Tadbirni universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov ochib berib, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2003-yil 21-noyabrdagi rezolyutsiyasiga muvofiq, 2004-yildan boshlab “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” sifatida belgilanganligi, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni qaror toptirish o‘ta dolzarb masala bo‘lib, garchi uni bajarish doirasida mas’ul idoralar belgilangan bo‘lsa-da, uning to‘laqonli ro‘yobga chiqishi uchun har bir inson o‘zida mas’uliyatni his etish lozimligini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va oldini olish, ularning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik hamda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish choralarini ko‘rish bo‘yicha universitetda Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bilan olib borilayotgan sa’y-harakatlar natijasida ijobiy natijalarga erishilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, tadbirda so‘zga chiqqan Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi boshligʻi F.Turayev korrupsiyaga qarshi kurash yuzasidan davlat siyosatining ustuvor vazifalari, «Komplayens-nazorat» tizimining maqsadi, korrupsiyaga qarshi kurashish, uning oldini olish, korrupsiyaga qarshi xavf-xatarlarni baholashda ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, jarayonga ilg‘or zamonaviy mexanizmlarni joriy etish, bu borada huquqiy va institusional bazani takomillashtirish borasida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari — aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish ekanligini ta’kidlab, bu borada jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish ekanligini ta’kidladi.
Tadbir davomida universitetda 9-dekabr - Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan talabalar o‘rtasida o‘tkazilgan "Yoshlar korrupsiyaga yo‘q deydi" mavzusida "Eng yaxshi rasmlar" tanlovi hamda "Korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashamiz" mavzusida o‘tkazilgan insholar tanlovi g‘oliblari universitet rahbariyati tomonidan faxriy yorliq va esdalik sovg‘alari taqdirlandi.

DECEMBER 9 - "OPEN DOORS" DAY EVENT ORGANIZED IN CONNECTION WITH INTERNATIONAL ANTI-CORRUPTION DAY
SamSUVMLB organized an "Open Doors" Day event to inform the general public about the work being carried out within the framework of the "Corruption-Free Area" project and on the occasion of December 9 - International Anti-Corruption Day
The event was opened by the rector of the university, academician Khudaynazar Yunusov, who noted that in accordance with the resolution of the United Nations General Assembly of November 21, 2003, since 2004, December 9 has been designated as "International Anti-Corruption Day", and that establishing a zero-tolerance attitude towards corruption in society is an extremely urgent issue, and although responsible agencies have been designated within the framework of its implementation, each person must feel responsible for its full implementation.
He also noted that the efforts of the Anti-Corruption Department of the University to early detect and prevent corruption cases, eliminate their causes and conditions, prevent conflicts of interest, and form an uncompromising attitude towards corruption are achieving positive results.
Also speaking at the event, the Head of the Anti-Corruption Department of the University of Tashkent, F. Turayev, expressed his views on the priority tasks of state policy in the fight against corruption, the purpose of the Compliance Control system, combating corruption, preventing it, ensuring openness and transparency in assessing corruption risks, introducing advanced modern mechanisms into the process, and improving the legal and institutional framework in this regard.
He noted that the main directions of state policy in the field of combating corruption are raising the legal awareness and legal culture of the population, and in this regard, the formation of an uncompromising attitude towards corruption in society.
During the event, the winners of the "Best Pictures" competition on the topic "Youth Says No to Corruption" and the essay competition on the topic "Let's Fight Corruption Together" held at the university on the occasion of December 9 - International Anti-Corruption Day, were awarded certificates of honor and souvenirs by the university administration.