Raxmonova Aziza Tolibovna
Raxmonova Aziza Tolibovna  1985-yil 18-iyulda Samarqand viloyati Oqdaryo tumanida tug’ilgan. 2001-yilda Oqdaryo tumanidagi 38-umumta’lim maktabini tamomlagan. 2001-2004 yillar Oqdaryo iqtisodiyot kollejini bitirgan. 2004-2008 yillar Samarqand iqtisodiyot va servis institutining “Kasb ta’lim (ijtimoiy iqtisodiy soha)” yo’nalishida (bakalavr), 2020-2022 yillar shu institutning “Marketing (sohalar va tarmoqlar bo’yicha)” yo’nalishida magistrlik darajasini egallagan. 2023-2025 yillarda Samarqand iqtisodiyot va servis instituti, 08.00.05-“Xizmat ko‘rsatish tarmoqlari iqtisodiyoti” ixtisosligidan iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasiga erishgan.
A.T.Raxmonova 2026-yil yanvar oyidan boshlab Samarqand Davlat Veterinariya Meditsinasi, Chorvachilik va Biotexnologiyalar universiteti, Iqtisodiyot va Menejment kafedrasi assistenti lavozimida faoliyat olib bormoqda.
Hozirda A.T.Raxmonova “Raqamli iqtisodiyot sharoitida xizmatlar sohasida ayollar tadbirkorligini rivojlantirishning institutsional-iqtisodiy mexanizmlarini takomillashtirish”, hamda “Sun’iy intellekt asosida yaratilgan dasturlar yordamida xizmat ko‘rsatish jarayonini optimallashtirish, mijozlar bilan ishlashni avtomatlashtirish va biznes samaradorligini oshirish yo’llari” mavzulari ustida ilmiy ishlar bilan shug’ullanmoqda.

Raxmonova Aziza Tolibovna
Рахмонова Азиза Толибовна родилась 18 июля 1985 года в Акдарском районе Самаркандской области. В 2001 году окончила среднюю школу № 38 Акдарского района. В 2001-2004 годах окончила Акдарский экономический колледж. В 2004-2008 годах получила степень бакалавра по специальности «Профессиональное образование (социально-экономическая сфера)» в Самаркандском институте экономики и услуг, а в 2020-2022 годах — степень магистра по специальности «Маркетинг (по отраслям и секторам)» в том же институте. В 2023-2025 годах получила степень доктора философии (PhD) по экономике в Самаркандском институте экономики и услуг по специальности 08.00.05 — «Экономика сферы услуг».
А.Т. Рахмонова работает ассистентом на кафедре экономики и управления Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий с января 2026 года.
В настоящее время А.Т. Рахмонова занимается научной работой по темам «Совершенствование институциональных и экономических механизмов развития женского предпринимательства в секторе услуг в условиях цифровой экономики» и «Пути оптимизации процесса обслуживания, автоматизации работы с клиентами и повышения эффективности бизнеса с помощью программ, созданных на основе искусственного интеллекта».