Raxmonova Aziza Tolibovna
Raxmonova Aziza Tolibovna  1985-yil 18-iyulda Samarqand viloyati Oqdaryo tumanida tug’ilgan. 2001-yilda Oqdaryo tumanidagi 38-umumta’lim maktabini tamomlagan. 2001-2004 yillar Oqdaryo iqtisodiyot kollejini bitirgan. 2004-2008 yillar Samarqand iqtisodiyot va servis institutining “Kasb ta’lim (ijtimoiy iqtisodiy soha)” yo’nalishida (bakalavr), 2020-2022 yillar shu institutning “Marketing (sohalar va tarmoqlar bo’yicha)” yo’nalishida magistrlik darajasini egallagan. 2023-2025 yillarda Samarqand iqtisodiyot va servis instituti, 08.00.05-“Xizmat ko‘rsatish tarmoqlari iqtisodiyoti” ixtisosligidan iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasiga erishgan.
A.T.Raxmonova 2026-yil yanvar oyidan boshlab Samarqand Davlat Veterinariya Meditsinasi, Chorvachilik va Biotexnologiyalar universiteti, Iqtisodiyot va Menejment kafedrasi assistenti lavozimida faoliyat olib bormoqda.
Hozirda A.T.Raxmonova “Raqamli iqtisodiyot sharoitida xizmatlar sohasida ayollar tadbirkorligini rivojlantirishning institutsional-iqtisodiy mexanizmlarini takomillashtirish”, hamda “Sun’iy intellekt asosida yaratilgan dasturlar yordamida xizmat ko‘rsatish jarayonini optimallashtirish, mijozlar bilan ishlashni avtomatlashtirish va biznes samaradorligini oshirish yo’llari” mavzulari ustida ilmiy ishlar bilan shug’ullanmoqda.

Raxmonova Aziza Tolibovna
Rakhmonova Aziza Tolibovna was born on July 18, 1985 in the Akdaryo district of the Samarkand region. In 2001, she graduated from secondary school No. 38 in the Akdaryo district. In 2001-2004, she graduated from the Akdaryo College of Economics. In 2004-2008, she received a bachelor's degree in the specialty "Vocational education (social economic sphere)" from the Samarkand Institute of Economics and Service, and in 2020-2022, she received a master's degree in the specialty "Marketing (by sectors and industries)" from the same institute. In 2023-2025, she received a doctor of philosophy (PhD) in economics from the Samarkand Institute of Economics and Service, specialty 08.00.05-"Economics of service industries".
A.T. Rakhmonova has been working as an assistant at the Department of Economics and Management of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnologies since January 2026.
Currently, A.T. Rakhmonova is engaged in scientific work on the topics of “Improving institutional and economic mechanisms for the development of women's entrepreneurship in the service sector in the digital economy” and “Ways to optimize the service process, automate work with customers and increase business efficiency using programs created based on artificial intelligence”.