Korrupsiyaga qarshi kurash dunyo miqyosida bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan bir boʼlib qolmoqda. Bu illatga qarshi kurash dunyoning koʼplab mamlakatlarini qamrab olmoqda.
Ma’lumki joriy yilning 5-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi. Yig‘ilishda yurtimizda korrupsiyadan holi muhit yaratish bo‘yicha qilingan ishlarga baho berilib, kelgusi vazifalar belgilandi.
Oliy ta’lim tizimi - Yangi O‘zbekistonni barpo etuvchi muhim omildir. Ta’lim tizimi salohiyati qancha baland bo‘lsa, islohotlar maqsadiga erishish imkoniyati shuncha katta bo‘ladi. Shu sababdan ta’lim salohiyatiga putur yetkazayotgan muammolar va illatlarga barham berish masalasi o‘ta dolzarb. Bu kabi illatlarning eng muhimlaridan biri – ta’lim tizimidagi korrupsiya va poraxo‘rlikdir. Shu boisdan ushbu illatlarni bartaraf qilish, ta’limdagi korrupsiya va poraxo‘rlikning oldini olishga astoydil kirishilgan.
Bir so‘z bilan aytganda, davlatimiz rahbari tomonidan korrupsiyani oldini olish bo‘yicha ilgari surilgan hayotiy tashabbuslar bu yo‘lda barcha harakatlarni birlashtirish va illatga qarshi birgalikda, bir tanu bir jon bo‘lib kurashish kerakligini talab etadi. Zero, bu umummilliy sa’y-harakatlarimiz shubhasiz, mamlakatimizning yaqin va uzoq yillar uchun belgilab olingan rivojlanish strategiyalarini to‘liq amalga oshirishga xizmat qiladi.
Jamiyatda poraxo‘rlikka qarshi kurash keng qamrovli, kompleks ishlarni o‘z ichiga oladi. Birgina sababga qarshi kurashib bu illatni yo‘qotib bo‘lmaydi. Barcha sabablar chuqur o‘rganilishi, poraxo‘rlik, ya’ni oqibat emas, balki unga olib boruvchi yo‘llar, uni vujudga keltiruvchi sabablar yo‘qotilishi kerak.
O‘qituvchi pora olmaydi, o‘quv dargohi rahbari hammani teng ko‘radi, u o‘z mansabi va vakolatlarini hech qachon suiiste’mol qilmaydi, biz pora berib o‘qimaymiz, ta’limda tenglik, qonuniylik, ochiqlik va shaffoflik bo‘lishi shart, qabilidagi tushunchalar odamlarning qon-qoniga singib, qadriyat darajasiga ko‘tarilmas ekan, korrupsiya biz bilan yonma-yon yashayveradi.
Muxtasar aytganda, korrupsiya — taraqqiyot kushandasi, xavfsizlikka tahdid tugʻdiruvchi xavfli jinoyat. Bu illatga qarshi kurashish tegishli organlarninggina emas, barchaning ishi boʻlishi zarur. Shundagina biz ushbu xavfni bartaraf etgan boʻlamiz.

БОРЬБА С КОРРУПЦИЕЙ – КЛЮЧ К СОЦИАЛЬНОМУ РАЗВИТИЮ!
Борьба с коррупцией остается одной из самых острых проблем в современном мире. Борьба с этим злом затрагивает многие страны мира.
Как известно, 5 марта текущего года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Национального совета по противодействию коррупции. На встрече была дана оценка проделанной работе по созданию в нашей стране среды, свободной от коррупции, и определены дальнейшие задачи.
Система высшего образования является важным фактором построения Нового Узбекистана. Чем выше потенциал системы образования, тем больше шансов достичь целей реформ. В связи с этим вопрос устранения проблем и недостатков, подрывающих образовательный потенциал, является крайне актуальным. Одним из важнейших пороков является коррупция и взяточничество в системе образования. Поэтому были предприняты усилия по искоренению этих пороков и предотвращению коррупции и взяточничества в сфере образования.
Одним словом, выдвинутые главой нашего государства жизненно важные инициативы по профилактике коррупции требуют объединения всех усилий на этом пути и совместной, единой борьбы со злом. Ведь эти общенациональные усилия, несомненно, послужат полной реализации стратегий развития нашей страны на ближайшую и долгосрочную перспективу.
Борьба с коррупцией в обществе — это масштабная и сложная работа. Это зло невозможно устранить, борясь только с одной причиной. Все причины должны быть тщательно исследованы, и коррупция, то есть не следствие, а пути, ведущие к нему, причины, ее порождающие, должны быть устранены.
Учитель не берет взяток, руководитель образовательного учреждения относится ко всем одинаково, никогда не злоупотребляет своим положением и полномочиями, мы не обучаем за взятки, в образовании должно быть равенство, законность, открытость и прозрачность, если такие понятия не будут укоренены в крови людей и возведены в ранг ценностей, коррупция будет продолжать жить с нами бок о бок.
Короче говоря, коррупция — опасное преступление, которое препятствует прогрессу и представляет угрозу безопасности. Борьба с этим злом должна быть делом всех, а не только соответствующих органов власти. Только тогда мы устраним эту угрозу.