Azizkulov Baxtiyor Xushvaktovich
Azizkulov Baxtiyor Xushvaktovich 1974 - yil 10- iyulda Samarqand viloyati Urgut tumanida tug‘ilgan, o‘zbek. 1991-yilda Urgut tumanidagi 67-umumta’lim maktabini tamomlagan. 1993-1999 yillar - Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI) agroiqtisodiyot va menejment fakulteti talabasi.
2000 - yil TIQXMMI bitirgan. 2000-2001 - yillar TIQXMMI  axborot  va texnika ta’minoti bo‘limi texnigi, 2001-2005-yillar  Iqtisodiyot kafed-rasi assistenti va o`rindoshlik asosida dekan muovini, 2005-2009-yillar Iqtisodiyot kafedrasi katta o`qituvchisi lavozimida faoliyat olib borgan.
2009-2015-yillar Toshkent davlat agrar universiteti (ToshDAU) Marketing, mahsulotlarni standartlashtirish va  sertifikatlashtirish kafed-rasi katta o‘qituvchisi. 2016-2019 yillar ToshDAU huziridagi Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti ilmiy tadqiqot instituti (QXIITI) tayanch doktoranti hamda Xalqaro tashkilotlar (“INTERAKTIV” 2016, ICARDA 2017, PROON 2018, GEF 2019) dasturlari ijrochisi bo`lib ishlagan.
B.Azizkulov 2019-yil 13-sentabrda 08.00.04 - Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti ixtisosligi bo‘yicha Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizasiyalash muhandislari institutida iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori dissertatsiyasini himoya qilgan. Bu dissertatsiya bo‘yicha 2019-yil 31-oktabrda (Diplom raqami 01№002092) iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori ilmiy darajasini olgan.
2020-2022-yillar Samarqand Iqtisodiyot va servis instituti menejment hamda raqamli  iqtisodiyot kafedralari dotsenti vazifasini bajaruvchi lavozimida faoliyat yuritgan. 2022-2025 yillar Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universiteti Urgut filiali biznesni boshqarish va tabiiy fanlar kafedrasi mudirilavozimida faoliyat olib borgan.
B.X.Azizkulov 2025-yil sentabr oyidan boshlab Samarqand Davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti, Iqtisodiyot va menejment kafedrasi dotsenti lavozimida faoliyat olib bormoqda. Shu bilan birgalikda 08.00.07-Moliya, pul muomalasi va kredit hamda 08.00.08-Buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va audit ixtisosliklari bo`yicha iqtisodiyot fanlari doktori (Ds) ilmiy darajasini olish uchun “Agroklaster korxonalari faoliyati iqtisodiy tahlili va investit-sion faolligini oshirish metodologiyasini takomillashtirish” mavzusida ilmiy ishini olibbormoqda.

Azizkulov Baxtiyor Xushvaktovich
Азизкулов Бахтиёр Хушвактович родился 10 июля 1974 года в Ургутском районе Самаркандской области, узбек. В 1991 году окончил среднюю школу № 67 Ургутского района. 1993-1999 гг. - студент факультета агроэкономики и менеджмента Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИМСХ).
В 2000 году окончил ТИИКММИ. 2000-2001 гг. работал техником отдела информационно-технического обеспечения, 2001-2005 гг.-ассистентом и заместителем декана кафедры экономики, 2005-2009 гг.-старшим преподавателем кафедры экономики.
2009-2015 гг. Старший преподаватель кафедры маркетинга, стандартизации и сертификации продукции Ташкентского государ-ственного аграрного университета (ТашГАУ). В 2016-2019 гг. являлся докторантом базового научно-исследовательского института экономики сельского хозяйства (НИИИТ) при Ташгау, а также исполнителем программ международных организаций (“интерактив” 2016, ICARDA 2017, PROON 2018, ФГОС 2019).
B 13 сентября 2019 года Б.Азизкулов защитил диссертацию доктора философии по экономическим наукам в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства по специальности 08.00.04-экономика сельского хозяйства. 31 октября 2019 года по данной диссертации (диплом № 01№002092) ему была присуждена ученая степень доктора философии по экономическим наукам.
В 2020-2022 годах работал исполняющим обязанности доцента кафедры менеджмента и цифровой экономики Самаркандского института экономики и сервиса. В 2022-2025 годах работал заведую-щим кафедрой управления бизнесом и естественных наук Ургутс-кого филиала Самаркандского государственного университета имени Шарофа Рашидова.
Б.Азизкулов работает доцентом кафедры экономики и менеджмента Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий с сентября 2025 года. Одновременно ведет научную работу на тему “совершенствование методики экономического анализа и повышения инвестиционной активности предприятий агрокластера” для получения ученой степени доктора экономических наук (Ds) по специальностям: 08.00.07-Финансы, денежное обращение и кредит, 08.00.08-Бухгалтерский учет, экономический анализ и аудит.