Qabul vaqti: Har kuni (14:00 – 16:00)
Men Eshimov Dusmurat 1945 yil 15 avgustda Sirdaryo viloyatining Forish tumani Yotoq qishlog‘ida tug‘ilganman. 1952 yil Forish tumani markazidagi 1-son o‘rta maktabiga o‘qishga kirib, 1963 yil 11 yillik o‘rta maktabni tugatganligim haqida attestatga ega bo‘ldim. Shu yili Samarqand qishloq xo‘jalik institutining veterinariya fakultetining kunduzgi bo‘limiga o‘qishga kirib, 1964-1967 yillar harbiy xizmatni o‘tab, 1971 yil institutni tugatib, veterinariya vrachi mutaxassislik diplomiga ega bo‘ldim. 1971-1972 yillar “Normal va patologik fiziologiya” kafedrasining katta labaranti, 1972-1974 yillar Samarqand qishloq xo‘jalik instituti “Normal va patologik fiziologiya” kafedrasining aspiranti, 1974-1980 yillar “Hayvonlar fiziologiyasi va bioximiya” kafedrasi assistenti, biologiya fanlari nomzodi, 1980-1982 yillar Veterinariya fakultetining o‘quv ishlari bo‘yicha dekan muovuni, 1980-1988 yillar “Hayvonlar fiziologiyasi va bioximiyasi” kafedrasini katta o‘qituvchisi, 1988-2001 yillar shu kafedra dotsenti, 2001-2005 yillar “Hayvonlar fiziologiyasi va bioximiyasi” kafedrasi mudiri,
2005-2017 yillar “Hayvonlar anatomiyasi, fiziologiyasi, jarrohligi va farmakalogiyasi” kafedrasi dotsenti, 2017 yildan 2018 yilgacha “Hayvonlar anatomiyasi, fiziologiyasi va patologiya” kafedrasi dotsenti, 2018 yildan to hozirgacha dastlab Samarqand veterinariya meditsinasi instituti, bugungi kunda esa Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti, Veterinariya diagnostikasi va oziq-ovqat xavsizligi fakultetining “Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi va patologik fiziologiya” kafedrasi mudiri, dotsent lavozimida ishlab kelmoqda.
Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi va patologik fiziologiya kafedrasi
Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi va patologik fiziologiya kafedrasi dastlab 1929 yil tashkil topgan bo‘lib, turli davrlarda turli rahbar xodimlar tomonidan turli xil nomlar bilan nomlangan.
Dastlab kafedraga professor V.V.Popov rahbarlik qilgan bo‘lsa, 1936-1940 yillarda V.V.Volkov, 1940-1946 yillar N.M.Klimov, 1946-1961 yillar dotsent
A.I. Yarmashkeyevich, 1961-1988 yillar professor R.X.Xaitov, 1989-1992 yillar professor A.D.Dushanov, 1993-1998 yillar Z.T.Rajamurodov, 1998-2000 yillar dotsent T.J.Jo‘rayev, 2001-2005 yillar dotsent D.E.Eshimovlar rahbarlik qildi.
2005-2018 yillar kafedra professor o‘qituvchilari asosan uslubiy ishlar bilan band bo‘lib, kafedrada o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha darslik va o‘quv qo‘llanmalar yaratildi.
2005 yil kafedra dotsentlari P.B.Boboyev va D.E.Eshimovlar “Klinik biokimyo”, 2006 yil R.X.Xaitov va boshqalar “Hayvonlar fiziologiyasi” fanidan darslik, 2006 yil D.E.Eshimov va R.F.Ro‘ziqulov “Hayvonlar fiziologiyasi” fanidan, 2007 yil D.E.Eshimov va R.F.Ro‘ziqulov “Hayvonlar patologik fiziologiyasi” fanidan, 2011 yil D.E.Eshimov va R.F.Ro‘ziqulov “Hayvonlar fiziologiyasi” va “Hayvonlar patologik fiziologiyasi” fanidan, 2012 yil “Hayvonlar fiziologiyasi” fanidan o‘quv qo‘llanmasini to‘ldirib qayta chop etdilar.
2013 yil R.X.Xaitov va D.E.Eshimov “Hayvonlar patologik fiziologiya” si fanidan darslik chop etishgan. 2017 yil D.E.Eshimov va R.F.Ro‘ziqulov “Hayvonlar patofiziologiya” fanidan o‘quv qo‘llanmani qayta to‘ldirgan holda chop etishdi.
B.A.Kuliyev, D.E.Eshimov, J.B.Yulchiyevlar “Patologik anatomiya (Gavda yorish va sud-veterinariya ekspertizasi)” o‘quv qo‘llanmasini yozib chop ettilar.
Shu yillar davomida D.E.Eshimov Respublika kasb-hunar kollej o‘quvchilari uchun “Patologik anatomiya va patologik fiziologiya”, “Hayvonlar fiziologiyasi” fanidan o‘quv qo‘llanmasini bir necha bor yozib tayyorlab chop etdi.
