Nasimov Shuxrat Naimovich
Sh.N.Nasimov Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Veterinariya diagnostikasi va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti, “Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi mudiri, veterinariya fanlari nomzodi, dotsent.
Sh.N.Nasimov 1965-yil 26-oktyabrda Samarqand viloyati Samarqand tumanida tug‘ilgan. 1987-yilda Samarqand qishloq xo‘jalik institutining veterinariya fakultetini, 1990-yilda aspiranturani tamomlagan.
1991-yilda “Паразитоценоз коз и собак, вызванный тениидами и саркоспоридиями” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini yoqlagan. 1991-2003 hamda 2017-2018 yillarda Samarqand qishloq  xo‘jalik  instituti kafedra assistenti. 2003-2017-yillarda veterinariya sohasida dorivor vositalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Uzbiokombinat” O‘zbekiston-Buyuk Britaniya-Rossiya Qo‘shma Korxonasi rahbari. 2018-yil iyul oyidan Samarqand veterinariya meditsinasi instituti hozirgi Samarqand veterinariya meditsinasi, chovachilik va biotexnologiyar universiteti “Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi mudiri lavozimida ishlab kelmoqda.
Sh.N.Nasimov 70 dan ortiq ilmiy ishlar muallifi, jumladan, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 2 ta uslubiy qo‘llanma, 1 ta patent, 5 ta tavsiyanoma va 7 ta ishlab chiqarishga joriy etilgan veterinariya preparatlari texnik shartlari muallifi.
Ilmiy rahbar sifatida 1 ta nomzodlik dissertatsiyasiga, 5 ta magistrlik dissertatsiyasiga va 5 ta bakalavr diplom ishiga rahbarlik qilgan. Hozirgi kunda 3 nafar magistrantlarning ilmiy ishlariga rahbarlik qilmoqda.
Oilali, 3 nafar farzandi bor.
“Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi kecha va bugun
Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari kafedrasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 8-maydagi “Samarqand veterinariya meditsinasi institutini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-3703 qarorining 2-ilovasida SamVMI faoliyatini tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ijrosida 2018-yil iyul oyida tashkil etilgan.
O‘sha davrda kafedrada 9 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatgan, ularning 5 nafari ilmiy darajaga ega bo‘lgan. Fan doktori, professor A.S.Daminov,  fan doktori, dotsent S.B.Eshburiyev, fan nomzodlari Sh.N.Nasimov, Z.B.Mamatova, G.F.Majidova, 1 nafar  katta o‘qituvchi A.N.Xudjamshukurov va ilmiy darajasiz assistentlar: F.E.Kurbanov, J.M.Sattorov, U.T.Qarshiyev va S.Seytveliyeva lar - 4 nafarni tashkil qilgan. Kafedra professor-o‘qituvchilarining ilmiy salohiyati o‘rtacha 54,6 % ga teng bo‘lgan.
Talabalarning o‘quv amaliyotlarini o‘tkazish muddatlari, uslubiy ta’minoti va o‘tkazish sifati bo‘yicha tubdan qayta ko‘rib chiqildi. Ishlab chiqarish korxonalari va tashkilotlari: “Ablaqul Qodir Sharif Agro” MCHJ baliqchilik xo‘jaligi, YaTT “Babajanova Matlyuba” asalarichilik xo‘jaligi, “Sifat Bio Vet Dori” MCHJ parandachilik sektori, XICHTF “Zarafshon parranda” MCHJ parandachilik xo‘jaliklari bilan 2018-2021 yillarga mo‘ljallangan 3 yillik amaliy hamkorlik shartnomalari tuzilib, tasdiqlangan. Fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi o‘zaro integratsiya jarayonini kuchaytirish hamda ular o‘rtasidagi uzviylik va uzluksizlikni ta’minlash borasida bakalavriat, magistratura talabalari muntazam ravishda borib ishtirok etgan.
Institutning QX-A-QX-2018-219 raqamli “Ekologik va texnogen omillar ta’siridan mahsuldor hayvonlar va parrandalar organizmida yuzaga keladigan patologiyalar, ularning oldini olish choralari va davolashning takomillashgan usullarini ishlab chiqish va joriy etish” (mavzu rahbari v.f.d. Yu.S.Salimov) Davlat ilmiy-texnik dasturlari (grant) doirasida bajarilishi 2018-2020 yillarga mo‘ljalangan amaliy tadqiqotlarda “Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi xodimlari v.f.d. A.S.Daminov va v.f.n. Sh.N.Nasimov tomonidan shartnoma asosida hamkorlikda ishlar olib borilgan.
