Ichki yuqumsiz kasalliklar kafedrasi professori
Bakirov Baxtiyar 1978-yilda Samarqand qishloq xo‘jaligi institutini tamomlagan. 2016-yilda 16.00.01 - “Hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, terapiyasi va xirurgiyasi” ixtisosligi bo‘yicha veterinariya fanlari doktori (Dsc) ilmiy darajasini, 2018-yilda professor unvonini olgan.
Ilmiy tadqiqot natijalari asosida 300 dan ortiq ilmiy maqolalar, 3 ta monografiya, 5 ta tavsiyanoma, 5 ta darslik va 10 ta o’quv qo‘llanma chop ettirgan. 3 nafar fan doktori va 25 nafar magistr tayyorlagan. Hozirgi kunda 7 nafar bo’lajak fan doktoriga ilmiy rahbarlik qilmoqda.
Professor Bakirov B.  еtakchi xorijiy oliygohlar (EMU, Estoniya, 2017; UNIC, Kipr, 2018; TroiskGAU, Rossiya, 2019) da malaka oshirish kurslarida bo'lgan, seminar-treninglar hamda vebinarlarda ishtirok etgan va safar ma'ruzalarini o'qigan. Markaziy Osiyoning qator oliygohlari (TQXI,2018,2019,2020,2021; OShDU, 2021; KazNAIY, 2023.2024) talabalariga veterinariya ilm-fanining dolzarb muammolariga bag'ishlangan onlayn ma'ruzalar o'qigan va o'qib kelmoqda.
Professor Bakirov B. 2011 - 2020   yy. davomida      kafedra mudiri lavozimida samarali faoliyat olib borgan va 2017 yilda O'zbekiston Respublikasining veterinariya oliygohlari doirasida    «Mutaxassisligi bo'yicha eng yaxshi pedagog» nominasiyasining g'olibi bo’lgan.
Respublikamizda olib borilayotgan islohatlar bilan birgalikda kafedra, fakultet va universitetning o‘quv - uslubiy va ilmiy faoliyatini rivojlantirish, talaba yoshlarni ilmiy tadqiqotlarga jalb qilish va ularni Respublika fan olimpiadalariga tayorlash, shuningdek, talabalar hayotida sog`lom turmush tarzini  shakllantirish va korruptsiya qarshi kurashish tadbirlarida faol ishtirok etib kelmoqda.
Bakirov B. Veterinariya  ilm-fani va amaliyotiga qo'shgan munosib hissalari uchun     «O'ninchi besh yillik ilg'ori» (1980), «O'zbekiston respublikasi mustaqilligining 20 yilligiga» (2011), «O'zbekiston respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» (2021), «O'zbekiston respublikasining veterinariya fidoyisi»  (2022) ko'krak nishonlari bilan taqdirlangan.

Профессор кафедрой внутренние незаразные болезни
Бакиров Бахтияр в 1978 году окончил Самаркандский   сельскохозяйственный институт. В 2016 году получил ученую степень доктора ветеринарных наук (Dsc) по специальности 16.00.01 - "Диагностика, терапия и хирургия болезней животных", а в 2018 году удостоен ему звание профессора. Им опубликован более 300 научных статей, 3 монографий, 5 рекомендatsiй, 5 учебника и 10 учебных пособий. Под его руководством подготовлено 3 доктора наук  и 25 магистров. В данное время он руководит подготовкой 7 докторов наук
Профессор Бакиров Б. проходил курсы повышения квалификatsiи, участвовал в семинарах-тренингах и вебинарах, читал лекции в ведущих зарубежных вузах (EMU, Эстония, 2017; UNIC, Кипр, 2018; Троицкий ГАУ, Россия, 2019),   систематически читает онлайн-лекции для студентов и профессорско-преподавательского состава в вузах Центральной Азии (ТСХИ, 2018, 2019, 2020, 2021; ОшГУ, 2021; КазНАИ, 2023,2024), посвященные к актуальным проблемам ветеринарной науки и практики.
Профессор Бакиров Б. в 2011 - 2020 гг работал   заведующей кафедрой и в 2017 году одержал победу по номинatsiи «Лучший педагог по специальности» в ветеринарных вузах Республики Узбекистан.
На фоне активного участия в мероприятиях, направленных на осуществлении  задач, указанных в аграрных реформ, проводимых в нашей республике,   профессор Бакиров Б. проводит активную воспитательную работу по   созданию здоровой образ жизни среды студентов и в борьбе с  коррупцией.
Бакиров Б.  за свой добросовестный труд награжден нагрудными значками «Ударник десятой пятилетки» (1980), «Ўзбекистон республикаси мустақиллигининг 20 йиллигига» (2011), «Ўзбекистон республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» (2021), «Ўзбекистон Републикасининг ветеринария фидойиси»  (2022).
В данное время профессор бакиров Б. является членом НТС при комитете ветеринарии и развития животноводства РУз, членом специализированного ученого совета DSc.30.08.2018.V.12.01 при СамГУВМЖБ и председателем совета общественности   при СамГУВМЖБ.