GERMANIYANING OZIQ-OVQAT VA QISHLOQ XOʻJALIGI FEDERAL VAZIRI OʻRINBOSARI UNIVERSITETIMIZDA
Germaniyaning oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi federal vaziri oʻrinbosari Dr.Ofeliya Nik boshchiligidagi delagatsiya universitetimizga tashrif buyurdi.
Delegatsiyaning maqsadi Germaniya va Oʻzbekiston oʻrtasida veterinariya va chorvachilik sohalarida oʻzaro hamkorlikni yanada kengaytirish yuzasidan muzokaralar oʻtkazish hamda Germaniya Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi federal vazirligi bilan amalga oshirilayotgan “Barqaror va iqlimga moslashtirilgan qishloq xoʻjaligini birgalikda rivojlantirish” grant loyihasining birinchi bosqichi “Iqlimga moslashtirilgan chorva ozuqasini yetishtirish” boʻyicha amalga oshirilayotgan tadbirlar bilan yaqindan tanishishdir.
Delegatsiya aʼzolarini kutib olgan universitet rektori, professor X.Yunusov va masʼul shaxslar dastlab, universitetda mavzu yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirish maqsadida universitet hududida kichik tajriba maydonlarida oʻstirib oʻrganilayotgan yem-xashak ekinlarining turlari, navlari, issiqxonasida yetishtirilayotgan oʻsimliklar va vivariyda parvarishlanayotgan hayvon turlari bilan tanishtirishdi.
Shundan soʻng universitet “Faollar zali”da universitet rektori, professor X.Yunusov universitetda yoʻlga qoʻyilgan “Mega-loyiha” doirasida iqlimga moslashtirilgan chorva ozuqasini yetishtirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlar boʻyicha qichqacha maʼlumot berdi, Germaniya Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi federal vaziri oʻrinbosari Dr.Ofeliya Nik tashrifdan koʻzlangan maqsad haqida toʻxtaldi.
Shuningdek, veterinariya fanlari doktori, professor R.Davlatov “Oʻzbekistonda chorvachilik sohasini rivojlantirish” boʻyicha taqdimot qilgan boʻlsa, Fridrix-Loʻffler instituti xodimi Dr.Klyus “Quruq hududlarda optimal oziqlantirish va hayvonlar salomatligi” mavzusida, AFC tashkiloti xalqaro eksperti Dr. Van Engelen “Oʻzbekistonda sut ishlab chiqarishni taʼminlash uchun regenerativ yem-xashak ishlab chiqarish” mavzusida maʼruza qildi.
Davra suhbati universitet professor-oʻqituvchilari va talabalari tomonidan yoʻllangan savollar bilan yanada qiziqarli oʻtdi.
Tadbir yakunida professor-oʻqituvchilar, magistrantlar, tadqiqotchilar va talabalarni mazkur hamkorlik loyihalarida ishtirok etishlari kelishib olindi.

GERMANY'S FEDERAL DEPUTY MINISTER OF FOOD AND AGRICULTURE AT OUR UNIVERSITY
A delegation led by Dr. Ophelia Nieck, Deputy Federal Minister of Food and Agriculture of Germany, visited our university.
The purpose of the delegation is to hold negotiations on further expanding cooperation between Germany and Uzbekistan in the veterinary and livestock sectors, as well as to get acquainted with the activities being carried out under the first phase of the grant project “Co-development of Sustainable and Climate-Adapted Agriculture” implemented with the German Federal Ministry of Food and Agriculture on “Climate-Adapted Livestock Feed Production”.
The Rector of the University, Professor Kh. Yunusov, and responsible persons, who welcomed the members of the delegation, first introduced them to the types and varieties of forage crops grown and studied in small experimental plots on the territory of the university, plants grown in greenhouses, and animal species kept in vivariums, in order to familiarize them with the work being carried out on the topic at the university.
After that, in the “Activities Hall” of the university, the rector of the university, Professor Kh. Yunusov, gave a brief report on the work carried out at the university within the framework of the “Mega-project” on the cultivation of climate-adapted livestock feed, and the Deputy Federal Minister of Food and Agriculture of Germany, Dr. Ophelia Nick, spoke about the intended purpose of the visit.
Also, Doctor of Veterinary Sciences, Professor R. Davlatov made a presentation on “Development of the livestock sector in Uzbekistan”, Dr. Klues, an employee of the Friedrich-Loeffler Institute, gave a presentation on “Optimal nutrition and animal health in arid regions”, and Dr. Van Engelen, an international expert of the AFC organization, gave a report on “Production of regenerative fodder to ensure milk production in Uzbekistan”.
The round table discussion was made even more interesting by questions asked by university professors and students.
At the end of the event, it was agreed that professors, graduate students, researchers, and students would participate in these collaborative projects.