Mehnat yarmarkasi hamda karyera kuni doirasida universitet bitiruvchilari uchun muhim sana sifatida etirof etildi.
• Mehnat yarmarkasi hamda karyera kuni doirasida universitet bitiruvchilari uchun muhim sana sifatida etirof etildi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida joriy yilning 9-iyun kuni universitet bitiruvchilari uchun mehnat yarmarkasi hamda karyera kuni tadbirlari o‘tkazildi.
Tadbirda universitet rahbar va barcha bitiruvchi yoshlar shuningdek ish beruvchi korxona tashkilotlar mas’ullari va OTFIV bo‘lim boshliqlari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida SamDVMCHBU rektori professor X.B.Yunusov ochib berdi hamda 2025-2026 o‘quv yilida kunduzgi ta’lim shaklida 23 ta ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha jami 597 nafar, sirtqi ta’lim shaklida 11ta  ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha jami 631 nafar hamda 29 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha 58 nafar bitiruvchilar universitet bo‘yicha esa jami 1286 nafar bitiruvchilar tamomlashlari davlatimiz rahbarining 2025 yil 8-avgust kuni oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilari bandligini ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosini o‘z vaqtida taminlanishi bugunning kechiktirib bo‘lmaydigan birinchi darajali vazifalarimizdan ekanligi takidlandi.
2026 yilda tamomlashi ko‘zda tutilgan bitiruvchilarning kamida 60 % shu oy yakuniga qadar to‘liq ish bilan taminlanishlari buning uchun Respublikamiz va viloyatdagi yirik ish beruvchi korxona tashkilotlar rahbarlari bevosita ish bilan taminlashga va yetuk raqobatbardosh kadrlarni saralab olish maqsadida to‘g‘ridan-to‘g‘ri karyera kunlari mehnat yarmarkalarida ishga joylashish bo‘yicha kelishiv bo‘yicha shartnomalarni imzolashmoqda buning natijasida sezilarli darajada salohiyatli kadrlarga bo‘lgan talabi qondirilmoqda natijada respublikamiz iqtisodiyotining barqaror rivojlanish ko‘rsatkichlari yuqorilanib borilayotganligi alohida takidlandi.
Tadbir jarayonida O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligi bo‘lim boshlig‘i Maxmudov Axmadjon Muxammadsaid o‘g‘li tomonidan ham bugungi tadbir yuzasidan fikrlar bildirilib har yili respublikamiz bo‘yicha oldingi davrlarga nisbatan 2-3 barobar ko‘p kadrlar yetishib chiqayotganligi ushbu kadrlarni o‘z vaqtida ish bilan taminlash masalasiga har bir rahbarning bevosita mas’ulligini oshirish zarur chora tadbirlarni ishlab chiqish va o‘z vaqtida ijrosini taminlab borish zarurligi takidlanib o‘tildi.
Shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-son qarorga asosan O‘z Milliy bankning Kelajakka qadam dasturi to‘liq ishga tushirilganligi va buning natijasida tadbirkorlik faoliyatlarini yo‘lga qo‘yish istagidagi yoshlar bevosta qo‘llab quvvatlanishlari va kerakli shart-sharoitlarni o‘z vaqtida joyida yechimi qilib berilishi bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirilib o‘tildi.
Yuqori saviyada o‘tkazilgan karyera kuni va mehnat yarmarkasi tadbiri orqali 40 dan ortiq yoshlar ish bilan taminlash bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi

Ярмарка вакансий и День карьеры были признаны важным событием для выпускников вузов.
9 июня этого года в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии прошла ярмарка вакансий и День карьеры для выпускников вузов.
В мероприятии приняли участие ректор университета и все выпускники, а также руководители предприятий и организаций, в которых они работают, и заведующие кафедрами ОТВВ.
В ходе мероприятия ректор Самаркандского университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, профессор Х.Б. Юнусов, объявил, что в 2025-2026 учебном году университет выпустят в общей сложности 597 выпускников очной формы обучения по 23 направлениям, 631 выпускника заочной формы обучения по 11 направлениям и 58 выпускников по 29 специальностям магистратуры, а всего университет выпустит 1286 выпускников. Было подчеркнуто, что своевременное выполнение указаний главы нашего государства, данных на совещании по вопросам обеспечения занятости выпускников высших учебных заведений 8 августа 2025 года, является одной из наших неотложных задач сегодня.
Не менее 60% выпускников, планирующих окончить обучение в 2026 году, должны быть полностью трудоустроены к концу этого месяца. С этой целью руководители крупных работодателей нашей республики и региона заключают соглашения о прямом трудоустройстве и трудоустройстве на ярмарках вакансий в рамках дней карьеры для отбора квалифицированных и конкурентоспособных кадров. В результате значительно удовлетворяется спрос на потенциальный персонал, и, как следствие, растут показатели устойчивого развития экономики нашей республики.
В ходе мероприятия руководитель отдела Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Ахмаджон Мухаммадсаид оглу Махмудов также высказал свое мнение по поводу сегодняшнего события, подчеркнув, что ежегодно в нашей республике готовится в 2-3 раза больше кадров, чем в предыдущие периоды, и необходимо повысить прямую ответственность каждого руководителя за своевременное трудоустройство этих кадров, разработать необходимые меры и обеспечить их своевременное выполнение.
Также было отмечено, что в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПК-61 от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по оказанию помощи выпускникам высших учебных заведений в трудоустройстве» в полном объеме запущена программа Национального банка Узбекистана «Шаг в будущее», и в результате были внесены предложения и рекомендации по оказанию прямой поддержки молодым людям, желающим начать собственный бизнес, и обеспечению их необходимыми условиями в своевременном порядке.
Были достигнуты предварительные соглашения о предоставлении работы более чем 40 молодым людям посредством проведения дня карьеры и ярмарки вакансий высокого уровня.