ESHMURADOV ULUG‘BEK TASHMURATOVICH
Mehnat staji 14 yil. Samarqand qishloq xo‘jalik institutini buxgalteriya hisobi mutaxassisligi bo‘yicha tugatgan. Mazkur vazifada 2022 yil sentabridan buyon ishlamoqda.
U.Eshmuradov Aleksandr Ioan Kuza universiteti (Ruminiya), Piza universiteti (Italiya), Vayenshtefan-Trizdorf amaliy bilimlar universiteti (Germaniya)da malaka oshirgan. 2014 yildan buyon Yevropa Ittifoqining Erasmus Mundus dasturining SILKROUTE, Erasmus+ dasturining ACADEMICA, AgroDev xalqaro loyihalarida ishchi guruh a’zosi sifatida faoliyat ko‘rsatib, universitetning xalqaro miqyosdagi obro‘sini oshirish, zamonaviy o‘quv reja va o‘quv dasturlarini zamonaviylashtirish, Yevropalik hamkorlar bilan qo‘shma seminarlar tashkil etish, master-klass darslarini tashkil qilish va universitetda professor-o‘qituvchilar va talabalarni takomillashtirilgan o‘quv kurslari bo‘yicha o‘qitishda o‘zining hissasini qo‘shib kelmoqda.
U.Eshmuradov bugungi kunga qadara 30 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar muallifidir. Jumladan, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta uslubiy, 2 ta metodik ko‘rsatmalar nashr ettirgan hamda xalqaro va mahalliy jurnallar, konferensiyalarda maqolalar chop ettirgan.
Kafedra O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 31 mart “Veterinariya va chorvachilik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ-187-sonli qarori asosida universitetning tasdiqlangan tarkibiy tuzilishiga asosan 2022 yil 5-sentyabrdan boshlab “Iqtisodiyot va buxgalteriya hisobi” kafedrasi nomi bilan faoliyat ko‘rsatmoqda.
Kafedraga turli yillarda iqtisodiyot fanlari doktorlari, professorlar M.Xusanov, N.Sanayev, A.Ismoilov, O.Murtazayev, Q.Mirzayev, A.Alikulov, dotsentlar T.Xayitov, T.Qudratov, D.Xolbayev, D.Raxmonov, I.Salamov, M.Xolmurzayev, B.Nasriyev, I.G’aniyev, G‘.Sanayevlar rahbarlik qilishgan. Hozirgi kunda kafedrani U.T.Eshmuradov boshqarib kelmoqda
Dastlab kafedra faoliyati boshlangandan so‘ng, keyingi yillarda “Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti”, “Buxgalteriya hisobi va audit”, “Qishloq xo‘jaligi menejmenti”, “Ishlab chiqarishni tashkil etish va boshqarish”, “Agroiqtisodiyot va buxgalteriya hisobi”, “Chorvachilikda iqtisodiy samaradorlik va buxgalteriya hisobi” nomlari bilan ham faoliyat olib borgan.
Kafedrada hozirgi kunda ichki va tashqi o‘ridosh professor-o‘qituvchilar bilan birgalikda 24 nafar professor-o‘qituvchi faoliyat olib bormoqda. Bulardan 2 nafar fan doktori, professor, 1 nafar fan doktori, dotsent, 4 nafar fan nomzodi, dotsent, 3 nafari iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), 5 nafar katta o‘qituvchi va 10 nafari assistentlar.
Kafedrada faoliyati davomida Oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun “Buxgalteriya hisobi”, “Nazorat va taftish” “Audit”, “Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti”, “Qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarishni tashkil etish”, “Fermer xo‘jaliklarida buxgalteriya hisobi”, “Statistika”, “Qishloq xo‘jalik statistikasi”, “Qishloq xo‘jalik korxonalari faoliyati tahlili”, “Iqtisodiy tahlil”, “Tannarx kalkulyasiyasi (rus tilida)”, “Paxta tozalash korxonalari xo‘jalik faoliyati tahlili”, “Atrof muhit iqtisodiyoti”, “Amaliy boshqaruv hisobi”, “Moliyaviy tahlil” kabi darslik va o‘quv qo‘llanmalar nashr qilingan.
Kafedra a’zolari tomonidan keyingi 5 yilda 5 ta monografiya, xorijiy mamlakatlarning e’tirof etilgan jurnallarida 13ta, O’zbekiston respublikasi Oliy Attestasiya komissiyasi e’tirof etgan mahalliy jurnallarda 42 ta ilmiy maqolalar, xalqaro va respublika ilmiy-amaliy konferensiyalari to‘plamlarida ko‘plab maqolalar va maqolalar tezislari chop etildi.
Kafedrada “Ustoz-shogird” tizimi bo‘yicha “Yosh iqtisodchi” va “Yosh buxgalter” fan to‘garaklari faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. 2022 yil yanvar oyida “Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari” bo‘yicha o‘tkazilgan Respublika fan olimpiadasida 202 guruh talabasi Abdomitova Shahlo sovrinli 2-o‘rinni egalladi.
Kafedrada xorijiy mamlakatlarning “TOP-1000”ga kirgan va respublikamizning yetakchi iqtisodiy va qishloq xo‘jaligi yo‘nalishidagi oliy o‘quv yurtlari bilan aloqalarni yo‘lga qo‘ygan bo‘lib, jumladan, Rossiya Federatsiyasining Qozon federal universiteti bilan tuzilgan hamkorlik shartnomasiga asosan, ushbu universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan “Бухгалтерский учет и аудит” fanidan ma’ruza va amaliy darslarni o‘tishlari rejalashtirilgan. Bundan tashqari, birgalikda darslik, o‘quv qo‘llanmalar, fanning o‘quv uslubiy ta’minoti, uslubiy qo‘llanmalar, ilmiy maqolalar yozish rejalantirilgan.