2018 yil 8 mayda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 3703-sonli qaroriga ko‘ra Samarqand veterinariya meditsinasi instituti tashkil etilib uning tarkibida “Veterinariya diagnostika va oziq-ovqat xavfsizligi” fakuleti negizida “Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi va patologik fiziologiya” kafedrasi tashkil topdi.
“Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi va patologik fiziologiya” kafedrasida magistratura mutaxassisliklari tashkil etilib bunga kvotalar belgilandi va ikki marta Vetvrach mutaxassislar tayyorlab, ular pedagogik va ilmiy faoliyat bilan shug‘illanib kelishmoqda. Kafedrada faoliyat ko‘rsatayotgan fan to‘garaklari hisobiga olimpiada g’oliblari va prezident stipendiyantlari tayyorlanib ular kafedra ilmiy pedagogik faoliyatini rivojlantirishida kata ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
2022 yilda D.E.Eshimov va boshqalar tomonidan “Moddalar va energiya almashinuvi” nomli veterinariya meditsinasi va tibbiyot oliy o‘quv yurtlarining talabalari uchun o‘quv qo‘llanma chop etildi.
Kafedrada bugun Jahon banki tomonidan olib berilgan asbob uskunalar evaziga ilmiy tadqiqotchilar O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi ilmiy loyihalarida ishtirok etish bilan bir vaqtda yangi innavatsion loyihalar tayyorlab O‘zbekiston Respublikasidagi parrandachilik xo‘jaliklariga faol yordam berib kelishmoqda.
1. Kafedraga tegishli ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha professor-o‘qituvchilar o‘quv rejalar, fan dasturlari kadrlar buyurtmachilarining ehtiyojlaridan kelib chiqib mustaqil ravishda ishlab chiqish va tasdiqlash uchun taqdim etish;
2. Universtetdagi ta’lim yo‘nalishlarning o‘ziga xos imkoniyatlarini inobatga olib talabalar bilimini baholashning zamonaviy, shaffof va adolatli usullarini kafedra professor-o‘qituvchilarini o‘z fanidan dars beruvchilarni yakuniy nazorat jarayonida ishtirok etmaydigan tizimni joriy etish;
3. Kafedada o‘quv mashg’ulotlarni talabalarni innavatsion fikrlashga yo‘naltiradigan o‘qitish texnologiyalari va interfaol uslublarini joriy etish asosida tashkil etish, asosiy e’tiborni talabalarni mustaqil ta’lim olish bilan bog’liq mexanizmlarni amalga oshirishga qaratish;
4. Kafedra talabalarining o‘quv malakaviy amaliyotlarini sifatli, ilg’or fermer xo‘jaliklarida, laboratoriyalarida hamda ilmiy tadqiqot muassasalarida o‘tishini tashkil etish;
5. Kafedradagi professor-o‘qituvchilar, yosh olimlar, doktarantlar, magistrlar va talabalarning ilmiy izlanishlarini chorvachilik va veterinariya tarmoqlari va ijtimoiy sohalarning ilmiy-texnik muommolari asosida tashkil etish uchun ishlab chiqarish tashkilotlari ilmiy tadqiqot institutlarida tajriba sinov ishlarini olib borish uchun shart-sharoit yaratish;
6. Professor-o‘qituvchilarni veterinariya va chorvachilik sohasida amalga oshiriladigan xorijiy invistitsiyalar va grant loyihalarida qatnashishlarini tashkil etish;
7. O‘quv jarayonini sifatini ko‘tarish maqsadida zamonaviy o‘quv laboatoriya jihozlari, ilmiy laboratoriyalar, laboratoriya hayvonlari va axborot kommunikatsiya texnologiyalari bilan jihozlash;
8. Kafedrada iqtidorli talaba-yoshlar bilan ishlashni jonlantirib, ilmiy to‘garaklar sonini ko‘paytirib, sifatli ishlashini nazorat qilib ular orasida fan olimpiada ishtirokchilarini va nomli stipendiyalar sonini ko‘paytirish uchun doimiy ravishda professor-o‘qituvchilar faolligini kuchaytirish va h.k.

