta ilmiy xodimi Gulmurod Mamadaliyev va boshqalarning maʼruzalarida bugungi kunda veterinariya va chorvachilik boʻyicha amalga oshirilayotgan jadal islohotlarni va uning ahamiyatini har tomonlama tahlil qilish, soha va uning tarmoqlarini izchil rivojlantirish uchun ilmiy-uslubiy asoslarni rivojlantirish, zarur boʻlgan chora-tadbirlarni belgilab olish, innovatsion yondashuv asosida ish olib borishning ahamiyati qayd etildi.
Tadbir ishtirokchilari bugungi kunda veterinariya va chorvachilik sohasi istiqbollari, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob oldi.

«Инновационные подходы и первые шаги в развитии ветеринарии и животноводства»
На эту тему в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии прошла республиканская научно-практическая конференция с участием ученых и научных сотрудников отрасли, базовых докторантов и студентов.
На конференции обсуждались вопросы развития животноводческой отрасли, обеспечения населения качественной продукцией, цели организации данного мероприятия, а также проводимая в нашей стране работа в этом направлении, инициированная главой нашего государства.
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов коснулся темы реализуемых в нашей стране масштабных реформ по развитию ветеринарной и животноводческой отраслей, внедрения результатов научно обоснованных инновационных разработок в сферу, обеспечения безопасности пищевых продуктов, повышения качества ветеринарных услуг, подготовки кадров для отрасли, совершенствования методов работы специалистов.
Также в докладах Алишера Джафарова, начальника управления развития науки и образования Комитета по развитию ветеринарной медицины и животноводства, доцента Витебской ордена «Знак Почета» государственной академии ветеринарной медицины Республики Беларусь Елены Кудрявцевой, доцента Евгении Юшковской, старшего преподавателя Анни Селивашко, студента академии Гуломжона Камолиддинова, старшего научного сотрудника НИИ ветеринарии Гулмурода Мамадалиева и других, участвовавших в конференции, отмечалась важность всестороннего анализа реализуемых сегодня стремительных реформ в ветеринарии и животноводстве и их значимости, разработки научно-методических основ последовательного развития отрасли и ее секторов, определения необходимых мер, работы на основе инновационного подхода.
Участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы о перспективах развития ветеринарной и животноводческой отраслей сегодня, а также о путях устранения имеющихся недостатков.