FAKULTET O'QUV-USLUBIY ISHLARI. VETERINARIYA DIAGNOSTIKASI VA OZIQ OVQAT XAVFSIZLIGI FAKULTETI
“Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”ning asosiy talablaridan biri o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish va o‘quv-uslubiy majmualarni ishlab chiqish hamda o‘quv jarayoniga joriy etish  hisoblanadi.
Fakultetimiz ta’lim yo‘nalishi va  mutaxasisliklari bo‘yicha tayanch oliy ta’lim muassasasi bo‘lganligi uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2016 yil 11-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining 2016 yil 5-fevraldagi 07/1-73-sonli topshirig‘i ijrosi to‘g‘risida”gi 66-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Chora tadbirlar dasturi”dagi 14-bandining ijrosini ta’minlash maqsadida, fakultetimiz professor-o‘qituvchilari tomonidan xorijiy tajribalar asosida hamda iste’molchilarning talab va takliflarini e’tiborga olgan holda “Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari”, “Veterinariya sanitariya ekspertizasi” sohasi Davlat ta’lim standarti ishlab chiqildi. Ushbu DTS asosida quyidagi 2 ta ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha yangi takomillashtirilgan Malaka talablari va namunaviy o‘quv rejalari ishlab chiqildi:
Ta’lim yo‘nalishlari:
60840300- Veterinariya diagnostikasi va laboratoriya ishlari
60840300- Veterinariya sanitariya ekspertizasi
Ishlab chiqilgan “Veterinariya” sohasining Davlat ta’lim standarti avvalo Vazirlar Mahkamasi huzuridagi DTM vakillari tomonidan ekspertizadan o‘tkazildi. So‘ngra 1-kurs talabalari institut  rektorining 27.08.2021 yildagi, 2-bosqich talabalari O‘zR OO‘MTVning 2020 yil 14 avgustdagi № 418-sonli hamda 3- va 4- kurs 2018 yil 25 avgustdagi 744-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlanib, ishlab chiqilgan MT va namunaviy o‘quv rejaliri 2 ta bakalaviriyat ta’lim yo‘nalishlari ishlab chiqilib o‘quv jarayonida foydalanilmoqda.
Intelektual salohiyatiga ega, ilm-fanning zamonaviy yutuqlari asosida mustaqil fikr va mulohaza yurita oladigan shaxslarni tarbiyalash  hamda raqobatbardosh, yuqori malakali kadrlarni tayyorlashda o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish talab qilinmoqda. Fakultet professor-o‘qituvchilari tomonidan yangi darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar, o‘quv va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlash, ularni   chop etish, ta’lim yo‘nalishlarini o‘tiladigan fanlar bo‘yicha adabiyotlar bilan ta’minlash borasida keng qamrovli ishlar olib borilmoqda. Fakultetda mavjud bo‘lgan ta’lim yo‘nalishi bo’yicha adabiyotlar bilan ta’minlanganlik darajasi o‘rganilib chiqildi va uning tahlili bo‘yicha o‘quv rejasidagi fanlar bo‘yicha ta’minlanish darajasi 80 foizdan 100 foizgachani  tashkil qiladi.

Одним из основных требований «Национальной программы подготовки кадров» является создание учебной литературы нового поколения и разработка учебно-методических комплексов и внедрение их в учебный процесс.
Поскольку наш факультет является базовым высшим учебным заведением по уровню образования и специализации, он был награжден Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан 11 февраля 2016 года «Годом Премьер-министра Республики Узбекистан 2016». В целях обеспечения выполнения пункта 14 «Программы мероприятий», утвержденной приказом № 66 от 5 февраля «Об исполнении задания № 07/1-73», профессорско-преподавательский состав нашего факультета на базе зарубежных опыта и с учетом требований и предложений потребителей разработан Государственный образовательный стандарт по направлению «Ветеринарная диагностика и лабораторная работа», «Ветеринарно-санитарная экспертиза». На основе данной ДТС были разработаны новые усовершенствованные квалификационные требования и типовые учебные планы по следующим 2-м направлениям образования:
Направления обучения :
60840300- Ветеринарная диагностика и лабораторная работа
60840300- Ветеринарно-санитарная экспертиза
Разработанный государственный образовательный стандарт по направлению «Ветеринария» впервые был рассмотрен представителями Министерства образования при Кабинете Министров. Затем студенты 1 курса приказом ректора института от 27.08.2021 г., студенты 2 курса приказом УзР ОО'МТВ № 418 от 14 августа 2020 г. и 3 и 4 курсов № 744 от 25 августа 2020 г. , 2018 подтверждено разработаны разработанные МТ и типовые учебные планы, которые используются в учебном процессе 2 курсов бакалавриата.
Требуется создать новое поколение учебной литературы для воспитания личности с интеллектуальным потенциалом, способной к самостоятельному мышлению и суждению на основе современных достижений науки, для подготовки конкурентоспособных, высококвалифицированных кадров. Профессора факультета готовят новые учебники, учебные пособия, учебно-методические инструкции, издают их, обеспечивают учебные курсы литературой по изучаемым дисциплинам, проводятся большие работы.
При факультете действуют следующие научные лаборатории:
1.Лаборатория ветеринарной микробиологии, вирусологии и иммунологии
2.Лаборатория СамДВМЧБУ Учебный центр ветеринарных врачей
3.Лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы
4.Межведомственная лаборатория "Опта-тех"
5.Виварий, аквариумный зал
Изучен уровень обеспеченности литературой в сфере образования, имеющейся на факультете, и по его анализу уровень обеспеченности предметов в учебных планах колеблется от 80 до 100 процентов.