Butunjahon hayvonlar sog‘ligini himoya qilish tashkiloti rahbari universitetimizda
O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisi Bahrom Norqobilov hamrohligida Butunjahon hayvonlar sog‘ligini himoya qilish tashkiloti rahbari Emmanuyel Subeyran boshchiligida Yevropa mintaqaviy komissiyasining 31-sessiyasi ishtirokchilari SamDVMCHBUga tashrif buyurdi. Mehmonlarni universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov boshchiligidagi jamoa o‘zbekona an’ana – non, tuz va gullar bilan kutib olishdi.
Rektor mehmonlarga Universitet kirish darvozasi, bosh bino oldida o‘rnatilgan birinchi veterinar shifokori siymosi aks etgan monumentga ta’rif berib, universitet hayoti va faoliyatiga qisqacha to‘xtaldi. Shuningdek, mehmonlar talabalar tomonidan tayyorlangan an’ana va qadriyatlar, milliy liboslar bilan tanishishdi.
Universitet “Madaniyat saroyi”dagi tadbirda universitet rektori, professor X.Yunusov mehmonlarga tashrif uchun minnatdorchilik bildirib, AQSHning Minnesota universiteti bilan yo‘lga qo‘yilgan “tvinning dasturi” aynan mazkur tashkilot yordami bilan amalga oshirilganligi, natijada veterinariya fan dasturlari va o‘quv materiallari jahon standartlariga moslashtirilib, o‘quv davomiyli 5 yilga uzaytirilganligi kabi ijobiy natijalar ushbu hamkorlikning mevasi ekanligini ta’kidladi.
Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Abror Akbarov ham universitet va Qo‘mita tomonidan mazkur tashkilot bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga to‘xtaldi.
Tadbirda Butunjahon hayvonlar sog‘ligini himoya qilish tashkiloti rahbari Emmanuyel Subeyranga Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti “Faxriy professori” ilmiy unvoni berilib, esdalik sovg‘alari topshirildi.
Universitet professor-o‘qituvchilari, doktarant va magistrlari tomonidan Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisi tashabbusi bilan ishlab chiqilgan loyiha simulyatsiyasida doktarant J.Yulchiyev tomonidan “Veterinariya amaliyotida sun’iy intellektni qo‘llash bo‘yicha me’yoriy hujjatlarni ishlab chiqish”, assistent A.Hotamov tomonidan “Parrandalarni katakli batareyalarda saqlashdek g‘ayriinsoniy usullardan voz kechish orqali muqobil usullarga o‘tish” mavzulari bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi.
Shuningdek, universitet ijodkor talabalari tomonidan diltortar kuy-qo‘shiqlar va raqslar ijro etildi.

The head of the World Animal Health Protection Organization is at our university
Participants of the 31st session of the European Regional Commission, led by the Head of the World Organization for Animal Health, Emmanuel Subeyran, accompanied by Bahrom Norqobilov, Chairman of the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Animal Husbandry of the Republic of Uzbekistan, visited SamDVMCHBU. The guests were welcomed by the team led by the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov, with traditional Uzbek hospitality - bread, salt and flowers.
The rector gave the guests a description of the monument depicting the first veterinarian, installed at the entrance gate of the University, in front of the main building, and briefly touched upon the life and activities of the university. The guests also got acquainted with the traditions and values, national costumes prepared by the students.
At the event in the “Palace of Culture” of the university, the rector of the university, Professor Kh. Yunusov, thanked the guests for their visit and noted that the “twinning program” established with the University of Minnesota in the USA was implemented with the assistance of this organization, as a result of which the veterinary science programs and educational materials were brought into line with world standards and the duration of the course was extended to 5 years, and that such positive results as the fruit of this cooperation are the fruit of this cooperation.
Deputy Chairman of the Committee for the Development of Veterinary Science and Livestock Abror Akbarov also touched upon the issues of further development of cooperation established by the university and the Committee with this organization.
At the event, the head of the World Organization for Animal Health, Emmanuel Subeyran, was awarded the academic title of "Honorary Professor" of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology and presented with commemorative gifts.
In a project simulation developed by the university's professors, doctoral students and masters at the initiative of the Chairman of the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Animal Husbandry, doctoral student J. Yulchiyev gave his recommendations on the topics of "Development of regulatory documents on the use of artificial intelligence in veterinary practice", and assistant A. Hotamov gave his recommendations on the topics of "Abandoning inhumane methods such as keeping poultry in cages and moving to alternative methods."