BUGUN - XALQARO VETERINARIYA KUNI
Assalomu alaykum, hurmatli universitet jamoasi, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar! Sizlarni “Xalqaro veterinariya kuni” bayrami bilan samimiy muborakbod etaman!
Barchangizga ma’lumki, jamiyatda veterinariya kasbining muhimligi va insoniyat taraqqiyotidagi ahamiyatini singdirish, veterinariya tashkilotlari va veterinariya vrachlarining nufuzini ko‘tarish maqsadida 2000-yilda Xalqaro veterinariya assosiatsiyasi va Xalqaro hayvonlar sog‘lig‘ini saqlash tashkilotining tashabbusi bilan har yili aprel oyining oxirgi shanba kunini “Xalqaro veterinariya kuni” deb belgilanishi haqida qaror qabul qilindi. Har yili ushbu kun ko‘plab davlatlarda bayram sifatida nishonlab kelinmoqda.
Veterinariya sohasi hayvonlar sog‘lig‘ini saqlash bilan birga aholini inson va hayvonlar uchun umumiy bo‘lgan kasalliklardan muhofaza qilishda muhim ahamiyatga ega.
Butunjahon veterinarlari tomonidan hayvonlar sog‘lig‘ini saqlash borasida olib borilayotgan ishlarning pirovardida inson salomatligi diqqat e’tiborda bo‘lmoqda.
Oziq-ovqat mahsulotlarining aholiga yetkazib berilishida xo‘jalikdan dasturxongacha bo‘lgan davrda veterinar asosiy o‘rinni egallaydi. Va bu jarayonni soha fidoyilarisiz tasavvur etib bo‘lmaydi.
Yurtimiz azaldan usta chorvadorlar makoni bo‘lgan. Qoramolchilikning barcha turlari, yilqichilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik borasida katta maktab yaratilgan. Bu sohalarda jamlangan bilim va ko‘nikmalar ming yillar davomida halqimizning turmushi farovonligi mezoni sifatida e’tirof etilgan.
Mamlakatimizda veterinariya infrastrukturasining rivojlanishi hududlarda epizootik va epidemik barqarorlikni, aholini xavfsiz va iste’molga yaroqli bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash va xalqaro savdo aloqalarining rivojlanishiga xizmat qilayotir.
Bugungi kunda veterinar kasbi dunyoda oziq–ovqat xavfsizligini ta’minlovchi soha sifatida tan olinadi. Shuningdek, rivojlangan mamlakatlarda bu kasb egalariga katta maosh to‘lanadi.
Veterinar mutaxassislar esa yurtimizda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida tayyorlanadi. Bugun universitetning 6 ta fakultetida 6000 nafarga yaqin talabalar tahsil olmoqda. Universitet dunyoning 80 dan ortiq yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik memorandumlarini imzolagan. Bu hamkorlik natijasida universitet talabalari va professor-o‘qituvchilari xorijga o‘qishga va malaka oshirishga yuboriladi. Universitetning Nukus va Toshkent filiallari va ta’lim dargohi qoshida texnikum hamda akademik litsey faoliyat ko‘rsatmoqda.
Kelajakdagi rejalar, istiqbolda amalga oshirilishi nazarda tutilgan loyihalar ko‘p. Bu loyihalar xalqimizning turmush farovonligini oshirishga, oziq-ovqat havfsizligini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasiz.
Fursatdan foydalanib, Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti jamoasi nomidan mamlakatimizdagi soha vakillari, mutasaddilari va mutaxassislarini Xalqaro veterinariya kuni bilan tabriklayman!

TODAY IS WORLD VETERINARY DAY.
Hello, dear university staff, professors, teachers and students! I sincerely congratulate you on the holiday of "International Veterinary Day"!
As you all know, in order to instill in society the importance of the veterinary profession and its significance in the development of humanity, to raise the prestige of veterinary organizations and veterinarians, in 2000, at the initiative of the International Veterinary Association and the International Organization for Animal Health, a decision was made to designate the last Saturday of April as "International Veterinary Day". Every year this day is celebrated as a holiday in many countries.
The veterinary sector, along with maintaining animal health, plays an important role in protecting the population from diseases common to humans and animals.
In the work carried out by veterinarians around the world to maintain animal health, human health is ultimately in the spotlight.
In the delivery of food products to the population, from farm to table, the veterinarian plays a key role. And this process is unimaginable without the devotees of the profession.
Our country has long been a place of master livestock breeders. A large school has been created in all types of cattle breeding, horse breeding, poultry farming, fishing, beekeeping. The knowledge and skills accumulated in these areas have been recognized as a criterion for the well-being of our people for thousands of years.
The development of veterinary infrastructure in our country serves to ensure epizootic and epidemic stability in the regions, provide the population with safe and edible food products, and develop international trade relations.
Today, the veterinary profession is recognized as a sector that ensures food security in the world. Also, in developed countries, high salaries are paid to owners of this profession.
Veterinary specialists are trained in our country at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology. Today, about 6,000 students are studying at the university's 6 faculties. The university has signed memorandums of cooperation with more than 80 leading higher educational institutions of the world. As a result of this cooperation, students and professors of the university are sent abroad to study and improve their skills. A technical school and an academic lyceum operate under the Nukus and Tashkent branches of the university and the educational institution.
There are many future plans and projects that are planned to be implemented in the future. These projects will undoubtedly serve to improve the well-being of our people and ensure food security.
Taking this opportunity, on behalf of the team of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology, I would like to congratulate the representatives of the industry, officials and specialists of our country on the International Veterinary Day!