Xalqaro hamkorlik borasida kafedrada amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha kafedraning 2 nafar a’zolari professor A.S.Daminov hamda katta o‘qituvchi A.Xudjamshukurovlar Portugaliya, Rossiya, Belorussiya davlatlarining nufuzli Oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda amaliy ishlar amalga oshirishgan. Kafedra mudiri Sh.Nasimov, SamVMI professori N.Dilmurodov va dekan H.Niyozovlar tashabusi bilan Polsha davlatining O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda 2018-yil oktyabr oyida kafedra tasarrufida “Opta-Tech” kafedralararo laboratoriyasi tashkil etilgan bo‘lib, zamonaviy mikroskoplar, labskaner va videoproektor bilan jihozlangan va foydalanishga topshirilgan.
Bugungi kunda kafedrada 2022-2023 o‘quv yilida jami 7 nafar professor-o‘qituvchilari faoliyat olib bormoqda. Shundan, 1 nafari fan doktori, dotsent S.B.Eshburiyev, 2 nafari fan nomzodi shundan 1 nafari dotsent Sh.N.Nasimov, 1 nafari dotsent v.b. Z.B.Mamatova, 2 nafari veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), shundan, 1 nafari katta o‘qituvchi A.N.Xudjamshukurov, 1 nafari assistent F.E.Kurbanov hamda 2 nafar ilmiy darajasiz assistentlar J.M.Sattorov va U.T.Qarshiyevlar.
Bulardan tashqari, kafedrada 2 nafar tayanch doktorant (Z.N.Muhammadiyev, D.I.Azimova), 1 nafar vetvrach-ordinator (B.Qarshiboyev), 1 nafar laboratoriya mudirasi (N.A.Sulaymonova) va 1 nafar laborant (D.A.Mamarasulova) faoliyat olib bormoqda.
Kafedraning ilmiy salohiyati kafedrada faoliyat ko‘rsatayotgan professor-o‘qituvchilar soniga nisbatan 75 % ni tashkil qiladi.
Kafedradagi fan doktori (DSc) ning o‘rtacha yoshi – 41 yoshni, fan nomzodlari (PhD) ning o‘rtacha yoshi – 47 yoshni tashkil qiladi. Kafedra bo‘yicha o‘rtacha yosh – 43 yosh.
Kafedra jamoasi tomonidan tayyorlangan “Parranda va quyonlar kasalliklarini oldini oluvchi va davolovchi ekologik toza mahalliy probiotiklar yaratish” mavzusidagi innovatsion loyiha O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan g‘olib deb topildi va vazirining 2021-yil 24-avgustdagi №224-sonli buyrug‘i asosida PZ-2020123121 shifr bilan ro‘yxatdan o‘tkazildi va sertifikat olindi. Loyiha bajarilishi 2021-yilning sentabr oyidan 2023-yil avgust oylari deb belgilagan. Loyihaga kafedra mudiri v.f.n., dotsent Sh.N.Nasimov rahbarlik qilmoqda. Hozirda ushbu innovatsion loyihada doirasida 14 nafar xodim ish bilan ta’minlangan bo‘lib, ularning 4 nafari talabalardir.
Talabalarning o‘quv amaliyotlarini o‘tkazish muddatlari, uslubiy ta’minoti va o‘tkazish sifati bo‘yicha tubdan qayta ko‘rib chiqildi. Ishlab chiqarish korxonalari va tashkilotlari “Tarnov sabzavotlari” quyonchilik xo‘jaligi, “Kattaqo‘rg‘on Jayxuni” baliqchilik xo‘jaligi, “Uzbiokombinat” O‘zbekiston-Buyuk Britaniya-Rossiya qo‘shma korxonasi bilan 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan amaliy hamkorlik shartnomalari imzolangan bo‘lib, shartnoma doirasida ishlar olib borilmoqda. Fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi o‘zaro integratsiya jarayonini kuchaytirish hamda ular o‘rtasidagi uzviylik va uzluksizlikni ta’minlash borasida bakalavriat, magistratura talabalari muntazam ravishda borib ishtirok etmoqdalar.
