BUGUN - XALQARO VETERINARIYA KUNI
Assalomu alaykum, hurmatli universitet jamoasi, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar! Sizlarni “Xalqaro veterinariya kuni” bayrami bilan samimiy muborakbod etaman!
Barchangizga ma’lumki, jamiyatda veterinariya kasbining muhimligi va insoniyat taraqqiyotidagi ahamiyatini singdirish, veterinariya tashkilotlari va veterinariya vrachlarining nufuzini ko‘tarish maqsadida 2000-yilda Xalqaro veterinariya assosiatsiyasi va Xalqaro hayvonlar sog‘lig‘ini saqlash tashkilotining tashabbusi bilan har yili aprel oyining oxirgi shanba kunini “Xalqaro veterinariya kuni” deb belgilanishi haqida qaror qabul qilindi. Har yili ushbu kun ko‘plab davlatlarda bayram sifatida nishonlab kelinmoqda.
Veterinariya sohasi hayvonlar sog‘lig‘ini saqlash bilan birga aholini inson va hayvonlar uchun umumiy bo‘lgan kasalliklardan muhofaza qilishda muhim ahamiyatga ega.
Butunjahon veterinarlari tomonidan hayvonlar sog‘lig‘ini saqlash borasida olib borilayotgan ishlarning pirovardida inson salomatligi diqqat e’tiborda bo‘lmoqda.
Oziq-ovqat mahsulotlarining aholiga yetkazib berilishida xo‘jalikdan dasturxongacha bo‘lgan davrda veterinar asosiy o‘rinni egallaydi. Va bu jarayonni soha fidoyilarisiz tasavvur etib bo‘lmaydi.
Yurtimiz azaldan usta chorvadorlar makoni bo‘lgan. Qoramolchilikning barcha turlari, yilqichilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik borasida katta maktab yaratilgan. Bu sohalarda jamlangan bilim va ko‘nikmalar ming yillar davomida halqimizning turmushi farovonligi mezoni sifatida e’tirof etilgan.
Mamlakatimizda veterinariya infrastrukturasining rivojlanishi hududlarda epizootik va epidemik barqarorlikni, aholini xavfsiz va iste’molga yaroqli bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash va xalqaro savdo aloqalarining rivojlanishiga xizmat qilayotir.
Bugungi kunda veterinar kasbi dunyoda oziq–ovqat xavfsizligini ta’minlovchi soha sifatida tan olinadi. Shuningdek, rivojlangan mamlakatlarda bu kasb egalariga katta maosh to‘lanadi.
Veterinar mutaxassislar esa yurtimizda Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida tayyorlanadi. Bugun universitetning 6 ta fakultetida 6000 nafarga yaqin talabalar tahsil olmoqda. Universitet dunyoning 80 dan ortiq yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik memorandumlarini imzolagan. Bu hamkorlik natijasida universitet talabalari va professor-o‘qituvchilari xorijga o‘qishga va malaka oshirishga yuboriladi. Universitetning Nukus va Toshkent filiallari va ta’lim dargohi qoshida texnikum hamda akademik litsey faoliyat ko‘rsatmoqda.
Kelajakdagi rejalar, istiqbolda amalga oshirilishi nazarda tutilgan loyihalar ko‘p. Bu loyihalar xalqimizning turmush farovonligini oshirishga, oziq-ovqat havfsizligini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasiz.
Fursatdan foydalanib, Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti jamoasi nomidan mamlakatimizdagi soha vakillari, mutasaddilari va mutaxassislarini Xalqaro veterinariya kuni bilan tabriklayman!

Сегодня Всемирный день ветеринарии.
Здравствуйте, уважаемые сотрудники университета, профессора, преподаватели и студенты! От всей души поздравляю вас с праздником «Международный день ветеринара»!
Как вы все знаете, в целях формирования в обществе значимости ветеринарной профессии и ее значимости в развитии человечества, повышения престижа ветеринарных организаций и ветеринарных врачей в 2000 году по инициативе Международной ветеринарной ассоциации и Международной организации по охране здоровья животных было принято решение объявить последнюю субботу апреля «Международным днем ​​ветеринара». Ежегодно этот день отмечается как праздник во многих странах.
Ветеринарная сфера, наряду с поддержанием здоровья животных, играет важную роль в защите населения от болезней, общих для человека и животных.
В работе, проводимой ветеринарами всего мира по поддержанию здоровья животных, в конечном итоге в центре внимания находится здоровье человека.
В доставке продуктов питания населению от фермы до стола ветеринар играет ключевую роль. И этот процесс немыслим без преданных своему делу людей.
Наша страна издавна является местом мастеров-животноводов. Создана крупная школа по всем видам скотоводства, коневодства, птицеводства, рыболовства, пчеловодства. Знания и навыки, накопленные в этих областях, на протяжении тысяч лет признаются критерием благополучия нашего народа.
Развитие ветеринарной инфраструктуры в нашей стране служит обеспечению эпизоотической и эпидемической стабильности в регионах, обеспечению населения безопасными и пригодными в пищу продуктами питания, развитию международных торговых связей.
Сегодня ветеринарная профессия признана отраслью, обеспечивающей продовольственную безопасность в мире. Также в развитых странах обладателям этой профессии выплачиваются высокие зарплаты.
Ветеринарных специалистов в нашей стране готовят в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии. Сегодня на 6 факультетах университета обучается около 6000 студентов. Университетом подписаны меморандумы о сотрудничестве с более чем 80 ведущими высшими учебными заведениями мира. В результате этого сотрудничества студенты и преподаватели университета направляются на обучение и повышение квалификации за рубеж. При Нукусском и Ташкентском филиалах университета и учебного заведения функционируют техникум и академический лицей.
В будущем планируется реализовать множество планов и проектов. Эти проекты, несомненно, послужат повышению благосостояния нашего народа и обеспечению продовольственной безопасности.
Пользуясь случаем, от имени коллектива Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии хочу поздравить представителей отрасли, должностных лиц и специалистов нашей страны с Международным днем ​​ветеринарии!
Удачи вам в вашей ответственной и почетной профессии!
ректор, профессор Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.