ILMIY ISHLAR VA INNOVASIYALAR BO’YICHA PROREKTOR
• O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmonlari va farmoyishlari, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasining ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasidagi qarorlarini amalga oshirishni tashkil etish;
• Davlat ta’lim standartlari asosida ilmiy ishlarni tashkil etish va malakali kadrlar tayyorlashni ta’minlash;
• Davlat ta’lim standartlariga muvofiq bilimlar mazmuni va tayyorgarlik darajasiga qo‘yiladigan talablar majmuasini barcha dekanlar va bo‘limlar, kafedra mudirlari va pedagog o‘qituvchilarning to‘liq bilishini ta’minlash;
• Mutasaddi yuqori tashkilotlarning buyruqlarini, farmoyishlari va ko‘rsatmalarini, ilmiy jarayonlarga oid masalalar bo‘yicha universitet ilmiy kengashi qarorlari va rektor buyruqlarining bajarilishini tashkil qilish;
• Ilg‘or mamlakatlar ta’lim tizimining rivojlanish tendensiyalarini o‘rganish, “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonun, “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi” va boshqa ta’limga oid qonunlar ko‘rsatilgan vazifalarni amalga oshirish borasidagi uslub va vositalarni ishlab chiqish va ularning amalga oshirilishini ta’minlash;
• O‘quv-tarbiya jarayonida o‘qitishning ilg‘or shakllarini, shu jumladan masofadan turib o‘qitish, yangi pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va ulardan samarali foydalanishni tashkil etish;
• Faoliyat yo‘nalishi bo‘yicha takliflar tayyorlash va ishlarni tashkil etish;
• Ilmiy tadqiqotchilik jarayonini ta’minlaydigan bo‘limlar, dekanatlar, ilmiy laboratoriyalar, ilmiy jamoalar ishlarini muvofiqlashtirish, tashkil etish va nazorat qilish;
• Bo‘limlar, fakultet va kafedralar, ilmiy laboratoriyalarning ilmiy tadqiqot sohasi bo‘yicha ish rejalarini tasdiqlash va ularning bajarilishini nazorat qilish;
• Ilmiy tadqiqot ishlarining sifatini oshirish, professor-o‘qituvchilarning shaxsiy rejalari bajarilishini nazorat qilish va ta’minlash;
• O‘quv va ilmiy konferensiyalarni tashkil etish, universitet ilmiy-texnik kengashi ishlariga rahbarlik qilish, ilg‘or ilmiy va uslubiy tajribalarni umumlashtirish;
• Ilmiy ishlar materiallarini, shu jumladan, jurnallar va ilmiy ishlar to‘plamlarini universitet xodimlari t omonidan tayyorlash va nashr etish jarayoni hamda universitetning barcha ta’lim va ilmiy faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy davriy nashrlar bilan kutubxona fondini to‘ldirib turish bo‘yicha umumiy rahbarlikni olib borish;
• Iqtidorli yoshlarni qidirish, saralash va ular bilan ishlash jarayonlarini boshqarish va ularga ko‘maklashish, talaba va stajyor-tadqiqotchi-izlanuvchilar orasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Navoiy, Beruniy, Ulug‘bek, Zulfiya va boshqa nomdagi nufuzli stipendiya sovrindorlarini tayyorlash jarayonini boshqarish;
• Professor-o‘qituvchilar va ilmiy tadqiqot ishlariga yordamlashuvchi xodimlar shtatlari bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish, kafedralar, bo‘limlar va ilmiy laboratoriyalarni malakali kadrlar bilan ta’minlash ishlarini tashkil etish;
• Bo‘sh lavozimlarga tanlov asosida ishga qabul qilish, doktorantlar, mustaqil tadqiqotchilar va magistrlarni ishga olib qolish bo‘yicha takliflar tayyorlash, professor-o‘qituvchilar tarkibini yaxshilash rejalarini ishlab chiqish va amalga oshirishga rahbarlik qilish;
• Ilmiy laboratoriyalaridan unumli foydalanish, laboratoriyalarni texnik jihozlashni takomillashtirish masalalarini ishlab chiqish;
• Ijro intizomini buzgan xodimlarga nisbatan chora ko‘rish, ular bilan shartnomani bekor qilish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
• Ilmiy tadqiqot va ta’lim mazmunini takomillashtirish, mutaxassis-kadrlarni xalqaro talablar asosida tayyorlashni ta’minlash maqsadida xorij mamlakatlarning nufuzli ilmiy markazlari va turdosh oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda ilmiy tadqiqot ishlarini tashkil etish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
• Kafedralar, fakultet va bo‘limlarning yillik faoliyati hisobotlarini o‘tkazish, tahlil qilish va xulosalar chiqarish, professor-o‘qituvchilarning ilmiy faoliyatini zamonaviy usullarda baholashni amalga oshirish;
