Qishloq xo‘jaligi va biotexnologiyalar sohasidagi ilg‘or tajribalar o‘rganilmoqda
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori, professor X.Yunusov, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Q. Yo‘ldoshev hamda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasining mas’ul xodimlaridan iborat delegatsiya ayni kunlarda Belarus Respublikasida xizmat safarida bo‘lib turibdi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad Belarusning qishloq xo‘jaligi, chorvachilik va biotexnologiyalar sohasidagi ilg‘or tajribalarini o‘rganish, zamonaviy ishlab chiqarish texnologiyalarini tahlil qilish, malakali kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish hamda ikki tomonlama ilmiy-ta’limiy va amaliy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishdan iborat.
Tashrif doirasida delegatsiya Belarus milliy biotexnologiya korporatsiyasi (БНБК) faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Korporatsiyada zamonaviy biotexnologik ishlab chiqarish jarayonlari, chorvachilik uchun yuqori sifatli ozuqa mahsulotlarini ishlab chiqarish, innovatsion texnologiyalarni amaliyotga joriy etish hamda ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasiga oid ilg‘or tajribalar o‘rganildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida O‘zbekiston va Belarus o‘rtasida qishloq xo‘jaligi hamda chorvachilik yo‘nalishlarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, ishlab chiqarish amaliyotlarini tashkil etish hamda zamonaviy biotexnologiyalarni ta’lim jarayoniga integratsiya qilish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Mazkur tashrif O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning taklifiga binoan 8–9-iyul kunlari Belarus Respublikasiga amalga oshiradigan rasmiy tashrifi arafasida bo‘lib o‘tayotgani bilan ham alohida ahamiyat kasb etadi. Bu ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash, jumladan, agrar ta’lim, veterinariya, chorvachilik va biotexnologiyalar sohalaridagi aloqalarni kengaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Изучение передового опыта в сельском хозяйстве и биотехнологии
В настоящее время в Республике Беларусь находится в командировке делегация в составе ректора Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии профессора Х. Юнусова, заместителя министра сельского хозяйства Республики Узбекистан К. Юлдошева и ответственных сотрудников Комитета по развитию ветеринарной медицины и животноводства.
Основная цель визита – изучение передового опыта Беларуси в сельском хозяйстве, животноводстве и биотехнологии, анализ современных производственных технологий, совершенствование системы подготовки квалифицированных кадров и вывод двустороннего научно-образовательного и практического сотрудничества на новый уровень.
В рамках визита делегация ознакомилась с деятельностью Белорусской национальной биотехнологической корпорации (БНБК). Корпорация изучила передовые методы современных биотехнологических производственных процессов, производство высококачественных кормовых продуктов для животноводства, внедрение инновационных технологий и интеграцию науки и производства.
Также в ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями по вопросам развития взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью в области сельского хозяйства и животноводства, реализации совместных научных проектов, обмена профессорами, преподавателями и студентами, организации производственной практики и интеграции современных биотехнологий в образовательный процесс.
Этот визит также имеет особое значение, поскольку проходит накануне официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Беларусь 8-9 июля по приглашению Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко. Ожидается, что это еще больше укрепит стратегическое партнерство и взаимовыгодное сотрудничество между двумя странами, включая расширение связей в области сельскохозяйственного образования, ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.