Kafedra tashkil etilgan kundan hozirgi kungacha ya’ni 4 yilda 3 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta uslubiy qo‘llanma, 200 ga yaqin ilmiy maqolalar va 7 ta ilmiy tavsiyanomalar chop etilgan. Shuningdek, 2020-2022 yillarda A.N.Xudjamshukurov va F.E.Kurbanovlar tomonidan falsafa doktori (PhD) dissertatsiyalari himoya qilingan.
“Parranda, baliq, asalari va mo‘ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari ro‘yxati
t\r
Familiya, ismi, sharifi
O‘qitadigan fanlar
1.
Nasimov Shuxratjon Naimovich
Parranda kasalliklari, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari (rus), Asalarilar biologiyasi, Asalari zararkunandalariga qarshi kurash, Asalarichilikning ilmiy asoslari.
2.
Eshburiyev Sobir Baxtiyarovich
Mayda uy, laboratoriya, yovvoyi va ekzotik hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari,  Parranda kasalliklari, Yovvoyi, ekzotik va dekorativ qushlar kasalliklari, Parrandalarning yuqumsiz kasalliklari.
3.
Mamatova Zamira Baratovna
Mayda uy, laboratoriya, yovvoyi va ekzotik hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, Parranda kasalliklari, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari,Oziq-ovqat va suvdan kelib chiqadigan kasalliklar.
4.
Xudjamshukurov Axtam Nurmamatovich
Parranda kasalliklari, Parrandalarning parazitar kasalliklari.
5.
Kurbonov Feruz Ennatillayevich
Baliq va asalari kasalliklari, Akvarium va ekzotik baliqlar kasalliklari,  Parranda kasalliklari.
6.
Sattarov Jamshid Madamin o‘g‘li
Baliq kasalliklari va ularga qarshi kurash, Baliq va asalari kasalliklari, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari, Parranda kasalliklari.
7.
Qarshiyev Usmon Temirovich
Mayda uy, laboratoriya, yovvoyi va ekzotik hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, Ekzotik va dekorativ hayvonlar kasalliklari, Parranda kasalliklari.

Nasimov Shukhrat Naimovich
Nasimov Sh.N. Candidate of Veterinary Sciences, Associate Professor, Head of the Department of Diseases of Birds, Fish, Bees and Fur Animals, Faculty of Veterinary Diagnostics and Food Safety, Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.
Nasimov Sh.N. Born on October 26, 1965 in the Samarkand region of the Samarkand region. In 1987 he graduated from the veterinary faculty of the Samarkand Agricultural Institute, in 1990 – postgraduate studies.
In 1991 he defended his thesis on the topic “Parasitocenosis of goats and dogs caused by taeniids and sarcosporidia”. In 1991-2003; In 2017-2018 he worked as an assistant at the Department of Parasitology and Invasive Animal Diseases of the Samarkand Agricultural Institute. In 2003-2017, the director of the Uzbek-British-Russian Joint Venture “Uzbiokombinat”, specializing in the production of medicines in the field of veterinary medicine. Since July 2018, he has been working as the head of the Department of Diseases of Birds, Fish, Bees and Fur Animals at the SamIVM, now the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.
Sh.N.Nasimov is the author of more than 70 scientific papers, including 2 manuals, 2 manuals, 1 patent, 5 recommendations and 7 specifications for veterinary drugs introduced into production.
As a supervisor, supervised 1 Ph.D. thesis, 5 master’s theses and 5 bachelor’s theses. Currently supervises the scientific work of 3 undergraduates and 1 thesis. Family, has 3 children.
Department “Diseases of birds, fish, bees and fur animals” yesterday
The Department of “Diseases of Birds, Fish, Bees and Fur Animals” was organized in July 2018 as part of the implementation of the “Road Map” of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PP No. 3703 “On the establishment of the Samarkand Institute of Veterinary Medicine” dated May 8, 2018. 9 teachers worked at the department, 5 of them had an academic degree: Doctor of Sciences, Professor A.S.Daminov; doctor of veterinary sciences, associate professor S.B. Eshburiev, candidates of veterinary sciences Sh.N. Nasimov, Z.B. F.E.Kurbanov, J.M.Sattarov, S.Seytvelieva, U.T.Karshiev. The average scientific potential of the faculty of the department was 54.6%.
The duration, methodological support and quality of educational practice for undergraduate and graduate students have been revised. 3-year agreements on mutual cooperation for 2018-2021 were concluded with manufacturing enterprises and organizations: Ablakul Kadir Sharif Agro LLC fish farm, Babajanova Matluba beekeeping farm, poultry farm LLC Sifat Bio Vet Dori and poultry farm LLC Zarafshon Parranda “. In order to strengthen the process of mutual integration of science and production and ensure consistency and continuity between them, students and undergraduates regularly took part.
