Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 11-fevralda "Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari" mavzusida ilmiy-amaliy seminar o'tkazildi. Tadbirda olima ayollar hamda boshqaruvchilar ishtirok etdi, ular ayollarning ilmiy faoliyatdagi rolini kengaytirish masalalariga e’tibor qaratdilar. Ma'ruzachilar ilmiy innovatsiyalarni tijoratlashtirish, grantlar va stajirovka dasturlarini kengaytirish, gender barqarorlikni ta'minlash va ayollarga ijobiy shartlar yaratish haqida ma'ruzalar qildilar. Seminar oxirida yuqori natijalarga erishgan olima ayollar hamra xil taqdir etildi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 11- fevral “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar kuni” ga bag‘ishlangan “Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi
Tadbir avvalida mehmonlar Samarqand viloyati hokimi o'rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Saidova Zebo Behbudovna, Samarqand davlat Arxitektura-qurilish universiteti rektori, professor- Chidem Janbay Turkyilmaz, Samarqand viloyati “Olima”uyushmasi raisi, Turon Fanlar Akademiyasi akademigi, professor Aslanova Dilbar Xasanovna, viloyat oliy ta’lim muassasalaridan tashrif buyurgan vakilalar SamDVMCHBU olima ayollarining ilmiy va innovatsion ishlanmalari koʻrgazmasida ishtirok etib loyihalar bilan yaqindan tanishdi.
Tadbirni SamDVMCHBU rektori professor Yunusov Xudaynazar Beknazarovich kirish so’zi bilan ochib berdi. Oʻz nutqida jamiyatda xotin-qizlarning o‘rni, olima ayollarning ziyo tarqatishi, ilm-fanni rivojlantirishda olimalarning roli beqiyos ekanligiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Seminar davomida so‘z olgan ma’ruzachilar ayollarning ilmiy faoliyatda nufuzi va o‘rnini yanada oshirishga daxldor masalalar – olimalarga ijtimoiy muammolarni o‘z vaqtida hal etishga ko‘maklashish, tadqiqotlarni amalga oshirishning tashkiliy imkoniyatlarini yaratish, ilmiy faoliyatda gender diskriminatsiya muammosiga barham berish, olima ayollar uchun ilmiy nufuzli mukofotlar ta’sis etish, tadqiqot grantlari, xorijiy stajirovka dasturlarini kengaytirish, olimalarning akademik mobilligini oshirish, innovatsion g‘oyalarni tijoratlashtirish, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash loyihalarini yo‘lga qo‘yish, ilm-fanni ijtimoiy taraqqiyotning drayveri va generatoriga aylantirish sohaning bundan keyingi rivojida samarali yechimlar ishlab chiqish borasida ma’ruzalar qildilar.
Seminar so‘ngida ilm-fan sohasida yuqori natijalarga erishgan Samarqandlik olimalarimiz Samarqand viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori tomonidan tashakkurnomalar bilan taqdirlandilar.

Наука и женщины: на пути к устойчивому обществу
11 февраля в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии состоялся научно-практический семинар на тему «Наука и женщины: на пути к устойчивому обществу». В мероприятии приняли участие женщины-ученые и руководители, которые сосредоточились на вопросах расширения роли женщин в научной деятельности. Докладчики представили информацию о коммерциализации научных инноваций, расширении грантовых и стажировочных программ, обеспечении гендерной стабильности и создании благоприятных условий для женщин. В конце семинара были награждены женщины-ученые, добившиеся высоких результатов.
Научно-практический семинар на тему «Наука и женщины: на пути к устойчивому обществу» состоялся в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии 11 февраля и был посвящен «Дню женщин и девочек в науке».
В начале мероприятия гостями были заместитель губернатора Самаркандской области, заведующая кафедрой семьи и женщин Саидова Зебо Бехбудовна, ректор Самаркандского государственного университета архитектуры и строительства профессор Чидем Джанбай Туркиилмаз, председатель Самаркандского регионального объединения «Олима», академик Туранской академии наук профессор Асланова Дильбар Хасановна, а также представители региональных высших учебных заведений, которые приняли участие в выставке научно-исследовательских и инновационных разработок женщин-ученых Самаркандского государственного университета архитектуры и техники и ознакомились с проектами.
Мероприятие открыл ректор Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, профессор Юнусов Худайназар Бекназарович, выступивший со вступительной речью. В своем выступлении она особо затронула роль женщин в обществе, просвещение женщин-ученых и неоценимую роль ученых в развитии науки.
Выступавшие на семинаре докладчики представили доклады по вопросам дальнейшего повышения престижа и положения женщин в научной деятельности – оказания помощи ученым в своевременном решении социальных проблем, создания организационных возможностей для проведения исследований, искоренения проблемы гендерной дискриминации в научной деятельности, учреждения престижных научных премий для женщин-ученых, расширения грантов на исследования, программ зарубежных стажировок, повышения академической мобильности ученых, коммерциализации инновационных идей, запуска проектов социальной поддержки и разработки эффективных решений для дальнейшего развития отрасли.
В конце семинара наши ученые из Самарканда, добившиеся высоких результатов в научной сфере, были награждены благодарственными грамотами Самаркандского областного управления по делам семьи и женщин и ректора Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.