Tadbirni universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov ochib berib, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2003-yil 21-noyabrdagi rezolyutsiyasiga muvofiq, 2004-yildan boshlab “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” sifatida belgilanganligi, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni qaror toptirish o‘ta dolzarb masala bo‘lib, garchi uni bajarish doirasida mas’ul idoralar belgilangan bo‘lsa-da, uning to‘laqonli ro‘yobga chiqishi uchun har bir inson o‘zida mas’uliyatni his etish lozimligini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va oldini olish, ularning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik hamda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish choralarini ko‘rish bo‘yicha universitetda Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bilan olib borilayotgan sa’y-harakatlar natijasida ijobiy natijalarga erishilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, tadbirda so‘zga chiqqan Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi boshligʻi F.Turayev korrupsiyaga qarshi kurash yuzasidan davlat siyosatining ustuvor vazifalari, «Komplayens-nazorat» tizimining maqsadi, korrupsiyaga qarshi kurashish, uning oldini olish, korrupsiyaga qarshi xavf-xatarlarni baholashda ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, jarayonga ilg‘or zamonaviy mexanizmlarni joriy etish, bu borada huquqiy va institusional bazani takomillashtirish borasida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari — aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish ekanligini ta’kidlab, bu borada jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish ekanligini ta’kidladi.
Tadbir davomida universitetda 9-dekabr - Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan talabalar o‘rtasida o‘tkazilgan "Yoshlar korrupsiyaga yo‘q deydi" mavzusida "Eng yaxshi rasmlar" tanlovi hamda "Korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashamiz" mavzusida o‘tkazilgan insholar tanlovi g‘oliblari universitet rahbariyati tomonidan faxriy yorliq va esdalik sovg‘alari taqdirlandi.

СамГУВМЖБ организовал мероприятие «День открытых дверей», чтобы проинформировать широкую общественность о работе, проводимой в рамках проекта «Зона, свободная от коррупции», и по случаю 9 декабря — Международного дня борьбы с коррупцией.
Мероприятие открыл ректор университета, академик Худайназар Юнусов, который отметил, что в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 21 ноября 2003 года, с 2004 года 9 декабря объявлено «Международным днем борьбы с коррупцией», и что формирование нулевой терпимости к коррупции в обществе является крайне актуальной проблемой, и хотя в рамках ее реализации были назначены ответственные органы, каждый человек должен чувствовать ответственность за ее полное выполнение.
Он также отметил, что усилия Антикоррупционного отдела университета по раннему выявлению и предотвращению случаев коррупции, устранению их причин и условий, предотвращению конфликтов интересов и формированию бескомпромиссного отношения к коррупции приносят положительные результаты.
На мероприятии также выступил заведующий кафедрой борьбы с коррупцией Ташкентского университета Ф. Тураев, который изложил свои взгляды на приоритетные задачи государственной политики в борьбе с коррупцией, цель системы контроля за соблюдением норм, борьбу с коррупцией, ее предотвращение, обеспечение открытости и прозрачности при оценке коррупционных рисков, внедрение в процесс передовых современных механизмов и совершенствование правовой и институциональной базы в этой области.
Он отметил, что основными направлениями государственной политики в области борьбы с коррупцией являются повышение правовой осведомленности и правовой культуры населения, а в этой связи – формирование в обществе бескомпромиссного отношения к коррупции.
В ходе мероприятия победителям конкурса «Лучшие фотографии» на тему «Молодежь говорит «нет» коррупции» и конкурса эссе на тему «Давайте бороться с коррупцией вместе», проведенных в университете по случаю 9 декабря – Международного дня борьбы с коррупцией, были вручены почетные грамоты и памятные подарки от администрации университета.