Nasimov Shuxrat Naimovich
Sh.N.Nasimov Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Veterinariya diagnostikasi va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti, “Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi mudiri, veterinariya fanlari nomzodi, dotsent.
Sh.N.Nasimov 1965-yil 26-oktyabrda Samarqand viloyati Samarqand tumanida tug‘ilgan. 1987-yilda Samarqand qishloq xo‘jalik institutining veterinariya fakultetini, 1990-yilda aspiranturani tamomlagan.
1991-yilda “Паразитоценоз коз и собак, вызванный тениидами и саркоспоридиями” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini yoqlagan. 1991-2003 hamda 2017-2018 yillarda Samarqand qishloq  xo‘jalik  instituti kafedra assistenti. 2003-2017-yillarda veterinariya sohasida dorivor vositalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Uzbiokombinat” O‘zbekiston-Buyuk Britaniya-Rossiya Qo‘shma Korxonasi rahbari. 2018-yil iyul oyidan Samarqand veterinariya meditsinasi instituti hozirgi Samarqand veterinariya meditsinasi, chovachilik va biotexnologiyar universiteti “Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi mudiri lavozimida ishlab kelmoqda.
Sh.N.Nasimov 70 dan ortiq ilmiy ishlar muallifi, jumladan, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 2 ta uslubiy qo‘llanma, 1 ta patent, 5 ta tavsiyanoma va 7 ta ishlab chiqarishga joriy etilgan veterinariya preparatlari texnik shartlari muallifi.
Ilmiy rahbar sifatida 1 ta nomzodlik dissertatsiyasiga, 5 ta magistrlik dissertatsiyasiga va 5 ta bakalavr diplom ishiga rahbarlik qilgan. Hozirgi kunda 3 nafar magistrantlarning ilmiy ishlariga rahbarlik qilmoqda.
Oilali, 3 nafar farzandi bor.
“Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi kecha va bugun
Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari kafedrasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 8-maydagi “Samarqand veterinariya meditsinasi institutini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3703 qarorining 2-ilovasida SamVMI faoliyatini tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ijrosida 2018-yil iyul oyida tashkil etilgan.
O‘sha davrda kafedrada 9 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatgan, ularning 5 nafari ilmiy darajaga ega bo‘lgan. Fan doktori, professor A.S.Daminov,  fan doktori, dotsent S.B.Eshburiyev, fan nomzodlari Sh.N.Nasimov, Z.B.Mamatova, G.F.Majidova, 1 nafar  katta o‘qituvchi A.N.Xudjamshukurov va ilmiy darajasiz assistentlar: F.E.Kurbanov, J.M.Sattorov, U.T.Qarshiyev va S.Seytveliyeva lar - 4 nafarni tashkil qilgan. Kafedra professor-o‘qituvchilarining ilmiy salohiyati o‘rtacha 54,6 % ga teng bo‘lgan.
Talabalarning o‘quv amaliyotlarini o‘tkazish muddatlari, uslubiy ta’minoti va o‘tkazish sifati bo‘yicha tubdan qayta ko‘rib chiqildi. Ishlab chiqarish korxonalari va tashkilotlari: “Ablaqul Qodir Sharif Agro” MCHJ baliqchilik xo‘jaligi, YaTT “Babajanova Matlyuba” asalarichilik xo‘jaligi, “Sifat Bio Vet Dori” MCHJ parandachilik sektori, XICHTF “Zarafshon parranda” MCHJ parandachilik xo‘jaliklari bilan 2018-2021 yillarga mo‘ljallangan 3 yillik amaliy hamkorlik shartnomalari tuzilib, tasdiqlangan. Fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi o‘zaro integratsiya jarayonini kuchaytirish hamda ular o‘rtasidagi uzviylik va uzluksizlikni ta’minlash borasida bakalavriat, magistratura talabalari muntazam ravishda borib ishtirok etgan.
Institutning QX-A-QX-2018-219 raqamli “Ekologik va texnogen omillar ta’siridan mahsuldor hayvonlar va parrandalar organizmida yuzaga keladigan patologiyalar, ularning oldini olish choralari va davolashning takomillashgan usullarini ishlab chiqish va joriy etish” (mavzu rahbari v.f.d. Yu.S.Salimov) Davlat ilmiy-texnik dasturlari (grant) doirasida bajarilishi 2018-2020 yillarga mo‘ljalangan amaliy tadqiqotlarda “Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi xodimlari v.f.d. A.S.Daminov va v.f.n. Sh.N.Nasimov tomonidan shartnoma asosida hamkorlikda ishlar olib borilgan.
