Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Yoshlar oyligi” doirasida biologiya fanidan 10–11-sinf maktab o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilayotgan “Viloyat hokimi fan olimpiadasi”ning viloyat bosqichi yuqori saviyada tashkil etildi.
Mazkur fan olimpiadasi yoshlarning biologiya faniga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirish, ularning bilim va salohiyatini aniqlash hamda iqtidorli o‘quvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘tkazildi. Unda Samarqand viloyatining turli hududlaridan saralab olingan eng bilimdon va iqtidorli o‘quvchilar o‘zaro bellashdilar.
10-sinf o‘quvchilari orasidan:
-o'rin Urinbayev Og‘abek Orifjonovich - 90.5 ball (Jomboy tumani 42-maktab)
-o'rin Rashidova Diyora Obid qizi - 88.9 ball (Kattaqo'rg'on tumani 64-maktab)
-o'rin Umurzoqov Farux Ulug‘bekovich - 87.9 ball (Jomboy tumani 8-maktab)
11-sinf o‘quvchilari orasidan:
-o'rin Xudoyorov Otabek - 83.1 ball (Samarqand shahar 32-maktab)
-o'rin Mavlonova Marjona - 82.4 ball (Urgut tumani 23-maktab)
-o'rin Norqulov Asadbek - 81.3 ball (Oqdaryo tumani 42-maktab)
Mazkur olimpiada nafaqat o‘quvchilarning bilim va ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazish, balki ularni ilmiy izlanishlarga ruhlantirish, kelajakda yurtimiz ilm-fan rivojiga munosib hissa qo‘shadigan yosh avlodni tarbiyalashga xizmat qilmoqda.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti yoshlarning intellektual salohiyatini qo‘llab-quvvatlash, ularni ilm-fan va innovatsiyalar sari yo‘naltirish borasidagi ishlarni izchil davom ettirmoqda.

The regional stage of the “Regional Governor Science Olympiad” in biology among 10-11th grade school students, held within the framework of the “Youth Month” at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology, was organized at a high level.
This science Olympiad was held to further increase the interest of young people in biology, to identify their knowledge and potential, and to support talented students. The most knowledgeable and talented students selected from different regions of the Samarkand region competed in it.
Among the 10th grade students:
-place Urinbayev Ogabek Orifjonovich - 90.5 points (school 42 of Jomboy district)
-place Rashidova Diyora Obid qizi - 88.9 points (school 64 of Kattakorgon district)
-place Umurzokov Farukh Ulugbekovich - 87.9 points (school 8 of Jomboy district)
-place Xudoyorov Otabek - 83.1 points (school 32 of Samarkand city)
-place Mavlonova Marjona - 82.4 points (school 23 of Urgut district)
-place Norkulov Asadbek - 81.3 points (school 42 of Okdaryo district)
This Olympiad is not only a test of students' knowledge and skills, but also their scientific serves to inspire research and educate the young generation who will make a worthy contribution to the development of science in our country in the future. Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology consistently continues its work to support the intellectual potential of young people and direct them towards science and innovation.