XOTIRA – ABADIY, QADR - MUQADDAS!
Assalomu alaykum, hurmatli hamkasblar, aziz talabalar! Avvalo, barchangizni 9-may - Xotira va qadrlash kuni hamda ikkinchi johon urushida qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi bilan samimiy tabriklayman.
Ushbu qutlug‘ kunda insoniyat tarixidagi eng dahshatli urushda jasorat ko‘rsatib, bashariyatni fashizm balosidan saqlab qolgan qahramon ota-bobolarimiz hamda front ortida mardona mehnat qilib, g‘alabani ta’minlashga munosib hissa qo‘shgan mard va olijanob yurtdoshlarimiz xotirasiga yuksak hurmat-ehtirom bajo keltiramiz. Hozirgi tinch-osoyishta hayotimiz, musaffo osmonimiz uchun ularga cheksiz minnatdorchilik bildiramiz.
Ajdodlarni xotirlash va keksalarni e’zozlash, ulug‘ qadriyat hisoblanib, bu borada mamlakatimizda har yili qabul qilinayotgan dasturlarda yoshi ulug‘, nuroniylarga bo‘lgan hurmat, e’tibor diqqat markazidadir.
9-may yurtimizda keng miqyosda “Xotira va qadrlash kuni” katta tantanalar bilan nishonlanib 1941 - 1945-yillar urush va mehnat frontida tinchlik uchun kurashib halok bo‘lgan jasur va matonatli o‘g‘lonlar xotirasi yod etiladi hamda urush va mehnat frontida jasorat ko‘rsatgan nuroniylarimiz e’zozlanishi xalqimizga xos qadriyatlar ko‘zgusi sanaladi.
9-mayni Xotira va qadrlash kuni sifatida umumxalq bayrami deya e’tirof etilishi zamirida ham aynan ana shu ezgu maqsad va g‘oya o‘rin olgan.
Oramizda qanchadan-qancha urush qatnashchilari, front ortida mehnat - mashaqqat chekkanlar bor.
O‘tganlarni xotirlash, safimizda yurganlarning esa qadriga yetish xukumatimiz siyosatining ustuvor vazifalaridan bo‘lib, har yili millat qahramonlari munosib tarzda rag‘batlantirilib kelinadi. Mustaqil O‘zbekiston xalqi va davlati avval - boshdan tinchlik-totuvlik tarafdori sifatida maydonga chiqdi.
Mustaqillik yillarida 35 jildlik “Xotira” kitobining chop etilgani ham ular xotirasi uchun ahamiyatli ish bo‘ldi. Hozirda urush qurbonlarining nomlari “Xotira maydoni”ga o‘rnatilgan temir “daftar”ga ham zarhal harflar bilan bitib qo‘yilgan.
Inson bu dunyoga baxtli yashash uchun keladi. Barcha ne’matlar Inson va uning manfaati uchundir. Bugungi tinch va farovon kunlarimiz uchun esa ular oldida qarzdormiz!

ПАМЯТЬ ВЕЧНА, ЦЕННОСТЬ СВЯТА!
Здравствуйте, уважаемые коллеги, дорогие студенты! Прежде всего, хочу искренне поздравить всех вас с 9 Мая — Днем памяти и почестей и 80-летием Победы во Второй мировой войне.
В этот знаменательный день мы отдаем дань памяти нашим героическим предкам, проявившим мужество в самой страшной войне в истории человечества и спасшим человечество от бедствий фашизма, а также нашим мужественным и благородным соотечественникам, доблестно трудившимся в тылу и внесшим достойный вклад в обеспечение Победы. Мы бесконечно благодарны им за нашу нынешнюю мирную жизнь и чистое небо.
Помнить предков и почитать пожилых людей считается великой ценностью, и в этой связи в ежегодно принимаемых в нашей стране программах подчеркивается уважение и внимание к пожилым и просвещенным людям.
9 мая в нашей стране широко и торжественно отмечается «День памяти и почестей», в который чтят память отважных и стойких людей, павших в боях за мир на фронтах войны и труда 1941-1945 годов, а чествование наших героев, проявивших мужество на фронтах войны и труда, считается отражением ценностей, присущих нашему народу.
Узбеки всегда были миролюбивым народом. У нас есть великое национальное и духовное наследие, посвященное продвижению именно этой идеи. Все они пропагандируют ценность мира и полностью осуждают войну.
Именно эта благородная цель и идея легли в основу признания 9 мая национальным праздником, Днем памяти и признательности.
Среди нас так много ветеранов войны, тех, кто упорно трудился в тылу.
Помнить о тех, кто ушел из жизни, и воздавать должное тем, кто служил в наших рядах, являются одними из приоритетов политики нашего правительства, и каждый год национальным героям оказываются заслуженные почести. Народ и государство независимого Узбекистана с самого начала выступили поборниками мира и согласия.
Значительной работой для их памяти стало также издание в годы независимости 35-томной книги «Память». В настоящее время имена жертв войны также высечены золотыми буквами на железной «тетрадиционной доске», установленной на «Мемориальной площади».
Человек приходит в этот мир, чтобы жить счастливо. Все благословения предназначены для человека и его блага. Мы обязаны им нашими сегодняшними мирными и благополучными днями!