Xalqaro hamkorlik borasida kafedrada amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha kafedraning 2 nafar a’zolari professor A.S.Daminov hamda katta o‘qituvchi A.Xudjamshukurovlar Portugaliya, Rossiya, Belorussiya davlatlarining nufuzli Oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda amaliy ishlar amalga oshirishgan. Kafedra mudiri Sh.Nasimov, SamVMI professori N.Dilmurodov va dekan H.Niyozovlar tashabusi bilan Polsha davlatining O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda 2018-yil oktyabr oyida kafedra tasarrufida “Opta-Tech” kafedralararo laboratoriyasi tashkil etilgan bo‘lib, zamonaviy mikroskoplar, labskaner va videoproektor bilan jihozlangan va foydalanishga topshirilgan.
Bugungi kunda kafedrada 2022-2023 o‘quv yilida jami 7 nafar professor-o‘qituvchilari faoliyat olib bormoqda. Shundan, 1 nafari fan doktori, dotsent S.B.Eshburiyev, 2 nafari fan nomzodi shundan 1 nafari dotsent Sh.N.Nasimov, 1 nafari dotsent v.b. Z.B.Mamatova, 2 nafari veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), shundan, 1 nafari katta o‘qituvchi A.N.Xudjamshukurov, 1 nafari assistent F.E.Kurbanov hamda 2 nafar ilmiy darajasiz assistentlar J.M.Sattorov va U.T.Qarshiyevlar.
Bulardan tashqari, kafedrada 2 nafar tayanch doktorant (Z.N.Muhammadiyev, D.I.Azimova), 1 nafar vetvrach-ordinator (B.Qarshiboyev), 1 nafar laboratoriya mudirasi (N.A.Sulaymonova) va 1 nafar laborant (D.A.Mamarasulova) faoliyat olib bormoqda.
Kafedraning ilmiy salohiyati kafedrada faoliyat ko‘rsatayotgan professor-o‘qituvchilar soniga nisbatan 75 % ni tashkil qiladi.
Kafedradagi fan doktori (DSc) ning o‘rtacha yoshi – 41 yoshni, fan nomzodlari (PhD) ning o‘rtacha yoshi – 47 yoshni tashkil qiladi. Kafedra bo‘yicha o‘rtacha yosh – 43 yosh.
Kafedra jamoasi tomonidan tayyorlangan “Parranda va quyonlar kasalliklarini oldini oluvchi va davolovchi ekologik toza mahalliy probiotiklar yaratish” mavzusidagi innovatsion loyiha O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan g‘olib deb topildi va vazirining 2021-yil 24-avgustdagi №224-sonli buyrug‘i asosida PZ-2020123121 shifr bilan ro‘yxatdan o‘tkazildi va sertifikat olindi. Loyiha bajarilishi 2021-yilning sentabr oyidan 2023-yil avgust oylari deb belgilagan. Loyihaga kafedra mudiri v.f.n., dotsent Sh.N.Nasimov rahbarlik qilmoqda. Hozirda ushbu innovatsion loyihada doirasida 14 nafar xodim ish bilan ta’minlangan bo‘lib, ularning 4 nafari talabalardir.
Talabalarning o‘quv amaliyotlarini o‘tkazish muddatlari, uslubiy ta’minoti va o‘tkazish sifati bo‘yicha tubdan qayta ko‘rib chiqildi. Ishlab chiqarish korxonalari va tashkilotlari “Tarnov sabzavotlari” quyonchilik xo‘jaligi, “Kattaqo‘rg‘on Jayxuni” baliqchilik xo‘jaligi, “Uzbiokombinat” O‘zbekiston-Buyuk Britaniya-Rossiya qo‘shma korxonasi bilan 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan amaliy hamkorlik shartnomalari imzolangan bo‘lib, shartnoma doirasida ishlar olib borilmoqda. Fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi o‘zaro integratsiya jarayonini kuchaytirish hamda ular o‘rtasidagi uzviylik va uzluksizlikni ta’minlash borasida bakalavriat, magistratura talabalari muntazam ravishda borib ishtirok etmoqdalar.
Kafedra tashkil etilgan kundan hozirgi kungacha ya’ni 4 yilda 3 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta uslubiy qo‘llanma, 200 ga yaqin ilmiy maqolalar va 7 ta ilmiy tavsiyanomalar chop etilgan. Shuningdek, 2020-2022 yillarda A.N.Xudjamshukurov va F.E.Kurbanovlar tomonidan falsafa doktori (PhD) dissertatsiyalari himoya qilingan.
“Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari ro‘yxati
t\r
Familiya, ismi, sharifi
O‘qitadigan fanlar
1.