Kafedrada ilmiy salohiyatni oshirish, yoshlar bilan ishlashni kuchaytirish, kafedrani yoshartirish, chet tillarini o‘rganish, ilg‘or xorijiy-mahalliy pedogogik tehnologiyalarni o‘quv jarayonida qo‘llash, o‘qitish sifati va talabalarni o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanishini yanada yaxshilash bo‘yicha, “Ustoz-shogird” tizimini yuqori saviyaga ko‘tarish, xorijiy va mahalliy grantlar sovrindori bo‘lish, ilmiy-tadqiqot ishlarini tijoratlashtirish bo‘yicha ishlarni yanada kuchaytirish vazifalari belgilab olingan.

ЭШМУРАДОВ УЛУГБЕК ТАШМУРАТОВИЧ
Стаж работы 14 лет. Окончил Самаркандский сельскохозяйственный институт по специальности бухгалтерский учет. Работает в этой должности с сентября 2022 года.
У.Эшмурадов прошел повышение квалификации в Университете Александр Иоан Куза (Румыния), Университете Пизы (Италия), в Университете прикладных наук Вайнштейфан-Трисдорфа (Германия). С 2014 года работает в составе рабочей группы в международных проектах SILKROUTE программы Erasmus Mundus Европейского Союза, ACADEMICA программы Erasmus+, AgroDev, вносит большой вклад по повышению международного авторитета университета, модернизация современной учебной программы и учебных программ, европейские партнеры содействовали организации совместных семинаров, мастер-классов и обучению преподавателей и студентов вузов по усовершенствованным образовательным курсам.
У.Эшмурадов является автором более 30 научно-методических работ. В частности, издал 2 учебных пособия, 3 методических пособия, 2 методических указания и опубликовал статьи в международных и местных журналах и конференциях.
На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 31 марта 2022 года «О кардинальном совершенствовании системы подготовки кадров в сфере ветеринарии и животноводства» № УП-187» действует под наименованием кафедры «Экономика и бухгалтерский учет».
С момента основания кафедру возглавляли доктора экономических наук, профессора М.Хусанов, Н.Санаев, А.Исмоилов, О.Муртазаев, К.Мирзаев, А.Аликулов, доценты Т.Хаитов, Т.Кудратов, Д.Холбаев, Д.Рахмонов , И.Саламов, М.Холмурзаев, Б.Насриев, И.Ганиев, Г.Санаев. В настоящее время кафедру возглавляет У.Т.Эшмурадов.
После начала деятельности кафедры в последующие годы функционировала «Экономика сельского хозяйства», «Бухгалтерский учет и аудит», «Управление сельским хозяйством», «Организация и управление производством», «Экономика сельского хозяйства и учет», «Экономическая эффективность и учет в животноводстве».
В настоящее время на кафедре работают 24 профессора, а также штатные и внештатные профессора. Среди них 2 доктора наук, профессор, 1 доктор наук, доцент, 4 кандидата наук, доцент, 3 доктора философии (PhD) по экономическим наукам, 5 старших преподавателей и 10 ассистентов.
«Бухгалтерский учет», «Контроль и аудит», «Аудит», «Экономика сельского хозяйства», «Организация производства в сельском хозяйстве», «Бухгалтерский учет в фермерских хозяйствах» для студентов высших учебных заведений», «Статистика», «Сельскохозяйственная статистика», «Анализ деятельности сельскохозяйственных предприятий», «Экономический анализ», «Расчет затрат (на русском языке)», «Анализ экономической деятельности хлопкоочистительных предприятий», «Учебники и учебные пособия типа «Экономика природопользования», «Прикладной менеджмент». Бухгалтерский учет», «Финансовый анализ».
В последующие 5 лет сотрудниками кафедры опубликовано 5 монографий, 13 в признанных журналах зарубежных стран, 42 научных статьи в отечественных журналах, признанных ВАК РУз, сборниках международных и республиканских научно-практических конференций было опубликовано много статей и тезисов статей.
На кафедре действуют кружки «Молодой экономист» и «Молодой бухгалтер» по системе «Наставник-ученик». Шахло Абдомитова, студентка 202 группы, заняла 2 место в Республиканской научной олимпиаде, проведенной в январе 2022 года, по предмету «Международным стандартам финансовой отчетности».
На кафедре налажены связи с ведущими экономическими и сельскохозяйственными вузами входящими в «ТОП-1000» зарубежных стран и нашей республики, в том числе договор о сотрудничестве с Казанским федеральным университетом Российской Федерации, в основном планируется чтение лекций и практические занятия по предмету «Бухгалтерский учет и аудит» профессорами и преподавателями этого вуза. Кроме того, планируется совместное написание учебников, учебных пособий, методического обеспечения предмета, методических пособий, научных статей.
Поставлены задачи по дальнейшему усилению работы по сферы повышение научного потенциала кафедры, усиление работы с молодежью, омоложение кафедры, изучение иностранных языков, использование в учебном процессе передовых зарубежных и отечественных педагогических технологий, повышение качества преподавания и обеспечение студентов учебной литературой, поднятие системы «Наставник-ученик» на более высокий уровень, становление лауреатом зарубежных и местных грантов, дальнейшее усиление работы по коммерциализации научно-исследовательских работ.