Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Veterinariya va chorvachilik sohasidagi muammolarni hal etishda fan va innovatsion texnologiyalarning o‘rni” mavzusida veterinariya va chorvachilikni rivojlantirishga bag‘ishlangan I xalqaro forum bo‘lib o‘tmoqda.
MDH mamlakatlari milliy fanlar akademiyalari ko‘magida ilk bor tashkil etilgan anjumanda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Rossiya va Belarus davlatlaridan yetuk olimlar, akademiklar, professor-o‘qituvchilar hamda soha mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Tadbir avvalida ishtirokchilar universitet hududida tashkil etilgan ilmiy ishlanmalar, oziq-ovqat mahsulotlari va milliy hunarmandchilik ko‘rgazmalari bilan tanishdi.
– O‘tgan yil oktyabr oyida universitetimizda o‘tkazilgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi veterinariya farmakologlari va toksikologlarining VII xalqaro qurultoyida  chorvachilikni rivojlantirish va antibiotiklarning rezistentlik muammolarining yechimlarini muhokama qilgan edik, – deydi universitet rektori X.Yunusov. – Yig‘ilishda sohadagi dolzarb muammolarga MDH mamlakatlari mutaxassislari hamda fan va innovatsion texnologiyalar yordamida yechimlar ishlab chiqish, shuningdek, ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan amaliyotchi mutaxassislar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga kelishib olingan edi. Shu maqsadda o‘tkazilayotgan bugungi tadbirda ham nafaqat oziq ovqat xavfsizligini ta’minlash, veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish, balki sohadagi ilg‘or tajribalar bilan o‘rtoqlashish hamda yagona salomatlik doirasida odamlarning ham salomatligini asrab-avaylash masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Forum doirasida olti mavzuda onlayn va oflayn majlislar, seksiya yig‘ilishlari, ilmiy ma’ruzalar taqdimoti hamda mahorat darslari tashkil etiladi. Shuningdek, ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolash, qo‘shma ilmiy loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishish ham rejalashtirilgan bo‘lib, bu borada MDX davlatlari o‘rtasidagi ilmiy va amaliy aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish kutilmoqda.

Ученые стран СНГ обсуждают в Самарканде вопросы развития ветеринарии и животноводства
Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий проводит I Международный форум по развитию ветеринарии и животноводства на тему «Роль науки и инновационных технологий в решении проблем в области ветеринарии и животноводства».
В конференции, впервые организованной при поддержке национальных академий наук стран СНГ, принимают участие видные ученые, академики, профессора и преподаватели, а также специалисты в этой области из Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, России и Беларуси.
Перед началом мероприятия участники ознакомились с научными разработками, продуктами питания и выставками изделий народного ремесла, организованными на территории университета.
– В октябре прошлого года в нашем университете на VII Международном конгрессе ветеринарных фармакологов и токсикологов Содружества Независимых Государств мы обсуждали развитие животноводства и пути решения проблем антибиотикорезистентности, – рассказывает ректор университета Х. Юнусов. – На встрече было достигнуто соглашение о разработке решений актуальных проблем в этой области с привлечением специалистов стран СНГ, научно-технического прогресса и инновационных технологий, а также об укреплении сотрудничества между научными учреждениями и практикующими врачами. Сегодняшнее мероприятие, проводимое с этой целью, уделит особое внимание не только обеспечению безопасности пищевых продуктов, развитию ветеринарии и животноводства, но и обмену передовым опытом в этой области и сохранению здоровья человека в рамках инициативы «Единое здоровье».
В рамках форума пройдут онлайн- и очные заседания, секционные заседания, презентации научных докладов и мастер-классы по шести темам. Также планируется подписание меморандумов о сотрудничестве между странами-участницами и достижение договоренностей о совместных научных проектах, что, как ожидается, выведет научно-практические связи стран СНГ на новый уровень.