Shapulatova Zumrat Jaxongirovna
Barcha o‘quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo‘yicha oliy ta’limning davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o‘quv rejalarda belgilangan laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg‘ulotlarni yuksak nazariy, ilmiy uslubiy va kasbiy darajada o‘tkazish;
Talabalarning malakaviy amaliyotiga, kurs loyihalariga (ishlariga), shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish;
Talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
Talabalarning auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish;
Rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak ma’naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlarni tayyorlash;
Darslik, o‘quv, uslubiy va ko‘rgazmali qo‘llanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy o‘quv yurti rektoratining topshirig‘iga binoan qayta nashr etiladigan darslik, o‘quv qo‘llanma va o‘quv uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda yaratilganlarga xulosalar tuzish;
Nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo‘yicha zaruriy o‘quv uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
Iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “Isteʼdod” jamgʻarmasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish; auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish xajmini oshirish boʻyicha choralar koʻrish;
Tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
Ta’lim, fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyasini ta’minlash; talabalarning ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish;
Tajribali o‘qituvchilarning ish tajribalarini o‘rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
Pedagogik faoliyat bilan shugullanishni boshlagan oʻqituvchilarga pedagogik mahoratini egallashda yordam berish; axborot bazasini yaratish, oʻquv mashgʻulotlarini oʻtkazish jarayonida zamonaviy oʻquv texnika vositalaridan va yakka tartibda oʻqitish mustaqil taʼlim olish vositalaridan foydalanish.
Bilishi kerak:
Pedagogik faoliyatiga tegishli qonunlar, Vazirlar Mahkamasining Qarorlari,
Vazirlikning Hay’at Qarorlari, buyruqlari, OTMning rektori buyruqlarining   mohiyatini bilishi, kafedra yillik va istiqbolli rejalarini bilish.
Malaka talablari:
Pedagogik faoliyatida zarur bo‘lgan kasbiy va tashkilotchilik qobiliyatlariga,   ta’lim sohasida ish tajribasi va stajiga, faoliyat turi va vakolatlari doirasida tegishli bilim va ko‘nikmalarga ega;
Oliy ma’lumotga ega bo‘lishi;
Namunaviy shaxsiy fazilatlarga-intellekt, madaniyatli, ijodiy qobiliyatlar, xushmuomalalik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bo‘lish, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror qabul qilish va ish tutish, qat’iy harakat qilish, universitet strategik maqsadlariga erishishni ta’minlash xususiyatlariga ega bo‘lishi zarur.
1979-1984 yy. – Samarqand qishloq xo‘jaligi instituti talabasi
1984-1985 yy. - O‘zbekiston veterinariya ilmiy tekshirish institutikatta laboranti
1985-1988 yy. - O‘zbekiston veterinariya ilmiy tekshirish instituti aspiranti
1988-1989 yy. - O‘zbekiston veterinariya ilmiy tekshirish instituti katta laboranti
1989-1991 yy. - O‘zbekiston veterinariya ilmiy tekshirish institutikichik ilmiy xodimi
1991-1991 yy. - Samarqand viloyati veterinariya laboratoriyasida vrach bakteriolog
1991-2006 yy. - Samarqand viloyat veterinariyalaboratoriyasida bakteriologiya bo‘lim mudiri
2006-2013 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti hayvonlar kasalliklari vaparazitologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi
2013-2015 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti hayvonlar kasalliklari vaparazitologiya kafedrasi dotsenti
2015-2018 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti hayvonlarning yuqumli va invazion kasalliklari kafedrasi dotsenti
2018-2019 yy. - Samarqand veterinariya meditsinasi instituti epizootologiya, mikrobiologiya va virusologiya kafedrasi dotsenti
2019-2022 yy. - Samarqand veterinariya meditsinasi instituti epizootologiya, mikrobiologiya va virusologiya kafedrasi mudiri v.v.b.
2022 y. -ҳ.в.- Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Mikrobiologiya,virusologiya va immunologiya kafedrasi dotsenti

Shapulatova Zumrat Jaxongirovna
В 1989 году получила учёную степень кандидата ветеринарных наук по специальности 16.00.03 – Ветеринарная микробиология, вирусология, эпизоотология, микология, микотоксикология и иммунология.
В 2022 году прошла стажировку в Витебской государственной ордена «Знак Почёта» академии ветеринарной медицины (г. Витебск, Беларусь).
• Проводит лабораторные, практические и другие виды занятий на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне в соответствии с учебными планами высшего образования.
• Руководит профессиональной практикой студентов, курсовыми проектами (работами) и самостоятельной работой.
• Осуществляет контроль знаний студентов.
• Организует внеклассную работу студентов.
• Подготавливает высококвалифицированные кадры, соответствующие требованиям высоких нравственных и этических стандартов развитых демократических государств.
• Разрабатывает учебники, учебные и методические пособия, а также составляет заключения на учебные и методические материалы, включая созданные в соавторстве с зарубежными учёными.
• Участвует в подготовке необходимых учебно-методических материалов по заказу негосударственных образовательных учреждений.
• Работает с талантливыми студентами, подготавливает их к олимпиадам и конкурсам, совершенствует формы и методы их самостоятельной подготовки.
• Проводит научные исследования согласно утверждённому плану, обсуждает завершённые научные работы, внедряет их результаты в производство и рекомендует исследования для публикации.
• Обеспечивает эффективную интеграцию образования, науки и производства, руководит научно-исследовательской работой студентов.
• Изучает, обобщает и распространяет опыт работы ведущих преподавателей, внедряет новые педагогические технологии.
• Оказывает помощь начинающим преподавателям в овладении педагогическим мастерством.
• Использует современные технические средства обучения и индивидуальные методы преподавания.
Должен знать:
• Законодательные акты, постановления Кабинета Министров, решения коллегии Министерства, приказы Министерства, приказы ректора вуза, а также годовые и перспективные планы кафедры.
Квалификационные требования:
• Профессиональные и организаторские способности, опыт и стаж работы в образовательной сфере, а также соответствующие знания и навыки в рамках своей деятельности.
• Высшее образование.
• Личностные качества: интеллект, культура, творческие способности, коммуникабельность, инициативность, чувство ответственности, способность принимать самостоятельные решения, целеустремлённость, умение обеспечивать достижение стратегических целей университета.
• 1979–1984 гг. – студент Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 1984–1985 гг. – старший лаборант Узбекского научно-исследовательского ветеринарного института.
• 1985–1988 гг. – аспирант Узбекского научно-исследовательского ветеринарного института.
• 1988–1989 гг. – старший лаборант Узбекского научно-исследовательского ветеринарного института.
• 1989–1991 гг. – младший научный сотрудник Узбекского научно-исследовательского ветеринарного института.
• 1991–1991 гг. – врач-бактериолог ветеринарной лаборатории Самаркандской области.
• 1991–2006 гг. – заведующая отделом бактериологии ветеринарной лаборатории Самаркандской области.
• 2006–2013 гг. – старший преподаватель кафедры Болезней животных и паразитологии Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2013–2015 гг. – доцент кафедры Болезней животных и паразитологии Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2015–2018 гг. – доцент кафедры Инфекционных и инвазионных болезней животных Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2018–2019 гг. – доцент кафедры Эпизоотологии, микробиологии и вирусологии Самаркандского института ветеринарной медицины.
• 2019–2022 гг. – исполняющая обязанности заведующего кафедрой Эпизоотологии, микробиологии и вирусологии Самаркандского института ветеринарной медицины.
• 2022 г. – наст. время – доцент кафедры Микробиологии, вирусологии и иммунологии Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.