Within the framework of state scientific and technical programs (grant), the employees of the department Daminov A.S. and Nasimov Sh.N. cooperated in cooperation on the basis of a contract in the Institute’s project No. QX-A-QX-2018-219 “Development and implementation of improved methods for the prevention and treatment of pathologies, productive animals and poultry under the influence of environmental and man-made factors” (theme leader Yu.S. Salimov) planned for 2018-2020.
On international cooperation, 2 employees of the department, Professor A.S.Daminov and senior lecturer A.Khudzhamshukurov, conducted practice and internships at prestigious higher educational institutions in Portugal, Russia, Belarus and Poland. With the assistance of the Embassy of the Polish State in the Republic of Uzbekistan, the department organized an interdepartmental laboratory “Opta-Tech”, equipped with modern microscopes, a labscanner and a video projector, put into operation where 7 departments conduct their laboratory classes in various subjects, and according to the research plan, research is carried out by doctoral students, undergraduates and independent researchers.
Department “Diseases of birds, fish, bees and forest animals” today
In the 2022-2023 academic year, 7 teachers work at the department. Of these, 1 Doctor of Science, Associate Professor S.B. Eshburiev, 2 Candidates of Sciences, Associate Professor Sh.N. Nasimov, Acting Associate Professor Z.B. ., and assistant Kurbanov F.E. and 2 assistants without a scientific degree Sattarov Zh.M., Karshiev U.T.
Also at the department, research work is carried out by 2 basic doctoral students Z.N. .
The scientific potential of the department is 75%.
The average age of a doctor of science (DSc) at the department is 41 years, candidates of science and (PhD) – 47 years.
The innovative project “Creation of environmentally friendly local probiotics for the prevention and treatment of poultry and rabbit diseases”, prepared by the staff of the department, was recognized as the winner by the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan and by Order of the Minister No. 224 of August 24, 2021 was registered under the font PZ-2020123121. The project implementation is scheduled from September 2021 to August 2023. The project is led by the head of the department Ph.D. associate professor Nasimov Sh.N. Currently, within the framework of this innovative project, 9 university employees are employed, one undergraduate, two students.
Contracts have been concluded with industrial farms: Fish farm, poultry meat and egg enterprises, bee and rabbit farms on practical cooperation for 3 years, where undergraduate and graduate students take practical classes, also regularly participate in strengthening the process of mutual integration of science and production, ensuring consistency and succession between them.
From the day the department was founded to the present day, that is, in 4 years, 3 textbooks, 3 methodological manuals, about 200 scientific articles and 7 scientific recommendations have been published. Also in 2020; In 2022, two candidate dissertations (PhD) were defended by A.N. Khudzhamshukurov and F.E. Kurbanov.
List of professors and teachers of the department “Diseases of birds, fish, bees and fur-bearing animals”.
t\r Surname, name, surname Subjects taught Staff unit
1.Nasimov Shukhrat Naimovich - Diseases of poultry, Diseases of exotic and ornamental animals, Biology of bees, Pest control of bees, Scientific foundations of beekeeping 1.0
2.Eshburiev Sabir Bakhtiyarovich - Diagnosis of diseases of domestic, laboratory, wild and exotic animals, Diseases of exotic and ornamental animals, Diseases of poultry, Diseases of wild, exotic and ornamental birds, Non-infectious diseases of poultry. 1.0
3.Mamatova Zamira Baratovna - Diagnosis of diseases of small domestic, laboratory, wild and exotic animals, Diseases of birds, Diseases of exotic and ornamental animals. 0.5
4.Khudzhamshukurov Akhtam Nurmamatovich - Diseases of birds, Parasitic diseases of birds. 0.5
5.Kurbonov Feruz Ennatilaevich - Diseases of fish and bees, Diseases of aquarium and exotic fish, Diseases of birds. 0.5
6.Sattarov Jamshid Madamin ugli -Diseases of fish and their control, Diseases of fish and bees, Diseases of exotic and ornamental animals, Diseases of birds. 1.0
7.Karshiev Usman Temirovich - Laboratory diagnostics of diseases of wild and exotic animals, Diseases of exotic and ornamental animals, Diseases of poultry. 1.0