NORBOYEV QURBON NORBOYEVICH
•Qoramollar va qo‘ylarda jigar kasalliklari, moddalar almashinuvi buzilishlari va bepushtliklarni kelib chiqish sabablari, ularni oldini olishning samarali uslub va vositalarini yaratish
Q.N.Norboyev 1949 yilda tug’ilgan, ma’lumoti oliy, 1972 yilda Samarqand qishloq xo’jalik institutining veterinariya fakultetini tamomlagan, ixtisosligi bo‘yicha veterinariya vrachi. Samarqand qishloq xo’jalik institutida (hozirgi Samarqand DVMChB Universitetida)1972 yildan  beri ishlaydi, veterinariya fanlari doktori, professor. 1980 yilda K.I.Skryabin nomidagi Moskva veterinariya akademiyasida "Диагностика и профилактика нарушения белково-минерального обмена у овец в плане диспансеризации" mavzusida va 1991 yilda Sank-Peterburg veterinariya akademiyasida "Токсическая дистрофия печени у овец при откорме" mavzusida 16.00.01- hayvonlar kasalliklariga tashxis qo‘yish va davolash ixtisosligi bo‘ycha doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 1994 yildan buyon professor lavozimida ishlab kelmoqda.
Q.N.Norboyev veterinariya sohasida ilmiy jamoatchilik tomonidan tan olingan, fanni shaxsiy ilmiy yutuqlari va xalqaro ahamiyatga molik bo‘lgan salmoqli ilmiy natijalari bilan boyitgan olim.
Q.N.Norboyev "Qoramollar va qo‘ylarda jigar kasalliklari, moddalar almashinuvi buzilishlari va bepushtliklarni kelib chiqish sabablari, ularni oldini olishning samarali uslub va vositalarini yaratish" yo‘nalishi bo’yicha ilmiy maktab tashkilotchisi va rahbari hisoblanib, bu sohada 6 nafar fan nomzodlari, 3 nafar falsafa doktori (PhD) va 4 nafar fan doktorlari(DSc) tayyorlagan.
Q.N.Norboyev tomonidan e’lon qilingan ishlar soni jami 285 ta, shulardan 3 ta darslik, 6 ta o’quv qo’llanma, 5 ta mualliflik guvohnomasi, 2 ta patent, 23 ta tavsiyanoma chop etilgan. Maqolalarning 35 tasi xorijiy jurnallarda, 54 tasi OAK e’tirof etgan jurnallarda e’lon qilingan.
Q.N.Norboyev tomonidan 9 ta yangi veterinariya preparatlari: Vitamik, Mikrovit, LPP-1, Elektrolitli degidrotasion eritma, Krыsid, Dezokar, Ovariotropin, DOB, Ruminaktiv hamda qoramollar va qo’ylar uchun vitaminlar va mineral moddalar bilan boyitilgan granula holatidagi omuxta yem resepti yaratilgan. Yangi veterinariya preparatlari va vitamin va minerallar bilan boyitilgan granulalagan omuxta yem "Uzstandart" agentligida ro’yxatga olingan va u rahbarlik qilayotgan "ZAFAR" МChJ da ishlab chiqarilib Respublikamizning Samarqand, Navoiy va Buxoro viloyatlari chorvachilik fermer xo’jaliklarida amaliyotga keng joriy qilingan.
Q.N.Norboyev rahbarligida quyidagi ilmiy amaliy loyihalar bajarilgan:
1. QXA-11-283- "Zarafshon vohasi sharoitida hayvonlarning endemik kasalliklarini oldini olish orqali ularning mahsuldorligini oshirish" (2005-2008y.y); 2. QXA-9-115- "O‘zbekistonning qoramolchilik fermer xo’jaliklarida sigirlarda modda almashinuvi buzilishi va bepushtlikni profilaktika qilishning samarali uslub va vositalarini yaratish" (2012-2014y.y); 3. QXA-9-039-1-2015- "Buzoqlar yuqumsiz kasalliklarining etiopatogenezi, ularni davolash va oldini olishning uslub va vositalarini takomillashtirish" (2015-2017 y.y);  4. Xalqaro ilmiy hamkorlikda 544445-TEMPUS-1-2013-1-IT-SMHES dasturi bo’yicha O‘zbekiston  Respublikasida jamoat sog’ligini saqlashni yaxshilash o’rganish va o‘qitishda oliy ta’lim tizimi "UZHELTH" loyihasini bajarilishida ishtiroq etdi (buyruq №170 / 16.04.2014y).
Universitetning Veterinariya medisinasi ta’lim yo‘nalishi bo’yicha AQShning Minnesota universiteti bilan xamkorlikda 2020-2024 yillari bajarishga mo’ljallangan "Twinning" loyihasida ishtirok etib kelmoqda.