Nasimov Shuxratjon Naimovich
Parranda kasalliklari, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari (rus), Asalarilar biologiyasi, Asalari zararkunandalariga qarshi kurash, Asalarichilikning ilmiy asoslari.
2.
Eshburiyev Sobir Baxtiyarovich
Mayda uy, laboratoriya, yovvoyi va ekzotik hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari,  Parranda kasalliklari, Yovvoyi, ekzotik va dekorativ qushlar kasalliklari, Parrandalarning yuqumsiz kasalliklari.
3.
Mamatova Zamira Baratovna
Mayda uy, laboratoriya, yovvoyi va ekzotik hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, Parranda kasalliklari, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari,Oziq-ovqat va suvdan kelib chiqadigan kasalliklar.
4.
Xudjamshukurov Axtam Nurmamatovich
Parranda kasalliklari, Parrandalarning parazitar kasalliklari.
5.
Kurbonov Feruz Ennatillayevich
Baliq va asalari kasalliklari, Akvarium va ekzotik baliqlar kasalliklari,  Parranda kasalliklari.
6.
Sattarov Jamshid Madamin o‘g‘li
Baliq kasalliklari va ularga qarshi kurash, Baliq va asalari kasalliklari, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari, Parranda kasalliklari.
7.
Qarshiyev Usmon Temirovich
Mayda uy, laboratoriya, yovvoyi va ekzotik hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari, Parranda kasalliklari.

Насимов Шухрат Наимович
Насимов Ш.Н. кандидат ветеринарных наук, доцент, заведующий кафедрой «Болезни птиц, рыб, пчел и пушных зверей», факультета Ветеринарной диагностики и безопасности пищевых продуктов,  Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.
Насимов Ш.Н. Родился 26 октября 1965 года в Самаркандском районе Самаркандской области. В 1987 году окончил ветеринарный факультет Самаркандского сельскохозяйственного института, в 1990 году – аспирантуру.
В 1991 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Паразитоценоз коз и собак, вызванный тениидами и саркоспоридиями». В 1991-2003; 2017-2018 годах работал ассистентом кафедры “Паразитологии и инвазионные болезни животных”  Самаркандского сельскохозяйственного института. В 2003-2017 годах директор Узбекско-Великобританско-Российского Совместного предприятия «Узбиокомбинат», специализирующего на производстве лекарственных средств в области ветеринарии. С июля 2018 года работает заведующим кафедрой «Болезни птиц, рыб, пчел и пушных зверей» СамИВМ, ныне Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.
Ш.Н.Насимов является автором более 70 научных работ, в том числе 2 учебных пособий, 2 методических пособий, 1 патента, 5 рекомендаций и 7 технических условий на ветеринарные препараты внедренные в производство.
В качестве научного руководителя, руководил 1 кандидатской диссертацией, 5 магистрскими диссертациями  и 5 дипломными работами бакалавра. В настоящее время руководит научными работами 3 магистрантов и 1 дипломной работой.
Семейный, имеет 3 детей.
Кафедра "Болезни птиц, рыб, пчел и пушных зверей" вчера
Кафедра “Болезни птиц, рыб, пчел и пушных зверей” была организована в июле 2018 года в рамках реализации «Дорожной карты» Постановления Президента Республики Узбекистан ПП№-3703 «О создании Самаркандского института ветеринарной медицины» от 8 мая 2018 года. На кафедре работали 9 преподавателей, из них 5 имели ученую степень: д.в.н., профессор А.С.Даминов;  д.в.н., доцент С.Б.Эшбуриев, кандидаты ветеринарных наук Ш.Н.Насимов, З.Б.Маматова, Г.Ф.Маджидова, 1 старший преподаватель А.Н.Худжамшукуров и 4 ассистента без ученых степеней- Ф.Е.Курбанов, Ж.М.Саттаров, С.Сейтвелиева, У.Т.Каршиев. Средний научный потенциал профессорско - преподавательского состава кафедры составлял 54,6 % .
Пересмотрены продолжительность, методическое обеспечение и качество учебной практики студентов бакалавриата и магистратуры. Заключены 3-х летние договора о взаимном сотрудничестве на 2018-2021 годы с производственными предприятиями и организациями: ООО «Аблакул Кадир Шариф Агро» рыбхоз, «Бабаджанова Матлюба» пчеловодческая ферма , птицефабрика ООО «Сифат Био Вет Дори» и птицефабрики ООО «Зарафшон Парранда». В целях усиления процесса взаимной интеграции науки и производства и обеспечения согласованности и преемственности между ними регулярно принимали участие студенты и магистранты.