Reception time: Har kuni (14:00 – 16:00)
I am, Eshimov Dusmurat, was born on August 15, 1945 in Yotok village, Forish district, Sirdarya region. In 1952 he went to the central school No. 1 of the Forish district and in 1963 he graduated from school and received a certificate of 11 years of education. This year, he entered the full-time department at the Samarkand Agricultural Institute, Faculty of Veterinary Medicine. In 1964-1967. passed military service, in 1971 he graduated from the institute and received a diploma of a veterinarian. In 1971-1972. senior laboratory assistant at the Department of Normal and Pathological Physiology. In 1972-1974. Postgraduate student at the Department of Normal and Pathological Physiology of the Samarkand Agricultural Institute. In 1974-1980. assistant, Ph.D. Department of Physiology and Biochemistry of Animals. In 1980-1982. Deputy Dean for Academic Affairs of the Veterinary Faculty. In 1980-1988 Senior Lecturer of the Department of Physiology and Biochemistry of Animals. 1988-2001 associate professor of this department. 2001-2005 Head of the Department of Physiology and Biochemistry of Animals. 2005-2017 Associate Professor of the Department of Anatomy, Physiology, Surgery and Pharmacology of Animals. 2017-2018 Associate Professor of the Department of Anatomy, Physiology and Pathology of Animals. 2018 to this day I have been working at the Department of Physiology, Biochemistry and Pathological Physiology of Animals as the head of the department, associate professor, first at the Samarkand Institute of Veterinary Medicine, then at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.
Department of Physiology, Biochemistry and Pathological Physiology of Animals
The Department of Physiology, Biochemistry and Pathological Physiology of Animals was organized in 1929 and was called differently in different periods under the leadership of different heads.
At the beginning, the head was Professor V.V. Popov, then they headed the department in 1936-1940. V.V.Volkov, 1940-1946 N.M. Klimov, 1946-1961 Associate Professor N.M. Klimov, 1946-1961 A.I. Yarmashkevich, 1961-1988 Professor R.Kh.Khaitov, 1989-1992 Professor A.D. Dushanov, 1993-1998 Z.T. Rajamuradov, 1998-2000 Associate Professor T.Zh. Zhuraev, 2001-2005 Associate Professor D. Eshimov.
In 2005-2018 professors and teachers of the department were mainly engaged in methodological work, on subjects carried out at the department and developed educational materials.
In 2005, associate professors of the department P.B.Boboev and D.E.Eshimov "Clinical Biochemistry" in 2006 R.Kh.Khaitov and others "Animal Physiology", in 2006 D.E.Eshimov and R.F. Ruzikulov "Animal Physiology" in 2007 D.E. Eshimov and R.F. Ruzikulov "Pathophysiology of animals", in 2011 in an edited version was released by D.E. Eshimov and R.F. Ruzikulov teaching aids on "Animal Physiology" and "Animal Pathophysiology", and in 2012 "Animal Physiology".
In 2013, R.Kh.Khaitov and D.E.Eshimov wrote a textbook on "Pathological Physiology of  Animals". In 2017, D.E. Eshimov and R.F. Ruzikulov edited and published "Pathological Animal Physiology".
B.A.Kuliyev, D.E.Eshimov, Zh.B.Yulchiev wrote a textbook on "Pathological Anatomy" (Autopsy and forensic veterinary examination). During these years, D.E.Eshimov wrote and published a textbook on "Pathological Anatomy and Pathological Physiology", "Physiology of Animals" several times for college teachers.
In 2018, on May 8, according to UE No. 3703 of the Republic of Uzbekistan, the Samarkand Institute of Veterinary Medicine was organized, so the Faculty of Veterinary Diagnostics and Food Safety was formed as part of it, and the Department of Physiology, Biochemistry and Pathological Physiology of Animals was organized here
At the department, directions for the master's program "Physiology and Biochemistry of Animals" were opened, quotas were given and specialists in the direction of a veterinarian were released twice, they are engaged in pedagogical and scientific activities. According to the circles organized at the department, there are winners of Olympiads and presidential scholarship holders, they make a great contribution to the development of scientific and pedagogical activities.
In 2022, D.E. Eshimov et al. published a textbook for students of veterinary medicine and medical higher educational institutions.
Today, the department has equipment purchased from the World Bank, which is used for scientific purposes and projects. There is an agreement with the Scientific Academy of the Republic of Uzbekistan, according to which innovative projects are being implemented to actively help the poultry farm of the Republic of Uzbekistan.
1. The department in the relevant areas and specialties has curricula, subject programs developed and approved by professors and teachers of the department based on the requirements of the employer.
2. In accordance with the education at the university and based on the possibilities, a modern methodology for assessing students has been developed, by fair methods, for example, a professor or teacher in the subject is not allowed for final control.
3. At the department, training sessions are held in order to increase innovative ideas aimed at teaching with interactive methods, the main position is the development of independent learning for students.
4. For the qualitative conduct of qualifying practice, students must be organized in advanced farms, laboratories and research institutions.
5. Organization for professors, teachers, young scientists, doctoral students, masters and students on the basis of research in animal husbandry and veterinary medicine to conduct experimental and approbation work in research institutes and in production.
6. Organization of professors and teachers to participate in foreign investments and projects in the field of veterinary medicine and animal husbandry.
7. In order to improve the quality of the educational process, equip the educational and scientific laboratory with modern equipment, laboratory animals and information and communication technologies.
8. Strengthened work of professors and teachers of the department with students in scientific circles, control of quality work and an increase in the number of scholarship holders in the direction, etc.