• Oliy ta’lim muassasalari bilan ilmiy yo‘nalishda doimiy hamkorlikni amalga oshirish, konferensiya, seminarlarda professor-o‘qituvchilarning faol ishtirokini ta’minlash, mahalliy hokimiyatlar bilan hamkorlikda ishlash;
• O‘rnatilgan tartibda universitetning yillik reytingini aniqlash, tahlil qilish, faoliyatni takomillashtirishga oid ishlarni amalga oshirish.

VICE-RECTOR FOR RESEARCH AND INNOVATION
•Organization of implementation of laws of the Republic of Uzbekistan, Decrees and Orders of the President, resolutions of the Oliy Majlis and the Cabinet of Ministers in the field of education and training;
Providing educational, scientific, financial and spiritual education and training of qualified personnel on the basis of state educational standards;
To ensure that all deans and departments, heads of departments and pedagogical staff know the complex of requirements for the content and level of preparation in accordance with state educational standards;
Organizing the execution of orders of the Academic Council and orders of the rector on the issues of the orders, decrees and instructions of the relevant higher education institutions, the issues of the educational process;
Developing and promoting the methods and tools for the implementation of the objectives of the education system development trends in advanced countries, the Law on Education, the National Training Program and other relevant legislation;
Organization and effective use of advanced forms of teaching and learning, including distance learning, new pedagogical and information and communication technologies;
Preparation of proposals and organization of business proposals;
Coordination, organization and control of the departments, dean's offices providing educational process;
Approval of work plans of departments, faculties and departments and control over their implementation;
To improve the quality of the lessons, to monitor and ensure the fulfillment of the personal plans of the faculty;
Guidance on the organization of educational and scientific conferences, university methodological councils and pedagogical skills, generalization of advanced methodological experience;
Carrying out general management of the library fund fundraising of educational and methodical and scientific materials, including the process of preparing and publishing by the staff of the magazines and scientific papers, as well as teaching-methodical and scientific-periodicals on all directions of the university's academic and scientific activity ;
Managing the process of searching, selecting and assisting talented young people, managing the process of preparing scholarship winners among students and trainee researchers by the President of the Republic of Uzbekistan, Navoi, Beruni, Ulughbek, Zulfiya and others;
Development of proposals on the staff of professorial-teaching staff and assisting in educational work, organization of work of departments, departments with qualified personnel;
To recruit vacant positions, to prepare proposals for employment of intern-researcher-researchers and masters, to develop and implement plans for improvement and professional development of professors and teachers;
Effective use of learning rooms, development of issues of improving the technical equipment of audiences and laboratories;
Preventing employees who have violated the discipline, making recommendations on termination of the contract with them;
Preparation of proposals for the organization of faculties, chairs in cooperation with the related higher education institutions of the foreign countries to improve the content of education, to provide training of specialist staff on the international level;
Reporting, analysis and conclusions of annual activities of departments, faculties and departments, implementation of modern methods of teaching-methodical activity of teaching staff;
Cooperate with higher education institutions in academic and methodological areas, ensure active participation of professors and lecturers at conferences, seminars, and collaborate with local authorities;
Establishment of the annual rating of the higher education institution in accordance with the established procedure, the analysis and improvement of activities.