В рамках государственных научно-технических программ (грант) сотрудники кафедры Даминов А.С. и Насимов Ш.Н. сотрудничали в кооперации на основе контракта  в проекте института за № QX-A-QX-2018-219 «Разработка и внедрение усовершенствованных методов профилактики и лечения патологий, продуктивных животных и птицы в условиях воздействия экологических и техногенных факторов» (руководитель темы Ю. С. Салимов) запланированных на 2018-2020 годы.
По международному сотрудничеству 2 сотрудника кафедры, профессор А.С.Даминов и старший преподаватель А.Худжамшукуров, провели практику и стажировку в престижных высших учебных заведениях Португалии, России, Белоруссии и Польши. При содействии Посольства Польского государства в Республике Узбекистан, на кафедре организована межкафедральная лаборатория «Opta-Tech», оснащенная современными микроскопами, лабсканером и видеопроектором, введен в эксплуатацию где проводят свои лабораторные занятия 7 кафедр по различным предметам, также по плану НИР исследования проводят докторанты, магистранты и самостоятельные исследователи.
Кафедра "Болезни птиц, рыб, пчел и пущных зверей" сегодня
В 2022-2023 учебном году на кафедре работают 7-преподавателей. Из них 1 доктор наук, доцент  С.Б.Эшбуриев , 2 кандидата наук, доцент Ш.Н.Насимов, и.о.доцент З.Б.Маматова,  2 доктора философии ветеринарных наук (PhD) это старший преподаватель  Худжамшукуров А.Н., и ассистент Курбанов Ф.Е. и 2 ассистента без ученой степени Саттаров Ж.М., Каршиев У.Т.
Также на кафедре работу НИР  выполняют 2 базовых докторанта З.Н.Мухаммадиев -3 курс и Д.И.Азимова -1 курс, работают техсотрудники врач-ординатор Б.Каршибоев, заведующая лабораторией Н.А.Сулаймонова и лаборант Д.А.М.Амарасулова.
Научный потенциал кафедры составляет 75%.
Средний возраст доктора наук (DSc) на кафедре – 41 год, кандидатов наук и (PhD) – 47 лет. Средний возраст преподавателей  43 года .
Инновационный проект «Создание экологически чистых местных пробиотиков для профилактики и лечения болезней птицы и кроликов», подготовленный коллективом кафедры, признан победителем Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Приказом Министра  за №224 от 24 августа 2021 зарегистрирован под шрифтом PZ-2020123121. Реализация проекта запланирована с сентября 2021 года по август 2023 года. Проектом руководит, заведующий кафедрой к.в.н. доцент Насимов Ш.Н. В настоящее время в рамках данного инновационного проекта занято 9 сотрудников университета, одинь магистрант два студента.
Заключены договора с производственными хозяйствами: Рыбхоз, птицеводческие предприятия мясного и яйичного направления, пчеловодческое и кролиководчекое хозяство  о практическом сотрудничестве на 3 года, где студенты бакалавриата и магистратуры проходят практические занятия, также регулярно участвуют в укреплении процесса взаимной интеграции науки и производства, обеспечении согласованности и преемственности между ними.
Со дня основания кафедры по сегодняшний день, то есть за 4 года, издано 3 учебных пособия, 3 методических пособия, около 200 научных статей и 7 научных рекомендаций. Также в 2020; 2022 годах защищены две кандидатские диссертации (PhD) А.Н.Худжамшукуровым и Ф.Е.Курбановым.
Список профессоров и преподавателей кафедры «Болезни птиц, рыб, пчел и пушных зверей».
т\р
Фамилия, имя, фамилия
1.
Болезни домашней птицы, Болезни экзотических и декоративных животных, Биология пчел, Борьба с вредителями пчел, Научные основы пчеловодства
2.
Эшбуриев Сабир Бахтиярович
Диагностика болезней домашних, лабораторных, диких и экзотических животных, Болезни экзотических и декоративных животных, Болезни домашней птицы, Болезни диких, экзотических и декоративных птиц, Незаразные болезни домашней птицы.
3.
Маматова Замира Баратовна
Диагностика болезней мелких домашних, лабораторных, диких и экзотических животных, Болезни птиц, Болезни экзотических и декоративных животных.
4.
Худжамшукуров Ахтам Нурмаматович
Болезни птиц, Паразитарные болезни птицы.
5.
Курбонов Феруз Эннатилаевич _
Болезни рыб и пчел, Болезни аквариумных и экзотических рыб, Болезни птиц.
6.
Саттаров Джамшид         Мадамин угли
Болезни рыб и борьба с ними, Болезни рыб и пчел, Болезни экзотических и декоративных животных, Болезни птиц.
7.
Каршиев Усман Темирович
Лабораторная диагностика болезней диких и экзотических животных, Болезни экзотических и декоративных животных, Болезни домашней птицы.