Oʻzbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi majlisining 2023-yil 23-avgustdagi 10-sonli bayonnomasi bilan tasdiqlangan    “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni”ga bagʻishlangan “Aksilkorrupsiya oyligi” doirasida, universitet professor-oʻqituvchilari, talaba-yoshlarga korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisidagi xabardorligini oshirish boʻyicha hamda korrupsiyaga qarshi murosasiz madaniyatni shakllantirish maqsadida universitetda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida, korrupsiyaga qarshi kurashish «komplayens-nazorat» tizimini boshqarish boʻlimi boshligʻi F.Toʻrayevning, maʼruzasi tinglandi.
«Taraqqiyotning yangi bosqichiga qadam qoʻyayotgan Oʻzbekiston uchun korrupsiyaning har qanday shakldagi koʻrinishi islohotlar shiddatini susaytirishi bilan xavfli. Shu boisdan ham davlatimiz rahbari oʻz vakolatiga kirishishi bilan Prezident sifatida imzo chekgan eng birinchi hujjat «Korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisida»gi Oʻzbekiston Respublikasi qonuni boʻldi» deydi universitet rektori X.Yunusov.
Qabul qilingan qonun me’yorlarining samarali ijrosini taʼminlash, jamiyat va davlat hayotining barcha sohalarida korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida Prezidentning 2017-yil 2-fevraldagi qarori bilan «2017-2018-yillarga moʻljallangan korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha davlat dasturi» qabul qilindi. Dastur doirasida bir qator qonun loyihalari ishlab chiqildi, mavjudlari inventarizatsiyadan oʻtkazildi. Umuman olganda, soʻnggi yillarda qilingan ishlar tahlili aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga, jamiyatda korrupsiyaga murosasiz munosabatni shakllantirishga yo‘naltirilgan tizimli choralar koʻrilganini koʻrsatib turibdi.
Islohotlarni amalga oshirish doirasida fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyati ochiqligini, jamoat va parlament nazoratini taʼminlash mexanizmlari takomillashtirildi, shuningdek, huquqni muhofaza qilish va sud organlari faoliyatining huquqiy asoslari isloh qilindi. Mutaxassislar oʻz faoliyati davomida bu qonunlarning ijrosi boʻyicha oʻz fikr-mulohazalarini bayon qilishdi.
Tadbir yakunida taʼlim maskanida tashkil etilgan «Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurash kuni» doirasidagi “Korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashamiz” mavzusidagi insholar tanlovi, “Biz yoshlar korrupsiyaga qarshimiz” mavzusida videoroliklar tanlovi. “Korrupsiya taraqqiyot kushandasi” mavzusida eng yaxshi plakatlar tanlovi. “Biz yoshlar korrupsiyaga qarshimiz” Zakovat intellektual o‘yini hamda sportning “Stol tennisi” va “Shaxmat” turlaridan universitet birinchiligi bo‘lib o‘tdi mazkur tanlovlarda faol qatnashib faxrli o‘rinlarni qo‘lga kiritgan talabalarga faxriy yorliq va esdalik sovgʻalari topshirildi.

9 декабря – продолжаются мероприятия, посвященные «Международному дню по борьбе с коррупцией».
В рамках «Антикоррупционного месячника», посвященного «9 декабря – Международному дню борьбы с коррупцией», утвержденного протоколом заседания Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции № 10 от 23 августа 2023 года, был заслушан доклад начальника Управления по управлению системой «Комплаенс-контроль» по противодействию коррупции Ф. Тураева о проводимой в университете работе по повышению осведомленности профессорско-преподавательского состава, студентов и молодежи о борьбе с коррупцией и формированию культуры нетерпимости к коррупции.
«Для Узбекистана, вступающего в новый этап развития, любая форма коррупции опасна, поскольку замедляет темпы реформ». «Именно поэтому первым документом, который глава нашего государства подписал в качестве Президента при вступлении в должность, стал Закон Республики Узбекистан «О противодействии коррупции», - говорит ректор университета Х. Юнусов.
В целях обеспечения эффективной реализации принятых правовых норм, своевременной и качественной реализации мер по предупреждению коррупции во всех сферах жизни общества и государства Указом Президента от 2 февраля 2017 года утверждена «Государственная программа по противодействию коррупции на 2017-2018 годы». В рамках программы разработан ряд законопроектов, проведена инвентаризация действующих. В целом анализ проделанной за последние годы работы показывает, что принимаются системные меры по повышению правосознания и правовой культуры населения, формированию в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
В рамках реализации реформ совершенствовались механизмы защиты прав и интересов граждан, обеспечения прозрачности деятельности органов государственной власти и управления, общественного и парламентского контроля, а также правовые основы деятельности правоохранительных и судебных органов. Эксперты высказывали свое мнение о реализации этих законов на протяжении всей своей работы.
В завершение мероприятия в учебном заведении в рамках «Международного дня борьбы с коррупцией» был организован конкурс эссе на тему «Боремся с коррупцией вместе» и конкурс видеороликов на тему «Мы, молодежь, против коррупции». Конкурс на лучший плакат на тему «Коррупция – препятствие развитию». Проведено первенство университета по интеллектуальной игре «Мы, молодежь, против коррупции» и видам спорта «Настольный теннис» и «Шахматы». Студентам, принявшим активное участие в данных соревнованиях и занявшим почетные места, вручены почетные грамоты и памятные сувениры.