Korrupsiyaga qarshi kurash dunyo miqyosida bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan bir boʼlib qolmoqda. Bu illatga qarshi kurash dunyoning koʼplab mamlakatlarini qamrab olmoqda.
Ma’lumki joriy yilning 5-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi. Yig‘ilishda yurtimizda korrupsiyadan holi muhit yaratish bo‘yicha qilingan ishlarga baho berilib, kelgusi vazifalar belgilandi.
Oliy ta’lim tizimi - Yangi O‘zbekistonni barpo etuvchi muhim omildir. Ta’lim tizimi salohiyati qancha baland bo‘lsa, islohotlar maqsadiga erishish imkoniyati shuncha katta bo‘ladi. Shu sababdan ta’lim salohiyatiga putur yetkazayotgan muammolar va illatlarga barham berish masalasi o‘ta dolzarb. Bu kabi illatlarning eng muhimlaridan biri – ta’lim tizimidagi korrupsiya va poraxo‘rlikdir. Shu boisdan ushbu illatlarni bartaraf qilish, ta’limdagi korrupsiya va poraxo‘rlikning oldini olishga astoydil kirishilgan.
Bir so‘z bilan aytganda, davlatimiz rahbari tomonidan korrupsiyani oldini olish bo‘yicha ilgari surilgan hayotiy tashabbuslar bu yo‘lda barcha harakatlarni birlashtirish va illatga qarshi birgalikda, bir tanu bir jon bo‘lib kurashish kerakligini talab etadi. Zero, bu umummilliy sa’y-harakatlarimiz shubhasiz, mamlakatimizning yaqin va uzoq yillar uchun belgilab olingan rivojlanish strategiyalarini to‘liq amalga oshirishga xizmat qiladi.
Jamiyatda poraxo‘rlikka qarshi kurash keng qamrovli, kompleks ishlarni o‘z ichiga oladi. Birgina sababga qarshi kurashib bu illatni yo‘qotib bo‘lmaydi. Barcha sabablar chuqur o‘rganilishi, poraxo‘rlik, ya’ni oqibat emas, balki unga olib boruvchi yo‘llar, uni vujudga keltiruvchi sabablar yo‘qotilishi kerak.
O‘qituvchi pora olmaydi, o‘quv dargohi rahbari hammani teng ko‘radi, u o‘z mansabi va vakolatlarini hech qachon suiiste’mol qilmaydi, biz pora berib o‘qimaymiz, ta’limda tenglik, qonuniylik, ochiqlik va shaffoflik bo‘lishi shart, qabilidagi tushunchalar odamlarning qon-qoniga singib, qadriyat darajasiga ko‘tarilmas ekan, korrupsiya biz bilan yonma-yon yashayveradi.
Muxtasar aytganda, korrupsiya — taraqqiyot kushandasi, xavfsizlikka tahdid tugʻdiruvchi xavfli jinoyat. Bu illatga qarshi kurashish tegishli organlarninggina emas, barchaning ishi boʻlishi zarur. Shundagina biz ushbu xavfni bartaraf etgan boʻlamiz.

FIGHTING CORRUPTION IS THE KEY TO SOCIAL DEVELOPMENT!
The fight against corruption remains one of the most pressing issues of our time on a global scale. The fight against this scourge is affecting many countries around the world.
As is known, on March 5 of this year, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in a meeting of the National Anti-Corruption Council. The meeting assessed the work done to create an environment free from corruption in our country and set future tasks.
The higher education system is an important factor in building a new Uzbekistan. The higher the potential of the education system, the greater the chances of achieving the goals of reforms. For this reason, the issue of eliminating problems and vices that undermine the potential of education is extremely urgent. One of the most important of these vices is corruption and bribery in the education system. Therefore, serious efforts have been made to eliminate these vices and prevent corruption and bribery in education.
In short, the vital initiatives put forward by the head of our state to prevent corruption require the unification of all efforts and the joint, united fight against the evil. After all, these nationwide efforts will undoubtedly serve the full implementation of the development strategies of our country for the near and long term.
The fight against corruption in society involves extensive, complex work. This evil cannot be eliminated by fighting only one cause. All causes must be thoroughly studied, corruption, that is, not the consequences, but the paths leading to it, the causes that create it, must be eliminated.
A teacher does not take bribes, the head of the educational institution treats everyone equally, he never abuses his position and authority, we do not teach by giving bribes, there must be equality, legality, openness and transparency in education, as long as such concepts are not absorbed into the blood of people and do not rise to the level of values, corruption will live side by side with us.
In short, corruption is a dangerous crime that hinders development and poses a threat to security. The fight against this vice should be the work of everyone, not just the relevant bodies. Only then will we eliminate this threat.