“Chorvachilik mahsulotlariga bo‘lgan talabni qondirishda hayvonlar genetikasi va oziqlantirishning global va milliy muammolari”
• “Chorvachilik mahsulotlariga bo‘lgan talabni qondirishda hayvonlar genetikasi va oziqlantirishning global va milliy muammolari”
Konferensiyada Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha O‘zbekistondagi vakili, Amerika qo‘shma shtatlari Minnesota universiteti, Qozog‘iston Respublikasining Karaganda texnika universiteti va Agrar milliy universiteti professorlari, O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi, Qorako‘lchilik va cho‘l ekalogiyasi ilmiy-tadqiqot instituti, Chorvachilik va parrandachilik ilmiy-tadqiqot instituti vakillari hamda universitet professor-o‘qituvchilari ishtirok etishdi.
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov mamlakatimiz aholisining chorvachilik mahsulotlariga bo‘lgan talabini to‘laqonli qondirish, ularni yetishtirish uchun mustahkam ozuqa bazasini yaratish, mahsuldor va mahalliy iqlim sharoitlariga mos bo‘lgan zotlarni yaratish borasida ilmiy muassasalar va soha vakillari o‘rtasida hamkorlik o‘rnatish, chorva hayvonlarining ozuqaga bo‘lgan talablarini to‘liq qondirish maqsadida barcha turdagi chorva hayvonlari uchun ilmiy asoslangan meyor va ratsionlar ishlab chiqish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarga to‘xtalib, mazkur konferensiyada ko‘rib o‘tiladigan masala va takliflar soha rivojlanishiga xizmat qilishini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i Alisher Safarov chorvachilik tarmog‘ini jadal rivojlantirish, zamonaviy va innovatsion uslublarni joriy etish, mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish, turlarini kengaytirish, shuningdek, aholini mahalliy sharoitda ishlab chiqarilgan sifatli, arzon chorva mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash borasida hukumatimiz, xususan Qo‘mita tomonidan olib borilayotgan ijobiy ishlar xususida o‘z fikrlarini bildirdi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha O‘zbekistondagi vakili A.Namozov, Qorako‘lchilik va cho‘l ekalogiyasi ilmiy-tadqiqot instituti direktori Ye.Shaptakov, Chorvachilik va parrandachilik ilmiy-tadqiqot instituti direktor o‘rinbosari Sh.Jabborovlar mavzu doirasida o‘z fikrlarini bildirgan bo‘lsa, AQSh Minnesota universiteti professori Abdolreza Kamab “Parrandalarni oziqlantirish to‘g‘risida”, Qozog‘iston Agrar milliy universiteti professori Rizabek Kadiken “Qo‘y va echkilarni genafondini yaxshilash” Andijon qishloq xo‘jaligi va agroinnovatsiyalar instituti dotsenti, q.x.f.n., katta ilmiy xodimi D.Uldoshev “Global iqlim o‘zgarishi sharoitda O‘zbekiston ozuqalarning qiymatlarini energiyada baholash tizimiga o‘tish zaruriyati” mavzularda so‘z yuritdi.
Konferensiyada mutaxassislar ishtirokida ko‘rib o‘tilgan masalalar va takliflar chorvachilik mahsulotlariga bo‘lgan talabni qondirishga xizmat qiladi. Tadbir jarayonida bu alohida qayd etildi.

«Глобальные и национальные проблемы генетики и кормления животных в обеспечении спроса на продукцию животноводства»
• «Глобальные и национальные проблемы генетики и кормления животных в обеспечении спроса на продукцию животноводства»
В конференции приняли участие Представитель ООН по сельскому хозяйству и продовольственной безопасности в Узбекистане, профессора Университета Миннесоты, Карагандинского технического университета и Национального аграрного университета Республики Казахстан, представители Комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан, Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь, Научно-исследовательского института животноводства и птицеводства, профессорско-преподавательский состав вузов.
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов коснулся проводимой работы по полному удовлетворению потребности населения нашей страны в продукции животноводства, созданию прочной кормовой базы для ее выращивания, налаживанию сотрудничества научных учреждений и представителей отрасли по созданию продуктивных и подходящих к местным климатическим условиям пород, разработке научно обоснованных норм и рационов для всех видов скота с целью полного удовлетворения потребности скота в кормах, подчеркнув, что вопросы и предложения, которые будут рассмотрены на данной конференции, послужат развитию отрасли.
Начальник отдела Комитета ветеринарии и развития животноводства Алишер Сафаров также высказал свое мнение о позитивной работе, проводимой нашим правительством, в частности Комитетом, по ускоренному развитию животноводческой отрасли, внедрению современных и инновационных методов, увеличению объемов производства продукции, расширению ее ассортимента, а также постоянному обеспечению населения высококачественной, доступной по цене продукцией животноводства, произведенной в местных условиях.
Свои мнения по теме высказали Представитель ООН по сельскому хозяйству и продовольственной безопасности в Узбекистане А. Намозов, директор НИИ каракулеводства и экологии пустынь Е. Шаптаков, заместитель директора НИИ животноводства и птицеводства Ш. Джаббаров, профессор Абдолреза Камаб, Университет Миннесоты, США, выступил с докладом «О кормлении птицы», профессор Ризабек Кадыкен, Казахстанский национальный аграрный университет, выступил с докладом «Улучшение генофонда овец и коз», доцент Андижанского института сельского хозяйства и агроинноваций, кандидат наук, старший научный сотрудник Д. Улдошев выступил с докладом «Необходимость перехода Узбекистана на систему энергетической оценки кормовой ценности в условиях глобального изменения климата».
Обсуждаемые на конференции с участием экспертов вопросы и предложения будут способствовать удовлетворению спроса на продукцию животноводства. Это было подчеркнуто в ходе мероприятия.