KORRUPSIYA VA MILLIY TARAQQIYOT: MUAMMO VA YECHIM
KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH, HAFTALIGI DOIRASIDA UNIVESITETDA FAOLIYAT YURUTIB KELAYOTGAN BIR GURUH XODIMLARGA “ODOB-AXLOQ VA KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH” BORASIDA O‘QUV SEMENARI O‘TKAZILDI. O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 2023-yil 28-noyabrdagi 03/23-3334-sonli xati bilan yuborilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi "O‘zbekiston -2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish to‘g‘risida"gi PQ 300-son qarori talablariga muvofiq, yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga nisbatan mutlaqo murosasiz munosabatni shakllantirish, korrupsiyadan xoli jamiyat yo‘lida amalga oshirilayotgan chora tadbirlarni keng ommaga yetkazish borasida samarali targ‘ibot ishlarini tashkil qilish maqsadida, Korrupsiyaga qarshi kurashish haftaligi doirasida, universitetning tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritib kelayotgan bir guruh xodimlarga odob-axloq va korrupsiyaga qarshi kurashish” mavzusida o‘quv seminar o‘tkazildi.
Haftalik davomida Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi, ARM xodimlari hamda universitet psixoligi ishtirokida seminar o‘tkazildi.
Seminarda Universitetning Korrupsiyaga qarshi kurashish “komplayens nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi boshlig‘i F.Turayev hamda universitet profilaktika inspektori kapitan, B.Nayimovlarning universitetning tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritib kelayotgan xodimlarga manfaatlar to'qnashuvi va korrupsiya holatlarining oldini-olish va unga qarshi kurashish mavzusida ma'ruzalar oʻqib eshittirildi mavzuga oid tegishli koʻrsatmalar va tushunchalar berib oʻtildi.
Shuningdek, korrupsiyaga nisbatan mutlaqo murosasiz munosabatni shakllantirish, korrupsiyadan xoli jamiyat yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tushuntirish olib borildi. Qabul qilingan qonun va me'yoriy hujjatlarning samarali ijrosini taʼminlash, jamiyat va davlat hayotining barcha sohalarida korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida Prezidentning 2023-yil 27-noyabrdagi PF-200-son Farmoniga 1-ILOVA bilan tasdiqlangan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan “DAVLAT DASTURI” to‘g‘risida tushuntirish va targ‘ibot ishlari amalga oshirildi.

CORRUPTION AND NATIONAL DEVELOPMENT: PROBLEM AND SOLUTION
A TRAINING SEMINAR ON "ETHICS AND FIGHT AGAINST CORRUPTION" WAS HELD FOR A GROUP OF EMPLOYEES WORKING AT THE UNIVERSITY AS PART OF THE FIGHT AGAINST CORRUPTION WEEK. In accordance with the requirements of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 300 dated September 11, 2023 "On the high-quality and timely implementation of the Uzbekistan-2030 Strategy in 2023", sent by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan with a letter No. 03/23-3334 dated November 28, 2023, in order to form a completely uncompromising attitude towards corruption among young people and to organize effective propaganda work to inform the general public about the measures being taken towards a corruption-free society, a training seminar was held on the topic "Ethics and Combating Corruption" for a group of employees working in the structural divisions of the university as part of the Anti-Corruption Week.
During the week, a seminar was held with the participation of the Department of Youth Work, Spirituality and Enlightenment, the Department of Coordination of Student Housing, IRC employees, and university psychology.
At the seminar, the head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control" System Management of the University, F. Turayev, and the university's preventive inspector, captain, B. Nayimov, gave lectures on the prevention and fight against conflicts of interest and corruption to employees working in the university's structural divisions, and provided relevant instructions and concepts on the topic.
Also, an explanation was given on the formation of an absolutely uncompromising attitude towards corruption and the work being carried out towards a corruption-free society. In order to ensure the effective implementation of adopted laws and regulations, and to implement timely and high-quality measures to prevent corruption in all spheres of society and state life, explanatory and promotional work was carried out on the "STATE PROGRAM" for Combating Corruption for 2023-2024, approved by ANNEX 1 to the Presidential Decree No. PF-200 dated November 27, 2023.