Q.N.Norboyev Samarqand DVMChB universiteti qoshidagi DSc.06/30.12.2019.V.12.01. raqamli ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengash raisi o’rinbosari, 2009 yildan mazkur kengash qoshidagi ilmiy seminar raisi. Veterinariya profilaktikasi va davolash fakulteti uslubiy komissiyasi raisi.
O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 20 yilligi (2011yil), “25 yilligi” (2016 yil), 30 yilligi (2021yil), O‘zbekiston Respublikasi veterinariya fidoyisi (2022 yil), ko‘krak nishonlari fidoyisi va “Yilning eng yaxshi veterinariya ustozi” (2017) unvonlari bilan taqdirlangan.

NORBOYEV QURBON NORBOYEVICH
Причины заболеваний печени у крупного рогатого скота и овец, нарушения обмена веществ и бесплодия, создание эффективных методов и средств их профилактики
К.Н. Норбоев родился в 1949 году, высшее образование, в 1972 году окончил факультет ветеринарии Самаркандского сельскохозяйственного института, по специальности ветеринарный врач. С 1972 года работает в Самаркандском сельскохозяйственном институте (ныне Самаркандский ГУВМЖБ), доктор ветеринарных наук, профессор. В 1980 году защитил диссертацию на тему «Диагностика и профилактика нарушений белково-минерального обмена у овец в рамках диспансеризации» в Московской ветеринарной академии имени К.И. Скрябина, а в 1991 году в Санкт-Петербургской ветеринарной академии защитил докторскую диссертацию на тему «Токсическая дистрофия печени у овец при откорме» по специальности 16.00.01 — диагностика и лечение заболеваний животных. С 1994 года работает на должности профессора.
К.Н. Норбоев является признанным ученым в области ветеринарии, обогатившим науку своими личными научными достижениями и значимыми международными научными результатами.
К.Н. Норбоев является организатором и руководителем ветеринарной терапевтической научной школы в области «Причины заболеваний печени, нарушений обмена веществ и бесплодия у крупного рогатого скота и овец, создание эффективных методов профилактики и средств их лечения». В этой области подготовлено 6 кандидатов наук, 3 философа доктора (PhD) и 4 доктора наук (DSc).
К.Н. Норбоев опубликовал 285 научных работ, в том числе 3 учебника, 6 учебных пособий, 5 авторских свидетельств, 2 патента, 23 рекомендации письма. 45 его статей были опубликованы в зарубежных журналах, 54 — в журналах, признанных ОАК.
К.Н. Норбоев создал 9 новых ветеринарных препаратов: Витамик, Микровит, LPP-1, электролитная регидратационная смесь, Крысид, Дезокар, Овариотропин, ДОБ, Руминактив, а также рецепт комбинированного корма в гранулированной форме, обогащенного витаминами и минералами для крупного рогатого скота и овец. Новые ветеринарные препараты и комбинированный корм, обогащенный витаминами и минералами, были зарегистрированы в агентстве «Uzstandart» и выпускаются на предприятии "ZAFAR" МЧЖ, которое он возглавляет. Они широко внедрены на фермерских хозяйствах животноводства в Самаркандской, Навоийской и Бухарской областях Республики.
Под его руководством были выполнены следующие научно-практические проекты:
1. QXA-11-283 - «Предотвращение эндемичных заболеваний животных в условиях Зарафшанской долины для повышения их продуктивности» (2005-2008 гг.);
2. QXA-9-115 - «Создание эффективных методов профилактики нарушений обмена веществ и бесплодия у коров в фермерских хозяйствах Озбекистана» (2012-2014 гг.);
3. QXA-9-039-1-2015 - «Усовершенствование методов лечения и профилактики неинфекционных заболеваний у телят» (2015-2017 гг.);
4. В рамках международного научного сотрудничества он принимал участие в проекте «Uzhelth» по улучшению общественного здравоохранения и обучению в системе высшего образования Узбекистана в рамках программы 544445-TEMPUS-1-2013-1-IT-SMHES (приказ №170 / 16.04.2014 г.).
Он участвует в проекте «Twinning» по обучению в области ветеринарной медицины, совместно с Университетом Миннесоты, США, на 2020-2024 годы.
К.Н. Норбоев является заместителем председателя научного совета по присуждению научных степеней DSc.06/30.12.2019.V.12.01. при Самаркандском ГУВМЖБ, а с 2009 года — председателем научного семинара при этом совете. Он также является председателем методической комиссии факультета ветеринарной профилактики и лечения.
Он был награжден наградами в честь 20-летия (2011 г.), 25-летия (2016 г.) и 30-летия независимости Республики Узбекистан (2021 г.), нагрудными знаками «Ветеран ветеринарии Узбекистана» (2022 г.) и званием «Лучший ветеринарный наставник года» (2017 г.).