FAKULTET O'QUV-USLUBIY ISHLARI. VETERINARIYA DIAGNOSTIKASI VA OZIQ OVQAT XAVFSIZLIGI FAKULTETI
“Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”ning asosiy talablaridan biri o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish va o‘quv-uslubiy majmualarni ishlab chiqish hamda o‘quv jarayoniga joriy etish  hisoblanadi.
Fakultetimiz ta’lim yo‘nalishi va  mutaxasisliklari bo‘yicha tayanch oliy ta’lim muassasasi bo‘lganligi uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2016 yil 11-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining 2016 yil 5-fevraldagi 07/1-73-sonli topshirig‘i ijrosi to‘g‘risida”gi 66-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Chora tadbirlar dasturi”dagi 14-bandining ijrosini ta’minlash maqsadida, fakultetimiz professor-o‘qituvchilari tomonidan xorijiy tajribalar asosida hamda iste’molchilarning talab va takliflarini e’tiborga olgan holda “Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari”, “Veterinariya sanitariya ekspertizasi” sohasi Davlat ta’lim standarti ishlab chiqildi. Ushbu DTS asosida quyidagi 2 ta ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha yangi takomillashtirilgan Malaka talablari va namunaviy o‘quv rejalari ishlab chiqildi:
Ta’lim yo‘nalishlari:
60840300- Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari
60840300- Veterinariya sanitariya ekspertizasi
Ishlab chiqilgan “Veterinariya” sohasining Davlat ta’lim standarti avvalo Vazirlar Mahkamasi huzuridagi DTM vakillari tomonidan ekspertizadan o‘tkazildi. So‘ngra 1-kurs talabalari institut  rektorining 27.08.2021 yildagi, 2-bosqich talabalari O‘zR OO‘MTVning 2020 yil 14 avgustdagi № 418-sonli hamda 3- va 4- kurs 2018 yil 25 avgustdagi 744-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlanib, ishlab chiqilgan MT va namunaviy o‘quv rejaliri 2 ta bakalaviriyat ta’lim yo‘nalishlari ishlab chiqilib o‘quv jarayonida foydalanilmoqda.
Intelektual salohiyatiga ega, ilm-fanning zamonaviy yutuqlari asosida mustaqil fikr va mulohaza yurita oladigan shaxslarni tarbiyalash  hamda raqobatbardosh, yuqori malakali kadrlarni tayyorlashda o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish talab qilinmoqda. Fakultet professor-o‘qituvchilari tomonidan yangi darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar, o‘quv va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlash, ularni   chop etish, ta’lim yo‘nalishlarini o‘tiladigan fanlar bo‘yicha adabiyotlar bilan ta’minlash borasida keng qamrovli ishlar olib borilmoqda. Fakultetda mavjud bo‘lgan ta’lim yo‘nalishi bo’yicha adabiyotlar bilan ta’minlanganlik darajasi o‘rganilib chiqildi va uning tahlili bo‘yicha o‘quv rejasidagi fanlar bo‘yicha ta’minlanish darajasi 80 foizdan 100 foizgachani  tashkil qiladi.

One of the main requirements of the "National Personnel Training Program" is the creation of a new generation of educational literature and the development of educational and methodological complexes and their introduction into the educational process.
Since our faculty is a basic institution of higher education in terms of education and specialization, it was awarded by the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan on February 11, 2016 "The Year of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan 2016". In order to ensure the implementation of paragraph 14 of the “Program of Measures”, approved by Order No. 66 of February 5 “On the Fulfillment of Task No. 07 / 1-73”, the faculty of our faculty, based on foreign experience and taking into account the requirements and suggestions of consumers, developed the State Educational standard in the direction of "Veterinary diagnostics and laboratory work", "Veterinary and sanitary examination". Based on this SES, new improved qualification requirements and model curricula were developed in the following 2 areas of education:
Directions of study :
60840300- Veterinary diagnostics and laboratory work
60840300- Veterinary and sanitary expertise
The developed state educational standard in the direction of "Veterinary" was first considered by representatives of the Ministry of Education under the Cabinet of Ministers. Then 1st year students by order of the rector of the institute dated 08/27/2021, 2nd year students by order of UzR OO'MTV No. 418 dated August 14, 2020 and 3rd and 4th year students No. 744 dated August 25, 2020, 2018 confirmed developed by the MT and standard curricula, which are used in the educational process of 2 undergraduate courses.
It is required to create a new generation of educational literature for the education of a person with intellectual potential, capable of independent thinking and judgment on the basis of modern scientific achievements, for the training of competitive, highly qualified personnel. Professors of the faculty prepare new textbooks, teaching aids, educational and methodological instructions, publish them, provide training courses with literature on the disciplines studied, great work is being done.
The following scientific laboratories operate at the faculty:
Laboratory of Veterinary Microbiology, Virology and Immunology
Laboratory SamSUVMLB Training Center for Veterinarians
Laboratory veterinary and sanitary expertise
Interdepartmental laboratory "Opta-tech "
Vivarium , aquarium Hall
The level of provision with literature in the field of education available at the faculty was studied , and according to its analysis, the level of provision of subjects in the curricula ranges from 80 to 100 percent.