“JASORAT – MILLAT GʻURURI VA IFTIXORI”
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan “Jasorat – millat gʻururi va iftixori” shiori ostida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi.
Dastavval tadbirga taklif etilgan faxriy mehmon va professor-oʻqituvchilar universitet tarixi muzeyiga tashrif buyurishdi. Tashrif davomida mehmonlar universitetda yosh avlod uchun yaratilgan sharoit va berilgan imkoniyatlar bilan tanishish barobarida bu dargohda ishlab, umrini ilm rivojiga hissa qoʻshgan shaxslarning benazir ijodi va ibratli hayoti bilan bogʻliq maʼlumotlarga ega boʻlishdi
Shundan soʻng, tadbir universitet “Faollar zali”da davom ettrilib, universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov faxriylarni bayram bilan tabriklab, Xotira va qadrlash kuni, deb nom olgan bu sana yurtimizda umumxalq bayramiga, haqiqiy anʼanaga aylanib qolgani, xotira va qadrlash tushunchalari asl milliy qadriyatlarimizga javob berib, ota-bobolarimizdan qolgan ham diniy, ham insoniy urf-odatlarimiz ekanligini taʼkidladi.
Universitet ijodkor yoshlari tomonidan yangragan kuy-qoʻshiqlar esa tadbirga yanada koʻtarinki ruh baxsh etdi
Bir piyola choy ustida bayram tadbiri davom etib, bu dargohda uzoq yillar mehnat qilgan, soha rivojiga munosib hissa qoʻshgan va bugun keksalik gashtini surayotgan faxriylarning ibratomuz hayot yoʻllari, oʻz davrida olib borgan matonatli xizmatlari xususida suhbatlashildi. Oʻzaro suhbat va muloqotlarda mamlakatimizda inson omiliga yuksak eʼtibor berilayotgani, davlatimiz rahbari tashabbusi bilan jamiyatimizning har bir aʼzosiga gʻamxoʻrlik, mehr-oqibat koʻrsatilayotgani, inson qadr-qimmati, uning orzu-niyatlarini roʻyobga chiqarishga imkoniyat berish ustuvor vazifaga aylangani bot-bot taʼkidlandi.

«МУЖЕСТВО — СЛАВА И ГОРДОСТЬ НАЦИИ»
В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий под лозунгом «Мужество – гордость и честь нации» прошло духовно-просветительское мероприятие, посвященное 9 мая – Дню памяти и признательности.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan “Jasorat – millat gʻururi va iftixori” shiori ostida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi.
Сначала почетные гости и приглашенные на мероприятие профессора посетили музей истории университета. В ходе визита гости ознакомились с условиями и возможностями, созданными для молодого поколения в университете, а также узнали об уникальном творчестве и образцовой жизни тех, кто работал в этом учреждении и внес свой вклад в развитие науки.
После этого мероприятие продолжилось в «Зале актива» университета, где ректор университета, профессор Худайназар Юнусов поздравил ветеранов с праздником, отметив, что эта дата, именуемая Днем памяти и признательности, стала в нашей стране всенародным праздником и настоящей традицией, а понятия памяти и признательности соответствуют нашим истинным национальным ценностям, являются как религиозными, так и общечеловеческими традициями, унаследованными от предков.
Песни в исполнении творческой молодежи университета добавили мероприятию еще больше азарта.
Праздничное мероприятие продолжилось за чашкой чая, во время которого участники говорили о достойной жизни ветеранов, долгие годы проработавших в этом учреждении, внесших достойный вклад в развитие отрасли и ныне идущих по пути старости, и о тех бескорыстных заслугах, которые они оказали в свое время. В ходе переговоров и дискуссий неоднократно подчеркивалось, что в нашей стране уделяется большое внимание человеческому фактору, что по инициативе главы нашего государства каждому члену нашего общества оказывается забота и доброта, а достоинство человека и возможность реализовать свои мечты стали приоритетными.