Azizkulov Baxtiyor Xushvaktovich
Azizkulov Baxtiyor Xushvaktovich 1974 - yil 10- iyulda Samarqand viloyati Urgut tumanida tug‘ilgan, o‘zbek. 1991-yilda Urgut tumanidagi 67-umumta’lim maktabini tamomlagan. 1993-1999 yillar - Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI) agroiqtisodiyot va menejment fakulteti talabasi.
2000 - yil TIQXMMI bitirgan. 2000-2001 - yillar TIQXMMI  axborot  va texnika ta’minoti bo‘limi texnigi, 2001-2005-yillar  Iqtisodiyot kafed-rasi assistenti va o`rindoshlik asosida dekan muovini, 2005-2009-yillar Iqtisodiyot kafedrasi katta o`qituvchisi lavozimida faoliyat olib borgan.
2009-2015-yillar Toshkent davlat agrar universiteti (ToshDAU) Marketing, mahsulotlarni standartlashtirish va  sertifikatlashtirish kafed-rasi katta o‘qituvchisi. 2016-2019 yillar ToshDAU huziridagi Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti ilmiy tadqiqot instituti (QXIITI) tayanch doktoranti hamda Xalqaro tashkilotlar (“INTERAKTIV” 2016, ICARDA 2017, PROON 2018, GEF 2019) dasturlari ijrochisi bo`lib ishlagan.
B.Azizkulov 2019-yil 13-sentabrda 08.00.04 - Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti ixtisosligi bo‘yicha Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizasiyalash muhandislari institutida iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori dissertatsiyasini himoya qilgan. Bu dissertatsiya bo‘yicha 2019-yil 31-oktabrda (Diplom raqami 01№002092) iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori ilmiy darajasini olgan.
2020-2022-yillar Samarqand Iqtisodiyot va servis instituti menejment hamda raqamli  iqtisodiyot kafedralari dotsenti vazifasini bajaruvchi lavozimida faoliyat yuritgan. 2022-2025 yillar Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universiteti Urgut filiali biznesni boshqarish va tabiiy fanlar kafedrasi mudirilavozimida faoliyat olib borgan.
B.X.Azizkulov 2025-yil sentabr oyidan boshlab Samarqand Davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti, Iqtisodiyot va menejment kafedrasi dotsenti lavozimida faoliyat olib bormoqda. Shu bilan birgalikda 08.00.07-Moliya, pul muomalasi va kredit hamda 08.00.08-Buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va audit ixtisosliklari bo`yicha iqtisodiyot fanlari doktori (Ds) ilmiy darajasini olish uchun “Agroklaster korxonalari faoliyati iqtisodiy tahlili va investit-sion faolligini oshirish metodologiyasini takomillashtirish” mavzusida ilmiy ishini olibbormoqda.

Azizkulov Baxtiyor Xushvaktovich
Bakhtiyor Khushvaktovich Azizkulov was born on July 10, 1974 in the Urgut district of the Samarkand region, Uzbek. In 1991, he graduated from secondary school No. 67 in the Urgut district. 1993-1999 - Student at the Faculty of Agroeconomics and Management of the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers (TIIMSH).
In 2000, he graduated from TIIKMMI. In 2000-2001, he worked as a technician at the Information Technology Department, 2001-2005 - Assistant and Deputy Dean of the Department of Economics, 2005-2009 - Senior lecturer at the Department of Economics.
2009-2015 Senior lecturer at the Department of Marketing, Standardization and Product Certification of Tashkent State Agrarian University (TASHGAU). In 2016-2019, he was a doctoral student at the Basic Research Institute of Agricultural Economics (NIIT) at Tashgau, as well as an executor of programs of international organizations (interactive 2016, ICARDA 2017, PROON 2018, FGOS 2019).
B.On September 13, 2019, Azizkulov defended his PhD thesis in economics at the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, specialty 08.00.04-Agricultural economics. On October 31, 2019, he was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Economics for this dissertation (diploma No. 01No.002092).
In 2020-2022, he worked as an acting associate professor at the Department of Management and Digital Economics at the Samarkand Institute of Economics and Service. In 2022-2025, he worked as the head of the Department of Business Management and Natural Sciences of the Urgut branch of Sharof Rashidov Samarkand State University.
B.X.Azizkulov has been working as an associate professor at the Department of Economics and Management of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotech-nology since September 2025. At the same time, he conducts scientific work on the topic “Improving the methodology of economic analysis and increasing the investment activity of agrocluster enterprises” to obtain the degree of Doctor of Economics (Ds) in the specialties: 08.00.07-Finance, money circulation and credit, 08.00.08-Accounting, economic analysis and audit.